Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анисацидоза: Симптоми и третман

Анисацидоза - главните симптоми:

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

Главната причина за болеста е пенетрацијата во телото на патолошкиот агенс, чија улога се анизациди или треска црви. Постојат неколку начини на инфекција, но главната е храната.

Клиничката слика се базира на изразување на алергиски знаци, кои се надополнети со синдром на болка со локализација во епигастриумот, гадење, кашлица и воспалено грло.

Дијагнозата бара интегриран пристап, но лекарите ја донесуваат конечната одлука, врз основа на податоците од лабораториските студии. Многу е важно темелно физичко испитување на пациентот.

Специфичниот третман за анисацидоза досега не е развиен. Често, специјалисти од областа на гастроентерологијата решаваат за хируршко исцрпување на оштетениот дел од цревата, особено ако антихелминските лекови не го дадоа саканиот ефект.

Етиологија

Провокатори на болеста се анисадиди, нематоди со мали димензии. Ларвите кои се опасни за луѓето имаат паразитски ефект.

Ларвалната фаза на патогенот има неколку карактеристики:

 • одржува температура до 45 Целзиусови степени;
 • смртта се јавува кога врие 10 минути на температура од 60 степени;
 • средствата за живот може да се задржат до -18 степени во период од две недели;
 • при -30 степени смртта се јавува во рок од половина час.

Човекот е крајниот сопственик на паразитот, а црвот го продира телото на следниве начини:

 • јадејќи контаминирани преодни домаќини, кои можат да бидат мекотели, ракови и риби, особено ако морската храна не е целосно термичка;
 • Anizakid навлегува во телото додека пливаат;
 • конзумирање на морска храна на празен стомак или како закуска пред јадење;
 • прекумерна зависност на лице на лошо солени или пушени риби.

Главната група за ризик се состои од лица со навика често да јадат суши.

Анисакида може да влијае на голем број на жители на море и океан, но за луѓето главните извори на хелминтијаза се:

 • лосос и розова лосос;
 • пастрмка и слатко лосос;
 • сите видови харинга;
 • скуша и сардини;
 • забележан млаз;
 • ослиќ и капелин;
 • Пацифик треска;
 • халибут и мол;
 • птица и папагал;
 • кавијар од било која риба;
 • кикиритки.
Анисациден животен циклус

Кога влегува во човечкото тело, патогенот води до такви нарушувања:

 • механичко оштетување на мукозната мембрана на органите на дигестивниот тракт - со силно нарушување на интегритетот на развојот на инфламаторниот процес, оток на сегментот на пациентот и формирање на грануломатозни еозинофилни инфилтрати;
 • интестинална опструкција;
 • сензибилизирачки ефекти врз телото - предизвикува појава на алергиски симптоми.

Класификација

Од природата на протокот на анисацидоза е:

 • акутен - се карактеризира со остриот изглед на клинички знаци со јасен степен на сериозност, што доведува до значително влошување на состојбата;
 • субакутен;
 • хроничен - се забележува бран-курс, што подразбира измена на фазите на ремисија и егзацербација.

Врз основа на сериозноста на симптомите, постојат неколку форми на текот на оваа болест:

 • лесно;
 • умерена;
 • тешко одложена дијагноза или несоодветна медицинска грижа може да доведе до формирање на компликации кои предизвикуваат фатален исход.

Анисацидозата има неколку форми во зависност од локализацијата на патолошкиот процес:

 • цревни - најчести;
 • гастричен - воведување на ларви во ѕидот на желудникот.

Меѓу атипичните локализации на анисацидите, вреди да се потенцира:

 • црниот дроб;
 • жлезда;
 • жолчни канали;
 • белодробно ткиво;
 • јазик;
 • крајници;
 • ларинкс

Симптоматологија

Од моментот на продирање на агенсот до појава на првите жалби, може да трае од 1 до 2 недели, но често инкубациониот период на анисацидоза кај луѓето е околу 10 дена.

Степенот на симптоми влијае на бројот на ларви. Понекогаш, во почетните фази на прогресија, симптомите може да бидат целосно отсутни.

Главните симптоми на анисацидоза во гастричната форма на хелминтијаза:

 • болка во стомакот;
 • гадење со повремени повраќања - крварења може да бидат присутни во vomitus;
 • тешка алергиска реакција - осип на типот на уртикарија;
 • зголемување на показателите за температурата.

Во случаи кога имало ретрограден одлив на патогенот од желудникот во грлото, постојат:

 • болка во градите;
 • воспалено грло;
 • проблеми со голтањето на храната;
 • дишење при дишење;
 • кашлица.

Човечката анисацидоза на цревната форма ги има следните симптоми:

 • болка во предниот ѕид на абдоминалната празнина со јасна локализација (во папочната област) - болката е често акутна и интензивна;
 • зголемување на големината на абдоменот;
 • зголемено формирање на гас;
 • татнеж и клокотот во стомакот;
 • нарушување на дебелото црево;
 • појава на патолошки нечистотии во цврсти или течни фекални маси (зборуваме за подмножества на слуз и крв).

Главните симптоми кога болеста станува хронична:

 • цревна дисфункција;
 • абдоминална болка;
 • долга субфебрилна температура - може да трае неколку години.

Текот на оваа болест кај возрасните и децата е ист.

Дијагностика

Од погоре следува дека anisacidosis кај некое лице не поседува надворешни знаци кои точно ќе ја покажат суштината на проблемот. Поради оваа причина, дијагнозата треба да вклучи низа релевантни мерки.

Првата фаза на дијагноза:

 • проучување на историјата на болеста;
 • собирање и анализирање на историјата на животот, особено информации во врска со преференциите на храна;
 • палпација и перкусија на предниот абдоминален ѕид;
 • проценка на состојбата на кожата;
 • мерење на температурата;
 • детално интервју на пациентот - докторот дознава кога се појавија првите знаци на болеста, каков степен на сериозност имаат симптомите.

Лабораториска дијагноза:

 • општ клинички тест за крв;
 • микроскопско испитување на измет;
 • крвна биохемија;
 • имунолошки тестови;
 • серолошки тестови;
 • општа анализа на урината.

Инструментални процедури:

 • EFGDS;
 • абдоминална ултрасонографија;
 • радиографија на перитонеумот, вклучувајќи и користење на контрастно средство.
Абдоминална ултрасонографија

Третман

Како да се третира анисадиозата, знае гастроентерологот. И покрај фактот дека денес не постои специфична терапија, лекарите пропишуваат третман за лице со анисаккоза, и медицински и хируршки.

Конзервативната терапија се заснова на внесот на антихелмински лекови:

 • Немазол;
 • Zentel;
 • Vormin;
 • Саноксал;
 • Вермокс.

Каков вид на лек да се препише и времетраењето на нејзиниот прием се определува само од лекарот кој присуствува на индивидуална основа.

Во прилог на горенаведените лекови, таквите лекови може да се препишат:

 • антациди;
 • антиспазмодии;
 • локален GCS;
 • антихистаминици;
 • глукокортикостероиди;
 • витамини и минерални комплекси;
 • антипиретични супстанции и лекови за елиминирање на други клинички манифестации.

Ефективноста на третманот се следи со инструментални испитувања извршени 1, 3, 6 и 12 месеци по почетокот на конзервативниот третман. Во отсуство на позитивен резултат, потребна е хируршка интервенција.

Можни компликации

Ако третманот на анисацидозата ќе се одвива надвор од времето или целосно отсутен, не е исклучена можноста за развој на следните компликации:

Секоја од овие последици е опасна по живот.

Превенција и прогноза

Можно е да се минимизира веројатноста за развој на болест како што е анисацидозата кај луѓето, следејќи ги едноставните превентивни мерки.

Главните правила вклучуваат:

 • целосно отфрлање на потрошувачката на сурови или лошо обработени морски плодови;
 • усогласеност со правилата за складирање на риби;
 • контролираат дека рибите, кикирите и кавијарот подлежат на целосна термичка обработка;
 • избегнување на случајно или специјално навлегување на контаминирана вода во телото;
 • усогласеност со правилата за сечење риби;
 • воздржување од запознавање со националната кујна на една земја, што укажува на јадење на суровини морска храна;
 • редовен премин на полноправно лабораториско и инструментално испитување во здравствена установа.

Гледањето на лекар за првите симптоми на анисацидоза и третман пропишани од надлежен лекар ја диктираат прогнозата на хелминтијаза. Навременото регрес за квалификувана помош ќе даде можност не само да се избегне хируршка интервенција и формирање на компликации, туку и транзиција на болеста на хронична форма. Игнорирањето на клиничките манифестации е полн со развојот на последиците што предизвикуваат смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Анисацидоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Колитис кај деца (појавување на симптоми: 8 од 20)

Колитис кај деца - воспаление на цревата, кое на крајот доведува до дистрофија на мукозниот слој на овој орган - таков процес е полн со неговата дисфункција. Во најголем дел од случаите, болеста се дијагностицира кај пациенти со средна и постара возраст, но опасноста од формирање останува кај доенчињата и кај децата во градинките.

...
Цревни воспаленија (појавување симптоми: 8 од 20)

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Хелминтијаза (појавување симптоми: 7 од 20)

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .