Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бубрежен тумор: Симптоми и третман

Туморите на бубрезите се главните симптоми:

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

Нема јасни ограничувања во однос на полот и возраста, оваа болест нема, зошто може да се дијагностицира кај жените и мажите на било која возраст.

Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, овој патолошки процес има неколку ознаки врз основа на типот на тумор. Така, бенигниот тумор на бубрегот има код според ICD-10 D30. Малигниот тумор на бубрегот е означен со шифра C64.

Прогнозата целосно ќе зависи од природата на патолошкиот процес и од типот на тумор.

Етиологија

Во врска со оваа болест не постои точна етиолошка слика, затоа клиничарите идентификуваат вообичаени причини кои можат да доведат до појава на тумори во телото:

 • генетска предиспозиција;
 • историја на онколошки заболувања, хронични заболувања на генитоуринарниот систем;
 • алкохолизам, пушење;
 • автоимуни процеси во телото;
 • зрачење ефекти врз телото;
 • долго лекување;
 • премногу слаб имунолошки систем.

Во принцип, во дијагнозата на бубрежен тумор, нема цел да се утврди причината за нејзиното формирање, бидејќи овие информации немаат посебна вредност за да се утврдат понатамошните тактики на третман. Целта на дијагнозата е да се утврди типот на неоплазма и развојот на асоцираните компликации.

Класификација

По својата природа, туморот на левиот или десниот бубрег може да биде само малиген или бениген. За возврат, бенигни тумори може да бидат следниве:

Тумори со малигнен карактер во бубрезите се од овој тип:

 • сарком на карлицата;
 • рак на мукозна болест;
 • липоангиосарком;
 • фиброангиосарком;
 • карцином на бубрежна клетка;
 • транзициски клеточен карцином на карлицата;
 • Вилмс тумор.

Треба да се напомене дека формирањето на клетките на ракот се изведува само ако туморот првично бил малигнен во природата. Најголемата опасност лежи во фактот дека долго време малигнитетот може да биде асимптоматски. Можно е да се утврди дека тоа е тумор на ракот само со КТ или МРИ, лабораториски тестови и биопсија. Затоа е многу важно да се подложи на редовна рутинска инспекција.

Бубрежен тумор

Симптоматологија

Клиниката, во поголема мера, ќе зависи од природата на новиот раст во органот или органите. Исто така, вреди да се спомене дека во почетните фази симптомите можат да бидат целосно отсутни или може да се карактеризираат како мала незрелост, што му се припишува на замор.

Општо земено, без оглед на причината за патолошкиот процес, ќе бидат присутни следните клинички знаци:

 • проблеми со мокрењето - честа потреба, чувство на нецелосно празнење на мочниот меур, болка и горење при празнење;
 • кај жени, можни повреди на менструалниот циклус - поместување на менструалните денови, скудни или, напротив, изобилство на исцедок;
 • болка во подрачјето на погодениот бубрег, ако биле погодени двата органи, тогаш болката ќе биде од билатерална природа;
 • често болка дава на лумбалниот регион;
 • периодични зголемувања на температурата, клиника со општа интоксикација на телото;
 • ренална колика ;
 • зголемен крвен притисок, срцеви палпитации;
 • бледило на кожата, слабост што ќе зборува за анемија;
 • гадење, можеби со повраќање;
 • намалување на телесната тежина;
 • губење на апетитот;
 • на палпација, неоплазмот е добро опиплив;
 • крв може да биде присутен во урината;
 • замор, дури и со долг одмор.

Неопходно е да се разбере дека слична клиничка слика може да биде присутна кај било која болест од страна на бубрезите, како и во целиот генитоуринарен систем. Затоа, невозможно е самостојно да се споредат симптомите и третманот. Ова, во повеќето случаи, води до развој на компликации, не се исклучуваат иреверзибилни патолошки процеси.

Дијагностика

Во овој случај, ќе треба да се консултирате со нефролог. Дополнително, може да биде потребен дополнителен преглед кај онколог и гинеколог / уролог.

Првиот е физички преглед на пациентот со палпација на густ тумор во болната област. Дополнително, за време на почетниот преглед, клиничарот го наведува следното:

 • како симптомите, нивната природа и интензитет почнаа да се појавуваат одамна;
 • лична и семејна историја на пациентот;
 • начин на живот, храна, без разлика дали лекот во моментов зема;
 • дали имало операции во урогениталниот систем.

Следниве дијагностички мерки се користат за да се утврди типот на тумор и целта на третманот:

 • земање примероци од крв и урина за општа клиничка анализа;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • крвен тест за тумор маркери;
 • биопсија на неоплазми за хистолошки и цитолошки преглед;
 • КТ и МРИ на бубрезите;
 • Ултразвук на бубрезите и целиот урогенитален систем;
 • кавографија;
 • селективна бубрежна артериографија.

Во зависност од тековната клиничка слика и собраната историја, дијагностичката програма може да се прилагоди. Ако овој патолошки процес е имплициран кај жените, тогаш е потребен и гинеколошки преглед.

Третман

Тактиката на третманот целосно ќе зависи од кој тип на тумор се јавува. Под услов да се изврши оваа малигната образовна операција на задолжителна основа. Исто така, дополнителен курс на хемотерапија или радиотерапија (во некои случаи, и двата комплекси).

Треба да се напомене дека дури и под услови на бенигна неоплазма, може да се препише операција, бидејќи растот на ткивата може да доведе до компресија на соседните органи, што доведува до развој на други патолошки процеси.

Ако неоплазма е од не-малигната природа и од мала големина, тогаш тоа е тактика на чекање и гледање со спречување на болести на урогениталниот систем. Неопходно е таквите луѓе да бидат регистрирани кај нефрологот во диспанзерот и систематски да се подложат на КТ скенирање на бубрезите.

Без оглед на тоа кои тактики за третман се избираат, нужно е потпишана диета, која има за цел подобрување на благосостојбата и спречување на компликации.

Исхраната за бубрежен тумор подразбира следниве општи препораки:

 • масни, зачинети, премногу солени, кисели краставички, зачувување се исклучени;
 • храната треба да биде лесна, но во исто време доволно висока калорија;
 • оптимален режим за готвење - испарува, чорби, врие или печење;
 • треба да јадат често, но во мали делови;
 • усогласеност со оптималниот режим за пиење.

Фитотерапијата исто така не е исклучена, туку само по препорака на лекарот што посетува.

Прогнозата во поголема мера ќе зависи од тоа каков вид тумор се одвива - бенигни или малигни.

Што се однесува до превенцијата, во овој случај нема конкретни препораки, бидејќи етиологијата на овој патолошки процес не е утврдена. Препорачливо е да се следат општите препораки во врска со здрав начин на живот и спречување на болести на урогениталниот систем. Во случај да има случаи на формирање на малигни тумори во бубрезите во фамилијарната историја, потребно е да се провери од нефролог 1-2 пати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бубрежен тумор и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: нефролог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ангиомиолипом (појавување симптоми: 9 од 20)

Ангиомиолипом е редок бениген карцином кој се формира поради мутација на клетки во васкуларниот, мускулниот и масното ткиво. Овој тип на патологија главно влијае на бубрезите, но исто така се пронајдени лезии на надбубрежните жлезди, панкреасот, матката. Јајниците, надбубрежната кортекс и мозокот исто така се подложни на патологија.

...
Пиелонефритис (појавување симптоми: 8 од 20)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Бубрежна туберкулоза (појавување на симптоми: 8 од 20)

Бубрежна туберкулоза е инфективна болест која ги предизвикува бубрезите да се инфицираат со трска на Кох. Болеста го зазема првото место, по болеста на пулмоналниот систем и се јавува кај речиси 40% од луѓето кои страдаат од туберкулоза. Оваа патологија ги погодува луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата. Туберкулозата на бубрегот подеднакво може да му наштети како на мажите, така и на жените.

...
Хиперплазија на простатата (појавување на симптоми: 8 од 20)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Бубрежна хидронефроза (појавување симптоми: 8 од 20)

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .