Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Папилитис: Симптоми и третман

Папилитис - главните симптоми:

Папилитис - е развој на воспалителниот процес кај папилите или папилите, кои се локализирани во анусот, јазикот или стомакот. Една од најретките форми е поразот на оптичкиот нерв. Голем број на предиспонирачки фактори можат да станат причина за болеста, која ќе се разликува во зависност од тоа каде се наоѓа воспалението. Изворите можат да бидат патолошки и физиолошки.

Симптомите се исто така диктирани од кој сегмент на воспалителниот процес се шири. На пример, папилитот на окото се карактеризира со намалување на визуелната острина, со поразот на аналните папили, нарушување на столот и непријатност во анусот. Во случаи на инволвираност во патологијата на стомакот, ќе бидат изразени симптоми карактеристични за гастроинтестиналните заболувања.

Во секоја ситуација, дијагнозата се базира на информациите добиени при физичкиот преглед, како и на спроведувањето на широк спектар на инструментални испитувања на пациентот.

Тактиката за лекување на папилитот целосно зависи од етиолошкиот фактор, што значи дека може да биде конзервативен, хируршки или комплексен.

Етиологија

Аналниот папилитис може да предизвика такви предиспонирачки фактори:

 • хемиско оштетување на површината на папилите;
 • прекршување на процесот на движење на цревата - ова вклучува и констипација и дијареа;
 • ирационална употреба на клизми;
 • недостаток на физичка активност во животот на една личност;
 • седентарен животен стил или работни услови;
 • формирање на надворешни или внатрешни хемороиди;
 • криптитис , проктитис и други патологии на ректумот или анусот, кои се заразни и воспалителни.

Папилитот на јазикот или непцето често се предизвикани од:

 • хемиски изгореници на оралната лигавица;
 • хемиски повреди предизвикани од неконтролирана употреба на лекови;
 • консумирање претерано топла храна или течности;
 • ингестија на сладолед или мраз;
 • појавата на ГЕРБ - во овој случај киселинските гастрични содржини негативно влијаат на оралната мукоза;
 • изгори хлороводородна киселина за време на постојано повраќање;
 • намалување на небото или прободување на јазикот со храна, како што е рибина коска;
 • агресивна орална хигиена;
 • трауматизирање на јазикот со скршен или скршен заб;
 • употребата на достапни алатки за проучување на усната шуплина;
 • развојот на инфективен процес во оралната мукоза.

Папилитот на оптичкиот нерв често се развива во позадина:

Придонесе за развој на папилитис на желудникот, панкреасот или цревата како причини:

 • ирационална или неправилна храна;
 • метаболички нарушувања;
 • инфекција на одреден внатрешен орган;
 • алергиски реакции;
 • ендокрини патологии;
 • болести на кардиоваскуларниот систем.

Вреди да се напомене дека во некои случаи не е можно да се утврди изворот на воспаление на папилите.

Класификација

Од природата на текот на болеста е поделена на:

 • акутен папилитис - кој се карактеризира со светла манифестација на симптоми, понекогаш остар влошување на човечката состојба;
 • хроничен папилитис - често има измазнета клиничка слика и бран-како курс со периоди на егзацербација и ремисија.

Поделбата на болеста во зависност од формата на нејзиниот тек:

 • улцеративен папилитис - во погодената област постои изобличена област. Овој вид карактеристика на поразот на внатрешните органи и усната шуплина;
 • стенотичен папилитис ;
 • ерозивен папилитис - се карактеризира со присуство на ерозии, кои како прогресија на болеста може да се трансформираат во рани;
 • хипертрофичен папилитис - расте воспалено ткиво, кое зема форма на грануломи или фиброиди. Најчесто се откриени со папилитис на ректумот или непцето. Понекогаш брадавиците можат да бидат толку хипертрофирани што можат да достигнат до 4 сантиметри волумен. Во такви ситуации, единствената тераписка тактика е хируршко отстранување;
 • некротизирачки папилитис - доведува до некроза или смрт на ткивата вклучена во патологијата.

Исто така, треба да ја истакнеме инфламаторната лезија на папилите на бубрегот, која најчесто се јавува наспроти позадината на туберкулозата . Во такви ситуации, тие зборуваат за туберкулозен папилитис - се карактеризираат со поизразени деструктивни промени.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе се разликува во зависност од погодениот сегмент.

За туберкулозниот папилитис се карактеризираат со такви знаци:

 • мала непријатност;
 • брз замор и намалени перформанси;
 • ниско-температурни вредности;
 • прогресивна губење на тежината;
 • појава на безболна хематурија , која е предизвикана од ерозија и улцерација на бубрежните папили;
 • внатрешни крварења.

Папилитот на желудникот, цревата и панкреасот во својата клиничка слика ги содржи следните знаци:

 • епигастрична болка;
 • ртење и металоиди ;
 • прекршување на делото на дефекација;
 • напади на гадење и повраќање;
 • надуеност;
 • појава на карактеристични татнеж;
 • бледа кожа;
 • тешки главоболки;
 • зголемено формирање на гас;
 • кршливост на коса и нокти;
 • флуктуации на срцето;
 • тежина во стомакот;
 • чувство на презаситеност или нецелосно празнење;
 • брзо сатурација.

Во случаи на папилитис на ректумот, симптомите ќе бидат:

 • постојана или наизменична болка во анусот;
 • чувство на туѓ предмет во анусот;
 • анален крварење;
 • оток на зафатените ткива;
 • чешање и горење;
 • истекување на цревни содржини од анусот - поради тоа се појавува мацерација на кожата на перианалната површина.

Симптомите на окуларниот папилитис се презентираат од:

 • намалена визуелна острина;
 • нејасност или бифуркација на сликата пред очите;
 • фотофобија;
 • зголемено кинење;
 • оток на мрежницата;
 • проширувањето на крвните садови околу дискот;
 • хеморагии.

Катаралниот, т.е. површниот папилитис на јазикот или локализиран на небото, е придружен со:

 • оток и болка;
 • промена во сенката на мукозната - станува послаба;
 • саливација;
 • непријатност додека јаде храна;
 • крварење на непцата;
 • непријатен вкус во устата.
Симптоми на папилитис на јазикот

Дијагностика

Ако се појави еден или повеќе од горенаведените симптоми, треба да се консултирате со општ лекар кој, доколку е потребно, ќе го упати пациентот на советување со други специјалисти.

Најважните дијагностички методи се инструментални методи на испитување, на кои им претходат такви мерки на примарна дијагноза:

 • проучување на историјата на животот и историја на болеста - да се утврдат најкарактеристичните физиолошки или патолошки причини за воспаление на папилите;
 • темелно физичко испитување на проблематичната област. Со развојот на аналниот папилитис, потребно е дигитално испитување на ректумот. Лезијата на оптичкиот нерв не може да се дијагностицира без офталмолошки преглед;
 • детално истражување на пациентот - за утврдување на сериозноста на симптомите.

Во дијагнозата на папилите, често не се спроведуваат лабораториски тестови на крв, урина и измет, но, доколку е потребно, пропишуваат општи тестови.

Инструменталната дијагностика може да вклучува:

 • аноскопија и ректороманоскопија;
 • Х-зраци со контраст;
 • Абдоминален ултразвук;
 • КТ и МРИ на главата.

По утврдувањето на етиолошкиот фактор, пациентот може да се упати за консултација со гастроентеролог, офталмолог, нефролог и стоматолог. Во зависност од тоа кој пациент му се допаѓа, ќе треба да подлежи на низа специфични лабораториски и инструментални дијагностички мерки.

Третман

Режимот на лекување е целосно диктиран од локацијата на воспалителниот процес.

Туберкулозниот папилитис се третира со:

 • анти-туберкулозни лекови;
 • ангиопротектори и НСАИЛ;
 • лекови за олеснување на дополнителни симптоми;
 • уретрални стентови;
 • нефростомија;
 • ресекција на гигантска папила.

Терапијата на ректалниот папилис е насочена кон:

 • земање анти-инфламаторни лекови и антибиотици;
 • употребата на супозитории, креми и масти - за локален третман;
 • cryodestruction на папила.

Папилитис цревниот или стомачниот третман го има следново:

 • усогласеност со поштеда диета;
 • земање лекови што ги пропишал лекарот што присуствувал;
 • хирургија - минимално инвазивна или отворена.

Елиминирање на оштетувањето на оптичкиот нерв со употреба на кортикостероиди.

Третман на орален папилис вклучува:

 • испирање со антисептички агенси;
 • отстранување на распаднат заб;
 • употреба на маст за заздравување на раните;
 • лекови базирани на каротин;
 • употребата на витамински комплекси и имуномодулатори;
 • откажување од пушење и јадење само топла храна.

Вреди да се напомене дека горенаведените методи на третман се основа, а не целосна листа на терапевтски мерки. Од ова произлегува дека елиминацијата на болеста е индивидуална.

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на воспаление на папилите во устата, внатрешните органи или во анусот, потребно е:

 • да води активен и здрав начин на живот;
 • јаде право;
 • земете ги само лековите што ги пропишал лекарот;
 • навремено ги елиминираат оние болести кои можат да доведат до такви компликации како што е папилитот;
 • редовно се подложува на превентивен преглед во здравствена установа.

Прогнозата на папилитот е често поволна, но не треба да се заборави и за можниот развој на компликации од основната болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Папилитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , гастроентеролог , стоматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Егзацербација на хроничен панкреатит (појавување симптоми: 11 од 20)

Егзацербацијата на хроничен панкреатит е една од фазите на слаб воспалителен процес со локализација во панкреасот. Времетраењето на заплена на светли симптоми може да варира од неколку часа до една недела, во некои случаи подолго.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Надуеност (појавување симптоми: 8 од 20)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Тумор на стомакот (појавување симптоми: 8 од 20)

Тумор на желудникот - е патолошка неоплазма, и покрај фактот дека покрај малигниот тек, исто така, може да има бенигна природа. Без оглед на нејзиниот карактер, таа секогаш почнува да се развива од еден слој на овој орган, но е склона кон пораз на сите структурни ткива. Доста честопати има асимптоматски тракт и се карактеризира со бавен раст.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .