Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инфаркт на слезината: симптоми и третман

Инфаркт на слезината - главните симптоми:

Инфарктот на слезината е тешка состојба. Зборуваме за некротични промени во структурата на органите, што брзо се развива поради тромбоза, спазам на васкуларните елементи. Малиот исхемичен инфаркт на слезината не може да се појави воопшто, но обемните лезии секогаш се придружени со интензивна болка, непријатност и тежина. Зоната на нивната локализација е јасно дефинирана - ова е левиот хипохондриум.

Како што покажува макропрадацијата, срцев удар доведува до брза исхемија на паренхимот, смрт на зоната или на целото ткиво на органскиот елемент. Оваа патологија е сериозен медицински проблем што е забележан кај луѓето што водат пасивен начин на живот.

Етиологија

Докажано е дека спленичниот инфаркт се јавува при оклузивни процеси во неговата артерија. Ова се забележува кога спазмирање или блокирање и на главното стебло и на васкуларните гранки.

Во повеќето случаи, болеста провоцира:

 • Онкогематологија - лимфом , леукемиите стануваат вистински фактори за формирање на згрутчување на крвта . Како резултат на тоа - блокада на големи крвни садови, инфаркт.
 • Друга реологија на крв. Доза на контрацептивни средства, анемија значително го менува хематолошкиот состав, со што се зголемуваат шансите за формирање на тромби.
 • Поразот на елементите на срцето. Неволностите ( ендокардитис , срцев напад ) го оставаат својот белег на брзината на протокот на крв. Ова е фактор на тромбоза.
 • Васкуларни лезии. Како што покажува микропрепарацијата на спленичните структури, васкулитисот предизвикува констрикција, опструкција на крвните садови.
 • Механички повреди, како што се ребро фрактури, може да доведат до емболизација.
 • Инфекции. Тешките болести предизвикуваат манифестација на инфективен токсичен шок, васкуларен спазам, инфаркт, што е потврдено од повеќе од еден микросенспир на органот.
 • Спленични лезии.

Да се ​​утврди вистинската етиолошка слика на болеста е доста тешко. Сите поради истовременото влијание на неколку негативни фактори, што понекогаш ја комплицира точната дијагноза.

Локацијата на слезината

Класификација

На прво место, инфарктот на слезината со обемот на лезијата може да биде мал и голем-фокусен (зафаќајќи ја целата органска област). Според бројот на лезии постои еден, повеќекратен, септичен и асептичен инфаркт на слезината.

Главната поделба на болеста - според нејзината етиологија:

 • Анемичен инфаркт на слезината - се јавува за време на блокада на главната артерија или на нејзините поединечни гранки кои го хранат паренхимот. Крекот брзо се згуснува, самиот орган постепено умира.
 • Хеморагичен инфаркт. Нејзините причини се венска конгестија предизвикана од лош проток на крв низ венските структури. Малите крвни садови се прелеваат со крв, нивните ѕидови се скршени и хематом се формира во паренхимот.

Без оглед на видот на поразот, клиниката на болеста е од слична природа.

Симптоматологија

Клиничката состојба зависи од големината на лезијата. Со единечни, мали лезии, знаците се отсутни. Во ретки случаи, пациентот може да се жали на мали непријатности, малаксаност и општа слабост. При зголемување на зона на некроза се појавува тап морбидитет.

Се појавуваат и други симптоми:

Масивниот срцев удар е проследен со акутна болка лево. Често, непријатност зрачи на левото рамо сечило, лумбална област. Без оглед на причината, структурата на органите се зголемува кога се гледа.

Често, болните луѓе живеат без да ги знаат проблемите. Во отсуство на навремен третман, дисфункцијата само се зголемува. Телото престанува да се справува со своите одговорности, па затоа се отстранува.

Дијагностика

Инфарктот на слезината мора да се открие што е можно порано. Но дијагностицирањето на состојбата е често тешко. Причините за ова се долго отсуство на клиниката, избришани манифестации на симптоми во почетната фаза на болеста. За да се разјасни дијагнозата, сите пациенти со сомневање за срцев удар треба да се испитаат што е можно побрзо.

За да го направите ова, назначете:

 • испитување од страна на хирург - правење прелиминарна дијагноза, назначување на дополнителни тестови;
 • Ултразвук - најприфатлив метод за откривање на инфаркт и проценка на состојбата на капсулата;
 • МНР - ја евалуира состојбата на паренхимот;
 • КТ - се користи за да се разјасни степенот на патолошкиот процес, не е главната;
 • пункција на спленични елементи - материјал се зема за клинички истражувања, па затоа, поради неговиот морбидитет, се користи во исклучителни случаи.

Лабораториската дијагностика само по себе ретко се изведува. Факт е дека тоа не претставува суштинска дијагностичка вредност во почетната фаза на патологијата. Со екстензивни некротични лезии и приклучување на секундарна инфекција, постои јасна леукоцитоза , зголемување на ESR и анемија.

По добивањето на резултатите од истражувањето, лекарот ќе биде пропишан ефикасен третман и придржување кон правилната исхрана, што треба да се следи.

Третман

Присуството на таква патологија е акутна хируршка состојба која бара итна хоспитализација во болничката единица. Третманот на слезината на срцевиот удар на болеста бара итни мерки. Тактиката целосно зависи од големината на лезијата, состојбата на пациентот. Прво, причините за состојбата на инфаркт се елиминираат. Само по стабилизирањето на состојбата, тие продолжуваат со мерки насочени кон елиминирање на основната болест. За мали лезии пропишани строги кревети, употреба на антикоагуланси и лекови против болки.

Со генерализирана форма се извршува операција. Дали е изедначување на засегнатиот орган или целата слезина. По оперативна интервенција, пациентите се пропишани со антибиотици и мерки за детоксикација.

Во текот на сложениот третман на болеста, народниот третман е одличен додаток. Експертите советуваат да користат чаеви или инфузии од билки, како што се calendula, камилица или мудрец, бидејќи ги обновуваат перформансите на спленичните елементи.

Прогноза

Прогнозата на патологијата секогаш се оценува поединечно, бидејќи сè зависи од степенот на лезијата, соодветната терапија. Со малата големина на патологијата, навременото откривање на болеста и имплементацијата на адекватно терапевтско дејство, прогнозата е многу поволна. Обнова е кратко. Масивната некротизација на органот може да предизвика сепса .

Инфарктот на слезината е многу сериозна, смртоносна состојба која е многу полесно да се спречи отколку да се лекува. Предупредувањето е секогаш насочено кон навремено и соодветно лекување на болести кои можат да предизвикаат компликации во форма на некроза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате инфаркција на слезината и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Циста на слезината (појавување на симптоми: 7 од 11)

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 6 од 11)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 5 од 11)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Лимфогрануломатоза (Хочкинова болест) (појавување симптоми: 5 од 11)

Лимфогрануломатозата (Хочкинова болест) е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на малигно формирање на лимфоидно ткиво. Оваа неоплазма има специфична хистолошка структура. Лимфогрануломатозата најчесто се среќава кај деца и кај пациенти на возраст од 20-50 години.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 5 од 11)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .