Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трансверсоптоза: Симптоми и третман

Трансверсоптоза - главните симптоми:

Трансверсоптозата е промена во анатомски дефинираната позиција на дебелото црево. Наспроти позадината на патологијата, постои потекло на попречното дебело црево: на рендгенските слики ќе има облик на буквата "V".

Може да страда од болеста, без оглед на возраста или полот. Постојат бројни патолошки и сосема безопасни предиспонирачки фактори.

Главната манифестација на клиничката слика - зголемени емисии на гасови. Наспроти позадината на овој симптом, се развиваат други знаци: болки со различна тежина во абдоменот, наизменична гадење која води до згаснување, други манифестации на влошување на благосостојбата.

За да се идентификува пропустот на попречното дебело црево е можно само со помош на инструментални дијагностички процедури. Лабораториските тестови и основните дијагностички мерки се само помошни.

Третманот започнува со обиди конзервативно да се ослободи од проблемот со земање лекови, следење на поштедна исхрана и изведување на терапија за вежбање. Во отсуство на позитивен ефект се однесуваат на хируршка интервенција.

Етиологија

Трансверсоптозата на цревата, особено на попречното дебело црево, е ретка болест. Патологијата е вродена и стекната. Провокативни извори ќе бидат малку поинакви.

Вродената варијанта на оваа болест е предизвикана од следниве фактори:

 • слаби абдоминални мускули, кои се сметаат за конгенитална абнормалност;
 • оштетување на 'рбетот (заоблување);
 • специфична локација на дијафрагмата.

Стекнатата трансверсоптоза секогаш е секундарна, односно болеста се развива во позадина на текот на болеста или под влијание на било кој друг негативен фактор.

Најчестите причини се:

 • професионална окупација на тешки спортови - има прекумерно оптоварување на цревата;
 • остра губење на тежината;
 • претходна операција на органите на гастроинтестиналниот тракт;
 • сложениот тек на периодот на носење на дете;
 • честа испорака

Меѓу физиолошките извори на флексија на попречното дебело црево во областа на хепаталниот или спленичниот агол е да се потенцира природниот процес на стареење на човечкото тело.

Без оглед на тоа кој провокативен фактор влијае врз пролапсот на дебелото црево, се развиваат следните промени:

 • проблеми со цревната подвижност;
 • нарушување евакуација функција;
 • висока подложност на хронична констипација;
 • формирање на воспаление;
 • нарушување на перисталтиката.

Вреди да се спомене дека главната ризична група на секундарна трансверсоптоза или Payr-овата болест е составена од постари лица - нивната патологија е најтешка.

Симптоматологија

Првиот знак на патологија е изобилно формирање на гасови. Многу често, луѓето едноставно ги игнорираат таквите надворешни манифестации, пишувајќи ги на други нарушувања.

Чеко-трансверсоптозата ги има следните симптоми:

 • нарушување на процесот на движење на дебелото црево, кое најчесто се изразува во запек ;
 • појавата на болка, локализирана на дното или во средината на предниот ѕид на абдоминалната празнина, болката е константна, угнетувачка и болна во природата;
 • нагло зголемување на интензитетот на болката за време на протегање, кое се јавува при спроведување на чинот на дефекацијата - често се зголемува болката после јадење или во позадината на прекумерната физичка активност, но болката се намалува во хоризонталната положба на телото;
 • периодичното појавување на гадење, што само повремено води до згаснување, а не со олеснување;
 • тешки главоболки;
 • раздразливост;
 • несоница;
 • емоционална нестабилност;
 • зголемена брзина на срцето;
 • зголемување на крвниот тон;
 • појава на знаци карактеристични за коронарна срцева болест ;
 • брз замор и намален работен капацитет;
 • општа слабост и замор;
 • непријатност при празнење на мочниот меур кај мажите;
 • болни текот на критичните денови за жените;
 • формирање на хемороиди.

Сите клинички манифестации треба да се припишат на пациенти од било која возрасна категорија.

Дијагностика

Симптоматологијата ни овозможува да заклучиме дека трансверсоптозата нема специфичен надворешен знак кој со прецизност ќе укаже на оваа конкретна патологија.

Процесот на поставување на точна дијагноза се базира на податоци за инструменталните процедури. На анкетата треба да им претходат активности направени директно од страна на гастроентеролог:

 • запознавање со историјата на болеста;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • темелно физичко испитување;
 • длабока палпација на предниот абдоминален ѕид;
 • Детално истражување на пациентот - за да се одреди првиот пат на појава и сериозност на симптомите.

Најинформативни се следните инструментални постапки:

 • радиографија на абдоминалната празнина;
 • ултрасонографија на дигестивниот тракт;
 • иригоскопија;
 • радиоизотопни техники неопходни за дијагностицирање на конгенитална трансверсоптоза кај деца;
 • EFGDS;
 • гастроскопија;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Лабораториските тестови се неопходни за спроведување на диференцијалната дијагноза. Назначен:

 • комплетна крвна слика;
 • крвна биохемија;
 • копрограм;
 • општа клиничка анализа на урина.
Копрограм кала

Клиниката на болеста не е специфична, бидејќи болеста треба да се разликува од таквите патологии:

Можеби ќе треба да се консултирате со педијатар или терапевт.

Третман

Третманот започнува со спроведување на следните конзервативни методи:

 • диета терапија;
 • облечен во специјален завој;
 • ЛФК - гимнастиката е составена поединечно;
 • Стомачна масажа - може да биде вода, рачна или хардверска;
 • земање лекови насочени кон ослободување од болка и придружни симптоми;
 • физиотерапевтски процедури - парафински бањи, акупунктура, греење и дрога електрофореза;
 • народната медицина.

Третманот со диета значи следење на овие правила:

 • Основата на исхраната - висококалорична храна;
 • збогатување на мени со ферментирани млечни производи, овошје, мед и шеќер;
 • ингестија на доволни количини на течност;
 • внес на јаглени хидрати.

Хируршката интервенција ги содржи следните индикации:

 • тешка интоксикација на телото;
 • откривање за време на инструменталните процедури за интестинална опструкција;
 • постојан изразен синдром на болка;
 • неефективноста на конзервативната терапија.

Оперативниот третман се изведува на неколку начини:

 • ресекција на погодената област на попречното дебело црево и фиксирање на преостанатиот дел на задниот перитонеум;
 • спуштање на спуштената површина на дебелото црево со стомакот;
 • намалување на должината на цревата кај децата.
Цревна ресекција и анастомоза

Можни компликации

Трансверсоптозата само во изолирани случаи води кон развој на компликации, вклучувајќи:

 • интестинална опструкција;
 • прекршување на процесот на локална циркулација на крвта;
 • слегувањето на попречното дебело црево во карличната празнина;
 • стегање на урогениталниот систем.

Превенција и прогноза

Невозможно е да се избегне конгенитален пропуст на дебелото црево, но за да се спречи секундарниот развој на патологијата, доволно е да се следат овие едноставни правила на превенција:

 • одржување на активен и здрав животен стил;
 • добра исхрана;
 • зајакнување на абдоминалните мускули;
 • избегне прекумерна вежба;
 • одржување на телесната маса во нормален опсег;
 • редовни лекарски прегледи.

Трансверсоптозата во повеќето ситуации има поволен исход. Сепак, дури и хируршки третман не го исклучува ризикот од чести рецидиви на пропуштање на попречното дебело црево.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате трансверсоптоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Dolichocolon (појавување симптоми: 9 од 20)

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

...
Парагонимијаза (појавување симптоми: 8 од 20)

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...
Бубрежна дистопија (појавување симптоми: 8 од 20)

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

...
Анксиозно растројство (појавување симптоми: 8 од 20)

Анксиозно растројство е колективен термин кој подразбира невротични нарушувања со типична клиничка слика. Депресивно нарушување на анксиозност се јавува кај луѓе и млади и стари.

...
Атеросклероза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .