Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ерозивен езофагитис: симптоми и третман

Ерозивен езофагитис - главните симптоми:

Ерозивниот езофагитис е гастроентеролошка болест, која се карактеризира со акутен воспалителен процес со оштетување на слузокожата на езофагеата. Во повеќето случаи, оваа болест е секундарна после акутно или хронично воспаление на хранопроводот.

За разлика од катарларната форма на езофагитис , ерозијата се јавува во поакутна форма, која се карактеризира со силна болка, гадење и повраќање со крв. Многу е тешко за обичниот човек да разликува една форма од друга, само врз основа на клинички знаци, па затоа силно не се препорачува самостојно да ги споредуваат симптомите и третманот.

Ако не се лекува, ерозивниот езофагитис може да се претвори во улцеративни лезии на стомакот , а во некои случаи се развива и процес на рак.

Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, ерозивната форма на езофагитис се однесува на болести на дигестивниот систем. Кодот за ICD-10 е K20-K31.

Етиологија

Формирањето на ерозивен и улцеративен езофагитис обично е предизвикан од следните етиолошки фактори:

 • конгенитални малформации на езофагусот;
 • заразни болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • механичко оштетување на хранопроводот;
 • долг и неконтролиран лек;
 • компликации по операцијата во регионот на гастроинтестиналниот тракт или градниот кош;
 • употреба на супстанции кои можат да предизвикаат изгореници на езофагеалната лигавица;
 • фрлање кисела содржина од желудникот во хранопроводот. Ова е можно со хиперациден гастритис, улцеративни лезии на стомакот, рефлуксен езофагитис ;
 • гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) .

Покрај тоа, предиспозицијата за таква гастроентеролошка болест е систематски неухранетост, злоупотреба на алкохол и честото труење со храна.

Ерозивен езофагитис

Класификација

Врз основа на локализацијата на патолошкиот процес, се разликува следнава класификација на ерозивен езофагитис:

 • ерозивен дистален езофагитис - ерозијата се наоѓа во долниот хранопровод, една од најчестите форми на болеста;
 • проксималниот воспалителен процес влијае на мукозната мембрана на горниот езофагус;
 • вкупно - најтешката форма на болеста, бидејќи формирањето на чиреви и ерозија е забележано по целата должина на хранопроводникот.

Од природата на протокот емитуваат:

 • акутна форма;
 • субакутен
 • хроничен.

Постојат и неколку степени на развој на оваа гастроентеролошка болест:

 • првата ерозија е единечна, не повеќе од 5 mm, патолошкиот процес е локализиран само во еден дел од хранопроводот;
 • вториот - се дијагностицираат единечни или повеќекратни чирови и ерозија;
 • трето , чиреви и ерозија почнуваат да се групираат меѓу себе, што доведува до пораз на една третина од хранопроводот;
 • Четврто - поразот на повеќе од 75% од хранопроводот, во повеќето случаи, комплициран од хроничен улкус или стеноза на хранопроводникот.

Значителни компликации може да се избегнат ако третманот започне во првата фаза.

Симптоматологија

Опасноста од ерозивен езофагитис лежи во фактот дека во почетната фаза на развој, неговата клиничка слика е слична на нарушувањето на гастроинтестиналниот тракт во блага форма. Затоа, многу често, се дијагностицира во веќе трчаната форма, што значително го комплицира третманот и ги влошува понатамошните предвидувања.

Општо земено, клиничката слика ги прикажува следните симптоми:

 • чувство на грутка во грлото и сува кашлица која не е придружена со хиперемија на ткивата на грлото и треска;
 • металоиди ;
 • болката зад градната коска и во епигастричниот регион е најкарактеристичен знак на ерозивен езофагитис;
 • гадење и повраќање. Како по правило, се забележува само по јадење храна која го иритира воспалениот хранопровод. Во исто време во повраќање може да се меша со крв;
 • намален апетит;
 • слабост, летаргија;
 • децата имаат мудрост и анксиозност, температурата може да се зголеми.

Бидејќи ваквата клиничка слика е карактеристика на другите гастроентеролошки болести, невозможно е самостојно да се спроведе третман. Тоа може да го препише само лекар, откако ќе се извршат сите потребни дијагностички процедури и е направена точна дијагноза.

Дијагностика

Пред-гастроентеролог може да ја утврди дијагнозата веќе за време на првичниот преглед на пациентот. Сепак, можно е да се одреди фазата на развој на гастроентеролошка болест и локализација на ерозиите и чиревите само преку дијагностички процедури, имено:

 • Х-зраци испитување на хранопроводникот со контрастен агент;
 • езофагоскопија;
 • манометрија на езофагусот;
 • одредување на pH.

Лабораториските тестови се назначуваат по потреба, врз основа на моменталната клиничка слика, собрани лична историја за време на почетниот преглед.

Третман

За лекување на оваа гастроентеролошка болест е потребно само на сеопфатен начин. Покрај терапијата со лекови, на пациентот му се препишува диета која има за цел подобрување на благосостојбата и забрзување на процесот на лекување.

Терапијата со лекови може да ги вклучува следниве лекови:

 • инхибитори на протонската пумпа;
 • антациди;
 • антиспазмодии;
 • алгинати;
 • блокатори на хистамин рецептор;
 • прокинетика.

Времетраењето на внесот, дозата и режимот на лек го пропишува само лекарот кој го посетува, прилагодување на текот на терапијата по дискреција може да доведе до развој на компликации.

Исхрана со оваа форма на болеста, иста како и кај фибринозен езофагитис. ГЕРД подразбира поштедна диета која има за цел да ја подобри благосостојбата на пациентот.

Исхрана за ерозивен езофагитис е имплементација на следниве препораки:

 • исклучување на храна која ги иритира цревата, предизвикува ферментација и зголемена надуеност;
 • пациентот мора често да јаде, но во мали делови и со временски интервал од 2,5-3 часа;
 • оптимален режим на готвење - вриење, испарување, замрзнување или печење без маснотии и печена кора;
 • конзистентноста на садовите е течна, каша или пире;
 • храната треба да биде само топла;
 • алкохол, безалкохолни пијалаци и кафе е исклучено. Како алтернатива - зелен слаб чај со млеко, какао во млеко.
Правила на исхрана кај ерозивен езофагитис

Точната диетална програма е напишана само од гастроентеролог, врз основа на клинички индикатори, возраста на пациентот и карактеристиките на телото.

Третманот со народни лекови за ерозивен езофагитис не е исклучен, туку задолжително треба да се координира со лекарот што се јавува и се користи само како додаток на главниот тек на третманот. Препорачливо е да се користат алатки како превенција или продолжување на стабилната фаза на ремисија во хроничната форма на болеста.

Во овој случај, можете да користите декорации на овие билки:

 • мудрец;
 • еукалиптус;
 • calendula;
 • камилица;
 • даб кора.

Текот на третманот треба да биде целосно, дури и ако во одредена фаза има подобрување во здравјето и симптомите целосно исчезнуваат.

Можни компликации

Недостатокот на соодветен третман е полн со такви компликации:

 • хроничен улкус;
 • перфорација на ѕидовите на езофагусот;
 • лузни ерозија;
 • дисфагија ;
 • Берет-овата болест - во овој случај, дегенерацијата на клетките во малигните, што доведува до онколошкиот процес.

Ова може да се отстрани ако на првите манифестации на горенаведените симптоми отидете кај лекар и започнете терапевтски мерки.

Превенција

Превентивните мерки против оваа гастроентеролошка болест се следните:

 • усогласеност со оптимална исхрана за телото;
 • умерено вежбање;
 • умерено користење на алкохол и целосно исклучување на пушењето;
 • земајќи само лекови што ги пропишал лекар, во случај на само-лек за ослободување на некои од симптомите - само строго според инструкциите;
 • навремено лекување на гастроентеролошки заболувања.

Покрај тоа, препорачливо е да се поднесе целосен медицински преглед секоја година.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ерозивен езофагитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 7 од 14)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Гастритис кај деца (појавување симптоми: 7 од 14)

Гастритис кај деца е гастроентеролошко заболување со акутен или хроничен тек кој влијае на површинскиот слој на стомакот и води до патолошки промени во мукозната мембрана. Треба да се напомене дека оваа болест е полн со развој на сериозни компликации и често води до улцеративни лезии на стомакот.

...
Ротавирусна инфекција кај деца (појавување симптоми: 7 од 14)

Ротавирусната инфекција кај децата е акутна инфективна болест, на почетокот на која е предизвикана од патогени како што се ротавирусите. Во принцип, треба да се забележи дека болеста нема ограничувања за пол и возраст, но е многу почеста кај децата.

...
Состојба на прединфакција (појавување симптоми: 6 од 14)

Миокардниот инфаркт, како што веројатно знаете, е вонредна состојба во неговата специфичност која бара брза медицинска интервенција. Поради оваа причина, важно е да се препознае оваа состојба навремено, врз основа на тоа, земајќи ги предвид неговите главни симптоми. Државата на преинфаркт, чии симптоми се важни за препознавање на време, е оправдана за изолирање во посебна клиничка состојба, бидејќи поради навремените мерки што се преземаат, може да се спречи главната закана, која е миокарден инфаркт.

...
Рак на стомакот (појавување симптоми: 6 од 14)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .