Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастрична кашлица: симптоми и третман

Гастрична кашлица - главни симптоми:

Гастричната кашлица е кашлица која е симптом на гастроентеролошка болест и не е поврзана со патолошки процеси на респираторниот систем. Како по правило, овој вид кашлица ги има следните карактеристики:

 • без плунка;
 • непродуктивни;
 • се карактеризира со пролонгирани напади на епизоди;
 • најчесто се грижи лице во вечерните часови и ноќе.

Клиничката слика за овој патолошки процес кај децата и возрасните се карактеризира со напади на тешки кашлање и нарушувања на гастроинтестиналниот тракт. Само лекар може да ја утврди причината и да избере ефективен третман со преземање на потребните дијагностички мерки.

Терапијата се препишува на индивидуална основа и е насочена кон коренот, бидејќи самата желудникот не се јавува. Истото може да се каже и за предвидувањата - сè ќе зависи од тоа што точно го предизвикало развојот на болеста.

Етиологија

Причини за гастрична кашлица го имаат следново:

Гастроезофагеална рефлуксна болест

Покрај тоа, желудечната кашлица може да се појави во позадина:

 • систематска малнутриција;
 • злоупотреба на никотин и алкохол;
 • хроничен стрес и нервно пренатрупаност.

Ризичната група ги вклучува оние кои претходно биле подложени на абдоминална хирургија, а исто така има и хронични гастроинтестинални заболувања.

За да се утврди точно зошто постои гастрична кашлица кај дете или возрасен, може да дознае само лекар, бидејќи според една клиничка слика доста е тешко дури и да се претпостави самата гастроентеролошка болест. Затоа, не е препорачливо да се изврши само-третман, бидејќи ова може да доведе до компликации.

Симптоматологија

Гастричната кашлица е фундаментално различна од другите видови кашлица поради тоа што нема дополнителни клинички знаци поврзани со ARVI и слични патолошки процеси.

Во принцип, симптомите на гастричната кашлица се:

 • со заразни болести на гастроинтестиналниот тракт, постои долга и суво, исцрпувачка кашлица;
 • во склопот на позиција, кашлање епизоди стануваат поинтензивни, може да предизвика ослободување на vomitus;
 • воспалено грло;
 • металоиди ;
 • непријатен вкус во устата, тресење со воздух или непријатен мирис, во зависност од видот на основната причина;
 • апнеа ;
 • респираторна инсуфициенција дури и во состојба на будење;
 • абдоминална болка;
 • гадење, што најчесто после јадење;
 • прекршување на фреквенцијата на дефекацијата, кога пациентот може да биде вознемирен од пролонгиран запек;
 • татнеж во стомакот, зголемена надуеност ;
 • општа слабост, зголемена слабост;
 • бледило на кожата.

Треба да се сфати дека ова е само приближна клиничка слика, чии симптоми може да бидат присутни кај речиси сите гастроентеролошки заболувања. Затоа, само-појавување на симптоми и третман е силно обесхрабрено, бидејќи тоа може да доведе до крајно негативни последици.

Дијагностика

Лекарот може да каже како да се третираат со гастрична кашлица само откако ќе се утврди причината за развојот на таков патолошки процес, па затоа, при првите симптоми, треба да се побара медицинска помош.

Примарниот преглед може да го направи општ лекар, односно терапевт. Понатамошни дијагностички и терапевтски мерки се одржуваат под надзор на гастроентеролог, но на онколог може исто така да им се потребни дополнителни совети.

Дијагностичката програма вклучува две фази. Првиот е физички преглед на пациентот со собирање на лична и семејна историја, како и воспоставување на комплетна клиничка слика. Следниот чекор ќе биде лабораториска и инструментална дијагностика, која може да го содржи следново:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа и измет;
 • анализа на измет за цревни јајца;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • Ултразвук на градниот кош;
 • Х-зраци на езофагусот;
 • фиброгастроскопија;
 • фиброгастродуоденоскопија.
Фиброгастродуоденоскопија

Дијагностичката програма може да варира во зависност од тековната клиничка слика. Според резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди причината за ваквиот симптом и да дознае како да се ослободи од него.

Третман

За да се излечи гастричната кашлица, не е доволно да се земаат само апчиња. Оваа болест треба да се третира во комплекс, а главниот дел од терапевтските мерки ќе бидат насочени кон елиминирање на основната причина.

Состаноците на лекарите може да вклучуваат следново:

 • земање лекови;
 • придржување кон диеталната исхрана, најчесто избрана од диеталната маса на Pevzner;
 • придржување кон денот;
 • физиотерапевтски процедури.

Дополнително, ако конзервативниот третман не даде соодветен резултат, или воопшто не е ефикасен со дијагнозата, се врши операција со последователно закрепнување. Во овој случај, исто така е неопходно да се набљудува исхраната пропишана од докторот.

Специфичната диета ја одредува лекар поединечно, но постојат неколку општи препораки, имено:

 • потребно е да се јаде храна во мали делови, но често - до 5 пати на ден;
 • да се елиминираат од исхраната брза храна, удобна храна, газирани пијалоци;
 • не земајте хоризонтална положба веднаш по јадење;
 • елиминирање на прекумерната вежба веднаш по оброкот;
 • не јадете во движење, за време на разговор, внимателно јадете храна.

Следејќи ги препораките на лекарот целосно, можно е да се исклучат компликации и хронизирање на патолошкиот процес. Во спротивно, болеста не само што може да стане хронична, но исто така предизвикува развој на други болести, посложени.

Прогнозата ќе биде индивидуална, бидејќи сè зависи од тоа што точно ја предизвикало гастричната кашлица, во која фаза се започна третманот и општите здравствени показатели на пациентот.

Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа. Ако патологијата не претставува посебна опасност за човековото здравје, тогаш може да се даде домашна терапија. Третманот со народни лекови исто така не е исклучен, но е можно само како додаток на главниот тек на терапевтските мерки.

Како превентивна мерка, препорачливо е да се придржувате на општите правила за здрав начин на живот, да јадете вистинска храна и веднаш да ги елиминирате сите гастроинтестинални заболувања.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастрична кашлица и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза (појавување симптоми: 9 од 16)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 9 од 16)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Гастропатија (појавување симптоми: 9 од 16)

Гастропатија е патолошки процес на гастроентеролошка природа, што се манифестира со промени во мукозата на желудникот. Во повеќето случаи, гастропатијата на антрамот на желудникот е предизвикана од внесот на нестероидни антиинфламаторни лекови, но не се исклучува влијанието на другите патолошки процеси.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Цревни воспаленија (појавување симптоми: 8 од 16)

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .