Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Жолчка стаза: симптоми и третман

Биле стаза - главните симптоми:

Стаклестата е прилично редок патолошки процес во кој пуштањето на слична супстанција или нејзиниот транспорт низ жолчните канали се забавува или целосно прекинува. Во областа на медицината, таква повреда е исто така позната како холестаза.

Широк спектар на предиспонирачки фактори може да предизвика формирање на таква повреда, а не во сите случаи тие имаат патолошка основа. Сепак, најголема улога во развојот на патологијата се игра прекумерна зависност од алкохол, продолжено одбивање да се јаде и слаба исхрана.

Клиниката на болеста е доста специфична и карактеристична за тесниот круг на заболувања. Основите на симптоматската слика се такви знаци на жолчката стаза, како што е тешка кожата чешање, горчлив вкус во устата, болка и тежина во областа под десната ребра.

Процесот на дијагностика е комбинација на голем број лабораториски и инструментални испитувања, како и манипулации кои ги изведува непосредно лекарот.

Шемата за тоа како да се ослободи од стагнацијата на жолчката често вклучува конзервативни терапевтски техники. Хируршкото лекување се изведува според поединечни индикации.

Етиологија

Предиспонирачките фактори кои доведуваат до таква болест се толку бројни што вообичаена практика е специјалистите од областа на гастроентерологијата да ги поделат во неколку групи:

 • предизвикани од дисфункција на црниот дроб или жолчните канали;
 • предизвикани од заболувања на други внатрешни органи и системи;
 • физиолошки, односно, не поврзан со текот на секој патолошки процес.

Првата категорија на причини за стагнација на жолчката може да вклучуваат:

 • дискинезија или виткање на жолчното кесе ;
 • воспалителна лезија на грлото на матката на овој орган;
 • неоплазми на бениген или малиген тек;
 • формирање на камења во органи како што се црниот дроб или жолчното кесе;
 • формирање на цистични тумори директно во заедничкиот жолчен канал или во дуоденумот;
 • прекршување на функционирањето на систем на валвуларниот канал;
 • склерозирачки холангитис или воспалително оштетување на ѕидовите на билијарниот тракт на примарна или секундарна форма;
 • жолчни камења ;
 • стегање или стеноза на почетниот дел од заедничкиот хепатален канал;
 • цироза или вирусно оштетување на овој орган;
 • патолошка експанзија на жолчните канали;
 • туберкулоза на црниот дроб;
 • отфрлање на донаторскиот орган;
 • хируршка ексцизија на жолчното кесе.

Меѓу другите болести кои доведуваат до стагнација на жолчката кај деца или возрасни, вреди да се потенцира:

Покрај горенаведените фактори, стагнација на жолчката во жолчното кесе или во црниот дроб предизвикува:

 • трајна зависност од алкохол и пушење цигари;
 • драматична промена во природата на дневното мени;
 • слаба исхрана, односно употреба на големи количини на масни и зачинета храна;
 • продолжено влијание на стресни ситуации или најсилен емоционален шок;
 • неселективната употреба на лекови, особено антибактериски супстанции;
 • седентарен начин на живот;
 • генетска предиспозиција.

Главната група за ризик се состои од лица над 40 години, но тоа не значи дека патологијата нема да се развие кај лица од друга возрасна категорија. Вреди да се напомене дека мажите се повеќе склони кон стагнација на жолчката од жените.

Причини за холестаза

Класификација

Поделбата на болеста по варијанта на курсот подразбира постоење на:

 • акутна стагнација на жолчката - додека карактеристичните симптоми се изразени одеднаш и интензивно, што доведува до значително влошување на човечката состојба;
 • хроничната стагнација на жолчните клинички манифестации се благи и расте постепено, во текот на неколку недели или месеци.

Според локализацијата на стагнацијата на жолчката во телото, се разликуваат овие форми на патологија:

 • интрахепатично - конгестија е локализирана во жолчните канали лоцирани во внатрешноста на клетките на црниот дроб;
 • екстрахепатичен - се развива кога каналите на жолчниот меур се блокирани.

Класификацијата од механизмот на формирање на патолошкиот процес сугерира присуство на такви патеки на развој:

 • делумно - постои намалување на волуменот на секретираната жолчка;
 • дисоцијативна - постои задоцнување во секрецијата на само некои компоненти на жолчката;
 • вкупно - изразено во кршење на транспортот на жолчката во дуоденумот.

Покрај тоа, стагнација на жолчката кај детето и кај возрасно лице може да се појави во иктеријална и аниктерна форма.

Симптоматологија

Тежината на клиничките манифестации е под влијание на неколку фактори, вклучувајќи:

 • етиолошки фактор;
 • тежината на токсичното оштетување на клетките на хепатоцитите или жолчните канали;
 • возрасна категорија на пациентот.

Главните симптоми на стаорци на жолчката се:

 • постојана гадење, што ретко води кон гадење;
 • ртење со непријатен мирис;
 • горчина во устата;
 • болка, тежина и непријатност во областа под десната ребра;
 • нарушување на спиењето;
 • металоиди ;
 • непријатен мирис од устата;
 • слој на јазикот со допир на бела или жолта боја;
 • прекршување на чинот на дефекацијата, имено дијареа;
 • зрачење на болката во задниот дел;
 • зголемено потење;
 • слабост и летаргија;
 • холелитијаза, во која е забележано формирање на калкулус во жолчното кесе или жолчните канали.

Доколку болеста продолжува во иктеричната форма, тогаш симптомите се надополнети со следните симптоми:

 • стекнување на кожата, видливи мукозни мембрани и склери со жолтеникава боја;
 • необјаснет осип;
 • пруритус со различна тежина;
 • фекално белење;
 • затемнување на урината;
 • постојана жед.

Во случаи на прогресија на хронични болести, се забележува присуство:

 • Ксантомите и Xanthelasma - се мали нодули со жолто или кафеава нијанса, локализирани во градите, грбот, лактите и очните капаци;
 • хиперпигментација на кожата;
 • зголемено крварење;
 • нарушувања на видот на самракот;
 • помала коскена густина, зошто некое лице е склоно кон чести фрактури, вклучувајќи и патолошки;
 • мускулна слабост;
 • машка и женска неплодност;
 • значително намалување на телесната тежина.

Сите симптоми треба да се припишат и на возрасните и на децата.

Жолтен тен и слуз со стагнација на жолчката

Дијагностика

Стагнацијата на жолчката во црниот дроб бара цела низа лабораториски и инструментални дијагностички мерки. Сепак, пред сè, гастроентеролог треба самостојно да изврши неколку манипулации:

 • да ја проучува историјата на болеста - ќе помогне во откривањето на патолошката причина за стагнација на жолчката;
 • да ја анализираат историјата на животот - тука е неопходно да се вклучат информации во врска со исхраната, зависноста од лоши навики и земање лекови;
 • спроведе темелен физички преглед, кој неопходно мора да вклучи палпација на предниот абдоминален ѕид, додека докторот го привлекува вниманието на реакцијата на пациентот додека ја допира областа на десниот хипохондриум. Покрај тоа, многу е важно да се процени состојбата на кожата, мукозните мембрани и склерата;
 • да го допраша пациентот детално - ова ќе му овозможи на лекарот да направи комплетна симптоматска слика.

Најдигностичките информации се обезбедуваат со следните лабораториски тестови:

 • крвна биохемија;
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • тестови за одредување на активноста на ензимите;
 • микроскопски биопатски студии;
 • копрограм.

Сепак, основата на дијагнозата се состои од инструментални процедури, вклучувајќи:

 • ендоскопска ретроградна холангиопанкреатографија;
 • ултрасонографија на црниот дроб и жолчната кеса;
 • перкутана трансхепатична холангиографија;
 • МРЦП и ПЕТ;
 • биопсија;
 • КТ и МРИ.
MRCP

Билестата стаза треба да се диференцира од оние болести кои имаат слични симптоми:

Третман

По потврдувањето на дијагнозата, пациентите најпрво покажуваат усогласеност со штетната исхрана. Исхрана со стагнација на жолчката во жолчното кесе или црниот дроб ги има следните правила:

 • целосно отфрлање на масни и зачинета храна;
 • џвакање храна внимателно;
 • чести и фракциони оброци;
 • замена на животински масти за зеленчук;
 • готвење садови со вриење и замрзнување, испарува и печење;
 • изобилен режим на пиење.

Основа на исхрана се зема диета маса број 5, што подразбира исклучување на:

 • алкохол и кафе;
 • зачини, мајонез и топла сосови;
 • маринади и пушени производи;
 • конзервирана и остатоци;
 • кисело сорти на бобинки и овошја;
 • пржени јајца;
 • сладолед и чоколада;
 • слатки;
 • масното месо и рибите;
 • масла за готвење и маст;
 • богати и супа од печурки;
 • киселица и спанаќ, кромид и лук, ротквица и ротквица.

Менито треба да се збогати со холеритични производи, вклучувајќи:

 • некислони сокови, желеа и компоти;
 • зелен чај и какао со млеко;
 • нискомасни млечни производи;
 • 'рж и пченица леб;
 • зеленчук, зеленчук и овошје;
 • каша и варени јајца;
 • домашен џем и мед;
 • диетално месо и риба.

Сите препораки во однос на исхраната ќе бидат индивидуални, поради што тие се прават само од лекарот што посетува.

Лекот третман на стагнација на жолчката е насочен кон примање:

 • препарати на урсодеоксихолична киселина;
 • мулти-витамин;
 • цитостатици;
 • хепатопротектори;
 • антихистамински супстанции;
 • антиоксиданти.

Конзервативната терапија може да се надополни со:

 • физиотерапија;
 • масажа на жолчното кесе;
 • Терапија за вежбање;
 • народни лекови.

Индикации за хирургија се:

 • неефективноста на горенаведените методи на лекување;
 • откривање на калкули или цистични формации во жолчното кесе;
 • присуство на онколошки или бенигни тумори;
 • стеноза на билијарниот тракт.

Суштината на операцијата може да биде во наметнувањето на анастомоза, надворешна дренажа на жолчните канали, отворање на жолчното кесе или нејзина целосна ексцизија.

Превенција и прогноза

За да може возрасното и детето да нема проблеми со стагнација на жолчката, се покажува придржување кон општите превентивни мерки:

 • одржување на здрав и активен животен стил;
 • рационална употреба на лекови пропишани од клиничар;
 • целосна и избалансирана исхрана;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • рана дијагноза и сложена терапија на заболувања што доведува до слично нарушување;
 • Редовни посети на сите специјалисти да се подложат на рутински преглед - ова е особено неопходно за луѓето со генетска предиспозиција за стаорци на жолчката.

Навремено откривање, соодветна и сложена терапија, како и спроведување на препораките на лекарот што присуствува - клучот за поволен исход на болеста, имено, целосно опоравување или стабилна ремисија. Појавата на компликации во форма на цироза, ренална инсуфициенција и внатрешно крварење е исклучително ретка.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате билијарна стаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Дискинезија на жолчното кесе (појавување симптоми: 11 од 20)

Дискинезија на жолчното кесе - се смета за прилично честа патологија, која се карактеризира со нарушување на функционирањето на овој орган, што предизвикува недоволен проток на жолчката во дуоденумот. Болеста може да биде примарна и секундарна, што ќе предизвика причините за нејзиното формирање да биде различно. Често се конгенитални аномалии или други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Цитолиза синдром (појавување симптоми: 11 од 20)

Цитолиза синдром (неозначен хепатитис, цитолиза) е патолошки процес со локализација во црниот дроб, при што хепатоцитите се оштетени, проследено со уништување. Таквите процеси во телото можат да бидат реверзибилни или неповратни, во зависност од основната причина, природата на патолошкиот процес и навременоста на почетокот на третманот.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 9 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Хроничен дуоденитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Хроничниот дуоденитис е болест на дуоденумот во кој се нарушува структурата на органот и нејзиниот горен слој е исцрпен. Често се манифестира поради појава на други воспалителни процеси во дигестивниот тракт или може да биде резултат на неухранетост. Бидејќи нарушувањето е хронично, тоа се менува со периоди на егзацербации и повлекување на симптомите. Затоа е неопходно да се подложат на долгорочен третман и во текот на целиот живот да следат посебна диета.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .