Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нефроза: Симптоми и третман

Нефроза - главните симптоми:

Нефрозата е група на патолошки процеси во кои бубрежните тубули се првенствено погодени. Овие нарушувања се дистрофични, односно хемискиот состав на клетките и ткивните промени, функционирањето на бубрежните тубули е оштетено. Сите овие процеси се случуваат во кршење на метаболизмот на маснотии и протеини.

Причината за бубрежна нефроза е наследен фактор, автоимуни нарушувања, алергиски процеси. Често, бубрежна нефроза е предизвикана од други болести на други органи и системи. Таквите патолошки процеси како маларија , остеомиелитис , дифтерија , сифилис , труење со жива и олово, исто така, предизвикуваат нефротичен синдром.

Ова е прилично ретка болест, само 1 случај на 100 илјади. Кај децата, најчеста причина за оваа патологија е пренесен гломерулонефритис . Кај возрасните, етиолошките фактори се нешто поголеми. Во 2/3 случаи, воспалителни заболувања на бубрезите се причина, а кај 1/3 од нив, болести на други органи и системи кои предизвикуваат овие нарушувања ( дијабетес , полиартритис , алергиски процеси) се провоцирачки фактори.

Оваа група на патолошки процеси ги вклучува следниве болести: амилолипоидна и липоидна нефроза, акутна некротична нефроза, нефропатија на бремени жени и пост-трансфузиона некроза. Постојат случаи кога е невозможно да се утврди сигурно што предизвикало дистрофични промени во бубрегот, тогаш болеста се нарекува липоидна нефроза.

Етиологија

Нефротичниот синдром, во зависност од причините што го предизвикале, е примарен и секундарен. Примарна нефроза на бубрезите не е предизвикана од било која друга болест и е независна. Главниот фактор, во овој случај, е генетски детерминирана метаболичка патологија.

Кај липидната нефроза, метаболизмот на масното ткиво е нарушен. Како резултат на тоа, голем број на липиди се наоѓаат во урината на пациентот, кој се акумулира на ѕидовите на бубрежните тубули и се меша со нормалниот трофизам на садовите. Околните клетки и ткива се инфилтрираат со липиди, предизвикувајќи неповратно оштетување на органот. Нефрозата, исто така, продолжува во случај на прекин на протеинскиот метаболизам, само во овој случај причината е протеин.

Детето е склоно кон примарна липидна нефроза, ако мајката има историја на оваа болест. Докажано е дека кај автоимуните заболувања кои влијаат на бубрезите, во крвта се формираат специјални анти-бубрежни антитела, а за време на бременоста се јавува пренос од мајка на дете.

Фактори кои предизвикуваат развој на секундарна нефроза на бубрегот:

 • како резултат на отфрлање на трансплантираниот бубрег;
 • труење со соли на тешки метали;
 • екстензивни изгореници;
 • изложеност на радијација;
 • употребата на лекови;
 • со намалување на протокот на крв во бубрезите поради намалување на крвниот притисок, со повреди, сепса ;
 • тумори.

Во поретки случаи, не е можно да се утврди природата на болеста.

Класификација

Факторите што доведуваат до развој на болеста се различни, и во зависност од тоа што довело до патолошки процес, се разликуваат следниве форми:

 • липоидна нефроза - се карактеризира со нарушување на метаболизмот на протеините и мастите во телото. Постои акумулација на липиди во ѕидот на крвните садови и истекување на протеини;
 • нефронекроза - некроза на бубрежното ткиво. Се развива со труење, недоволно снабдување со крв и бубрежен лимфен проток. Подформатот е нефроза на неомицин;
 • миоглобинурична нефроза - оваа форма на болеста често се јавува кај пациенти со алкохолизам и зависност од дрога. Мускулите се уништуваат, а миоглобинот содржан во нив се акумулира во тубулите;
 • амилоидна нефроза. Во оваа форма супстанцијата амилоид се акумулира во бубрезите, што не е произведено кај здрави луѓе. Имунитетот го препознава протеинот како туѓо тело и ги отфрла сопствените клетки на телото.

Според природата на патолошкиот процес, постојат неколку наизменични фази:

 1. предвремено;
 2. потечени.

Симптоматологија

Симптомите на липоидна нефроза се слични на општите симптоми на бубрежна нефроза и се многу суптилни на почетокот на болеста и не предизвикуваат загриженост. Резултатот е секогаш доцна посета на болницата.

Во раните периоди, пациентите може да ја имаат следната клиничка слика:

 • зголемување на замор, слабост;
 • зголемена жед;
 • општо влошување на здравјето.

Но, ова се неспецифични симптоми, но едемот ќе укаже на нефроза. Следната клиничка слика ќе се карактеризира како што следува:

 • оток на екстремитетите во стоечка положба и во вечерните часови почнува да се појавува;
 • прво се појавува едем на лицето околу очите. Лицето станува бледо и подуено, очите отворени тешко поради отечени очни капаци;
 • со влошување на патолошкиот процес, едемот се шири низ телото. Ова се должи на поделбата на помалку урина.

Покрај надворешниот едем, течноста се акумулира и на внатрешните органи. Тоа влијае не само на бубрезите, туку и на црниот дроб, слезината, цревата. Понекогаш количината на едематозна течност може да достигне до 20 литри, што ќе доведе до формирање на стрии на кожата.

Во иднина, акутна или хронична ренална инсуфициенција се развива со соодветни симптоми. Ова доведува до целосна онеспособеност на пациентот. Кај пациенти со амилоидна нефроза, исто така, влијае на зглобовите, болката во мускулите.

Дијагностика

Дијагнозата на нефрозата е првенствено насочена кон исклучување на други провоцирачки патолошки процеси и присуство на инфективни жаришта. Лекарот ќе препише тестови за потврда на нефрозата, како и за утврдување на скриени фактори (дијабетес, амилоидоза , итн.).

Во принцип, дијагностичка програма може да го содржи следново:

 • уринализа - ќе ја детектира протеинуријата (присуство на протеини);
 • општ и биохемиски тест на крвта - да се утврди дали постои хипопротеинемија (низок протеин во крвта), хиперхолестеролемија (покачени липиди), зголемен ESR. И со амилоидна нефроза, се забележува дополнително намалување на хемоглобинот;
 • Ултразвук - ќе открие зголемување на бубрезите.

Треба да се забележи дека бубрежните тестови се изведуваат последно, бидејќи во овој случај таквата анализа е неинформативна.

Некротична нефроза

Третман

За да се вратат протеините во крвта, се препорачува исхрана богата со протеинска храна, во основа диетата е лично потпишана од лекар на индивидуална основа. За да се намали едемот, вреди да се ограничи количината на сол и вода што се консумира. Со значителен едем, е одложен кревет, а храната богата со калиумови соли треба да биде вклучена во храната.

Терапијата со лекови може да вклучува лекови како спектар на дејство:

 • диуретици;
 • кортикостероидни супстанции;
 • со автоимуна природа - имуносупресиви.

Ако болеста се појави како компликација на инфективните процеси, пред сè, неопходно е да се отстрани факторот на причината. Третманот може да вклучува дополнителни антибиотици или сулфа лекови.

Можни компликации

Нефрозата е долготрајна болест. Во некои случаи, обновувањето може да се постигне за 20 години. Едемот се меша со работата на пациентот, до инвалидитетот. Треба исто така да обрнете внимание на такви фактори:

 • во крвта ја намалува содржината на имуноглобулините, што доведува до развој на инфективни процеси во ткивата;
 • чести случаи на повторена пневмонија ;
 • се јавува васкуларна тромбоза ;

Со наметнување на други заболувања на бубрезите, се развива ренална инсуфициенција.

Превенција и прогноза

Раниот третман на болеста гарантира закрепнување. Во случај на амилоидна нефроза, прогнозата не е толку оптимистичка, бидејќи обликот на болеста се карактеризира со тежок тек.

За целите на профилакса, треба да се следат следните препораки:

 • успокојување и зајакнување на имунолошкиот систем умерен физички напор;
 • избегне прекумерна хипотермија;
 • јаде урамнотежена исхрана;
 • елиминирање на пушењето и алкохолизмот, земање дрога;
 • навремено лекување на сите болести.

Како превентивна мерка во периодот на ремисија, е наведено третманот со санаториум.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Нефроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритис (појавување симптоми: 5 од 14)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Хиперинсулинемија (појавување симптоми: 5 од 14)

Хиперинсулинемија е клинички синдром кој се карактеризира со покачен инсулин и низок крвен шеќер. Таквиот патолошки процес може да доведе не само до нарушување на некои телесни системи, туку и до хипогликемична кома, што само по себе претставува посебна опасност за човечкиот живот.

...
Лупус (појавување симптоми: 4 од 14)

Лупус е болест на автоимун тип, при што одбранбениот систем што го има човечкото тело (т.е. неговиот имунолошки систем) го напаѓа сопственото ткиво, игнорирајќи ги странските организми и супстанциите во форма на вируси и бактерии. Овој процес е проследен со воспаление и лупус, чии симптоми се манифестираат во форма на болка, оток и оштетување на ткивото низ телото, додека во својата акутна фаза, предизвикува појава на други сериозни болести.

...
Фиброзивен алвеолитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Фиброзивен алвеолитис - болест која влијае на белодробното ткиво, се карактеризира со развој на воспалителниот процес. Како резултат на тоа, фиброзата се развива - здравото ткиво на белите дробови се заменува со сврзно ткиво, кое може да предизвика развој на респираторна инсуфициенција (ДН). Ако не се третира навремено, може да биде фатална. Оваа болест е ретка и слабо подложна на терапија со лекови.

...
Хемохроматоза (појавување симптоми: 4 од 14)

Хемохроматозата е болест која е наследена и предизвикува повреда на метаболизмот на железо во човечкото тело. Во оваа болест, пигментите што содржат железо се апсорбираат од цревата и се акумулираат во ткивата и органите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .