Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Површински гастродуоденит: симптоми и третман

Површински гастродуоденитис - главните симптоми:

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

Третманот обично се изведува преку конзервативни терапии, со задолжителна диета. Треба да се напомене дека ако третманот не се започне навремено, површниот гастродуоденит се претвора во хронична форма на дифузен гастродуоденит , кој е полн со развој на гастричен улкус со сите последователни последици.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа болест има своја важност. Кодот за ICD-10 е K 29.4.

Поради фактот што клиничката слика на оваа гастроентеролошка болест е слична со другите патолошки процеси во гастроинтестиналниот тракт, невозможно е самостојно да се споредат симптомите и третманот. Таквите терапевтски мерки со голема веројатност само ќе доведат до влошување на патолошкиот процес. Точна дијагноза може да ја направи само лекар преку потребните дијагностички процедури.

Етиологија

Најчесто, површниот гастродуоденит е предизвикан од лошата исхрана. Покрај тоа, болеста може да се објасни со следните етиолошки фактори:

 • присуство на лоши навики, имено пушење и злоупотреба на алкохол;
 • карактеристики на работа, односно работа во опасни услови, каде што има влијание врз телото на тешки метали, отрови и други токсични материи;
 • долгорочна употреба на одредени лекови и неконтролиран внес на лекови против болки;
 • патолошки процеси во областа на црниот дроб и жолчните канали;
 • гастроинтестинална лезија со Helicobacter pylori ;
 • зрачење при третман на рак или како резултат на професионална активност;
 • чест стрес , постојана нервна напнатост;
 • алергиски реакции.

Покрај тоа, не е исклучена генетската подложност на таквите болести. Во поретки случаи, за да се утврди етиологијата на оваа болест не е можно.

Површни гастродуоденитис

Класификација

Постојат следниве форми на развој на оваа болест:

 • фокален површен гастродуоденитис;
 • дифузен површен гастродуоденит;
 • еритематозен.

Од природата на протокот, постојат само две форми на оваа болест:

 • остар
 • хроничен површен гастродуоденит.

Треба да се забележи дека акутната форма на оваа болест најдобро се третира. Хроничниот гастродуоденит значително го зголемува ризикот од асоцирани компликации, најчесто тоа е пептичен улкус.

Симптоматологија

Во почетната фаза на развојот на оваа болест, симптомите може да бидат целосно отсутни или клинички знаци малку да се изразат, што доведува до задоцнета дијагноза.

Симптоми на гастродуоденитис

Голем површински гастродуоденит се карактеризира со следната клиничка слика:

 • "Болки во глад" - ова значи дека болката во стомакот најчесто се манифестира со празен стомак. Како по правило, по јадење болката се смирува. Во периодот на егзацербација, болката е локализирана во левиот хипохондриум;
 • надуеност, зголемена надуеност;
 • гадење и повраќање;
 • чувство на тежина и пренатрупаност во стомакот, дури и со минимална количина на консумирана храна;
 • металоиди ;
 • кисело или горчлив вкус во устата, поткопувајќи со непријатен мирис;
 • главоболка;
 • зголемување на слабост, хроничен замор;
 • дијареа може да се замени со продолжено запек ;
 • зголемена плунка;
 • губење на тежината поради влошениот апетит.

Треба да се забележи дека хроничната форма на болеста е циклична. Ова значи дека периодите на егзацербација може да се заменат со фаза на ремисија. Сепак, вториот е возможен само ако пациентот ги следи рецептите и исхраната на лекарот.

Дијагностика

Ако симптомите се опишани погоре, треба да се консултирате со гастроентеролог за совет. Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот со палпација на болната површина. За време на физичкиот преглед, лекарот треба да го направи следново:

 • собира лична историја;
 • да дознаете целосна клиничка слика;
 • се утврди начинот на живот на пациентот, особено во однос на неговата исхрана.

Покрај тоа, се вршат следните дијагностички активности:

 • езофагогастродуоденоскопија;
 • ПЦР тест;
 • Тест на хеликобактер пилори бактерии;
 • рН-метар;
 • контрастна флуороскопија.

Врз основа на резултатите од истражувањето, лекарот може да ја утврди формата на болеста и затоа пропишува правилен третман.

Третман

Третманот кај возрасни и деца на оваа болест вклучува само интегриран пристап, затоа, ќе вклучува:

 • земање лекови;
 • диета;
 • третман на народни лекови како додаток или за продолжување на фазата на ремисија, обезбедува хронична форма на болеста.

Медицинскиот дел од третманот вклучува земање такви лекови:

 • антациди;
 • инхибитори на протонската пумпа;
 • антиспазмодии;
 • прокинетика;
 • седативи;
 • агенси кои го инхибираат секрецијата;
 • за подобрување на подвижноста на желудникот;
 • блокатори на хистамин.

Исхрана за површен гастродуоденит подразбира спроведување на такви препораки:

 • елиминирање на прејадување и храна сува оброци;
 • оброците треба да бидат чести, но во мали делови и со временски интервал помеѓу оброците во 2,5-3 часа;
 • храната треба да биде само топлина, течност или пире конзистентност;
 • оптималниот начин на готвење е замрзнување, вриење, испарување или печење без печење кора.

Специфичната диетална маса ја одредува гастроентерологот, земајќи ја предвид формата на болеста и индивидуалните потреби на телото.

Во принцип, ако терапевтските мерки се започнати навремено, може да се избегнат компликации. Во спротивно, акутната форма на болеста станува хронична со сите последователни последици.

Превенција

Основата за спречување на оваа гастроентеролошка болест е правилната исхрана и одржувањето на здрав начин на живот воопшто. Покрај тоа, треба систематски да се подложите на рутински преглед од страна на гастроентеролог и други лекари.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате површински гастродуоденитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен колитис (појавување на симптоми: 10 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Стомачен тумор (појавување на симптоми: 10 од 20)

Тумор на желудникот - е патолошка неоплазма, и покрај фактот дека покрај малигниот тек, исто така, може да има бенигна природа. Без оглед на нејзиниот карактер, таа секогаш почнува да се развива од еден слој на овој орган, но е склона кон пораз на сите структурни ткива. Доста честопати има асимптоматски тракт и се карактеризира со бавен раст.

...
Холециститис (појавување симптоми: 9 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Рак на стомакот (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .