Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бубрежен апсцес: симптоми и третман

Бубрежен апсцес - главните симптоми:

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

Во повеќето случаи, зголемувањето на форма на акутен пиелонефритис дејствува како провоцирачки фактор.

Меѓутоа, покрај ова, причините треба да вклучуваат:

 • повреда на бубрезите;
 • претходна хируршка интервенција на овој орган;
 • уролитијаза.

Не постојат клинички манифестации кои точно ќе укажуваат на појава на токму таква болест. Главните симптоми се сметаат за тешки и остри болки во лумбалниот регион, нагло зголемување на температурата, гадење и повраќање.

Дијагнозата може да биде направена само од лекар кој се базира на податоци од инструментални испитувања, вклучувајќи ултразвук, МРИ и КТ на засегнатиот орган. Покрај тоа, лабораториските тестови и темелното испитување на пациентот се вклучени во дијагнозата.

Третманот се изведува само со операција и вклучува делумна или целосна ексцизија на оштетениот сегмент.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, бубрежниот апсцес има посебен код - код за ICD-10-N15.1.

Етиологија

Патогените микроорганизми се секогаш предизвикувачки агенси на апсцесот локализиран во бубрегот - често се меша микрофлора, но честопати доминираат:

Главните причини за формирање на болеста:

 • акутен гноен пиелонефрит ;
 • апсцес карбункул ;
 • уроген пиелонефритис;
 • уролитијаза ;
 • историја на хирургија на бубрезите;
 • метастази на онкологија на овој орган;
 • повреда или повреда на бубрегот;
 • продолжено присуство на калкулус во чашата и карлицата;
 • активна фузија на пурулентни фокуси, кои се појавуваат во позадина на отсуство на терапија на апотематозен пиелонефритис.

Главната ризична група вклучува:

 • жени во периодот на носење на дете;
 • пациенти кои страдаат од дијабетес ;
 • лица со примарни или секундарни состојби на имунодефициенција.

Бубрежниот апсцес ја има следнава патогенеза:

 • околината на патолошката празнина со гранулациона оска - таквата формација е полесно да се акцизираат хируршки;
 • акумулација на голема количина гној во кортикалниот регион - во случаи на негово прекинување, ќе се појави инфекција, што ќе доведе до развој на гноен паренефрит ;
 • истекот на гноен ексудат во бубрежната карлица - се елиминира со хируршка интервенција;
 • ослободување на апсцесот во перитонеумот, кој е полн со перитонитис ;
 • транзицијата на болеста во хронична форма, додека клиничката слика во акутната фаза ќе биде слична со знаците на акутен тек.

Вреди да се спомене дека болеста е секогаш еднострана - истовременото вклучување на левиот и десниот бубрег во патологијата е забележано само во изолирани случаи. Може да се забележи билатерален тек на болеста само со помош на инструментални процедури, вклучувајќи КТ и ултрасонографија.

Бубрежен апсцес

Симптоматологија

Поради фактот дека болеста нема специфични клинички знаци, точна дијагноза се утврдува само за секои 3 пациенти кои аплицирале за квалификувана помош кога се појавуваат најчестите манифестации.

Затоа симптомите на бубрежен апсцес го имаат следново:

 • нагло зголемување на температурата на 38 степени и погоре;
 • тешка студ;
 • топли бранови;
 • намалување на бројот на крв;
 • зголемена брзина на срцето и респираторни движења;
 • слабост на телото;
 • аверзија кон храната;
 • нарушување на спиењето;
 • појава на болка во лумбалниот регион;
 • одливот на урина е малку нарушен и не предизвикува болка;
 • гадење придружено со чести и профузни гадење;
 • adynamia;
 • постојана жед.

Кога билатералните симптоми на оштетување на бубрезите вклучуваат:

 • бледило на кожата;
 • тежок оток;
 • појава на нечистотии во крвта во урината;
 • намалување на дневната урина;
 • Непрекинатост на кожата, видливи мукозни мембрани и склера;
 • зголемување на бубрезите во големина, што е добро изразено при палпација, на КТ, или користење на други инструментални процедури.

Хроничниот патолошки процес е претставен само со мала треска и треска.

За деца и возрасни, клиничките манифестации ќе бидат идентични, сепак, вреди да се напомене дека кај млади пациенти болеста се развива побрзо и потешко.

Дијагностика

Дијагнозата на бубрежен апсцес може да биде направена само од искусен лекар кој се потпира на резултатите од инструменталните испитувања. Сепак, процесот на дијагностицирање треба да биде интегриран пристап и да вклучува лабораториски тестови и манипулации кои директно ги спроведува нефрологот.

Првата фаза на дијагноза:

 • запознавање со историјата на болеста за да се утврди најверојатниот етиолошки фактор за одреден пациент;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • истовремено палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина и долниот дел на грбот - за да се идентификуваат големи промени во големината на бубрегот;
 • проценка на кожата, мукозните мембрани и склерата;
 • мерење на температурата, крвниот притисок, отчукувањата на срцето и респираторната стапка;
 • слушање на пациентот со форендоскоп;
 • детален преглед на пациентот за да се добие комплетна слика за текот на болеста од страна на лекарот.

Лабораториски тестови:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • ПЦР примероци;
 • мерење на дневни количини на секретираната урина;
 • анализа на урина од Нечипоренко.

Инструментални испитувања:

 • Ултразвук на погодениот сегмент;
 • преглед урографија;
 • КТ на бубрезите;
 • екскреторна урографија;
 • ретроградна пиелографија;
 • МНР;
 • изотопска сцинтиграфија;
 • радиографија;
 • Доплер сонографија на бубрежниот васкуларен систем.
Сцинтиграфија

Третман

Бубрежниот апсцес може да се лекува само со операција, која ги вклучува следните чекори:

 • отворање на фиброзната капсула;
 • отворање на апсцес;
 • чистење на апсцесната празнина од гној и миење со антисептички раствори;
 • воспоставување на дренажа.

Со значително оштетување на телото на пациентот, се врши комплетна ексцизија - нефректомија.

Заедно со оперативниот метод, третманот исто така вклучува земање антибактериски лекови.

Терапијата со народни лекови е немоќна или може да го влоши проблемот.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за развој на болест како бубрежен апсцес, треба да следите неколку едноставни правила:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • спречување на повреди или повреди на бубрезите;
 • постојано зајакнување на имунитетот;
 • навремена дијагноза и третман на сите патолошки, етиолошки фактори;
 • редовно набљудување од лекар и годишни медицински прегледи во медицинска установа, што вклучува не само посети на сите специјалисти, туку и ултразвук, МРИ и КТ скенови.

Бубрезите по апсцес не се враќаат - поради оваа причина е индицирано хируршко отстранување на заболениот орган. Општо земено, патологијата има неповолна прогноза, бидејќи не се елиминира со конзервативни методи. Ако третманот не се спроведе, веројатноста за смрт е висока.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате абсцес на бубрезите и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: нефролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипонатремија (појавување симптоми: 9 од 20)

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...
Треска од нејасна генеза (симболи кои совпаѓаат: 9 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Жолтица (појавување симптоми: 8 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 8 од 20)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Хроничен дуоденитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Хроничниот дуоденитис е болест на дуоденумот во кој се нарушува структурата на органот и нејзиниот горен слој е исцрпен. Често се манифестира поради појава на други воспалителни процеси во дигестивниот тракт или може да биде резултат на неухранетост. Бидејќи нарушувањето е хронично, тоа се менува со периоди на егзацербации и повлекување на симптомите. Затоа е неопходно да се подложат на долгорочен третман и во текот на целиот живот да следат посебна диета.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .