Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атоничен запек: симптоми и третман

Атоничен запек - главните симптоми:

Атоничен запек - промена во нормалното функционирање на цревата, како резултат на што има одложување на дефекацијата. Состојбата е предизвикана од нарушена цревна подвижност. Жените се соочуваат со проблемот на атоничен запек почесто од мажите. Меѓутоа, ако ова е изолиран случај, не треба да се грижите, бидејќи е многу полошо кога болеста го придружува лицето константно и станува норма.

Атоничен запек укажува на дефект на цревните мускулни ткива (нивната сила се намалува), што доведува до намалување на подвижноста на дебелото црево. Прекршувањето на овој вид го води човечкото тело кон постојан запек .

Оваа патологија е сериозен медицински проблем што е забележан кај луѓето што водат пасивен начин на живот.

Атонискиот запек се стимулира со изложување на надворешни и внатрешни фактори. Лекарот може да утврди точна дијагноза само по извршување на серија процедури и испитување на медицинската историја на пациентот.

Третманот се одвива во комплекс, со задолжително следење на соодветна диета.

Проблемите со дефекацијата се случуваат не само кај адолесцентите и кај возрасните, кај новородените често се случува. Постојано забележан запек кај новороденчињата се манифестира како последица на несовршеноста на дигестивниот систем на детето.

Етиологија

Атоничен запек се јавува поради следните фактори:

 • бременост и постпартален период;
 • несоодветна доза на течности;
 • пушење, алкохолизам;
 • пасивен начин на живот;
 • стресни ситуации , психо-емоционално нарушување;
 • употреба на одредени лекови;
 • воспалителни процеси на гастроинтестиналниот тракт;
 • висока содржина на вар во вода што едно лице пие;
 • злоупотреба на чистични клизми;
 • треска
 • болести на јајниците и тироидната жлезда;
 • оштетување на телото на токсични супстанции или лекови;
 • прекумерна тежина;
 • нездрава исхрана;
 • погрешна диета;
 • воспалителен процес во телото на пациентот;
 • драстично губење на тежината.

Познавањето на симптомите на атоничен запек, веднаш може да се консултирате со лекар и да започнете со третман.

Класификација

Врз основа на етиологијата на развојот на атоничен запек, ги разликуваме следниве форми:

 • функционален - резултат на влијанието на негативните психолошки фактори врз едно лице;
 • прехранбена - неправилно формулирана диета;
 • невроген - резултат на слабеење на цревната подвижност;
 • хиподинамичен - се јавува кај луѓе со пасивен начин на живот поради недоволна моторна активност;
 • лекови - резултат на долгорочни лекови, чии несакани ефекти се запек;
 • proktogenny - во присуство на хемороиди или други болести на ректумот;
 • спастични - грчеви во цревата, примарни симптоми - психосоматика;
 • идиопатска - етиологија не е идентификувана.

За да се утврди специфичен тип на атоничен запек е можно само од страна на лекарот што посетува, кој внимателно ќе ја проучува историјата на болеста, ќе го насочи кон дополнителни тестови и ќе може да направи оптимален третман. Ова е многу важно, бидејќи за да се излечи атопичен запек, неопходно е да се елиминира причината за нејзиното појавување во телото.

Симптоматологија

Главните симптоми на запек

Постојат интестинални и екстра-интестинални манифестации на проблемот што се разгледува.

Атоничен запек ги има следниве цревни знаци:

 • чувство на пука, прелевање;
 • болка во стомакот;
 • изобилна дефекација - почетниот дел од волуменот, конечниот - полу-облик;
 • присуство на крв во фецесот;
 • движењето на дебелото црево е придружено со специфична болка;
 • појава на пукнатини во ректумот.

Се разликуваат следниве знаци на екстраинтестинални симптоми:

 • замор;
 • слабост на телото;
 • намалување на количината на консумирана храна;
 • мигренски главоболки;
 • сува кожа, пилинг.

Луѓе кај кои болеста се разви во хронична, го означуваат појавувањето на силна плака на јазикот, непријатно чувство во устата, болка во срцето и брз пулс.

Дијагностика

За да се утврди точната дијагноза, докторот мора:

 • внимателно ја проучувајте медицинската историја на пациентот;
 • да научат за присуството или отсуството на операции пренесени на гастроинтестиналниот тракт;
 • појасни наследна предиспозиција за рак;
 • да се идентификува присуството или отсуството на хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт.

Доколку, по добивањето на информациите, клиничарот сеуште се сомнева во дијагнозата, тој може да нареди следниве постапки:

 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски тест на крвта (проверете ја состојбата на црниот дроб и панкреасот за присуство на клетките на ракот);
 • уринализа;
 • анализа на измет за копрологија, за присуство на црви (задолжително пропишани за деца);
 • упатување на гинеколог за жени, за дигитален простата тест за мажи;
 • фиброгастроскопија (проверете го правилното функционирање на стомакот);
 • колоноскопија (испитување на дебелото црево со внесување оптичка сонда во него за да се елиминира присуството на цревни тумори).

По добивањето на резултатите од истражувањето, експерт ќе биде пропишан ефективен третман и придржување кон правилната исхрана, што треба да се следи.

Третман

Третманот за атоничен запек секогаш вклучува комплекс:

 • лекови;
 • диета;
 • традиционална медицина;
 • вежба;
 • клизма третман.

Лекарите можат да препишат специјални лекови за да се стимулира работата на цревата, која ја обновува својата подвижност:

 • Ганатон;
 • Координира;
 • Мотилиум;
 • Монтана;
 • Истанбул.

Сепак, овие лекови имаат одредени несакани ефекти кои треба да ги знаете:

 • појава на алергиски осип;
 • зголемена плунка;
 • за мажи, гинекомастија ;
 • раката на треперење;
 • мигренски главоболки;
 • жолтица ;
 • супресија на синтезата на тромбоцитите и леукоцитите.

Исто така, за движењето на дебелото црево се препорачува употреба на лаксативи:

 • Исаман.
 • Regulax.
 • Бисакодил
 • Лизалак.
 • Е слаб.
 • Guttalax
 • Фитолакс.

Лаксативи треба да се менуваат за да не се навикнат на одредена дрога. Со продолжена употреба, лаксативи повеќе не нудат соодветна помош.

Оброците треба да бидат избалансирани.

Исхрана за запек

Основни барања:

  • спречи прејадување;
  • чести оброци.

  Кога на атоничен запек е забрането да се користи:

  • слатки, колачи, чоколади;
  • пржена храна;
  • пушени производи;
  • алкохолни пијалоци;
  • сода и пијалоци;
  • зачинета храна.

  Предност се дава на:

  • ферментирани млечни производи;
  • каша од хељда;
  • варено месо;
  • варена риба;
  • зеленчук;
  • морски плодови;
  • овошје;
  • леб со трици.

  Ако клиничарот смета дека е потребно, употребата на традиционалната медицина, како што се:

  • пиење чаша вода со лажичка мед на празен стомак;
  • лушпа од семе од лен;
  • јаболко, цреша, кајсија компот;
  • цвекло, морков свежо исцеден сок.

  Важна улога игра активниот начин на живот во борбата против атоничен запек. Пациентите се охрабруваат да дишат повеќе свеж воздух, да одат повеќе, да вршат масажа на абдоменот (стрелките на часовникот, притискање на движења).

  Постојат неколку различни видови на клизми кои се користат за борба против атоничен запек:

  • чистење (волумен - 1-2 литри вода);
  • масло (волумен - 150-200 мл);
  • хипертензивна (волумен - 100 ml).

  Сепак, мора да се запомни дека сомневањето за апендицитис , опструкција на цревата, крварење на цревата , присуство на ректални пукнатини се строга контраиндикација за употреба на клицови од секаков вид.

  Превенција

  Ако запек се јавува периодично и лицето сака целосно да се ослободи од нив, се препорачува едноставни превентивни методи:

  • забележи активен животен стил;
  • треба да ја нормализирате вашата исхрана - помалку брза храна, повеќе храна богата со растителни влакна;
  • вежбајте, вежбајте физички вежби;
  • пијте доволно вода дневно;
  • се ослободи од лошите навики;
  • не се само-лекарства;
  • избегнувајте непотребен стрес;
  • одење почесто.

  Атонискиот запек е проблем не само на физичка, туку и на психолошка природа. Раната превенција или лекување на проблемот ќе помогне да се справат со тоа без да му наштети на телото.

  Сподели го овој напис:

  Ако мислите дека имате Атоничен запек и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

  Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


  Болести со слични симптоми:
  Хипотироидизам кај деца (појавување симптоми: 7 од 17)

  Хипотироидизам кај деца - поради недоволна секреција на тироидните хормони, што се јавува во позадина на дисфункција на орган, како што е тироидната жлезда. Болеста е полна со формирање на сериозни последици, вклучувајќи го и кретенизам. Причините за формирање на болеста се разликуваат во зависност од текот на болеста. Вреди да се напомене дека вродениот и стекнат хипотироидизам кај децата е изолиран. Во некои случаи, не е можно да се воспостави провокативен фактор.

  ...
  Giardiasis (појавување симптоми: 6 од 17)

  Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

  ...
  Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 17)

  Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

  ...
  Нефротичен синдром (појавување симптоми: 6 од 17)

  Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

  ...
  Анемија кај деца (појавување симптоми: 6 од 17)

  Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

  ...
  Прочитајте понатаму:
  Џозеф Адисон

  Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

  гастроентеролог прифаќа
  Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
  Телефон : +7 (499) 519-32-81
  Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
  Телефон : +7 (499) 519-32-81
  Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
  Телефон : +7 (499) 969-23-38
  Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
  Телефон : +7 (499) 519-32-81
  Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
  Телефон : +7 (499) 969-23-63
  Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
  Телефон : +7 (499) 519-32-81
  Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
  Телефон : +7 (499) 969-23-38
  терапевтот прифаќа
  Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
  Телефон : +7 (499) 519-32-81
  Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
  Телефон : +7 (499) 519-32-81
  Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
  Телефон : +7 (499) 116-82-09
  Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
  Телефон : +7 (499) 519-32-81
  Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
  Телефон : +7 (499) 519-32-81
  Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
  Телефон : +7 (499) 519-32-81
  Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
  Телефон : +7 (499) 969-23-58
  Нашата група ВКонтакте
  Ги покануваме лекарите
  Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .