Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акутен гастроентеритис: симптоми и третман

Акутен гастроентеритис - главните симптоми:

Акутен гастроентеритис е прилично честа нарушување во кое воспалението истовремено влијае на поставата на желудникот и тенкото црево. Болеста може да го погоди апсолутно секој човек, нема ограничувања за возраста и сексот. Болеста има поинаква природа, но најчеста причина за воспаление се патогени. Сепак, се разликуваат и прехранбените и алергиските предиспонирачки фактори.

Невозможно е да се направи точна дијагноза базирана исклучиво на надворешни знаци, бидејќи симптомите кои се карактеристични за оваа форма на гастроентеритис може да укажуваат на многу други патологии на гастроинтестиналниот тракт. Главните симптоми се абдоминална нежност, вознемирена столица, гадење и повраќање.

Дијагнозата се изведува со користење на лабораториски примероци и инструментални испитувања на пациентот. Не последното место е физички преглед што го спроведува гастроентеролог.

Третманот на акутен гастроентеритис е секогаш од конзервативна природа, поради што се заснова на земање лекови и почитување на штетна исхрана.

Во меѓународната класификација на болестите на оваа патологија додели своја сопствена вредност, која ги вклучува сите видови на заболувања. Така, кодот за МКБ-10 ќе биде - К 52.

Етиологија

Главната причина за развој на воспаление истовремено во мукозната мембрана на желудникот и тенкото црево лежи во патолошкото влијание на разни вируси и бактерии. Во повеќето случаи, како предизвикувач се:

 • ротавируси - во 90% од ситуациите се извор на инфекција;
 • норовируси;
 • шигела;
 • цревниот и дизентеричниот бацил;
 • колера вибро;
 • салмонела;
 • вирус на грип и тифусна треска ;
 • кампилобактер.
Механизмот на гастроентеритис

Покрај тоа, акутниот гастроентеритис кај деца и возрасни може да биде предизвикан од такви предиспонирачки фактори:

 • долгорочни лекови, особено антибактериски агенси, јодски препарати и сулфонамиди, кои ја нарушуваат нормалната цревна микрофлора;
 • ирационална храна, имено оние случаи во кои основата на менито на лицето се состои од масни, солени и зачинети јадења, пушена храна и конзервирана храна, кондиторски производи и производи со бои, газирани пијалаци и силно кафе. Поради присуството на таква причина во третманот на болеста, диетата не е последна;
 • непридржување кон лична хигиена или несоодветно готвење;
 • јадење производи со слаб квалитет кои водат до развој на токсични инфекции. Поради неправилно складирање на состојки, условно патогената микрофлора, која е присутна во телото на секој човек, почнува да го зголемува својот број многу брзо. Ова води кон фактот дека ентеротоксините и цитотоксините се ослободуваат. Таквите супстанции, по неколку часа, по ингестија, предизвикуваат сериозно воспаление на цревната обвивка и стомак;
 • алергии на храна, кои често се формираат во фаза на интраутеричен развој на фетусот, во време кога детето започнува да формира имунолошки систем;
 • прекршување на правилата за хранење или готвење за бебиња во првите неколку месеци од животот по раѓањето - токму во овој момент се формира имунитет на гастроинтестиналниот тракт. Најчесто, алергија на такви производи станува извор на воспаление. Листата вклучува кравјо млеко, риба и јајца, мешунки и житни култури;
 • негативни еколошки услови;
 • генетска предиспозиција.

Исто така, здраво лице може да се зарази преку контакт со заразено лице или превозникот. Често, вирусите продираат со капки во воздухот, имено со вдишување.

Класификација

Главната поделба на болеста, која ја користат специјалисти од областа на гастроентерологијата, го дели воспалението во зависност од причината на формирањето. Така, постои:

 • бактериски или вирусен гастроентеритис;
 • акутен гастроентеритис во исхраната - развиен поради малнутриција;
 • токсичен гастроентеритис - е формиран врз основа на не само труење со хемикалии и отрови содржани во печурки, туку и со голтање на штука, скуша, burbot и овошје кое има коски внатре;
 • алергиски акутен гастроентеритис;
 • медицински гастроентеритис.

Исто така, неопходно е да се потенцира таква форма на болеста како неодреден акутен гастроентеритис - ова значи дека предизвикувачкиот агенс или предиспонирачкиот фактор кој влијаеше врз развојот на воспалителниот процес останува непознат.

Во акутниот гастроентеритис, исто така, се појавуваат неколку степени на сериозност:

 • светлина - симптомите се прилично слабо изразени, поради што состојбата на лицето практично не се менува;
 • умерени клинички манифестации се изразени посјајни отколку во претходната верзија на курсот. Покрај тоа, пациентот има благ степен на дехидрација, предизвикан од повраќање и дијареа;
 • тешки - општи знаци и симптоми на дехидрација се интензивно манифестирани.

Симптоматологија

Во такви ситуации кога едно лице развива акутен инфективен гастроентеритис, препорачливо е да се спомене период на инкубација - ова е времето од моментот кога патогенот навлегува во изразување на надворешни знаци. Времето на инкубација во овој случај зависи од видот на бактеријата или вирусот, кој може да трае од неколку часа до една недела, но често трае три дена.

Со лесен и умерен курс, симптоматската слика ќе биде презентирана:

 • напади на гадење и повраќање, кои носат олеснување на човечката состојба;
 • мало зголемување на температурата - до 37,5 степени;
 • абдоминална дистензија;
 • појавата на карактеристичен татнеж;
 • зголемено формирање на гас;
 • болни сензации локализирани на врвот на абдоменот или во областа околу папокот;
 • летаргија и слабост на телото;
 • нарушување на столицата, која е изразена со дијареа - додека фекалните маси може да имаат нечистотии на слуз, а исто така и промена во сенка - тие се претвораат во жолта и портокалова, поретко зелена. Нагон да го испразните дебелото црево, до десет пати на ден;
 • треска и потење;
 • намалување на апетитот.

Со тежок тек на болеста, не се забележани само симптомите на акутен гастроентеритис, туку и знаци на дехидрација, кои вклучуваат:

 • сува мукозните мембрани, кожата и усната шуплина;
 • дупка и летаргија на кожата;
 • остар пад на крвниот притисок;
 • делумна состојба и конвулзии;
 • можни напади на губење на свеста;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • зголемување на температурата до 40 степени;
 • бело-обложени јазик;
 • честа потреба да се испразни дебелото црево - од петнаесет или повеќе пати.
Знаци на дехидрација

Во акутен гастроентеритис, горенаведените клинички манифестации се забележани кај возрасни и деца. Треба да се забележи дека болеста на детето се развива побрзо и потешко.

Дијагностика

Дијагнозата на акутниот гастроентеритис се прави откако гастроентерологот ги чита резултатите од лабораториски и инструментални испитувања и самостојно извршува неколку манипулации, вклучувајќи:

 • проучување на историјата на пациентот и неговите блиски роднини;
 • анализа на животната историја на пациентот - да се идентификува најкарактеристичната причина за воспаление на мембраната на стомакот и тенкото црево;
 • темелно физичко испитување насочено кон палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина, мерење на температурата и крвниот тон, како и проучување на состојбата на кожата;
 • Детално истражување на пациентот - за да се утврди природата на сериозноста на симптомите, што ќе овозможи да се утврди сериозноста на текот на болеста.

Лабораториските студии вклучуваат имплементација на:

 • микроскопско испитување на измет;
 • општа клиничка анализа на крв;
 • бактериско сеење на измет - за откривање на вирус или бактерија која станала провокатор на болеста;
 • РНК анализа - за откривање на антитела кон патогенот.

Инструменталните дијагностички мерки вклучуваат:

 • EGDS - за визуелизација на внатрешната површина на дигестивниот тракт;
 • Ултразвук на перитонеумот;
 • Х-зраци со контраст;
 • КТ и МРИ.

Покрај утврдувањето на точната дијагноза, потребна е диференцијална дијагноза, при што акутниот гастроентеритис се разликува од болести со слични симптоми. Тие вклучуваат:

Третман

Без оглед на сериозноста на воспалението, пациентот се сместува во одделението за заразни болести и се земаат следните мерки на конзервативна терапија:

 • гастрична лаважа;
 • лекови на рецепт;
 • детоксикација третман;
 • диета терапија.
Гастрична лаважа процедура

Третманот на акутен гастроентеритис со лекови е насочен кон примање:

 • антибактериски и антивирусни агенси;
 • ентеросорбенти и ензими;
 • антиметеозни, антипиретични, аналгетски и други лекови насочени кон запирање на симптомите;
 • средства за враќање на цревната микрофлора;
 • орален внес или интравенозен солен раствор - за борба против дехидрација.

Исто така, потребно е да се третира болеста со диета. На првиот ден по воспоставувањето на точна дијагноза, пациентите се советуваат целосно да одбијат храна. За време на медицинскиот пост, дозволено е да пие вода без гас, слаб зелен чај без шеќер и лушпа врз основа на колковите од роза.

Од исхраната се целосно исклучени:

 • мрсна месо, живина и риба;
 • пушена храна и конзервирана храна;
 • маринади и остатоци;
 • погодност храна и брза храна;
 • пржени, зачинети и солени јадења;
 • газирани пијалаци;
 • силен црн чај и кафе;
 • алкохол;
 • тесто и мафини;
 • мешунки и мрсни млечни производи.

Основата на менито треба да биде:

 • диететски сорти на месо и риба;
 • кастри на база на вода;
 • млечни производи со низок процент на масти;
 • варен зеленчук и печени овошја;
 • пареа садови;
 • сушен бел леб;
 • сокови, компоти и желе.

Сите други правила за исхрана кореспондираат со табелата за диета број четири, а само лекарот што го посетува може да ја прошири исхраната. Услови за придржување кон исхраната - околу еден месец.

Можни компликации

Несоодветен третман на гастроентеритис кај возрасни и деца може да доведе до развој на следните ефекти:

 • тешка дехидратација;
 • транзиција на воспаление во хронична форма;
 • ширење на инфекцијата низ телото, кое исто така се нарекува септикемија ;
 • хеморагии во дигестивниот тракт;
 • шок или колапс;
 • цревна дисбиоза .

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на болеста треба:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • јаде право и избалансиран;
 • да не земаат лекови подолго од времето назначено од лекарот што посетува;
 • следете ги правилата за складирање на производите;
 • Пред да го користите овој или оној производ, проверете го тоа за свежина и исплакнете темелно;
 • избегнувајте контакт со пациенти со слична дијагноза;
 • неколку пати годишно да биде испитан од страна на гастроентеролог, особено ова се однесува на оние кои ја оптоваруваат наследството.

Прогнозата за акутен гастроентеритис често е поволна, но недостатокот на третман може да доведе до компликации, а некои од нив се преполни со смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Акутен гастроентеритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 9 од 17)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Илеитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Илеитис е болест која се јавува во акутна или хронична форма, што влијае главно на дисталната тенкото црево (илеумот). Често се комбинира со други воспалителни болести на дебелото црево, како што се тифлит, јејунитис, дуоденитис и други. Илеитис ги напаѓа луѓето помеѓу 20 и 40 години, главно мажи.

...
Ишемичен колитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .