Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисфункција на билијарниот тракт: симптоми и третман

Дисфункција на билијарниот тракт - главните симптоми:

Дисфункција на билијарниот тракт - е патолошки процес поврзан со нарушен проток на координирани моторни процеси на мускулните ткива на жолчниот меур и жолчните канали. Најчесто ова се случува наспроти позадината на нарушување на сфинктерот, кога не ја исфрла жолчката од црниот дроб во дуоденумот.

Ваквата патологија може да биде вродена и стекнати, поради што причините за тоа се разликуваат малку. Сепак, во секој случај, неговиот развој ќе биде поврзан со текот на други болести.

Клиничката слика на таква болест не е специфична и вклучува болка во десниот хипохондриум, зголемено потење, замор, гадење и вознемирена столица.

Точната дијагноза е направена врз основа на резултатите од лабораторискиот и инструменталниот преглед на телото. Дополнително, информациите добиени од докторот за време на почетната дијагноза се земаат во предвид.

Конзервативните терапевтски техники се користат за нормализирање на функционирањето, вклучувајќи: лекови и усогласеност со штетна исхрана.

Во меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, на таквата болест е назначен посебен код - шифрата за МКБ-10: К82.8.

Етиологија

Во моментов, точните причини поради кои се развива дисфункцијата на билијарниот тракт остануваат непознати. Треба да се забележи дека оваа патологија главно се дијагностицира кај деца, но нејзиниот развој може да се појави во апсолутно било која возраст. Момчињата и девојчињата се подеднакво погодени од оваа болест. Сепак, ова не ја исклучува можноста за нејзино појавување кај лица од други возрасни категории.

Најверојатните предиспонирачки фактори се сметаат за:

 • комплициран тек на бременоста или трудот;
 • продолжено вештачко хранење;
 • доцна воведување на комплементарни храни;
 • лоша исхрана на постари деца;
 • присуство на слична болест кај еден од блиските роднини;
 • рани заразни болести, како што се вирусен хепатитис , паразитски или црвени инфестации;
 • присуство на хронични гастроинтестинални заболувања како што се пептичен улкус, гастритис или дуоденитис ;
 • присуство во историјата на патолошките процеси на болеста од алергиска природа - атопична форма на дерматитис и индивидуална нетолеранција на одреден прехранбен производ;
 • патологии на ендокриниот или нервниот систем;
 • текот на воспалителното заболување на црниот дроб;
 • дисфункција на сфинктерот на Одди;
 • претходна операција на црниот дроб;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • хипотензија на жолчното кесе;
 • намалување на притисокот во жолчниот и дукталниот систем;
 • проблеми со синтезата на жолчката;
 • ресекција на желудникот.

Примарната форма на болеста може да предизвика:

 • атрезија или хипоплазија на жолчното кесе;
 • формирање на цистична неоплазма во жолчното кесе;
 • вродена фиброза , која често доведува до малформации на сфинктерниот апарат;
 • сегментално проширување на билијарниот тракт;
 • конгенитални малформации на жолчното кесе - удвојување на овој орган, фиксни ексцеси, анезија и констрикција, дивертикула и хиперплазија.

Покрај тоа, веројатноста за влијание не е исклучена:

Сите горенаведени етиолошки фактори доведуваат до нарушување на функционирањето на сфинктерниот апарат, кој не ја пренасочува жолчката од црниот дроб во дуоденумот.

Поради ова, се формираат следниве повреди:

 • инхибиција на цревната моторна функција;
 • намалена апсорпција на витамини, калциум и други хранливи материи;
 • намалување на нивото на фибриноген и хемоглобин;
 • развојот на таквото нарушување како функционална диспепсија;
 • формирање на чиреви, цироза и проблеми во работата на сексуалните жлезди;
 • зголемен ризик од остеопороза.

Без оглед на етиолошкиот фактор, постои привремена или трајна повреда на инервацијата на жолчните канали и жолчното кесе.

Структурата на билијарниот тракт

Класификација

Врз основа на времето на потекло, дисфункцијата на билијарниот тракт е поделена на:

 • примарно - се наоѓа само во 10-15% од случаите;
 • секундарно - фреквенцијата на дијагноза достигнува 90%.

Во зависност од локацијата, овој патолошки процес може да се појави во:

 • жолчното кесе;
 • сфинктер на Одди.

Според функционалните карактеристики на болеста може да се појави во овој тип:

 • Намалена функција или хипофункција - се карактеризира со појава на досадна болка, притисок и дистензија во областа под десната ребра. Болката може да се зголеми со промена на положбата на телото, бидејќи тоа го менува притисокот во абдоминалната празнина.
 • Зголемена функција или хиперфункција - се карактеризира со појава на прободувачки болки, кои често се зрачат на грбот или се шират низ абдоменот.

Симптоматологија

Дисфункцијата на билијарниот тракт кај децата нема специфични симптоми кои би навеле 100% на појава на само таква болест. Тежината на клиничките манифестации може да се разликува малку во зависност од возрасната група на детето.

Главните надворешни знаци се сметаат за:

 • Намален апетит и целосна аверзија кон одредени видови храна или јадења.
 • Болка во горниот дел на стомакот. Болката може да се зголеми со длабок здив, физички напор, слаба исхрана и ефекти од стресни ситуации. Често болниот синдром ги загрижува децата ноќе.
 • Ирадијација на болка во долниот дел на грбот, стомакот или скапулата.
 • Гадење и повторено повраќање - често овие симптоми се јавуваат по јадење мрсна или зачинета храна.
 • Нарушување на столицата - поплаки за дијареа се појавуваат почесто од запек.
 • Пореметување во спиењето
 • Зголемено потење.
 • Намалени перформанси.
 • Каприциозност и ексцитабилност.
 • Раздразливост и зголемен замор.
 • Надуеност.
 • Горчлив вкус во устата.
 • Зголемен пулс на срцето.
 • Главоболки.

Појавата на еден или повеќе од горенаведените симптоми е причина за барање итна медицинска помош. Инаку, ја зголемува веројатноста за појава на компликации, вклучувајќи ја и функционалната диспепсија.

Дијагностика

Точната дијагноза може да се направи само по сеопфатно испитување на телото.

Така, првата фаза на дијагноза вклучува манипулации кои се извршуваат директно од страна на гастроентеролог:

 • анализа на семејна историја - да се утврди присуство на слично нарушување во блиски роднини;
 • запознавање со историјата на болеста - да се најде најкарактеристичниот патолошки етиолошки фактор;
 • собирање и проучување на историјата на животот - клиничарот има потреба од информации за исхраната на пациентот;
 • темелно физичко испитување, кое вклучува спроведување на длабока палпација и перкусија на предниот абдоминален ѕид;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - да се утврди првиот пат кога се појавија клиничките знаци и со каква сила тие се изразени.

Во овој случај се презентирани лабораториски студии:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • хепатални тестови;
 • PCR тестови.

Меѓу инструменталните процедури кои ја носат најголемата дијагностичка вредност, вреди да се потенцира:

 • ERCP;
 • ЕКГ;
 • FGDS;
 • абдоминална ултрасонографија;
 • дуоденална интубација;
 • х-зраци со или без контрастен агент;
 • КТ и МРИ.
Дуоденална интубација

Само по тоа ќе се состави индивидуална тераписка тактика за секој пациент.

Третман

За да се ослободи од оваа болест, доволно е да се користат конзервативни терапевтски техники, вклучувајќи:

 • внес на лекови;
 • физиотерапија;
 • почитување на нежна исхрана;
 • народната медицина.

Лекот третман ги комбинира лековите како што се:

 • холеретичен;
 • холекинетика;
 • холеретични супстанции;
 • витамини и минерални комплекси;
 • антиспазмодики и други лекови насочени кон ослободување на симптомите.

Што се однесува до процедурите за физикална терапија, тие вклучуваат:

 • ефект на магнетно поле;
 • микробранова терапија;
 • UHF

Употребата на рецепти за алтернативна медицина е индицирана само по претходна консултација со вашиот лекар.

Дома, подгответе ги лечените бушотини и инфузиите врз основа на:

 • цвеќиња за имотот;
 • пченкарски стигми;
 • мента;
 • роза колковите;
 • магдонос

Не последното место во терапијата го зема диета која има свои правила:

 • често и фракционо јадење на храна;
 • вовед во исхраната со растителни масла;
 • збогатување на менија со влакна од растително потекло (содржани во свежо овошје и зеленчук);
 • целосна елиминација на масни и зачинета храна, како и зачини и газирани пијалаци.

Комплетна листа на прехранбени препораки е дадена само од страна на гастроентеролог.

Можни компликации

Ако симптомите на дисфункцијата на билијарниот тракт остануваат незабележани или воопшто не постои третман, тогаш компликациите како што се:

Превенција и прогноза

Бидејќи моменталните причини за формирање на таква болест се моментално непознати, нема конкретни превентивни мерки.

Сепак, постојат препораки кои ќе помогнат значително да се намали веројатноста за појава на опишаната болест:

 • здрава и хранлива храна;
 • навремено воведување на комплементарни храни;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • рано откривање и лекување на оние патологии кои можат да доведат до такво нарушување;
 • редовни посети на педијатарот, и доколку е потребно и други специјалисти за деца.

Во повеќето случаи, прогнозата на болеста е поволна - болеста добро реагира на терапијата, а гореспоменатите компликации се доволно ретки. Покрај тоа, понекогаш дисфункцијата на билијарниот тракт може да помине самостојно, бидејќи детето станува постаро. Сепак, тоа не значи дека родителите треба да ги игнорираат таквите прекршувања.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дисфункција на билијарниот тракт и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Септикемија (појавување симптоми: 9 од 20)

Септикемијата е вид на труење со крв, во кое постои повреда на општата состојба на телото поради воспаление што се појавило во него, но нема гнојни области на внатрешните органи. Во случаи на формирање на чирови нанапред се појавува различен тип на сепса - септикопиемија. Карактеризира со фактот дека се јавува поради продирањето на патолошките бактерии во крвта директно од изворот на инфекции или воспаление. Оваа патологија се развива против позадината на секоја болест.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Тениарихоз (биковидна тенија) (појавување симптоми: 8 од 20)

Тениарихоз - паразитарна болест која е предизвикана од таков хелмин, како говеда. Овој хелминт припаѓа на класата на тении (синџири), на семејството Таени. Конечниот сопственик на овој паразит, како и свинската тенија и други, е човек, но за инфекција, веќе созреаните јајца на овој хелминт мора да влезат во телото, а процесот на нивното созревање се јавува исклучиво во телото на добитокот. Тоа е, извор на инфекција е месо од животни како што се крави, телиња, бикови, јаки, лоси, итн.

...
Треска од непознато потекло (појавување симптоми: 8 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Холециститис (појавување симптоми: 7 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .