Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акутен панкреатит: симптоми и третман

Акутен панкреатит - главните симптоми:

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

Главните предиспонирачки фактори кои доведуваат до појава на болеста, се смета за предозирање со лекови, тешко хемиско труење и повреда на предниот ѕид на абдоминалната празнина.

Симптоми на акутен панкреатит - појава на неподнослива болка во левиот или десниот хипохондриум. Главната манифестација е надополнета со недостаток на апетит, гадење и повраќање, чести течни столици и знаци на интоксикација на телото.

Дијагностиката се базира на серија лабораториски и инструментални испитувања. Темелен физички преглед е многу важен.

Во третманот на акутен панкреатит се ограничени на употреба на конзервативни методи - усогласеност со штетна исхрана и орални лекови. Прашањето за хируршка интервенција се решава поединечно.

Според општата класификација на болестите на десеттата ревизија, болеста има своја шифра. Акутен панкреатит има код за ICD-10-K85.

Етиологија

Причини за акутен панкреатит

Механизмот на развој или патогенезата на акутниот панкреатит подразбира дека нормално панкреасот формира неактивни ензими, кои понатаму мигрираат во цревата, каде што се активираат, што им овозможува на желудникот да ги вари протеините, мастите и јагленохидратите. Со развојот на акутен воспалителен процес, ензимите се активираат порано, односно во панкреасот. Механизмот на варење на сопственото ткиво со последователно зголемување на големината на жлездата, формирање на области на едем и некроза.

Следниве промени се јавуваат во панкреасот:

 • зголемен тон на сфинктер;
 • прекршување на процесот на тајниот одлив;
 • зголемен притисок во малите канали;
 • активирање на секрецијата на панкреасниот сок и производи на хлороводородна киселина;
 • стимулација на секретин производи;
 • формирање и таложење на камења во жлездата;
 • зголемена активност на паратироидната жлезда.

Панкреатитот се развива против позадината на таквите провокатори:

 • неконтролирана употреба на лекови - антибиотици, сулфонамиди, тетрациклини и цитостатици, кортикостероиди и диуретици;
 • тешки труења на телото со бои, тешки метали, растворувачи и други токсични материи;
 • текот на атеросклерозата ;
 • развој на аневризма на аортата и тромбоза на артериите;
 • заразно или вирусно оштетување на ткивото на панкреасот;
 • неправилно воведување на ендоскоп за дијагностички цели - настанува повреда на абдоминалната празнина;
 • патологии на ендокриниот систем кои ја зголемуваат концентрацијата на калциум во крвта и таложењето на неговите соли;
 • жолчни камења ;
 • слаба исхрана (продолжено постење со последователна потрошувачка на големи количини на масни, пушења и зачинета храна) - поради влијанието на овој фактор, исхраната за акутен панкреатит не е последното место во терапијата;
 • пиење алкохол за многу години и зависност од други лоши навики;
 • претходни операции на панкреасот;
 • холециститис , хепатитис и други болести на хепатобилијарниот систем;
 • пептичен улкус или дуоденален улкус ;
 • гастритис од било која етиологија;
 • малигни или бенигни неоплазми во гастроинтестиналниот тракт;
 • присуство во историјата на цистична фиброза или микоплазмоза;
 • прекумерна тежина;
 • алергии на тешка храна ;
 • паротит или АРВИ ;
 • хемолитичен уремичен синдром;
 • гастродуоденитис .

Вродени малформации на панкреасот и генетска предиспозиција може да бидат провокатори.

Главната група за ризик се состои од мажи и лица во возрасната група од 30 до 50 години.

Класификација

Во зависност од формата на болеста, специјалистите од областа на гастроентерологијата прават разлика:

 • акутен едематозен панкреатит - се набљудува оток и задебелување на ткивата на заболениот орган;
 • акутен хеморагичен панкреатит - се карактеризира со присуство на хеморагии и зголемување на волуменот на панкреасот;
 • акутен серузен панкреатит - уништување или некроза на некои делови од телото;
 • акутен гноен панкреатит е најсериозна варијанта на текот на болеста, бидејќи постои формирање на гнојни јадења исполнети со ексудат, што доведува до топење на ткивата, и често се развиваат компликации на акутен панкреатит, што доведува до смрт.

Панкреатонекроза или деструктивен панкреатит може да биде:

 • мали фокални фокуси на некроза од мала големина:
 • големи фокални области на уништување имаат големи количини;
 • субтотал - поголемиот дел од панкреасот е мртов;
 • вкупно - подразбира уништување на целото тело.

Класификација на акутниот панкреатит според степенот на сериозноста:

 • оштетувањето на светлосниот орган е минимално, а со навремено започната терапија, прогнозата е поволна;
 • тежок - неизбежно води кон формирање на комплексни последици и хроничен патолошки процес.

Симптоматологија

Главната клиничка манифестација на панкреатитис е синдром на болка со локализација во левата, поретко правилен хипохондриум. Ирадијацијата на болка во такви области не е исклучена:

 • рамо лопатки;
 • клавикула;
 • задните поделби на долните ребра.

По околу 4 дена, акутните болки се престапат, но тапината на болката може да трае 2 недели.

Дополнителни манифестации:

 • зголемување на индикаторите за температура до 38 степени и погоре;
 • оток на горниот дел на предниот абдоминален ѕид;
 • чувство на полнота во цревата;
 • силно ладење на кожата;
 • зголемена брзина на срцето, пулс и дишење;
 • главоболки и вртоглавица;
 • сериозна слабост и замор;
 • болки во телото;
 • прекршување на чинот на дефекацијата - поплаки за чести лабави столици;
 • бледило или, обратно, затемнување на кожата;
 • гадење со постојано повраќање, што не носи олеснување - во повраќањето може да содржи нечистотии на жолчката;
 • намален апетит и аверзија кон храната;
 • напади на тахикардија ;
 • тешка студ;
 • прекршување на процесот на испуштање на гасови;
 • треперење на екстремитетите;
 • умерено обележана жолтило на склерата - исклучително ретко кожата се претвора во жолта боја.

Присуството на специфични знаци често се забележува. Ова се следните симптоми на акутен панкреатит кај возрасни или деца:

Симптоми на акутен панкреатит

Во случај на симптоми на акутен панкреатит, потребна е прва помош:

 • повикувајќи брза помош бригада;
 • комплетен одмор;
 • седечка положба, долните екстремитети треба да се притиснат во градите;
 • строго одбивање да се јаде;
 • ингестија на една четвртина чаша течност околу секои 30 минути;
 • се применуваат ладни на проекцијата на панкреасот од задниот дел.

Строго е забрането да се даваат лекови, бидејќи тоа ќе предизвика потешкотии во утврдувањето на точната дијагноза.

Дијагностика

Како да се спроведе компетентна дијагноза, како да се лекува панкреатитот и кои лекови да се препише, доктор-гастроентеролог знае. Основата на дијагнозата е инструментални и лабораториски студии, кои мора да бидат надополнети со манипулации кои лично ги врши клиничарот.

Првата фаза во инсталацијата на конечната дијагноза:

 • проучување на историјата на пациентот и неговите блиски роднини - да бара патолошки предиспонирачки фактор или да го потврди ефектот на оптоварената наследност;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • длабока палпација на предниот абдоминален ѕид - докторот го привлекува вниманието на реакцијата на пациентот при испитување на левиот или десниот хипохондриум;
 • проценка на кожата и склерата;
 • мерење на температура, пулс и пулс;
 • детално истражување - да се инсталира прв пат на појава и сериозност на клинички знаци на акутен панкреатит кај жените и мажите.

Лабораториски тестови:

 • општ клинички тест за крв;
 • биохемија на крв и урина;
 • евалуација на активноста на панкреасниот ензим;
 • јонограм.

Најинформирачки инструментални процедури:

 • ултрасонографија на панкреасот;
 • радиографија на абдоменот и долниот дел од градниот кош;
 • дијагностичка лапароскопија;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ERCP;
 • ЕКГ и ехокардиографија - за да се исклучи срцевата болест.

Акутен панкреатит кај деца и возрасни мора да се разликува од следниве болести:

Може да бидат потребни консултации со кардиолог, ендокринолог, хирург и педијатар.

Третман

Во случај на потврда на дијагнозата, хоспитализацијата е неопходна и пациентот треба целосно да се одмори. Главните цели на конзервативната терапија:

 • олеснување на болката;
 • намалување на оптоварувањето на заболениот орган;
 • активирање на механизмите за само-лекување на панкреасот.

Пациентите ги препишале овие лекови:

 • антиспазмодии;
 • инхибитори на протеолиза;
 • детоксикација супстанции;
 • антибактериски лекови;
 • ензими и антиоксиданти;
 • витамини и минерални комплекси.

Третман на акутен панкреатит со лекови вклучува:

 • Новоканска блокада;
 • инфузија на сол и протеински раствори;
 • антациди;
 • инхибитори на протонската пумпа.

Пациентите се прикажани ладни облоги на површината на проекцијата на панкреасот.

Не последното место во терапијата се дава на храна во акутен панкреатит. Мора да ги следите овие правила:

 • првите 3-5 дена од моментот на почетокот на нападот е потребен терапевтски пород;
 • од 2 дена е дозволено потрошувачката на алкална вода без гас во волумени до 2 литри на ден;
 • од ден 5 се дозволени течни кашони (освен пченица) на база на вода;
 • за 6 дена во исхраната спаѓаат растителни првични курсеви, нискокалорични млечни производи, видови риби од чај и исхраната;
 • Сите храна треба да биде топла и полу-течност конзистентност.
Исхрана за акутен панкреатит

Целосна листа на она што можете да јадете, примерно мени и препораки во врска со подготовката на садовите се обезбедени само од лекарот што посетува.

Ако терапијата со лекови не произведе резултати, се сврти кон хируршка интервенција. Индикации за хирургија:

 • формирање на камења во жолчните канали;
 • акумулација на големи количини на течност во панкреасот или во ткивата околу органот;
 • откривање за време на дијагнозата на области на некроза, цисти и апсцеси.

Третман на акутен панкреатит со хирургија е возможен со такви методи:

 • ендоскопска дренажа;
 • марсупилизација на циста;
 • цитостогастростомија;
 • некротомија;
 • ресекција на панкреасот.

По оперативната терапија вклучува лекови и усогласеност со правилата, кои исхраната содржи во акутен панкреатит.

Можни компликации

Особеноста на болеста е дека панкреатитот има рани и доцни ефекти. Првата категорија ги вклучува следните состојби:

Доцните компликации на акутниот панкреатит се развиваат приближно 7-14 дена по почетокот на болеста:

 • сепса ;
 • апсцеси;
 • парапэнкреатит;
 • некроза на панкреасот;
 • формирање на фистула и псевдоцист;
 • малигни тумори.

Превенција и прогноза

За да се избегнат знаци на акутен панкреатит, луѓето треба само да следат неколку едноставни превентивни препораки:

 • здрав начин на живот;
 • правилна и избалансирана исхрана - придржување кон диета во акутниот панкреатит е основа за спречување на болеста;
 • рационална употреба на лекови - само на лековите кои ги пропишува лекарот кој е лекуван им е дозволено да пијат;
 • контрола на тежината;
 • навремено откривање и третман на сите патологии кои можат да доведат до воспаление на панкреасот;
 • редовно испитување во медицинска установа.

Симптомите и третманот кај возрасните или децата се главните фактори кои ја диктираат прогнозата на болеста. Благата форма на болеста честопати завршува позитивно, а во тешки случаи, веројатноста за формирање на последици, што често резултира со смрт, е висока.

По третманот на акутен панкреатит, кој не е целосно спроведен, може да се појават чести рецидиви на болеста или транзиција на болеста до хронична форма.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Акутен панкреатит и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хименолепија (појавување симптоми: 9 од 20)

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

...
Треска од нејасна генеза (симболи кои совпаѓаат: 9 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 8 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Салпингитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .