Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастропареза: Симптоми и третман

Гастропареза - главните симптоми:

Гастропарезата е нарушување на перисталсата на желудникот, што негативно влијае на работата на гастроинтестиналниот тракт, особено проблемите се развиваат со премин на храна преку желудникот поради намалување на контрактилната активност на мускулното ткиво. Стапката на инциденца е само 4%. Жените страдаат неколку пати почесто од мажите.

Појавата на патологија е поврзана со влијанието на различни фактори, почнувајќи од појава на било какви болести, на пример, дијабетес и завршувајќи со претходна операција на гастроинтестиналниот тракт.

За оваа болест се карактеризира со појава на специфични симптоми само по јадење на храна. Знаци на гастропареза вклучуваат брзо сатурација, чувство на тежина во желудникот, гадење со повторено повраќање.

Дијагнозата ја прави гастроентеролог, чие решение се базира на клиничката слика и резултатите од инструменталните процедури. Покрај тоа, потребни се неколку лабораториски тестови.

Третман на гастропареза започнува со употреба на конзервативни методи. Во отсуство на позитивна динамика, може да се бара минимално инвазивни процедури или отворена операција.

Етиологија

Голем број на предиспонирачки фактори може да предизвикаат развој на гастропареза.

Најчестите причини се сметаат за:

 • негативното влијание на ваквите патолошки агенси како цитомегаловирус или Епштејн-Бар-вирус ;
 • текот на дијабетес мелитус од тип 1 и тип 2 ;
 • хипергликемија ;
 • претходни операции на гастроинтестиналниот тракт, особено на стомакот - ваготомија, фундопликација, биатрични хируршки процедури, процедури за време на кои оштетен вагусниот нерв;
 • преголема доза на лекови, на пример, наркотични лекови против болки и антидепресиви;
 • продолжен стрес или хроничен нерв;
 • воспаление на панкреасот;
 • недостаток во телото на калиум, магнезиум, калциум и други хранливи материи;
 • патологии на нервниот систем;
 • изложеност на радијација;
 • долгорочен онкологичен третман со хемотерапија.

Групата на најретките етиолошки фактори:

Во повеќето ситуации, дијабетичната гастропареза се развива, но самото присуство на дијабетес не е доволно за развој на болеста. Како помошни негативни извори може да се:

Во некои ситуации, перисталтика на стомакот се формира без очигледна причина.

Класификација

Врз основа на провоцирачки фактори, се разликуваат неколку типови на болеста.

Постои:

 • идиопатска гастропареза - ако се јави без очигледна причина, тоа се јавува во 36% од случаите;
 • дијабетична гастропареза - невропатија на влакна кои се вклучени во функционалната активност на стомакот и езофагусот, доведува до абнормален процес на пренесување на нервни импулси, фреквенцијата на појава е 29%;
 • пост-хируршка форма - дијагностицирана кај 13% од пациентите;
 • форма на лекови.

Болеста може да се разликува во сериозноста на клиничките знаци. Специјалисти од областа на гастроентерологијата доделуваат неколку степени на сериозност:

 1. Лесно Симптомите се елиминираат без проблеми со лекови (Мотилиум, Еритромицин, Метоклопрамид, итн.). Секојдневната исхрана е предмет на минимални промени. Пациентите немаат значително губење на тежината.
 2. Средно тешки. Клиниката делумно е запрен со лекови. Императив е да се следи исхраната.
 3. Тешки Симптомите не можат да се отстранат со конзервативни методи. Пациентите треба постојана медицинска нега, поради што се хоспитализирани.

Симптоматологија

Дијабетична гастропареза е опасна бидејќи храната не може целосно да се вари од желудникот и се акумулира во него, формирајќи грутка. Се појавуваат најсилните пукнатини, се развиваат процеси на ферментација и се зголемува бројот на патогени микроорганизми, што уште повеќе ја влошува човечката состојба.

Симптоми на гастропареза:

 • чувство на брза ситост дури и по внесувањето на мала количина на храна;
 • зголемување на големината на предниот абдоминален ѕид;
 • тешка металоиди ;
 • продолжено издолжување;
 • гадење, што доведува до постојани упорни нагонички нагони - вреди да се напомене дека повраќањето не носи олеснување;
 • нарушување на движењето на дебелото црево;
 • губење на тежината - се должи на неподготвеноста да се јаде храна, бидејќи скоро сите клинички манифестации се јавуваат веднаш по оброкот;
 • чувство на полнота и полнота на желудникот;
 • болка сензации со различна тежина;
 • зголемена анксиозност;
 • развој на депресивна состојба;
 • знаци на дехидратација ;
 • флуктуации во шеќерот во крвта.

Игнорирањето на надворешните манифестации може да доведе до компликации кои се опасни за животот на една личност.

Дијагностика

Гастропарезата нема специфични знаци, но во голема мера го стеснува опсегот на можни гастроентеролошки заболувања. Ова значи дека дијагностичкиот процес треба да биде само интегриран пристап базиран на резултатите од инструменталните процедури.

Прво, клиничарот мора лично да изврши неколку манипулации:

 • прочитајте ја историјата на случај - да ја идентификувате карактеристичната основна болест;
 • собира и анализира животна историја;
 • палпација и перкусија на предниот абдоминален ѕид;
 • прашајте го пациентот детално за да ја одредите сериозноста на симптоматската слика.

Лабораториските тестови се ограничени на такви тестови:

 • општи клинички испитувања на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • микроскопско испитување на измет;
 • крвен тест за гликоза.

Следните мерки за дијагностицирање може точно да ја потврдат дијагнозата:

 • флуороскопија на желудникот со контрастно средство;
 • FGDS;
 • електрогастрографија;
 • сцинтиграфија;
 • абдоминална ултрасонографија;
 • КТ и МРИ.
Електрогастрографија

Покрај тоа, може да ви треба совет од следниве специјалисти:

 • ендокринолог;
 • невролог;
 • хирургот.

Дијабетична гастропареза и други форми на болеста треба да се диференцираат од такви патологии:

 • анорексија ;
 • булимија ;
 • функционална диспепсија ;
 • цикличен повратен синдром;
 • пептична улкусна болест;
 • цревни инфекции;
 • малигни или бенигни заболувања на гастроинтестиналниот тракт.

Третман

Без оглед на обликот на болеста, на пациентите се прикажува усогласеност со штетна исхрана со внес на храна според некои правила:

 • ингестија од 2 чаши вода 2 часа пред јадење храна;
 • груб влакна е целосно исклучена од менито;
 • отфрлање на протеини за време на вечерата;
 • конзистентноста на садовите треба да биде течност или пире;
 • чести и фракционо внесување на храна;
 • храната мора да биде темелно земјата;
 • готвење само со вриење и испарување - не повеќе од 2-3 пати неделно е дозволено да се јаде задушени или печени јадења.

Препораки за диета терапија може да обезбеди лекар или нутриционист.

Лекот третман на гастропареза вклучува употреба на вакви лекови:

 • антигетик;
 • прокинетика;
 • агенси за запирање на клинички знаци;
 • психотропна;
 • витамински и минерални комплекси.

Лекарската терапија за дијабетична гастропареза вклучува:

 • Метоклопрамид;
 • "Еритромицин";
 • "Бетаин хидрохлорид";
 • "Цисаприд";
 • "Мотилиум";
 • Домперидон;
 • "Сандостатин".

Конзервативниот третман вклучува:

 • изведба на гимнастички вежби, пропишани од лекарот што посетува, по секој внес на храна;
 • Ботулинска терапија - постапка за воведување на ботулински токсин А во антрумот на стомакот;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина;
 • електростимулација на желудникот;
 • Вештачко снабдување на цевките - прикажано во тежок случај кога пациентот не може сам да јаде храна.

Со неефективноста на конзервативната терапија се претвори во хируршка интервенција. Видови операции:

 • Yeunostoma шалче - вештачка дупка преку која ќе се снабдува храна;
 • гастректомија.
Гастректомија

Можни компликации

Гастропарезата може да доведе до развој на тешки компликации, чија појава е предизвикана од продолжениот престој на храна во стомакот или неточна медицинска интервенција.

Последиците од гастропареза вклучуваат:

 • стврднување на храна во стомакот, што доведува до формирање на bezoar;
 • интестинална опструкција ;
 • воспаление на гастричната слузница;
 • тешка дехидратација;
 • тешка исцрпеност;
 • намален квалитет на живот.

Превенција и прогноза

За да се минимизира веројатноста за појава на проблеми со гастроинтестиналниот тракт, треба да следите неколку едноставни правила за превенција:

 • отфрлање на лошите навики;
 • здрава и хранлива храна;
 • исклучување на физички и емоционален замор;
 • земање лекови строго пропишани од клиничар;
 • избегнување на изложеност на телото;
 • постојаното следење на нивото на гликоза е основа на превентивни мерки кои го спречуваат развојот на болести како гастропареза кај дијабетес мелитус;
 • редовни посети на гастроентеролог и други лекари за време на општ преглед во медицинска установа.

Најповолна прогноза ќе биде идентификување на болеста во раните фази - со користење на конзервативни средства, целосно ќе можете да се ослободите од непријатните симптоми. Доцната дијагноза значително ја влошува прогнозата и бара хируршка помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастропареза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на стомакот (појавување симптоми: 6 од 14)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Хроничен атрофичен гастритис (појавување на симптоми: 5 од 14)

Хроничниот атрофичен гастритис е слаба болест, при што гастричната мукоза е разредување, со што се намалува количината на гастричен сок произведен поради намалување на бројот на жлезди. Во околу половина од случаите, таквата болест е неопходно придружена со промена на структурата на мембраната, односно нејзината метаплазија. Ова се должи на намалување на бројот на нормални клетки и жлезди и формирање на хибриди со таква комбинација на знаци, кои вообичаено не треба да бидат. Често, замената на гастричните клетки е цревна. Покрај тоа, болеста се разликува по тоа што напредува, внатрешните органи на гастроинтестиналниот тракт анатомски лоцирани во близина се вклучени во воспалителниот процес, како и функционирањето на циркулаторниот и нервниот систем е оштетено.

...
Аерофагија (појавување на симптоми: 5 од 14)

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

...
Хеликобактер пилори (појавување симптоми: 4 од 14)

Helicobacter pylori е бактерија која живее во човечкиот гастроинтестинален тракт и го предизвикува развојот на опасни болести - гастритис, чир, хеликобактериоза. Според статистичките податоци, 2/3 од популацијата на планетата се носители на овој микроорганизам. Треба да се напомене дека Helicobacter pylori е моментално единствената бактерија која лесно може да преживее во агресивната средина на желудникот.

...
Хеликобактер пилориоза (појавување симптоми: 4 од 14)

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .