Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аерофагија: Симптоми и третман

Аерофагија - главните симптоми:

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

Гастроентеролошки нарушувања или патологии поврзани со текот на болести на други внатрешни органи можат да послужат како извор на аерофагија на желудникот. Постојат голем број на сосема безопасни провокатори.

Главните клинички манифестации се надуеност и тежина во стомакот, треперење со воздух, нарушено дишење, промени на срцето и болка во срцето.

Третманот на аерофагија се изведува со употреба на конзервативни методи, вклучувајќи рационализација на исхраната, физиотерапијата и лековите. За хирургија не се применуваат.

Етиологија

Аерофагија на стомакот може да се формира на позадината на голем број различни причини, зошто тие обично се поделени во неколку категории.

Првата група е претставена со такви патолошки процеси:

Втората категорија се невролошки провокатори. Меѓу нив, вреди да се истакне:

 • побрза доза на храна;
 • навика да зборуваме за време на оброкот;
 • лошо џвакање состојки на јадења;
 • спроведувањето на оброкот за време на емоционалниот стрес;
 • ослободување на големи количества плунка, што може да биде предизвикано од долгорочна зависност од цигари.

Третата група вклучува невротични причини. Во такви случаи, аерофагијата е последица на:

Едно лице проголта голема количина на воздух, без оглед на оброкот.

Меѓу безвредните предиспонирачки фактори, вреди да се истакне:

 • несоодветни протези;
 • лоша исхрана - ингестија на големи количества масна и зачинета храна;
 • константна назална конгестија;
 • употребата на производи кои го зголемуваат формирањето гас, на пример, мешунките, зелката, печурките и газирани пијалоци.

Аерофагија кај доенчиња се развива против позадината на голтање на воздух за време на интензивен плач, плачење или во процесот на хранење. Предуслови за таква патолошка состојба може да бидат:

 • несоодветна приврзаност кон градите;
 • нецелосно зафаќање на брадавиците за време на вештачко хранење;
 • претерано бавно или пребрзо внесување на млеко.

Клиничарите забележуваат дека најчесто ова нарушување се развива кај предвремено бебиња.

Класификација

Врз основа на етиолошкиот фактор, нарушувањето постои во овие форми:

 • соматски;
 • невротичен;
 • невролошки.

Клинички знаци во зависност од периодот на настанување се случуваат:

 • за време на разговор;
 • во процесот на јадење;
 • при голтање на плунка.

Симптоматологија

Аерофагија кај деца и возрасни нема специфични симптоматски манифестации. Главните симптоми на болеста:

 • гласно бучава со воздух без мирис, што произлегува без оглед на потрошувачката на храна - во некои случаи таа е постојана, завршувајќи само за време на спиењето;
 • зголемување на волуменот на предниот абдоминален ѕид;
 • појавата на гравитацијата и дистензија во епигастричната зона;
 • плаче - таков знак се забележува само кај пациенти со хистерија;
 • екстрасистола ;
 • болка во срцето;
 • нарушување на срцевиот ритам - најчесто пациентите имаат тахикардија;
 • тешкотии при дишењето;
 • периодични икачки;
 • скратен здив и металоиди ;
 • гадење без повраќање;
 • нарушување на движењето на дебелото црево;
 • надуеност .

Кај новороденото, аерофагија ги има следните симптоми:

 • крик за време на хранење;
 • надуеност;
 • Колика;
 • честа регургитација;
 • целосно одбивање да јаде;
 • губење на тежината;
 • анксиозност;
 • зголемена каприциозност и плачливост.

Главниот проблем на текот на болеста кај децата лежи во фактот што децата кои не поминале 3 години не можат вербално да опишат што ги загрижува. Родителите треба внимателно да го следат однесувањето на своето дете.

Дијагностика

Ако се појават симптоми, консултирајте се со гастроентеролог за помош. Процесот на дијагностика е интегриран пристап, вклучува голем број лабораториски и инструментални испитувања и манипулации кои ги изведува непосредно лекарот:

 • проучување на историјата на болеста - да се бара основната болест;
 • собирање и анализа на животната историја - ова вклучува информации за однесувањето во исхраната;
 • слушање на пациентот со форендоскоп;
 • палпација и перкусија на предниот абдоминален ѕид;
 • детален преглед на пациентот (или неговите родители - ако детето е болно 6 месеци и помладо) - да изготви комплетна симптоматска слика и да ја разјасни тежината на клиничките знаци.

Главните лабораториски тестови и инструментални процедури вклучуваат:

 • општа клиничка анализа и крвна биохемија;
 • микроскопско испитување на измет;
 • радиографија и ултрасонографија на абдоминалните органи;
 • гастроскопија;
 • EFGDS;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Гастроскопија

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со педијатар, кардиолог, психијатар и стоматолог.

Третман

Прилично е едноставно да се ослободиме од аерофагија - доволно е да се користат конзервативни методи базирани на следење на правилата за исхрана:

 • чести и фракционо внесување на храна;
 • темелно џвакање на производи;
 • потребата да се измијат суви јадења со многу течни, но не и газирани пијалоци;
 • одбивање на активен разговор за време на оброкот;
 • минимизирање на ингестијата на производи кои го зголемуваат формирањето на гасот.

Аерофагија се третира со:

 • абдоминална масажа;
 • топли бањи;
 • плукање плунка;
 • вежби специјално составени од лекарот што посетува - кај пациентите се прикажани вежби за дишење и терапија за вежбање;
 • осигурајте се дека детето е исправено по јадењето - така што целиот вишок на воздух излегува.

Терапијата не е забранета со народни лекови кои вклучуваат подготовка на медицински отсуства за орална ингестија дома. Најкорисните компоненти:

 • камилица;
 • валеријана;
 • куче роза;
 • анасон;
 • глуварче;
 • нане;
 • равнец;
 • бадем од лимон;
 • calendula

Пред да започнете со овој третман, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Болеста на невротична природа, покрај горенаведените методи, се третира со помош на:

 • земајќи антидепресиви, седативи и средства за смирување;
 • продолжена психотерапија.

Можни компликации

Целосното отсуство на третман може да доведе до следниве компликации на aerofagiya:

 • се протега или ослабува кардија;
 • влошување на основната болест;
 • развојот на hiatal hernia;
 • критична губење на тежината кај децата.

Превенција и прогноза

Можете да го избегнете развојот на нарушувањето со помош на едноставни превентивни препораки:

 • отфрлање на лошите навики;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • обезбедување на бебето правилна положба за исхрана;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • усогласеност со правилата за хигиена на храната - бавна потрошувачка на храна, темелно џвакање на храна итн.
 • целосен третман на сите болести;
 • редовен премин на целосна рутинска инспекција.

Симптомите и третманот на аерофагија влијаат врз прогнозата на болеста. Во повеќето ситуации, исходот е поволен, но само под услов на комплексна терапија. Компликациите се многу ретки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Aerofagia и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вегетативна дистонија (појавување симптоми: 8 од 20)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Папилитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Папилитис - е развој на воспалителниот процес кај папилите или папилите, кои се локализирани во анусот, јазикот или стомакот. Една од најретките форми е поразот на оптичкиот нерв. Голем број на предиспонирачки фактори можат да станат причина за болеста, која ќе се разликува во зависност од тоа каде се наоѓа воспалението. Изворите можат да бидат патолошки и физиолошки.

...
Дуоденитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Асцит (појавување на симптоми: 6 од 20)

Абдоминалниот асцит (познат како капка од абдоменот) е патологија која е компликација на други болести. Абдоминалните асцити се карактеризираат со формирање и последователна акумулација на течност во абдоменот, што го нарушува функционирањето на органите во перитонеалната празнина. Кодот за меѓународна класификација на болести ICD-10: R18. Оваа болест бара итна интервенција на специјалисти кои вршат парацентеза на високо ниво и пропишуваат посебна диета. Често, лапароцентезата се користи за лекување на болеста.

...
Мезотелиом (појавување симптоми: 6 од 20)

Мезотелиомот е малиген тумор кој почнува да се формира од мезотелијалните клетки. Често може да се открие на плеврата, перикардот, перитонеумот. Во медицината, оваа болест се нарекува и коеломичен рак. Овој тип на рак е редок.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .