Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Билијарни колики: симптоми и третман

Билијарни колики - главни симптоми:

Билијарната колика е клинички знак кој се карактеризира со изразена болка, често неподнослива во природата. Синдромот на болка од оваа природа се манифестира во моментот кога каменот во жолчното кесе влезе во вратот или во цистичниот жолчен канал.

Напад на билијарна или хепатална колика бара итна медицинска помош, бидејќи може да доведе до болен шок. Пред доаѓањето на медицинскиот тим, на пациентот мора да му се даде прва помош.

Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, нападот на билијарната колика се однесува на дел од болести на жолчните камења, затоа кодот МКБ-10 ќе биде К80.

Етиологија

Треба да се напомене дека нападот на билијарната колика може да биде предизвикан не само од болести на жолчни камења , туку и од други болести во урогениталниот систем. Значи, клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори за развој на таков напад:

Треба да се напомене дека присуството на камења во жолчното кесе е најчеста причина за развој на таков напад.

И покрај фактот дека нападот на билијарната колика има прилично изразена клиничка слика со специфични симптоми, невозможно е самостојно да се споредат симптомите и третманот, бидејќи ова може да доведе до сериозни компликации, вклучувајќи и иреверзибилни патолошки процеси.

Причини за билијарна колика

Симптоматологија

Напад на билијарна колика има изразен комплекс симптом, па искусен лекар, по правило, нема проблеми со дијагнозата. Треба да се забележи дека поради особеностите на структурата на телото, кај жените, нападот на болка во областа на жолчното кесе на оваа етиологија е почест отколку кај мажите.

Напад на хепатална колика се карактеризира со следниве симптоми:

 • нападот започнува нагло, се карактеризира со тешка неподнослива болка. Најчесто, напад започнува нагло и по јадење масна, тешка храна, по пиење алкохол или прекумерна физичка напор;
 • во текот на првиот час болката се зголемува само;
 • нападот трае од два до шест часа. Ако по овој пат болката не исчезне, тогаш ова може да укаже на напад на акутен холециститис;
 • болката е локализирана над папокот, дава на задниот дел, десното ребро. Често дава во десната рака;
 • кога се обидувате длабоко да вдишете или кога моторната активност е активна, болката се зголемува;
 • жолтило на кожата;
 • висока температура;
 • гадење и повраќање, додека жолчката е присутна во повраќање.

Одделно, неопходно е да се истакне природата на синдромот на болка кој е карактеристичен за овој напад:

 • акутен пароксизмален;
 • локализиран во епигастричниот регион, дава на десната страна, раката и целото назад;
 • во некои случаи, му дава на регионот на градната коска, кој ќе биде сличен на напад на ангина .

Во тој случај, ако факторот на основната причина не е елиминиран, нападот ќе се повтори со една или друга фреквенција. Исто така, треба да се разбере дека, како што патолошкиот процес се влошува, честотата на напади ќе се зголеми, а симптомите ќе бидат поизразени.

Дијагностика

Како по правило, клиничката слика на синдром на билијарна колика не предизвикува сомневања во дијагнозата. Сепак, за да се утврди факторот на основната причина, потребни се некои дијагностички мерки, имено:

 • физички преглед на пациентот со збирка на лична историја;
 • Ултразвук на црниот дроб, жолчното кесе, панкреасот;
 • дуоденална интубација;
 • ОВК и БАК.

Во зависност од тековната клиничка слика, дијагностичката програма може да се прилагоди. Општо земено, програмата за дијагностички мерки се составува индивидуално.

Со оглед на знаците на напад и собраните податоци како резултат на истражувањето, докторот може да го утврди изворот на состојбата на таквиот човек и да утврди најефективна тактика на лекување. Само-лекувањето, дури и преку рецептите на традиционалната медицина, е неприфатливо, бидејќи тоа може да предизвика не само сериозни компликации, туку и смрт.

Третман

Покрај главниот тек на лекувањето, кој го пропишал лекарот по испитувањето, на пациентот треба да му се даде прва помош на билијарна колика за да се спречи развојот на болката шок дома. Врз основа на ова, станува јасно дека главната цел е да се ублажи болката со антиспазмодици или лекови против болки.

Во случај да не постои сомнеж дека ова е напад на билијарна колика, пациентот може да приложи грејно коло во десниот хипохондриумски регион. Ако клиниката за нападот е двосмислена, строго е забрането да се прави ова, бидејќи во некои болести, затоплувањето може само да му наштети.

Пациентите со оваа дијагноза треба да бидат хоспитализирани во хируршкиот оддел, бидејќи покрај посебен третман им е потребен и процес на нега.

Ако причината за таков напад е холелитиаза, тогаш третманот, во повеќето случаи хируршки, е оперативно отстранување на камења од жолчното кесе.

Лекот може да вклучува и такви лекови:

 • Дротаверин;
 • Папаверин;
 • Spazgan;
 • Трамадол;
 • Одистон.

Дозата и начинот на администрација е пропишан од лекарот стриктно лекуван, таквите лекови не можат да се користат без дозвола.

Во прилог на лекови, на пациентот му се препишува диета. Специфичната диетална табела се одредува поединечно, но во секој случај, ќе треба да се придржувате на следниве препораки:

 • Масни, зачинета храна се исклучени од исхраната. Исто така забрането кисело, солено, пржено;
 • исхраната на пациентот треба да биде лесна, но во исто време доволно висока калорија;
 • конзистентноста на садовите е течност, пире, земја;
 • храната треба да се конзумира само во форма на топлина;
 • исхраната на пациентот треба да биде честа, но во мали делови, со временски интервал од 2-3 часа;
 • пијте многу вода. Препорачани билни чаеви, слаб зелен чај, минерална вода без гас.

Фармаколошката група на лекови и шемата на нивниот прием се определува само од лекар.

Прогнозата ќе зависи од оригиналниот извор на напади на црниот дроб колики. Меѓутоа, во секој случај, колку што е можно побрзо лекување, толку е поголема можноста за заздравување, а ризикот од компликации се сведува на минимум.

Превенција

Во овој случај, препорачливо е да се придржувате на превентивни препораки во врска со оние болести кои се вклучени во етиолошката листа. На првите знаци на билијарна колика, треба да повикате брза помош и да не го игнорирате симптомот или само-лекувањето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате билијарна количка и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Билијарен панкреатит (појавување на симптоми: 5 од 6)

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...
Хепатална колика (појавување на симптоми: 5 од 6)

Хепатална колика е патолошки процес кој се карактеризира со напади на болка во десниот хипохондриум и се манифестира во присуство на камења во жолчниот меур или систематска злоупотреба на масна "тешка" храна. Нема јасни ограничувања за родот, но според статистичките податоци, оваа болест најчесто се среќава кај жени. Во ризик, луѓето во возрасната група од 40-60 години.

...
Болест на камперс (појавување симптоми: 4 од 6)

Болеста на камперс, која исто така е честопати дефинирана како холелитијаза или холелитијаза, е болест кај која камењата се формираат во жолчното кесе или во жолчните канали. Болеста на галстон, чии симптоми се забележани кај пациенти, како што е прикажано со резултатите од медицинската пракса, е неефикасно во третманот со употреба на конзервативна терапија и разни видови техники, бидејќи единствениот начин да се излечи болеста е операција.

...
Жолчни камења (појавување симптоми: 4 од 6)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Механичка жолтица (појавување на симптоми: 4 од 6)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .