Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Криптоген хепатитис: симптоми и третман

Криптоген хепатитис - главните симптоми:

Криптоген хепатитис - е развој на воспалителниот процес во клетките на овој орган. Патологијата може да се појави или во акутна или хронична форма, но во секој случај води до формирање на опасни компликации. Неможноста да се воспостави етиолошкиот фактор се должи на изборот на широк спектар на причини од страна на специјалисти од областа на гастроентерологијата. Во некои случаи, ова се должи на фактот дека здравствената установа нема соодветна техничка основа за да помогне во утврдувањето на провокаторите на болеста.

Тежината на клиничката слика ќе варира во зависност од тежината на текот на болеста. Главните симптоми се сметаат за осип на кожата и чешање, жолтица , синдром на болка со фокус под десната ребра, како и хепатоспленомегалија .

Наспроти позадината на фактот дека болеста нема карактеристични надворешни знаци, дијагнозата бара интегриран пристап и е насочена кон спроведување на голем број лабораториски и инструментални мерки. Многу информации се исто така важни, добиени при физички преглед.

Третманот ќе зависи директно од степенот на оштетување на црниот дроб, што може да биде не само конзервативен, туку и хируршки.

Во меѓународната класификација на болести на десеттиот ревидиран криптоген хепатитис, спаѓа во категоријата "неодреден хепатитис" и има шифра за ICD-10 - K 73.9.

Етиологија

Оваа форма на хепатитис затоа се нарекува криптогена, бидејќи не е можно да се утврди точната причина за нејзиното појавување. Сепак, научните истражувања во оваа област укажуваат на тоа дека во огромното мнозинство на случаи патологијата е предизвикана од:

 • протокот на автоимуни процеси - во такви случаи, хепатоцитите се сметаат од имунолошкиот систем како странски клетки, со што се ослободува антитела против нив. Всушност, телото се обидува да се ослободи од сопственото тело;
 • долгорочна зависност од лоши навики, особено кон пиење алкохолни пијалоци;
 • вирусни инфективни процеси - треба да се вклучат сите видови хепатитис на црниот дроб (A, B, C, E, итн.);
 • присуство кај луѓе со безалкохолна дегенерација на маснотиите на клетките на овој орган;
 • неконтролирана употреба на лекови, чии несакани ефекти се однесуваат на црниот дроб;
 • лоша исхрана, особено кога основата на менито на лицето е составена од масни и зачинети јадења, храна подготвена за готвење и компоненти кои вклучуваат голем број штетни адитиви, на пример, бои или вкусови;
 • влијанието на патолошки микроорганизми кои не можат директно да му наштетат на црниот дроб - ова треба да го вклучува вирусот Епштајн-Бар , цитомегаловирус и херпес патоген;
 • оптоварена наследност.

Класификација

Според варијантниот тек на болеста е поделен на:

 • акутен криптоген хепатит - во зависност од механизмот за активирање, може лесно да тече и може да претставува закана за човечкиот живот;
 • хроничен криптоген хепатитис - нејзиниот тек е или целосно асимптоматски или брановиден - со наизменични фази на егзацербација и ремисија.

Одделување според сериозноста:

 • лесна форма;
 • умерен проток;
 • тешка форма

Во најголем дел од случаите, сериозноста на таквата болест се наоѓа во текот на лабораториските испитувања на таквата човечка биолошка течност како крв - содржи присуство на специфични тела од категоријата ALT. Според нивниот број се разликуваат неколку степени на активност на таков патолошки процес. Така, постои:

 • криптогенски хепатитис со минимален степен на активност;
 • криптогенски хепатитис со лесен степен на активност;
 • умерено активен криптоген хепатитис;
 • криптогенски хепатитис со изразен степен на активност.

Правилно утврдената варијанта на текот на болеста ви овозможува да направите најефективна терапија и да го забрзате процесот на закрепнување на пациентот.

Хепатитис црниот дроб

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, клиничката слика ќе биде малку поинаква со акутна и хронична прогресија на таквата болест. На пример, знаци на криптогенски хепатитис со лесна акутна форма ќе бидат како што следува:

 • прекршување на делото на дефекација;
 • општа слабост;
 • мало зголемување на температурата;
 • напади на гадење, понекогаш завршувајќи со gagging;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • губење на апетитот;
 • намалување на телесната тежина;
 • намалување на работниот капацитет;
 • блага абдоминална болка.

Тешкиот акутен криптоген хепатитис може да биде фатален, поради што е многу важно да се знаат неговите симптоми, кои се презентирани:

 • истовремено зголемување на срцевиот ритам и намалување на крвниот притисок;
 • затемнување на урината;
 • промена на бојата на измет;
 • сериозни главоболки и вртоглавица;
 • зголемување на волуменот на слезината и црниот дроб;
 • болка и непријатност под десната ребра;
 • пожолтување на кожата, мукозни мембрани и протеини на окото;
 • пруритус и осип на непозната етиологија.

Пациентите со хроничен криптоген хепатитис најчесто се жалат на такви симптоми:

 • абдоминална непријатност;
 • летаргија и замор;
 • хепатоспленомегалија;
 • жолтило на кожата, склера и видливи мукозни мембрани;
 • аверзија кон мрсна храна;
 • болки во телото;
 • модринки на кожата;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • нарушување на потенцијата;
 • напади на несвест;
 • промени на расположението;
 • горчлив вкус во устата;
 • јазикот е обложен со допир на жолтеникаво-бела боја;
 • изгледот на кожата на васкуларниот модел.

Горенаведените клинички знаци се неспецифични, поради што не можат да ги наведат причините за криптогенски хепатитис - тие само укажуваат на воспалително оштетување на ткивата и хепатоцитите на црниот дроб.

Дијагностика

За да се воспостави можен предиспонирачки фактор кој може да доведе до развој на болеста, потребен е комплекс на дијагностички мерки. Прво на сите е потребно гастроентерологот независно:

 • ја проучувале историјата на човечката болест - да ги најдат најкарактеристичните коренски причини;
 • собрани и запознаени со историјата на животот на пациентот - ова може да укаже на инфекција со еден од видовите на вирусниот хепатитис, кој се пренесува од човек на човек;
 • спроведе детален физички преглед, со задолжителна палпација и перкусија на предниот абдоминален ѕид, особено во десниот хипохондриум. Ова исто така вклучува и проучување на состојбата на кожата, мукозните мембрани и склерата, како и мерењето на индикаторите за температура, крвниот притисок и срцевата работа;
 • внимателно да го доведувате во прашање пациентот - да подготвите комплетна симптоматска слика.

За да се отстранат познатите предиспонирачки фактори, потребни се следните лабораториски испитувања:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • општа клиничка анализа на урина;
 • микроскопско испитување на измет;
 • ПЦР тестови за вирусен хепатитис;
 • примероци за автоимуна форма на хепатитис;
 • крвен тест за билирубин и ензими;
 • тестови на црниот дроб;
 • серолошки тестови.

Инструменталната дијагностика на криптогенскиот хепатитис вклучува:

 • холангиографија;
 • Х-зраци на црниот дроб;
 • парацентеза;
 • биопсија на засегнатиот орган;
 • еластографија;
 • Ултразвук, КТ и МРИ.

Третман

При изборот на тактиката на лекување, лекарот се потпира на следните фактори:

 • општа состојба на пациентот;
 • степен на активност на болеста;
 • интензитет на симптоми

Така, третманот на криптоген хепатитис може да се насочи кон:

 • орални лекови, вклучувајќи ензими и хепатопротектори, пробиотици и ентеросорбенти, како и витаминско-минерален комплекс и имуномодулатори;
 • по диета индивидуално прилагодена од лекар за секој пациент;
 • премин на физиотерапевтски постапки;
 • употреба на техники за алтернативна медицина, но само по претходна консултација со вашиот лекар. Меѓу народните лекови, овесот е најефикасен;
 • спроведување на курс на терапевтска масажа и терапија за вежбање;
 • трансплантација на донаторски орган;
 • трансфузија на крв или постапка на хемодијализа;
 • хемотерапија и радиотерапија.
Радиотерапија

Можни компликации

Игнорирањето на клиничките знаци и целосното отсуство на третман на патологија е полн со формирање на:

Превенција и прогноза

Од денес не е познато со точноста зошто се случува криптогенски хепатитис, тогаш превентивните мерки насочени кон заштита на црниот дроб ќе бидат чести и не се специфични.

Така, спречувањето на криптоген хепатитис ги вклучува следните препораки:

 • доживотно отфрлање на зависности;
 • правилна и целосна исхрана;
 • рационална употреба на лекови - строго пропишани од лекарот што посетува;
 • води активен животен стил;
 • редовен премин на целосен преглед во здравствена установа.

Што се однесува до прогнозата, тоа ќе биде индивидуално за секој пациент, бидејќи во голема мера зависи од степенот на активност на патолошкиот процес со локализација во црниот дроб.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате криптоген хепатитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , хепатолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Механичка жолтица (појавување симптоми: 12 од 20)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 11 од 20)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Дискинезија на жолчното кесе (појавување симптоми: 11 од 20)

Дискинезија на жолчното кесе - се смета за прилично честа патологија, која се карактеризира со нарушување на функционирањето на овој орган, што предизвикува недоволен проток на жолчката во дуоденумот. Болеста може да биде примарна и секундарна, што ќе предизвика причините за нејзиното формирање да биде различно. Често се конгенитални аномалии или други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Дифузни промени во црниот дроб (појавување на симптоми: 11 од 20)

Дифузните промени во црниот дроб се честа патолошка состојба која се карактеризира со развојот на трансформациите на жлечното ткиво. Опасноста е дека болеста се развива дури и со мали нарушувања и не е невообичаена кај децата.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .