Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетична нефропатија: Симптоми и третман

Дијабетична нефропатија - главните симптоми:

Дијабетична нефропатија - процес на патолошки промени во бубрежните садови, кој е предизвикан од дијабетес мелитус. Оваа болест доведува до развој на хронична ренална инсуфициенција, постои висок ризик од смрт. Дијагнозата се прави со помош на не само физички преглед на пациентот, туку е потребно и за лабораториски и инструментални методи на испитување.

Во повеќето случаи, третманот на дијабетична нефропатија се изведува со помош на терапија со лекови и исхрана. Во покомплицирани случаи, хемодијализата е пропишана за пациенти, и трансплантација на бубрег, исто така, може да биде потребна.

Според меѓународна класификација на болести од десеттата ревизија, дијабетичната нефропатија има две значења. Така, кодот МКБ-10 ќе биде Е10-14.2 (дијабетес мелитус со оштетување на бубрезите) и N08.3 (гломеруларни лезии кај дијабетес мелитус).

Се забележува дека развојот на таква компликација најчесто се дијагностицира со инсулин-зависен тип на дијабетес . Кај 40-50% од дијабетичната нефропатија е фатална.

Етиологија

Дијабетичната нефропатија се должи на патолошки промени во бубрежните садови. Треба да се напомене дека во медицината постојат неколку теории во врска со механизмот на развој на таков патолошки процес, имено:

 • метаболичка теорија - според него, главниот етиолошки фактор е хипергликемија ;
 • хемодинамска теорија - во овој случај се подразбира дека артериската хипертензија е провоцирачки фактор;
 • генетска теорија - во овој случај, лекарите велат дека развојот на таквата компликација на дијабетес мелитус се должи на генетската предиспозиција.

Покрај тоа, неопходно е да се издвојат група на фактори кои не треба да се сметаат за директна предиспозиција, но значително го зголемуваат ризикот од развивање на таква компликација кај дете или возрасен со дијабетес мелитус:

 • артериска хипертензија;
 • неконтролирана хипергликемија;
 • липиден метаболизам ;
 • прекумерна тежина;
 • инфекции на генитоуринарниот систем;
 • земање нефротоксични лекови;
 • пушење и алкохолизам;
 • неуспех да се почитува исхраната, што е неопходно во случај на дијабетес.
Ефектот на дијабетесот врз бубрезите

Класификација

Во развојот на дијабетична нефропатија, постојат 5 степени:

 • прв степен - хиперфункција на бубрезите. Во рана фаза, садовите на органите малку се зголемуваат, но во урината нема протеини, не постојат надворешни клинички знаци на развојот на патолошкиот процес;
 • втор степен - почетни структурни промени во бубрезите. Во просек, оваа фаза на развој на болеста започнува две години по почетокот на дијабетесот. Сепак, ѕидовите на бубрежните садови се згуснуваат, симптомите се отсутни;
 • трет степен - почетна дијабетична нефропатија. Во урината се определува зголемено количество протеини, но не постојат надворешни знаци на развој на болеста;
 • четврти степен - тешка дијабетична нефропатија. Како по правило, оваа фаза на развој на болеста започнува по 10-15 години. Постои изразена клиничка слика, со голема количина протеини излачувани во урината;
 • петтиот степен - терминална фаза на ренална инсуфициенција . Во овој случај, животот на еден човек може да се спаси само преку хемодијализа или со трансплантација на засегнатиот орган.

Треба да се напомене дека првите 3 степени на развојот на болеста се претклинички, тие можат да се утврдат само со помош на дијагностички процедури, бидејќи тие немаат надворешни манифестации. Затоа пациентите со дијабетес треба редовно да подлежат на превентивни прегледи кај лекарите.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, во почетните фази на развој, дијабетичната нефропатија е асимптоматска. Единствениот клинички знак за развојот на патологијата може да биде зголемена содржина на протеини во урината, што не треба да биде нормално. Ова, всушност, е во почетната фаза специфичен знак за дијабетска нефропатија.

Општо земено, клиничката слика се карактеризира како што следува:

 • капки во крвниот притисок, најчесто дијагностициран со висок крвен притисок;
 • тешка губење на тежината;
 • урината станува матна во боја, крвта може да биде присутна во завршните фази на развојот на патолошкиот процес;
 • губење на апетитот, во некои случаи, пациентот има целосна аверзија кон храната;
 • гадење, често со повраќање. Вреди да се забележи дека повраќањето не го прави пациентот соодветно олеснување;
 • процесот на уринирање е нарушен - нагонот станува чест, но може да има чувство на нецелосно празнење на мочниот меур;
 • оток на нозете и рацете, подоцнежното отекување може да се забележи и во други делови од телото, вклучувајќи го и лицето;
 • во последните фази од развојот на болеста, крвниот притисок може да достигне критична точка;
 • акумулација на течност во абдоминалната празнина ( асцит ), што е крајно опасно за животот;
 • растечка слабост;
 • речиси постојано чувство на жед;
 • отежнато дишење, болка;
 • главоболка и вртоглавица;
 • жените можат да имаат проблеми со менструалниот циклус - неправилност или целосно отсуство за долго време.

Поради фактот што првите три фази од развојот на патологијата се речиси асимптоматски, навремената дијагноза и третманот рецепт е доста ретка.

Дијагностика

Дијагнозата на дијабетична нефропатија се изведува во две фази. Првиот е физички преглед на пациентот, при што лекарот мора да го открие следново:

 • колку долго почнаа да се појавуваат првите клинички знаци;
 • Општа историја на пациентот и семејството;
 • кои лекови пациентот во моментов ги зема;
 • дали се следат препораките на лекарот за исхрана, земање лекови.

Покрај тоа, се спроведуваат и следните лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • ОВК и БАК;
 • откривање на урина за албумин;
 • анализа на урината и урина Зимницки;
 • Reberg тест;
 • Ултразвук на бубрезите;
 • USDG садови на бубрезите.

Поради фактот што клиничката слика е слична со другите заболувања на бубрезите, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза за ваквите болести:

Исто така, за време на испитувањето, историјата на болеста мора да се земе предвид. Конечната дијагноза се врши врз основа на податоците добиени при почетниот преглед и резултатите од дијагностичките мерки.

Третман

Во овој случај, се користат следните терапии:

 • земање лекови;
 • придржување кон исхраната во исхраната;
 • хемодијализа

Во особено тешки случаи, пациентот бара трансплантација на засегнатиот орган.

Третманот со дрога подразбира земање такви лекови:

 • сорбенти;
 • антиазотемични агенси;
 • инхибитори на ангиотензин конвертирачки ензими;
 • витамин и минерален комплекс;
 • лекови кои го нормализираат липидниот спектар на крвта.

Задолжителна диета за дијабетска нефропатија, што подразбира следново:

 • ограничување на внес на животински протеини;
 • количината на сол, калиум и фосфор се сведува на максималниот можен минимум;
 • минимална количина на маснотии;
 • оптимален режим на пиење.

Специфичната диетална табела е назначена од лекарот што присуствува, во зависност од фазата на болеста и севкупната клиничка слика.

Прашањето за хемодијализа или трансплантација на органи се зголемува ако конзервативниот третман не е ефективен или болеста е дијагностицирана во последните фази.

Прогнозата ќе зависи од тоа колку време е започнат третманот, како и од општите клинички индикатори на пациентот. Сепак, ризикот од смрт е присутен во секој случај.

Превенција

Превенцијата на дијабетична нефропатија е во согласност со сите рецепти на лекарот за третман на дијабетес. Покрај тоа, треба да го контролирате крвниот притисок, да спречите инфекција на урогениталниот систем и редовно да подлежат на медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дијабетична нефропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , општ лекар , нефролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритис (појавување симптоми: 8 од 20)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Тумор бубрег (појавување симптоми: 8 од 20)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Амилоидоза на бубрезите (појавување симптоми: 7 од 20)

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...
Хиперплазија на простатата (појавување на симптоми: 7 од 20)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување на симптоми: 7 од 20)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .