Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дебелото црево: Симптоми и третман

Полип дебелото црево - главните симптоми:

Полип од дебелото црево (синични тумори на дебелото црево, полипоза на колонот, колоректален полип) е мала форма на мали или големи стебленца, која се состои од вроденото ткиво на овој орган. Таквите тумори можат да бидат единечни или повеќекратни. Исто така, вреди да се земе предвид дека некои типови полипи може да се претворат во малигни неоплазми.

Причините за полипи во моментов не се целосно познати гастроентеролози. Сепак, се верува дека генетската подложност, нездравата исхрана, хроничните гастроинтестинални заболувања и вишокот телесна тежина можат да дејствуваат како провоцирачки фактори.

Специфичноста на оваа болест е тоа што може да биде целосно асимптоматска. Само повремено, пациентите се жалат на појава на нечистотии во крвта во столицата, болка при движење на дебелото црево, како и наизменичното запек и дијареа.

Можно е да се открие присуството на полипи само со помош на инструментални процедури, кои не само што ги детектираат таквите формации, туку можат да ги разликуваат од малигни тумори. Ендоскопската полип-биопсија доаѓа во прв план при дијагностицирање.

По потврдувањето на дијагнозата, единствената опција за третман е хируршко отстранување на полипи во дебелото црево, кое исто така може да се изврши со минимално инвазивни постапки за ресекција.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа патологија има свое значење. Така, кодот ICD-10 ќе биде K63.5.

Етиологија

Во моментов, точниот механизам на формирање и провокатори на појавата на полипи во дебелото црево остануваат целосно непознати. Сепак, лекарите сугерираат дека предиспонирачките фактори може да вклучуваат:

 • нездрава храна, имено оние ситуации кога основата на менито е масна и зачинета јадења. Недостатокот на влакна во исхраната, недостигот на витамини и други елементи во трагови корисен за телото, исто така, може да предизвика појава на бенигни раст;
 • присуство во историјата на болеста на хронични заболувања на дигестивниот систем. Бидејќи полипите не се развиваат од здрави ткива, очигледно е дека им претходат други болести. Гастроентеролозите веруваат дека неспецифичниот улцеративен колитис и Кронова болест , дискинезија и чиреви на дебелото црево се најчестите активирачки механизми;
 • подложноста на телото на запек , што многу често се јавува на хронична форма;
 • ирационална употреба на лекови, на пример, антибактериски агенси;
 • седентарен животен стил или седечки работни услови, со што се зголемува ризикот од развој на други гастроинтестинални заболувања, што, пак, може да предизвика еден или повеќе полипи на дебелото црево;
 • трајна злоупотреба на лоши навики.

Покрај тоа, лекарите се уверени дека генетската предиспозиција не е најмалку во развојот на таквата патологија. Знаејќи го ова, една личност сама може да го спречи појавувањето на полипи. За да го направите ова, треба да јадете правилно, да одржувате здрав начин на живот и редовно да ги испитувате од страна на гастроентеролог.

Вреди да се напомене дека главната ризична група се состои од лица над 50 години. Сите видови на полипи се дијагностицираат подеднакво кај двата пола.

Класификација

Во однос на нивниот број постојат такви типови на полипи на дебелото црево:

 • сингл - се јавува формирање на единствен тумор, кој може да достигне значителни големини;
 • повеќекратно - се карактеризира со присуство на неколку фокуси на болеста во различни делови на овој орган, особено во областа на хепаталната флексура. Вреди да се забележи дека во текот на одредени гастроинтестинални заболувања, бројот на полипи може да достигне неколку стотици.

Дополнително, дифузна фамилијарна полипоза е изолирана кога целиот патолошки слој на дебелото црево е вклучен во патолошкиот процес. Ваквото нарушување е наследно. Во исто време, туморите брзо растат, а нивниот број може да достигне илјадници.

Главните форми на оваа болест се:

 • Аденоматозен полип - овој тип најчесто се прероди во малигнен тумор. Во такви случаи, тие зборуваат за преканцерозна состојба (дисплазија), која бара непосредна операција;
 • воспалителен полип е одговор на акутно воспаление;
 • хамартома полип е формиран од нормалното цревно ткиво, но за да се случи тоа, постои недостаток на развој на еден од ткивните елементи;
 • дентатен полип е средна форма помеѓу аденоматозната и хиперпластичната формација;
 • метапластичен или хиперпластичен колонов полип се смета за најчестиот тип и многу често достигнува голема големина.

Класификација на полиполи на дебелото црево аденоматозна природа:

 • тубуларен полип - формација со мазна и густа површина со розова нијанса;
 • Папиларен или вилозен полип има голем број на гранки-како раст (macropreparation), ширење на целата површина на неоплазмата. Исто така има црвена боја, лесно повредени и крвавења. Се разликува во големите големини и тенденцијата на појава на чирови. Се дијагностицира во 15% од случаите кај сите тумори и често е малигна;
 • лимфоиден полип;
 • тубуларни вилозни полипи.

Постои, исто така, цистична гранулирачка или полипепр на малолетнички дебелото црево, која се смета за развојна абнормалност и се дијагностицира кај деца или адолесценти. Овој тип на полип е честопати единечен, мал и не склон кон малигнитет.

Покрај тоа, овие ентитети може да се разликуваат по изглед, и затоа:

 • сферични;
 • разгранета;
 • печурки.

Таков бенигнен тумор може да се одвои со S. Kudo вредности на присуството на односот помеѓу големината на полипот и степенот на нејзиниот малигнитет:

 • до 1 сантиметар - 3-9%;
 • 1-2 сантиметри - 10%;
 • 2 сантиметри и повеќе - 30%.

Во некои случаи се наоѓаат псевдополипси - ова е пролиферација на мукозната мембрана на дебелото црево.

Вреди да се одбележи дека неколку видови на полипи на дебелото црево може да се најдат кај едно лице.

Симптоматологија

Во поголемиот дел од ситуациите, полипите во дебелото црево се целосно отсутни, наспроти позадината на која тие се случајно откриени за време на рутинско испитување од страна на гастроентеролог или за време на инструментален преглед при дијагностицирање на сосема различна болест.

Тежината на клиничките манифестации е под влијание на фактори како што се бројот и волуменот на опишаната неоплазма. Така, се прикажани главните симптоми на болеста:

 • болка, локализирана во страничните делови на предниот ѕид на абдоминалната празнина. Болката има тенденција да се зголемува за време на движењето на дебелото црево. Често пати болките се издигнуваат, болат или грчеви;
 • прекршување на чинот на дефекацијата, имено менувањето на запек и дијареа;
 • вртоглавица;
 • бледа кожа;
 • гадење, што доведува до гадење;
 • горушица и поткопување;
 • непријатен мирис од устата;
 • појава на крвни зрнца или слуз во столицата, што често доведува до чешање во подрачјето на анусот;
 • мало зголемување на индикаторите на температурата до 37-37,5 степени.

Горенаведените симптоми се неспецифични, што значи дека е карактеристично за многу други патологии на гастроинтестиналниот тракт. Поради ова, кога ќе се појават првите знаци, треба да побарате квалификувана помош што е можно поскоро.

Колон полипи

Дијагностика

Откривањето на полипот на ректосигмоидниот колон или било која друга локализација во овој орган е можно само со помош на инструментални процедури. Сепак, дијагностичкиот процес треба да биде интегриран пристап.

Така, примарната дијагноза ги вклучува следниве активности спроведени од страна на гастроентеролог:

 • запознавање со историјата на болеста за да се идентификуваат хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • собирање и анализа на животната историја. На клиничарот треба да му се раскаже за преференциите на храна, начинот на живот и земањето лекови;
 • темелно физичко испитување на пациентот;
 • ректален дигитален ректален преглед;
 • детален преглед на пациентот за време на првото појавување и интензитет на сериозноста на симптомите.

Меѓу лабораториските тестови вреди да се истакне:

 • општ клинички тест за крв;
 • микроскопско испитување на измет.

Следните инструментални постапки се најинформативни во оваа ситуација:

 • FGDS;
 • перитонеална ултрасонографија;
 • радиографија на цревата со помош на средство за контраст;
 • ректороманоскопија;
 • колоноскопијата може да ги препознае полиповите на дебелото црево само кога се наоѓаат во близина на анусот;
 • биопсија;
 • КТ и МРИ.

Третман

Со полипи во дебелото црево, третманот се изведува само хируршки, а по хируршка интервенција се применуваат методи на неоперабилна терапија. До денес, користете неколку техники за отстранување на таква бенигна неоплазма:

 • ендоскопската постапка најчесто се користи за мали тумори. Отстрани полипс трансректален начин, тоа е, преку анусот. Исто така, се ексципирала стромата и формирањето на околното ткиво;
 • вкупно дебело црево. Индикациите за ова се повеќекратни големи полипи, дифузна полипоза или појава на сомневање за рак, како и дисплазија.
Ендоскопска хирургија

Во постоперативниот период се применуваат такви конзервативни методи на терапија:

 • земање лекови за запирање на клинички знаци;
 • употреба на масти или супозитории за локална употреба, што е неопходно за иритација на кожата околу анусот;
 • исхрана по отстранување на полипи. Списокот на дозволени и забранети компоненти на јадења, примерен мени и препораки во врска со подготовката на храната, ги обезбедува само лекарот или нутриционистот на индивидуална основа за секој пациент;
 • употребата на популарните рецепти. Третманот со народни лекови е насочен кон подготовка на домашен медицински напиток базиран на разни лековити билки и растенија.

Како превенција на компликации (рак и дисплазија), или за рано откривање на можна рекуренција, пациентите треба да се подложат на таква постапка како колоноскопија на секои 3 години.

Превенција и прогноза

Специфични профилактички мерки кои го спречуваат формирањето на полипин на дебело црево не се развиени. Сепак, луѓето мора да се придржуваат на следните препораки:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • води активен животен стил;
 • подготовка и одржување на урамнотежена исхрана;
 • навремена детекција и третман на сите болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • земање лекови само како што е пропишано од лекарот што посетува;
 • редовен здравствен преглед во медицинска установа и задолжителни посети на гастроентеролог.

Пролиферирачкиот аденоматозен полипин на колонот (како и секој друг вид на тумор) е лесно лекуван, кој често има поволна прогноза. Следејќи ги горенаведените едноставни правила, можно е да се избегне повторување на болеста и трансформација на бенигниот тумор во малигнен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дебелото црево и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Bulbitt (појавување симптоми: 10 од 16)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Цревна дискинезија (појавување симптоми: 9 од 16)

Цревната дискинезија е прилично честа болест во која овој орган не е изложен на органски лезии, но неговата моторна функција страда. Основниот фактор во појавата на болеста се смета за продолжен ефект на стресни ситуации или нервни бранови. Поради оваа причина, гастроентеролозите и психолозите се занимаваат со третман на пациенти со слична дијагноза.

...
Гастритис со зголемена киселост (појавување симптоми: 9 од 16)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и протокот на други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Цревна дивертикулоза (појавување симптоми: 9 од 16)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .