Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепаторенален синдром: симптоми и третман

Хепаторенален синдром - главните симптоми:

Хепатореналниот синдром е брзо прогресивно нарушување на бубрезите, кое се развива во позадината на патологиите на овој орган, порталната хипертензија и други процеси. Оваа болест е особено опасна, бидејќи без специфичен третман, леталниот исход се јавува во рок од неколку недели.

Оваа болест нема ограничувања во однос на возраста и полот, па затоа често се дијагностицираат веќе во напредна фаза.

Третманот вклучува лекови и хирургија. Трансплантацијата на црниот дроб е најефективниот метод, меѓутоа, во пракса ваквите операции се извршуваат многу ретко, навремено.

Прогнозата за оваа болест е неповолна, бидејќи хепатореналниот синдром брзо се развива, а против позадината на веќе постоечките сериозни болести, ситуацијата е само влошена.

Етиологија

Хепатореналниот синдром не е независна болест, туку последица на следните патолошки процеси:

Треба да се забележи дека хепатореналниот синдром кај цирозата на црниот дроб се карактеризира како најнеповолна форма.

Кај деца, хепатореналниот синдром може да се должи на таквите патолошки процеси како што се:

 • крвни нарушувања;
 • малигни тумори;
 • Вилсон-Коновалов болест ;
 • системски автоимуни патологии;
 • нарушување на просперитетот на билијарниот тракт;
 • вирусен хепатитис.

Покрај тоа, неопходно е да се истакнат предиспонирачките фактори за развој на таква опасна болест:

 • историја на болести на генитоуринарниот систем;
 • активна диуретична терапија;
 • перзистентна артериска хипертензија;
 • злоупотреба на алкохол и дрога;
 • историја на хипонатремија;
 • хиперкалемија ;
 • неизбалансирана исхрана, под услов таквата исхрана да е речиси постојана.

Без оглед на етиолошкиот фактор, хепатореналниот синдром е екстремно опасен по живот и се карактеризира со висок ризик од смртоносен исход, дури и ако се преземат навремени терапевтски мерки.

Патогенеза

Патогенезата е како што следува:

 • постои општо проширување на садовите на екстрареналното ниво (процес на вазодилатација);
 • крвниот притисок се намалува, но ова не се должи на работата на срцето;
 • постои прераспределба на снабдувањето со крв за функционирање на други органи (мозокот, слезината и така натаму), но потребната количина на проток на крв повеќе не преминува во бубрезите;
 • против позадината на недоволното снабдување со бубрежниот крв, филтрацијата се намалува и бубрежните артерии се рефлексираат со спазам;
 • започнува производството на ренин и се намалува бројот на природни вазодилататори;
 • поради промената во рамнотежата на природните супстанции, веќе е нарушен протокот на крвта;
 • филтрацијата е намалена и, како резултат на тоа, производството на урина: се јавува целосна анурија ;
 • во крвта почнуваат да акумулираат азотни материи, што доведува до нерамнотежа на електролити.

Развојот на болеста трае само две недели, но со акутна форма најчесто смртта кај 80% од пациентите се случува порано - во просек десеттиот ден.

Класификација

Со природата на курсот, хепатореналниот синдром може да биде акутен или хроничен. Акутниот или првиот тип најчесто се развива на позадината на алкохолната цироза на црниот дроб и се карактеризира со висока стапка на морталитет.

Што се однесува до хроничната форма, тука клиничката слика постепено се развива, почетниот тек на патолошкиот процес може да биде целосно асимптоматски. Прогнозата во овој случај е релативно поволна - со навремена терапија за замена, пациентите живеат до шест месеци. Со трансплантација на црн дроб, стапката на преживување е 60%.

Симптоматологија

Акутната форма на хепаторенален синдром се карактеризира со брзо развивачка клиничка слика и остра влошување на состојбата на пациентот. Хроничната форма продолжува во латентна форма, а состојбата на пациентот се влошува постепено.

Во принцип, следните симптоми се карактеристични за овој патолошки процес:

 • општа слабост;
 • зголемен замор;
 • намален апетит;
 • жолтило на кожата;
 • оток на нозете и рацете;
 • палпација е добро забележано зголемување на црниот дроб;
 • црвени дамки на дланките (" црниот дроб ");
 • ниска продукција на урина, и во посложени случаи, отсуство на празнење на мочниот меур;
 • намалување на крвниот притисок;
 • зголемувањето на волуменот на абдоменот поради акумулацијата на течност во него - започнува асцит;
 • зголемена сувост на кожата и мукозните мембрани;
 • гадење, што во некои случаи е придружено со повраќање;
 • губење на апетитот;
 • зголемена слезина;
 • проширените вени се јасно видливи околу папокот;
 • поради тензијата на абдоминалниот ѕид може да се развие папочна хернија.

Ако има барем неколку симптоми од горенаведената клиничка слика, треба веднаш да побарате медицинска помош. Во никој случај не можете да си земате лекови или традиционална медицина. Ова само ќе ја влоши ситуацијата и во секој случај ќе биде фатално.

Дијагностика

Дијагностика се одвива во две фази. Првиот е физички преглед на пациентот со палпација на црниот дроб и слезината, собирање на лична историја и одредување на точната клиничка слика.

Дополнителни дијагностички мерки вклучуваат:

 • анализа на урина;
 • општ клинички тест за крв;
 • биохемиски тест на крвта;
 • Доплер сонографија на бубрежните садови;
 • биопсија на бубрезите (ако е потребно);
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем.
Бубрежна биопсија

Исто така може да бара диференцијална дијагноза за следниве болести:

Треба да се напомене дека ова е само приближна дијагностичка програма. Точната листа на лабораториски и инструментални анализи се определува поединечно, во зависност од податоците собрани за време на почетниот преглед и моменталната состојба на пациентот.

Третман

Третманот со хепаторенален синдром подразбира само сложени, а не секогаш конзервативни мерки. Сепак, во секој случај, третманот ќе вклучи придржување кон исхраната.

Терапијата со лекови може да ги вклучува следниве лекови:

 • Албумин;
 • агонисти на вазопресин;
 • симпатомиметици;
 • соматостатин аналози;
 • антиоксиданти;
 • лекови за специфична терапија со антибиотици.

Процедурите на хемодијализа се пропишани, но само ако причината за синдромот не е цироза во фазата на декомпензација. Во спротивно, хемодијализата може да доведе до крварење на желудникот и хипотензија.

Хируршки третман вклучува само две методи:

 • трансплантација на црн дроб;
 • Портосистемска шантинг - опстанок со таква оперативна интервенција, во просек од 2-4 месеци.

Без оглед на тоа кој третман е избран, пациентот мора да се придржува до исхраната. Во повеќето случаи, доделен на диета маса број 5 од Pevzner.

Според исхраната, овие храни треба да бидат исклучени од исхраната:

 • свеж и ржан леб;
 • свежи колачи;
 • масна риба и месо;
 • тестенини, трошни каша;
 • мешунки и печурки;
 • отпадоци;
 • конзервирана храна, маринади, сосови, зачини;
 • маст урда и сирење;
 • какао, кафе, силен чај;
 • слатки, вклучувајќи чоколада;
 • храна богата со растителни влакна;
 • кисело овошје.

Менито на пациентот треба да се базира на следната храна:

 • суфле и пире од компири со ниски маслени сорти риба;
 • житни култури, освен просо, кои се варат во млеко со вода;
 • први јадења на супа од зеленчук;
 • нискомасни млечни производи;
 • зеленчук, млечни сосови;
 • не повеќе од едно пилешко јајце на ден;
 • меко, зрело овошје без кора;
 • Вчера сушен леб од брашно од второ одделение;
 • незаситени колачиња;
 • слаб чај, компота, супа од пиреа, свежи, но не концентрирани зеленчукови и овошни сокови.

Алкохолни пијалоци и сурогати се забранети. Придржувањето кон таквата исхрана треба да биде трајно.

Прогноза

За жал, прогнозата за оваа болест е неповолна. За да се намали ризикот од смрт на минимум е можно само ако се врши трансплантација на црн дроб. Релативно поволната прогноза може да биде само во хронична форма на хепаторенален синдром.

Превенција

Бидејќи овој синдром е само компликација на други патолошки процеси, препорачливо е да се спроведе профилакса против оние заболувања кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хепаторенален синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , хепатолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амилоидоза на бубрезите (појавување симптоми: 8 од 19)

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...
Склерозен холангитис (појавување симптоми: 8 од 19)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 7 од 19)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Нефритис (појавување симптоми: 7 од 19)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Ехинококоза на црн дроб (појавување симптоми: 7 од 19)

Ехинококозата на црниот дроб е хронична болест предизвикана од паразитски црви, кои може да траат повеќе од половина година. Се состои во формирање на цисти на површината на црниот дроб. Поразот на ова тело е повеќе од педесет проценти од сите случаи на откривање на ехинококозата. Постојат неколку видови на болеста на која зависи нејзиниот тек.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .