Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Егзацербација на хроничен панкреатит: симптоми и третман

Егзацербација на хроничен панкреатит - главните симптоми:

Егзацербацијата на хроничен панкреатит е една од фазите на слаб воспалителен процес со локализација во панкреасот. Времетраењето на заплена на светли симптоми може да варира од неколку часа до една недела, во некои случаи подолго.

Главните фактори на преципитација се злоупотребата на алкохолни пијалоци и кршењето на правилата на менито за исхрана, составени од лекарот што посетува. Има многу други извори.

Карактеристична клиничка манифестација на таква состојба е синдром на болка со различна тежина, но има долг период на појава. Симптоматски комплекс вклучува поткопување и металоиди, татнеж во стомакот и гасот, треска и треска, недостаток на апетит и слабост.

Дијагнозата се потврдува со спроведување на широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања. Не последното место во процесот на дијагностицирање е окупирано со физички преглед и други манипулации на примарната дијагноза.

Третманот на егзацербација на хроничен панкреатит се изведува со конзервативни и хируршки техники. Во првиот случај, лекови се покажуваат, особено антибиотици, употребата на рецепти за традиционална медицина и почитување на специјално подготвена диетална менија.

Етиологија

Воспалението на панкреасот, кое се јавува во хронична форма, е слаб процес, придружен со ткивна некроза. За ваква варијанта на курсот, карактеристично е промена на фазите на ремисија и егзацербација на симптомите.

Усогласеноста со сите правила пропишани од лекарот што го посетува, овозможува да се избегне повторувањето на непријатните клинички знаци, но рецидивите се случуваат под влијание на неповолните.

Така, егзацербацијата на хроничен панкреатит може да биде предизвикана од следните фактори:

 • пиење големи количества алкохолни пијалоци, кои се строго забранети дури и во мали дози кај пациенти со слична дијагноза;
 • лоша исхрана - ингестија на зачинета и масна храна, друга забранета храна;
 • токсични ефекти врз заболениот орган, кој се јавува кога едно лице зема неконтролирани лекови без да го следи дневното дозирање и времетраењето на употребата што го пропишува лекарот што го посетува;
 • текот на дуоденален чир или стомачен чир ;
 • хроничен холециститис ;
 • стеснување на панкреасните канали;
 • егзацербација на жолчни камења ;
 • присуство на болести од бактериска или вирална природа;
 • широк спектар на абдоминални повреди;
 • прекумерна тежина;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • продолжено емотивно пренапрегање;
 • автоимуни болести;
 • дисфункција на билијарниот тракт;
 • хирургија на абдоминалните органи.

Во некои случаи, причините за влошување на хроничниот панкреатит остануваат непознати. Главната ризична група изложена на чести егзацербации е составена од жени на возраст од 35 до 45 години.

Класификација

Врз основа на етиолошките фактори, панкреатитот во акутната фаза е:

 • примарно - како резултат на влијанието на лековите или алкохолот, неисхранетоста или нарушувањата во метаболизмот;
 • секундарна - која произлегува од позадината на неуспесите во органите на дигестивниот систем, текот на автоимуните, инфективните и ендокринолошките заболувања, егзацербацијата на сите други хронични заболувања.

Во зависност од клиничките манифестации, егзацербација на хроничен панкреатит може да се појави во следниве форми:

 • болка - главен симптом е силна болка во абдоменот, лицето не може да укаже на фокусот;
 • диспептични - симптоми кои укажуваат на повреда на дигестивните функции;
 • Лажни тумори - придружени со жолтица;
 • скриени.

Симптоматологија

Тежината на клиничките знаци и времетраењето на траењето на егзацербацијата на хроничниот тек на воспалителна лезија на панкреасот се под влијание на следните фактори:

 • времетраењето - колку подолг е хроничниот панкреатит, толку посветла ќе бидат надворешните знаци за време на егзацербацијата;
 • агресивност на провоцирачкиот извор;
 • присуство на придружни заболувања на лице;
 • возрасна категорија на пациентот.

Симптоми на егзацербација на хроничен панкреатит се претставени:

 • металоиди и горење во градниот регион;
 • синдром на болка без јасна локализација, кои се случуваат во секое време од денот и не се поврзани со внесот на храна;
 • оток на предниот абдоминален ѕид;
 • ртење со непријатниот мирис на свежо јадената храна;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • зголемена температура и треска;
 • замор и слабост;
 • раздразливост;
 • појавата на карактеристични татнеж во стомакот;
 • гадење за храна;
 • намалување на работниот капацитет;
 • нарушување на дефекацијата - најчесто се случува дијареа;
 • присуството на неразредени честички на храната и примеси во крвта кај фекалните маси;
 • гадење, завршувајќи со гадење;
 • изразено намалување на телесната тежина;
 • сувост во устата;
 • зголемено формирање на гас;
 • бледа кожа;
 • бело цут на јазикот.

Појавата на знаци на болест, како што е билијарниот панкреатит, не е невообичаена - ова значи дека, покрај панкреасот, црниот дроб е вклучен во патолошкиот процес.

Во такви случаи, знаци на влошување ќе вклучуваат:

 • жолтило на кожата, видливи мукозни мембрани и склера;
 • темна урина;
 • фекално белење;
 • горчлив вкус во устата;
 • пруритус

Кога горенаведените симптоми имаат висок степен на сериозност, неопходно е да се обезбеди прва помош на пациентот и веднаш да се јави во медицинскиот тим дома.

Прва помош за егзацербација на хроничен панкреатит ги комбинира следните правила:

 • жртвата е поставена на негова страна, така што лицето не се задушува по сопствената повратеност, најдобро е во положбата на колена;
 • вкупно исклучување на потрошувачката на која било храна или течност;
 • ладно компресирање.

Треба да се напомене дека во никој случај не смее да му се дозволи на лице да зема лекови.

Симптоми на егзацербација на хроничен панкреатит

Дијагностика

Адекватна дијагноза и ефикасен третман на акутен хроничен панкреатит може да се врши од страна на гастроентеролог. Основа за дијагностицирање се лабораториски и инструментални испитувања, на кои задолжително им претходат примарната дијагноза:

 • проучување на историјата на болеста - да се побара патолошка состојба која може да биде извор на обновени симптоми;
 • земање и анализа на историјата - да се утврди кој физиолошки провокатор предизвикал егзацербација;
 • палпација и перкусии на абдоменот;
 • мерење на температурата;
 • проценка на кожата, мукозните мембрани и склерата;
 • Детално истражување на пациентот - да се состави комплетна слика за текот на хроничниот панкреатит во периодот на егзацербација.

Лабораториски тестови:

 • биохемиски тест на крвта;
 • комплетна крвна слика и урина;
 • микроскопско испитување на измет;
 • тест на крвта за шеќер;
 • имунолошки тестови.

Меѓу инструменталните испити вреди да се потенцираат таквите постапки:

 • перитонеална ултрасонографија;
 • флуороскопија;
 • гастроскопија;
 • EFGDS;
 • КТ и МРИ.

Третман

По потврдувањето на точната дијагноза, се применуваат конзервативни терапевтски техники. Прво на сите, пациентите се покажуваат лекови. Така, третманот со лекови вклучува:

 • детоксикација супстанции;
 • антациди и ензими;
 • анестетици и лекови против болки;
 • антибиотици и антихолинергици;
 • протеазни инхибитори;
 • седативи;
 • хепатопротектори - ако егзацербацијата е придружена со знаци на состојба како што е билијарниот панкреатит;
 • витамински комплекси.

Кај хроничен панкреатит, физиотерапевтските процедури ја покажаа нивната ефикасност:

 • медицинска електрофореза;
 • магнетна терапија;
 • загревање;
 • кал терапија;
 • акупунктура.

Исхрана за егзацербација на хроничен панкреатит е еден од главните методи на терапија. Има неколку сопствени правила:

 • првите 2-3 дена од нападот покажале терапевтски постат;
 • чести и фракционо внесување на храна;
 • минимизирање на внесот на масти и јаглени хидрати;
 • целосно отфрлање на масни, зачинети и солени јадења, пушено месо, кисели краставички, алкохолни и газирани пијалоци, кафе и слатки;
 • обилен режим на пиење - дозволено е да пие алкална вода без гас, зелен чај, изотот желе и какао на вода;
 • темелно мелење и џвакање на состојките на садовите;
 • целата храна треба да биде само топла;
 • готвење со вриење и испарување. Печени и чорби се дозволени не повеќе од 2 пати неделно.

Сите препораки во однос на тоа каков вид на храна треба да биде кога се влошува хроничниот панкреатит, се обезбедени од страна на лекарот што присуствува, но менито за исхрана бр. 5а се зема како основа.

Исхрана за егзацербација на хроничен панкреатит

Третманот на хроничен панкреатит во акутната фаза вклучува употреба на рецепти од традиционална медицина, чија цел е подготовка на декорации и инфузии базирани на:

 • Кантарион и кантарион;
 • мудрец и камилица;
 • пелин и calendula;
 • шипка и маточина од лимон;
 • рав и валеријана;
 • глуварче и buckthorn.

Многу е важно да се запамети дека домашниот третман треба однапред да се координира со вашиот лекар.

Во отсуство на позитивна динамика од конзервативните методи се однесуваат на хируршка интервенција. Можно е да се третира хроничен панкреатит оперативно со помош на:

 • отстранување на камења од жолчните канали;
 • панкреасна ресекција;
 • Вежбајте жолчен канал.

Општо земено, третманот трае 1 месец, но исхраната мора да се следи уште шест месеци по егзацербацијата.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне развојот на егзацербации на хроничен панкреатит кај жените кај мажите, беа развиени голем број едноставни превентивни мерки, вклучувајќи:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • одржување на телесната маса во нормален опсег;
 • почитување на здраво и целосно мени;
 • земајќи ги само оние лекови што вашиот лекар ги пропишува - треба да бидете исклучително внимателни за правилно земање антибиотици;
 • избегнувајте перитонеална повреда;
 • рано откривање и елиминација на сите патологии кои можат да предизвикаат егзацербација;
 • редовни прегледи на клиниката.

Симптомите на егзацербација на хроничен панкреатит и третман, именувани на време и компетентно, одредуваат што ќе биде прогнозата. Често, сè завршува позитивно - благодарение на терапевтските и профилактичките правила, се постигнува долготрајна ремисија. Меѓутоа, ако не го третирате егзацербацијата, ризиците од развој на рак на панкреасот се високи, што може да биде фатално.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате егзацербација на хроничен панкреатит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , хирург , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Папилитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Папилитис - е развој на воспалителниот процес кај папилите или папилите, кои се локализирани во анусот, јазикот или стомакот. Една од најретките форми е поразот на оптичкиот нерв. Голем број на предиспонирачки фактори можат да станат причина за болеста, која ќе се разликува во зависност од тоа каде се наоѓа воспалението. Изворите можат да бидат патолошки и физиолошки.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Хепатитис Г (појавување симптоми: 10 од 20)

Хепатитис Г е заразна болест предизвикана од негативниот ефект на специфичен патоген на црниот дроб. Меѓу другите сорти на оваа болест е помалку веројатно дека ќе се дијагностицира. Прогнозата целосно зависи од нејзината варијанта. Носачот на патолошкиот агенс се смета за болен човек и асимптоматски носител на вирусот. Најчеста инфекција е преку крв, но постојат и други механизми за влез на бактерии.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Болест на Випл (симптоми на појавување: 10 од 20)

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .