Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дифузни промени во црниот дроб: симптоми и третман

Дифузни промени во црниот дроб - главните симптоми:

Дифузните промени во црниот дроб се честа патолошка состојба која се карактеризира со развојот на трансформациите на жлечното ткиво. Опасноста е дека болеста се развива дури и со мали нарушувања и не е невообичаена кај децата.

Главната причина за дифузни промени во паренхимот на црниот дроб е појавата на било која патологија од страна на хепатобилијарниот систем. Меѓу предиспонирачките фактори емитираат болести на други внатрешни органи.

Клиничката слика не е специфична - таа е карактеристика на повеќето болести кои влијаат на црниот дроб. Некои луѓе имаат асимптоматски симптоми (ако има умерени дифузни промени во црниот дроб). Главните клинички знаци се хепатомегалија и жолтица , промена на бојата на урината и измет, пруритус и осип.

Основата на дијагностичките мерки се инструментални постапки. Ова се должи на фактот дека студиите покажуваат специфични ехо знаци кои може да укажуваат на етиологијата. Лабораториски тестови и манипулации на лекарот се помошни.

За било какви промени во црниот дроб, третманот ќе биде диктиран од провоцирачки извор. Во некои случаи, лекови и диета терапија се индицирани, а во други, хируршка интервенција.

Етиологија

Дифузната промена во црниот дроб дејствува како секундарна патолошка состојба, односно не може да биде независна болест. Меѓу главните болести кои предизвикуваат дифузни промени во црниот дроб, издвојуваат:

Дифузни промени во црниот дроб

Со провокатори треба да му се припише оптоварена наследност - предиспозиција за една од болестите на црниот дроб.

Дифузни промени во црниот дроб не се невообичаени дури и за децата. Во такви случаи, непосредните причини се:

 • вродени срцеви дефекти ;
 • примарни патологии на хепатобилијарниот систем - кои се појавија за време на развојот на фетусот;
 • долгорочна употреба на антибиотици од страна на детето за медицински цели;
 • развој или егзацербација на хепатитис кај жена додека носат дете.

Патологијата може да се развие кај постарите лица. Провокатор често станува присуство на хронична болест, која е најкарактеристична за староста.

Класификација

Дифузни промени во структурата на црниот дроб имаат неколку степени на сериозност - ова е главната класификација:

 • изречена - во повеќето ситуации се јавуваат против позадината на онкологијата, вирусен хепатитис, алкохолна болест или дегенерација на маснотии, а причината може да се отстрани само со помош на хируршка интервенција;
 • умерена - поради недоволна исхранетост, хемиско труење, метаболички нарушувања и ендокрини патологии, и за лекување, мора да земате лекови, да ја следите штетната исхрана и да подлежат на процедура за прочистување на крвта;
 • незначителни - тие може да не се чувствуваат долго време, децата имаат благи симптоми.

Патолошкиот процес може да биде локализиран во кој било дел од црниот дроб. Лезијата може да се наоѓа на следните локации на органот:

 • паренхима;
 • ткаенина;
 • канал ѕид.

Можноста за вклучување на внатрешните органи во близина, вклучувајќи ги и бубрезите, панкреасот и слезината, не е исклучена.

Од природата на протокот дифузни промени во црниот дроб се:

 • хетерогена;
 • дистрофичен;
 • реактивен.

Главните во процесот на дијагностицирање се инструментални процедури (МРИ, КТ и ултразвук), што укажува на присуство на специфични ехо знаци, кои се:

 • инфилтрација;
 • локален;
 • фокална.

Симптоматологија

За дифузните лезии на органот на хепатобилијарниот систем се карактеризира со отсуство на специфични клинички знаци кои точно ќе укажуваат на појава на одредена болест. Симптомите на нарушувањето се изрекуваат, не може да се игнорираат.

Главните симптоми на болеста:

 • синдром на болка со различен интензитет - болката е локализирана во областа под десната ребра;
 • зголемен црн дроб - хепатомегалија, која лесно се открива со палпација на абдоменот;
 • горчлив вкус во уста;
 • губење на апетитот и целосна аверзија кон масна храна;
 • појава на бело, жолто или сиво нијанса на јазикот;
 • слабост и слабост;
 • зголемен замор и намален работен капацитет;
 • емоционална нестабилност;
 • главоболки;
 • гадење - е присутна на континуирана основа и практично не предизвикува газање;
 • зголемување на големината на абдоменот;
 • големи количества гасови;
 • фекална дисколорација и темна урина;
 • жолтилото на кожата, склерата и мукозните мембрани;
 • тежок пруритус;
 • осип, сличен на уртикарија;
 • тенденција за оток;
 • менструални нарушувања кај жени;
 • намалена сексуална желба кај мажите;
 • флуктуации во вредностите на крвниот тонус;
 • неприроден сјај и смрдеа на измет;
 • честа изложеност на настинки и заразни болести како резултат на ослабен имунолошки систем;
 • мало зголемување на температурата;
 • осиромашување на телото.

Симптоматологијата кај возрасните или кај децата е често дополнета со надворешните манифестации на основната болест што предизвика дифузни промени во паренхимот на црниот дроб.

Дијагностика

Дијагностичкиот процес нужно мора да биде интегриран пристап, бидејќи на гастроентерологот нема информации за клиничкиот тек на болеста.

Примарната дијагноза ги вклучува следните дејства:

 • проучување на медицинската историја на не само пациентот, туку и неговите блиски роднини - во некои случаи тоа точно ќе го покаже главниот етиолошки фактор;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • проценка на кожата, мукозните мембрани и склерата;
 • мерење на температурата на телото и крвниот тон;
 • длабока палпација на предниот абдоминален ѕид;
 • деталното истражување ќе му овозможи на лекарот да утврди кога за прв пат се појавуваат знаци на дифузни промени во црниот дроб и со каков степен на интензитет.

Најмногу информативни лабораториски тестови:

 • општи клинички испитувања на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • хепатални тестови;
 • копрограм;
 • серолошки тестови;
 • PCR тестови;
 • бактериска култура на крв и измет.

Можно е да се детектираат дифузни фокални промени на црниот дроб, користејќи ги следните инструментални процедури:

 • Црнодробен ултразвук;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • радиографија на перитонеумот;
 • ендоскопска биопсија.
Биопсија на црниот дроб

Точноста може да се дијагностицира само во случаи кога пациентот ги има следните ехографски знаци:

 • хетерогеност на структурата на ткивата;
 • зголемена еколошка болест;
 • хепатомегалија;
 • нарушување на моделот на крвните садови;
 • различни хепатални лобуси покажуваат поинаква ехогеност;
 • запечатување на перипортални вентили;
 • брзо ослабување на ултразвучниот сигнал.

Третман

Дијагнозата на дифузни промени на црниот дроб е директен индикатор за итен третман, кој може да биде конзервативен или хируршки. Прво, лекарите се свртуваат кон неоперабилни методи.

Најчесто, на пациентите се препорачува да примаат:

 • антивирусни агенси;
 • антибиотици;
 • хепатопротектори;
 • фосфолипиди;
 • амино киселини;
 • витамини и минерални комплекси;
 • лекови насочени кон ослободување на симптомите - лекови против болки, лекови за нормализирање на крвниот притисок, елиминирање на гадење, итн.

Секој, без исклучок, покажува усогласеност со штетна исхрана. Диета терапија предвидува отфрлање на овие производи:

 • мрсна месо, живина и риба;
 • пржени, солени и зачинети јадења;
 • ферментирани млечни производи со висок процент на масти;
 • богати чорби и првични курсеви подготвени врз основа на нив;
 • пушено месо и конзервирана храна;
 • печење и свежи колачи;
 • отпадоци и слатки;
 • кромид и лук;
 • спанаќ и киселица;
 • печурки;
 • ротквица;
 • мајонез;
 • топло сосови;
 • силен црн чај;
 • кафе;
 • газирани и алкохолни пијалоци.

Со дифузни промени во црниот дроб паренхимот, не е забрането да се користи во било која количина:

 • сушен леб и бисквити;
 • домашен џем и мед;
 • не-кисело плодови и овошје;
 • растително пире;
 • вегетаријански или млечни супи;
 • протеински омлет или варени јајца;
 • зеленчукови и овошни салати;
 • варена колбас;
 • диететски видови на месо и риба;
 • компоти и свежи сокови;
 • зелен чај и какао.

Употребата на традиционални рецепти за медицина не е забранета, но ова треба да се направи само по одобрување на лекарот што посетува. Дома, можете да подготвите лековити бушотини и инфузии врз основа на следниве компоненти:

 • овес;
 • нане;
 • пченка свила;
 • прополис;
 • анасон;
 • камилица;
 • бреза пупки;
 • равнец;
 • куче роза;
 • семки од тиква;
 • листови од кавини;
 • calendula;
 • кајсија јами.

Во случаи на развој на дифузни промени во паренхимот, третманот со операција се изведува според поединечни индикации:

 • цистични, малигни и бенигни тумори;
 • метастази на карцином;
 • портална хипертензија ;
 • текот на цироза или хепатитис во тешка форма.

Хируршки третман се состои во целосно или делумно отстранување на црниот дроб и засегнатите внатрешни органи.

Можни компликации

Без оглед на типот на курсот (изразено, мало или умерено дифузно оштетување на црниот дроб), болеста може да предизвика формирање на такви опасни компликации:

Превенција и прогноза

Спречувањето на развојот на таква состојба како дифузни промени во црниот дроб може да се постигне со следење на едноставни упатства:

 • доживотно отфрлање на зависности;
 • контрола на тежината;
 • здрава и хранлива храна;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • Спречување на влез на токсични и токсични супстанции во телото;
 • земајќи ги само оние лекови што ги пропишал лекарот што присуствувал - секогаш со строго почитување на дозата и времетраењето на употребата;
 • рана дијагноза и елиминација на болести кои можат да доведат до појава на патолошки промени во црниот дроб;
 • редовен премин на целосна рутинска инспекција со посета на сите специјалисти.

Само по себе ова нарушување не претставува опасност за животот на пациентите. Ова значи дека прогнозата и ризиците од компликации се диктирани само од основната болест.

Не треба да се заборави дека секој провокатор на болести има свои последици, што понекогаш завршува со смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дифузни промени во црниот дроб и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хепатолог , гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Механичка жолтица (појавување симптоми: 12 од 20)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Метаплазија (појавување симптоми: 12 од 20)

Метаплазијата е широко распространета патолошка состојба која се карактеризира со трансформација на нормалните клетки на еден орган, на пример, цревото, во патолошки. Опасноста од процесот е дека во отсуство на терапија, ракот се развива.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 11 од 20)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Криптоген хепатитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Криптоген хепатитис - е развој на воспалителниот процес во клетките на овој орган. Патологијата може да се појави или во акутна или хронична форма, но во секој случај води до формирање на опасни компликации. Неможноста да се воспостави етиолошкиот фактор се должи на изборот на широк спектар на причини од страна на специјалисти од областа на гастроентерологијата. Во некои случаи, ова се должи на фактот дека здравствената установа нема соодветна техничка основа за да помогне во утврдувањето на провокаторите на болеста.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .