Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Баланитис: Симптоми и третман

Баланитис - главните симптоми:

 • Треска
 • Гори пенис
 • Ниво на тешкотија мокрење
 • Бело обложување на главата на пенисот
 • Црвенило на глансот пенис
 • Чешање на пенисот
 • Непријатно чувство при мокрење
 • Отекување на глансот пенис
 • Ерозија на пенисот гланс
 • Меурчиња на главата на пенисот
 • Недостаток на сексуална привлечност
 • Плакета на главата на пенисот
 • Солзи на главата на пенисот

Баланитис (син на Катар од пенисот гланс во кожичката) е воспалителна болест која влијае на кожата на машкиот пенис. Може да се должи на патогени микроорганизми или габи.

Баланитис нема ограничувања во однос на возраста, па затоа може да се дијагностицира дури и кај децата. Треба да се напомене дека ова е една од најчестите болести на репродуктивниот систем кај мажите.

Акутен баланитис има изразена клиничка слика, што ги прави проблемите со дијагнозата, предмет на навремен пристап до доктор не се јавува. Обид да се елиминираат симптомите сами по себе е силно обесхрабрен, бидејќи ова може да доведе до компликации.

Како правилно да се третира баланитот, може да се каже само квалификуван лекар. Доколку терапевтските мерки не се започнати во фазата кога болеста е во почетната акутна фаза, може да почне да се развиваат габични баланити во хронична форма или атрофичен баланитис, што е оптоварено со сериозни компликации. Со навремено лекување за медицинска нега и поминување на целосен курс на терапија, постои целосна наплата.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, баланитот припаѓа на делот "Други болести на пенисот" и има свој код за ICD-10-N48.

Етиологија

Баланитисот може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • јасноста на кожичката, поради што остатоците на урина и нечистотија може да се акумулираат во областа, што доведува до воспаление;
 • инфекција со гнојни секрети од уретрата;
 • заразни болести на генитоуринарниот систем;
 • СПБ;
 • траума на пенисот гланс;
 • употреба на несоодветни козметички средства за интимна хигиена;
 • долна облека со низок квалитет;
 • болести на габичната природа (развивање на кандидијален баланити кај мажи);
 • недостаток на лична хигиена.

Постојат неколку предиспонирачки фактори кои можат да предизвикаат ксеротичен баланитис или друга форма на оваа болест:

 • ослабен имунолошки систем;
 • честа инфекција;
 • дијабетес мелитус ;
 • анемија ;
 • хронични уролошки болести;
 • алергиски реакции;
 • автоимуни болести.

Што се однесува до патогени организми, следното може да предизвика развој на баланитис:

Одделно треба да се каже за таква форма на болеста како облитерирачки баланитис. Овој тип на болест најчесто останува етиолошки неизвесен и се јавува како независна болест во хронична форма.

Без оглед на тоа што точно предизвикал развој на воспалителна болест, третманот на баланитис кај мажите е одреден само од лекар. Не се препорачува да користите локални лекови или да земате таблети (особено антибиотици) самостојно.

Класификација

Болеста се карактеризира со неколку индикатори - природата на развојот, фазата, клиничките манифестации. Сите овие фактори се важни за да се утврди за време на дијагнозата, бидејќи ефектот од терапевтските мерки зависи од него.

Клиничките и морфолошките карактеристики ги разликуваат следниве форми на воспалителниот процес:

 • иритативни или едноставни;
 • ерозивен;
 • цирониум баланитис;
 • улцеративен;
 • хипертрофичен;
 • catarrhal;
 • бришење;
 • ксеротичен баланитис.

Од природата на појавата на воспалителниот процес се разликуваат примарни и секундарни форми на болеста.

Од природата на текот на болеста може да биде:

 • акутен - клиничката слика се изговара, добро излекувана;
 • хроничен - постои мала хиперемија, болката и чешањето практично се отсутни.

Треба да се забележи дека хроничниот баланитис е многу полошо да се излечи од акутната форма.

Размислете за фазата на развој на воспалителниот процес:

 • почетна;
 • акутен;
 • хроничен - во овој случај бананопоститис веќе се развива.

Колку побрзо пациентот ги гледа симптомите на патолошкиот процес и да види лекар за третман, толку подобро. Само во овој случај, може да се избегне развој на сериозни компликации.

Симптоматологија

Покрај општата клиничка слика, во зависност од формата на болеста, ќе бидат присутни и карактеристични симптоми. Општиот симптом комплекс вклучува следниве симптоми:

 • чешање и горење, кои се полоши кога ќе се обидете да ја отворите главата;
 • црвенило и оток;
 • формирање на smegma;
 • непријатност при мокрење;
 • комплетен недостаток на сексуална желба;
 • треска.

Во кандидатура, клиничката слика може да биде дополнета со следново:

 • непријатен кисел мирис од пенисот, кој останува дури и по извршување хигиенски процедури;
 • бело цут на главата;
 • нагласи вулгарен карактер.

Ксеротичниот баланит ќе се карактеризира како што следува:

 • склеротични плаки се формираат;
 • мокрењето е тешко, исцедувањето на течноста се врши само со силен напор;
 • меурчиња може да се формираат на главата, солзи.

Ксеротичниот баланит брзо се претвора во хронична форма, која е оптоварена со развој на компликации.

Циркуларниот баланит ги има следните симптоми:

 • ерозиите на црвената боја се формираат на главата;
 • со текот на времето, ерозијата се спојува, формирајќи лезии со јасни граници;
 • формирање на сиво-бели дамки.

Треба да се напомене дека оваа форма на болеста може да се претвори во гангрена, што е крајно опасно за животот.

Слична клиничка слика има ерозивен баланитис. Меѓутоа, во овој случај гангренозен баланопоститис делува како компликација. Штом првите симптоми на болеста почнаа да се појавуваат кај дете или возрасен човек, неопходно е итно да се побара медицинска помош, наместо да се спроведе третманот.

Дијагностика

Во присуство на клинички знаци треба да побараат медицинска помош за урологот. Кај деца од основно образование, педијатар може да спроведе основен преглед.

За третманот да има посакуван ефект, лекарот мора точно да ја одреди природата на патолошкиот процес. За ова се вршат следниве дијагностички мерки:

 • бактериолошко испитување на брис од уретрата;
 • тест за СПБ;
 • тест за алергиски маркери;
 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • биохемиски крвен тест.

Дополнително, во некои случаи, можеби ќе ви треба ултразвук на генитоуринарниот систем.

Третман

Третманот на баланитис кај деца значи комплексни лекови и процедури за физиотерапија. Кај мажите третманот го има истиот пристап.

Медицинскиот дел од терапевтските мерки може да вклучуваат лекови како акција спектар:

 • маст и крем за омекнување на кожичката;
 • локални антибактериски лекови (левомекол);
 • антибиотици;
 • антисептици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • анти-габични;
 • хормонален;
 • антихистаминици.
Маст Левомекол

Секој лек пропишан само од лекар. Доколку пропишаните лекови се применуваат правилно, соодветниот терапевтски ефект ќе биде присутен.

Третманот на кандидалниот баланити е исто така комплексен, бидејќи патогенот е габичен габа. Во некои случаи, терапијата ќе треба да помине низ сексуален партнер.

Без оглед на тоа која форма се случува, се препишуваат масти за баланитис (најчесто левомекол). Средствата го даваат следниот терапевтски ефект:

 • олеснување на воспаление;
 • елиминирање на чешање;
 • произведуваат ефект на заздравување на раните;
 • дадат речиси инстантен терапевтски ефект.

И покрај фактот дека левомеколот се користи доста широко во медицината, може да го препише само лекар. Во спротивен случај, левомеколот може да предизвика развој на алергиска реакција, што само го влошува клиничкиот тек. Деца Левомекол пропишани во исклучителни случаи.

Третманот на баланитис дома не е исклучен, но ова треба да се направи само во консултација со вашиот лекар. Средства на традиционалната медицина во повеќето случаи се насочени само кон елиминирање на симптомите, а не на болеста во пупка.

Ако терапевтските мерки се започнати навремено, Зун баланитот не предизвикува компликации, а заздравувањето се јавува во рок од 1-2 недели. Во спротивен случај, болеста може да стане хронична, гангрена или баланопоститис.

Превенција

Превенцијата е како што следува:

 • лична хигиена;
 • превенција на заразни болести;
 • СПБ превенција;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

На првите симптоми треба да побараат медицинска помош, а не да спроведуваат независни терапевтски мерки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате баланитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: уролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дрза кај мажи (појавување симптоми: 5 од 13)

Гениталната иритација предизвикана од габични кандиди слични на квасец, се нарекува болест на тромчето. Овој тип на слабост може да влијае на женски и машки гениталии и мукозни шуплини. Во зависност од полот, болеста се манифестира на различни начини, па размислете што е дрога кај мажите, кои се нејзините манифестации и дали има третмани дома.

...
Кандида баланопоститис (појавување симптоми: 5 од 13)

Кандида баланопостит е болест што го зафаќа машкиот урогенитален систем. Наречен од Кандида габи. Тие навлезат во мукозните мембрани и човечката кожа, што резултира со формирање на повеќе филаментозни форми. Оваа болест ги погодува мажите од сите возрасти.

...
Баланопоститис (појавување симптоми: 3 од 13)

Баланопоститисот е прилично честа воспалителна болест на кожата на пенисот. Според статистичките податоци, секоја година на Земјата 11% од мажите страдаат од оваа болест. Баланопоститис кај мажи, според МКБ-10 (меѓународна класификација на заболувања), е двојна болест, бидејќи вклучува воспалителен процес и во главата и во внатрешниот леток од кожичката.

...
Баланопоститис кај дете (појавување симптоми: 3 од 13)

Баланопоститис кај дете е воспалителна болест која влијае на главата на пенисот на бебето. Појавата на таква болест во детството се должи на фактот што кожичката ја затвора главата, што придонесува за развојот на патогената микрофлора.

...
Дизурија (појавување симптоми: 3 од 13)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на болестите на урогениталниот систем, недоволната исхранетост и недоволната внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .