Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисхолија жолчното кесе: симптоми и третман

Дисхолија жолчното кесе - главните симптоми:

Дисхолиумот на жолчното кесе е патологија која се карактеризира со промена на составот на жолчката. Ваквата состојба, како по правило, е резултат на разни болести и нарушувања во начинот на живот на една личност.

Овој термин ги одразува различните промени во физичките, хемиските карактеристики на жолчната течност. Нормално, билирубин, холестерол, жолчни киселини, фосфолипиди, биолошки соединенија треба да се содржат во жолчката супстанција. Исто така, ги зема предвид нормалните односи меѓу таквите компоненти. Кога кршењето на овој сооднос развива дисхолија.

На пример, зголемувањето на холестеролот неизбежно води до нејзино слегнување на ѕидовите на мочниот меур, и ова е веќе предуслов за појава на калкулус.

Дисхолиумот на жолчното кесе обично се забележува со системски болести. Зборуваме за дијабетични неуспеси, дебелината, генетските нарушувања. Слична состојба се јавува при хемолитична анемија, со влијание на агенсите кои предизвикуваат болести.

Етиологија

Повреда на својствата и составот на жолчката се случува под влијание на многу фактори.

Меѓу нив се:

 • Инфективни лезии.
 • Патогената флора влегува во жолчната кеса од цревата. Нарушувањата во составот на жолчката се резултат на хематогена или лимфогена инфекција. Изворот на инфекција е секој фокус на хронично воспаление - на пример, апендицитис , тонзилитис или пародонтална болест .
 • Поразот на хепатогепедодеденалната панкреасна зона.

Дополнителни фактори во развојот на болеста се:

 • прекршување на диетата - болеста предизвикува неправилна исхрана, злоупотреба на штетни производи;
 • генетска предиспозиција;
 • нарушување на метаболизмот;
 • слаба циркулација на жолчните компоненти;
 • седентарен начин на живот;
 • хипотензија на телото;
 • црвска инфекција - инфекција со аскари, Giardia, opistorchs;
 • ендокрини пореметувања.

Повеќето од етиолошките фактори може да се спречат ако внимателно го разгледате вашето здравје.

Класификација

Според етиолошкиот принцип, оваа патологија е од неколку видови:

 • исхрана - болеста е предизвикана од надворешни фактори (обично оваа форма е предизвикана од грешки во исхраната;
 • метаболички - предизвикани од нерамнотежа на размена.

Одреди ја причината за развојот на патолошкиот процес, како и неговата форма може да биде само преку дијагностички мерки.

Симптоматологија

Дисфорија жолчното кесе е често придружена со голем број на непријатни манифестации.

Меѓу нив се:

 • Болка Често сите непријатни симптоми имаат типична локација. Станува збор за анатомската зона на жолчното кесе. Појавата на зголемена непријатност обично се јавува по јадење масна, пржена или зачинета. Природата на болката е многу варијабилна. Во повеќето случаи, со некакулно заболување се јавува досаден карактер на болка, а со калкулус се појавува акутна болка. Непријатност што зрачи на скапулата, вратот или рамото. Олеснување на болката се јавува под влијание на топлина, антиспазмодични лекови.
 • Диспепсија . Дисколија често е придружена со таков знак. Клиниката на оваа состојба е поврзана со фрлање на жолчката директно во стомачната празнина. Во исто време има изразено чувство на горчина во устата, можно е тежина во епигастричната зона. Ретко, состојбата е придружена со гадење и повраќање (дисхолија на жолчното кесе обично се манифестира кај деца).
 • Цревна диспепсија. Дишхолија е придружена од прекумерно формирање и еволуција на гасови. Во некои случаи, постои честа дијареја. Кај некои пациенти, напротив, постојат знаци на запек .

Кога се поставуваат проблеми со панкреасот, се јавуваат симптоми на труење:

 • треска е можна;
 • течни, плодни и зелени столици;
 • рефлукс на дебелото црево во стомакот.

Ова предизвикува најсилна атрофија на мукозата на желудникот и, како резултат на тоа, други патолошки процеси на гастроентеролошка природа.

Дијагностика

Со цел да се идентификува и потврди дијагнозата на дисхолија на жолчното кесе, потребна е темелна и сеопфатна проверка од страна на специјалист. Потребна е и задолжителна консултација со гастроентеролог, хирург.

Општо земено, дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • крвен тест за биохемија;
 • езофагогастродуоденоскопија;
 • Ултразвук на абдоминалната празнина и уринарниот систем.

Семејната историја и невролошкиот статус исто така се оценуваат.

Третман

Само според резултатите од истражувањето, се избираат индивидуални стратегии и шема на терапија со лекови. Обврзана точка на третман е целосна и правилна исхрана - ова е основа на сложената терапија на таквата патологија кај дете и возрасен.

Исхрана со дишхолиум жолчен меур има голем број на карактеристики. Во текот на неделата, пациентот ќе мора често да јаде, но малку по малку. За време на клиничката исхрана треба да се откажете од сите масти, пушеле и пржени. Дополнително, кога го развивате ова нарушување, корисно е да ги вклучите пченичните трици во вашата исхрана. Преку употреба на оваа алатка може да се намали количината на холестерол во жолчката.

Дисхолиевиот синдром бара задолжителен медицински третман. За да се подобри протокот на жолчката и да се врати намалената секреција на жолчните киселини, се употребуваат следниве лекови:

 • жолчни препарати со база на природни компоненти и лековити билки - Holosas, Flamin се користат за чистење на жолчните канали;
 • за акутни болки, антиспазмодици како што се No-Spa, Дротаверин се препишуваат (дозата се пресметува поединечно);
 • За терапија кај деца, лекот Гепабен е идеален - лекот има комплексен ефект врз целиот дигестивен систем, го нормализира составот и количината на жолчката, го стабилизира цревото, има силен аналгетски ефект.

Времетраењето на терапијата со лекови е околу 1-2 месеци. Традиционалната медицина се користи како важен додаток на главната терапија. Па помага чај од трева и бобинки од диви јагоди. Дихолија може да се третира со сок од кисела зелка.

Превенција

Секоја болест, вклучувајќи го и билијарниот холециститис , може и треба да се спречи. Ова е многу полесно да се направи отколку да се вклучи во третманот на комплетна болест.

За да го направите ова, следете ги овие упатства:

 • ги минимизираат нервните шокови, избегнуваат прекумерно возбудување: тоа е стресни ситуации , емоционална исцрпеност што води до егзацербации;
 • периодично испитуван со ултразвук, со цел навремено да се детектира формирањето на билијарните камења;
 • јаде право, вклучително и во исхраната многу свеж зеленчук и овошје;
 • исклучи алкохол, тутун, наркотични супстанции;
 • се вклучат во мерење вежба.

Со цел да се спречат компликации, важно е да се консултирате со специјалист веднаш штом ќе се појават најмала предуслови за патологија. Само навремена дијагноза и дијагноза во раните фази овозможува целосно лекување на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дисхолија на жолчното кесе и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , хирург , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолчни камења (појавување симптоми: 7 од 13)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Холециститис без камења (појавување симптоми: 7 од 13)

Бесконечен холециститис е воспаление на органот без формирање на камења, што се карактеризира со отсуство на конкременти во органот, за разлика од холелитиаза. Најчесто, луѓето имаат хроничен безбоен холециститис, но исто така е акутен и е поврзан со бактериска, вирусна или паразитарна инфекција на орган. Почесто, патологиите на фер секс се болни, а возраста не игра посебна улога.

...
Билијарен панкреатит (појавување на симптоми: 7 од 13)

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...
Циста на слезината (појавување симптоми: 7 од 13)

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Холециститис (појавување симптоми: 6 од 13)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .