Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревни воспаленија: Симптоми и третман

Цревни воспаленија - главните симптоми:

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

Симптомите на цревни воспаленија почесто се неспецифични и затоа не треба сами да се третираат (да земаат антибиотици и други лекови) или да користат народни лекови. Ваквите постапки може само да го влошат текот на гастроентеролошката болест.

Ограничувања на возраста и полот на болеста не. Еднакво дијагностициран со интестинална инфламација кај дете и возрасен. Доколку конкретните терапевтски мерки се започнати навремено, може да се избегнат компликации.

Дијагнозата се базира на физичкиот преглед на пациентот и на другите дијагностички мерки. Врз основа на резултатите од тестот, лекарот може да определи точно како да се третира воспалението на цревата, какви предвидувања ќе бидат во иднина.

Етиологија

Причините за развој на таква гастроентеролошка болест се условно поделени во две групи - инфективни или неинфективни. Првата група треба да ги содржи следните етиолошки фактори:

Третманот и симптомите на цревните воспаленија предизвикани од оваа етиологија се неспецифични и самата болест е заразна, односно може да се пренесе од болен човек на здрава преку секојдневни предмети или ако не се почитува личната хигиена.

Втората група на етиолошки фактори треба да вклучи:

 • хронични гастроентеролошки заболувања и неусогласеност со диетата пропишана од докторот;
 • нездрава исхрана;
 • злоупотреба на алкохол;
 • неконтролирана и неоправдана здравствена состојба;
 • труење со токсини, хемикалии, тешки метали, отрови;
 • нарушувања на циркулацијата во гастроинтестиналниот тракт;
 • ефекти после абдоминална хирургија;
 • компликации по гама-ирадијација;
 • алергии на храна ;
 • намален тонус на дебелото црево;
 • автоимуни болести;
 • воспаление на околните органи и ткива;
 • повреди на абдоминалните органи;
 • прекумерна вежба, постојан стрес;
 • болести на карличните органи, вклучувајќи ги и СПБ.

Во ретки случаи, воспаление на дебелото црево или друга локализација не е етиолошки утврдено.

Класификација

Развојот на болеста се карактеризира со неколку клинички и морфолошки показатели.

Според локализацијата, се разликуваат таквите форми на болеста:

 • воспаление на тенкото црево;
 • воспаление на дебелото црево;
 • повреда на дуоденумот;
 • сигмоидно воспаление;
 • лезија на цекумот.

За времетраењето на воспалителниот процес, размислете за такви форми:

 • акутен - до еден месец;
 • хронично - повеќе од шест месеци.

Според етиологијата на воспалената црева може да се должи на следните причини:

 • заразна природа;
 • неинфективна природа.

Знаците на интестиналното воспаление кај жените и мажите ќе зависат од локализацијата на патолошкиот процес.

Симптоматологија

Колоректално воспаление

Симптомите на воспаление на дебелото црево се како што следува:

 • абдоминални болки со спазматична природа;
 • зголемен абдоминален волумен и зголемена надуеност;
 • гадење и повраќање;
 • абдоминална болка може да биде придружена со нестабилна столица;
 • во фецесот може да се појави примерок од слуз и крв;
 • болна дефекација;
 • запек , што може нагло да се замени со напади на дијареја;
 • летаргија, зголемена слабост;
 • во некои случаи се зголемува високата телесна температура.

Симптоми на воспаление на тенкото црево:

 • болка локализирана во папокот;
 • дијареа, која не се должи на навиките за јадење;
 • бухти во аглите на устата;
 • крварење на непцата;
 • зголемена сувост на кожата, кршливи коса;
 • столицата е течна, пенлива, навредлива, содржи неразредени честички на храна;
 • растечка слабост, ниска одделна телесна температура.

Воспалението на цревните лимфни јазли има слични симптоми, но природата на болката се менува - синдромот на болка се зголемува со одење, возење и други видови моторни активности.

Со поразот на цекумот може да се јави следната клиничка слика:

 • остра губење на тежината;
 • зголемена надуеност ;
 • анемија ;
 • крв во столица;
 • слабост, бледило на кожата;
 • речиси постојана болка во долниот дел на стомакот;
 • промена на фреквенцијата и конзистентноста на столот.

Воспалителниот процес во сигмоидниот дебелото црево ќе се карактеризира како што следува:

 • татнеж во стомакот, надуеност;
 • абдоминалните болки можат да зрачат на левата нога;
 • во фекалните маси може да биде додаток на гној;
 • болка може да биде присутна на левата страна на градите;
 • гадење со повторено повраќање;
 • зголемување на температурата;
 • симптоми на труење со храна .

Што се однесува до инфламаторниот процес во дуоденумот, симптомите може да не се манифестираат долго време. Во принцип, симптоматскиот комплекс ќе се карактеризира како што следува:

 • болка локализирана во горниот дел на стомакот;
 • чувство на полност во стомакот, дури и со минимална количина на храна;
 • гадење и повраќање може да се појават периодично;
 • зголемена надуеност;
 • "Гладни болки";
 • ртење со непријатен мирис;
 • симптоми на анемија.

Исправување на воспалението на цревата може да се отстрани, ако се утврди причината за нејзиното појавување и прецизна локализација. Терапијата треба да биде сеопфатна. Самостојно земаат антибиотици и други лекови, ако се дијагностицира воспаление на тенкото црево (или друга локализација), тоа е невозможно - ова може да доведе до развој на компликации.

Дијагностика

Ако се појават симптоми, консултирајте се со гастроентеролог. Првиот е физички преглед на пациентот, при што лекарот ја одредува природата на клиничката слика и собира лична историја.

Дијагностичката програма може да вклучува:

 • општ клинички тест за крв;
 • BAC;
 • копрограм;
 • бактериолошко испитување на измет;
 • Х-зраци испитување на гастроинтестиналниот тракт со контрастен агенс;
 • ендоскопско испитување;
 • капсуларна ендоскопија.
Капсулна ендоскопија

Според резултатите од студијата, лекарот не само што може да направи точна дијагноза, туку и да определи како да се третира воспалението на цревата.

Третман

Третманот на воспаление на цревата треба да биде само комплексен: лекови (вклучувајќи ја и потребата за пиење антибиотици), придржување кон исхраната во исхраната. Билки за воспаление на цревата може да се користат, но само во консултација со вашиот лекар.

Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа. Ако не постои ризик од сериозни компликации, терапијата може да се спроведе дома. Интегрираниот пристап кон терапијата помага да се олесни работата на цревата кај возрасните и децата.

Лекарот може да ги пропише таквите лекови:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно нестероидно;
 • пробиотици;
 • ентеросорбенти;
 • adsorbents;
 • аминосалицилати.

Антибиотскиот третман е пропишан за инфективната природа на развојот на патолошкиот процес. Режимот на лекови се определува индивидуално.

Третман на интестинални воспаленија народни лекови е можно, но треба да се координира со вашиот лекар. Може да се користат следниве билки:

 • ленено семе;
 • даб корен.

Важно е да се разбере дека секој лек за воспаление на цревата треба да го препише само лекарот кој го посетува. Ова е особено точно за антибиотици.

Сепак, антибиотиците и другите лекови нема да го дадат саканиот терапевтски ефект ако исхраната не се следи за време на интестиналното воспаление. Листата на забранети и дозволени производи ги одредува гастроентеролог. Исхраната за воспаление на цревата подразбира такви општи препораки:

 • исклучување на зачинета, масна, солена, кисела, конзервација;
 • исклучува храна која предизвикува ферментација и зголемена надуеност;
 • оброците треба да бидат фракционо, 5-6 пати на ден, со временски интервал од 2-3 часа;
 • правилен режим на пиење;
 • храната треба да биде топла, течна, мукозна конзистенција.

Доколку сите препораки на лекарот ќе бидат правилно и навремено спроведени, третманот дури и дома дава позитивни резултати.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • навремена и правилна исхрана;
 • отстранување на прекумерната потрошувачка на алкохол;
 • превенција на заразни болести;
 • превентивни прегледи од страна на гастроентеролозите.

На првите симптоми на воспаление, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате со антибиотици. Ова ќе помогне да се избегнат сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате воспаление на цревата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревна Дивертикулоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Црви кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Црвите кај децата се прилично честа појава, бидејќи се поподложни на ефектите врз животната средина, а црвите влегуваат во нивните тела со нечисти раце, преку песок и слабо измиена храна (зеленчук и овошје). Некои хелминци се пренесуваат преку крвта на мајката на детето интраутерино, и така тој веќе е роден со паразити кои живеат во неговите црева или други дигестивни органи.

...
Колитис кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Колитис кај деца - воспаление на цревата, кое на крајот доведува до дистрофија на мукозниот слој на овој орган - таков процес е полн со неговата дисфункција. Во најголем дел од случаите, болеста се дијагностицира кај пациенти со средна и постара возраст, но опасноста од формирање останува кај доенчињата и кај децата во градинките.

...
Dolichocolon (појавување симптоми: 9 од 20)

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .