Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дискинезија на жолчното кесе: симптоми и третман

Дискинезија на жолчното кесе - главните симптоми:

Дискинезија на жолчното кесе - се смета за прилично честа патологија, која се карактеризира со нарушување на функционирањето на овој орган, што предизвикува недоволен проток на жолчката во дуоденумот. Болеста може да биде примарна и секундарна, што ќе предизвика причините за нејзиното формирање да биде различно. Често се конгенитални аномалии или други заболувања на органите на дигестивниот систем.

Клиничката слика исто така ќе зависи од видот на болеста. Ваквото нарушување има неспецифични симптоми, како што се болка во областа под десната ребра, гадење и повраќање, непријатен вкус во устата.

Широк спектар на инструментални дијагностички процедури ќе помогне да се утврди точната дијагноза и да се утврди видот на болеста. Сепак, може да се побараат лабораториски тестови, а исто така се земаат информациите добиени од страна на гастроентеролог за време на испитувањето.

Начините за лекување на дискинезија секогаш се ограничени на конзервативни методи, како што се лекови, диета терапија и народни лекови.

Етиологија

Во зависност од факторите кои довеле до дискинезија на жолчното кесе и билијарниот тракт, болеста е поделена на примарно и секундарно.

Најчестите извори на развој на првиот тип на болест се:

 • удвојување или стеснување на овој орган или цистични канали;
 • формирање на лузни и констрикции;
 • неправилна моторна активност на мазни мускулни клетки;
 • ANS дисфункција, која може да се развие поради акутен или хроничен стрес ;
 • зголемување или намалување на продукцијата на холецистокинин;
 • вродена несолвентност на мускулите на жолчното кесе и жолчните канали;
 • слаба исхрана, особено прејадување, неправилни оброци или прекумерна зависност од масна храна. Поради оваа причина, не последното место во третманот е нежна диета за дискинезии;
 • лице има било која фаза на дебелина, или, обратно, недостаток на телесна тежина;
 • седентарен начин на живот.

Секундарен JVP се развива во позадина на болести што веќе се појавуваат во човечкото тело, поради што е тешко да се утврди точната дијагноза, бидејќи симптомите на главната болест преовладуваат над знаците за дефект на жолчниот меур.

Така, се презентирани патолошки извори на болеста:

Покрај тоа, гастроентеролозите ја истакнуваат теоријата дека развојот на една таква болест може да биде под влијание на абнормалното функционирање на клетките на црниот дроб, и затоа првично произведуваат жолчка со модифициран состав.

Кај дете, оваа болест може да биде предизвикана од:

Анатомија на билијарниот тракт

Класификација

Од времето и причините за развој на дискинезија на жолчното кесе е поделена на:

 • примарно - ваквата сорта е поврзана или со конгенитални аномалии, или со нарушувања кои влијаат само на функционирањето на овој орган, а не на нејзиниот структурен интегритет. Во такви случаи, нема да се почитуваат повредите за инструменталните испитувања;
 • секундарна - се формира во текот на животот и е поврзана со текот на други стекнати тешки болести.

Исто така постои и поделба на патологијата во однос на карактеристиките на подвижноста, односно мускулната контракција на засегнатиот орган:

 • хипертензивна дискинезија на жолчното кесе - ова ја зголемува контрактилната активност на билијарниот систем. Најчесто се јавува кај деца и млади;
 • хипомоторна дискинезија на жолчното кесе - има спротивна слика и се карактеризира со намалена активност на билијарниот систем. Најчесто се дијагностицира кај жени постари од четириесет години;
 • мешани

Симптоматологија

Клиничките знаци на болеста ќе варираат во зависност од формата во која се јавува дискинезија на жолчното кесе и жолчните канали. Сепак, постои група на симптоми кои можат да се припишат и на зголемена и намалена активност на билијарниот систем.

Хипотонична дискинезија ги има следните симптоми:

 • болка под десната ребра - болката е константна, досадна и болка во природата. Може да се интензивира за време на оброкот или веднаш по јадење на храната;
 • ртење, кое во некои случаи е придружено со непријатен мирис - често се јавува по јадење, поретко - помеѓу оброците;
 • напади на гадење, завршувајќи повраќање - во некои случаи во повраќање има присуство на нечистотии на жолчката. Често е резултат на прејадување или конзумирање на големи количини на масна храна;
 • чувството на горчина во устата е најкарактеристичен знак на болест. Се појавува главно наутро, по оброк или прекумерна физичка активност;
 • зголемување на големината на абдоменот, кој често се надополнува со болка;
 • губење на апетитот или целосна аверзија кон храната - се јавува на позадината на фактот дека голем број на симптоми се јавуваат за време или по апсорпцијата на храната;
 • прекршување на чинот на дефекацијата - запек се почести дијареа и се случуваат по краток временски период по оброкот;
 • зголемување на телесната тежина - во случаи со дискинезија на хипокинетичкиот тип, дебелината делува не само како причина, туку е и симптом;
 • намалување на крвниот притисок, што се јавува во однос на позадината на намалување на срцевиот ритам;
 • зголемена плунка и пот;
 • патолошка црвенило на кожата на лицето.

Хиперкинетичкиот тип на дискинезија е претставен со следните симптоми:

 • болен синдром - болки остри, интензивни и колики, локализирани во областа на десниот хипохондриум. Времетраењето на нападот е често половина час и може да се повторува неколку пати во текот на денот;
 • зрачење на болка во десната страна на грбот, на рамото или горниот екстремитет. Поретко забележана болка, изразена во ангина или сколиоза;
 • постојано чувство на тежина под десната ребра;
 • комплетен недостаток на апетит, наспроти позадината на која има намалување на телесната тежина;
 • гадење и повраќање што го придружуваат нападот на цревната колика;
 • нарушување на дефекацијата - за разлика од хипотоничниот дискинезија на жолчното кесе, дијареа преовладува во хипертензивната форма;
 • срцеви палпитации;
 • зголемено потење;
 • главоболка;
 • раздразливост и нарушување на спиењето;
 • зголемен тон на крв;
 • болки во срцето;
 • замор.

Знаци кои се забележани без оглед на видот на болеста:

 • стекнување на кожа, мукозна уста и склера жолтеникава нијанса;
 • слој на јазикот со допир на бело и жолто;
 • фекално белење;
 • затемнување на урината;
 • зголемување на големината на црниот дроб;
 • тежок чешање на кожата;
 • намалување на сексуалната активност;
 • повреда на менструалниот циклус кај жените.

Дискинезијата на жолчното ќесе кај детето продолжува на ист начин како кај возрасните, но вреди да се напомене дека во таква возрасна категорија хипотоничната форма е доста ретка.

Дијагностика

Гастроентерологот знае што е дискинезија, како да се дијагностицира и да се препише третман. Сите дијагностички мерки се насочени кон диференцијација на хипермоторниот тип на болеста од хипомоторната форма.

Првата фаза од утврдувањето на точната дијагноза вклучува манипулации извршени директно од страна на лекарот, вклучувајќи:

 • проучување на историјата на животот и историја на болеста, не само пациентот, туку и неговите блиски роднини - бидејќи не е исклучена веројатноста за појава на генетска предиспозиција;
 • темелно испитување насочено кон палпација на предниот ѕид на перитонеумот во областа под десната ребра, проценка на состојбата на кожата и мерење на крвниот притисок;
 • спроведување на детален преглед на пациентот - да се состави комплетна симптоматска слика, бидејќи секој вид има свои карактеристични карактеристики.

Лабораториските дијагностички мерки се ограничени на:

 • општ клинички тест за крв - да се измери нивото на билирубин;
 • биохемија во крвта - да се потврди или побие текот на други заболувања на хепатобилијарниот систем;
 • тестови на црниот дроб;
 • микроскопско испитување на фекалните маси - да се идентификуваат честички на паразити или црви.

Инструменталната дијагностика се заснова на спроведувањето на таквите постапки:

 • Ултразвукот и МРИ на засегнатиот орган се најинформативните дијагностички техники;
 • холецистографија;
 • динамична сцинтиграфија;
 • сфинктер одди манометрија;
 • FEGDS;
 • дуоденална интубација;
 • Rhpg;
 • КТ жолчен канал.
Ендоскопска ретроградна холангиопанкреатографија

Третман

И покрај различните симптоми, третманот на дискинезијата на жолчното кесе ќе се спроведува со конзервативни техники.

Основата на терапијата е диета за дискинезија на жолчното кесе, врз основа на следниве правила:

 • чести и фракционо внесување на храна;
 • целосно отфрлање на зачинета и масна јадења, пушено месо и конзерванси;
 • намалување на дневниот внес на сол до 3 грама;
 • готвење само со вриење и чување, печење и испарување;
 • Прием на голема количина минерална вода без гас.

Преостанатиот совет за исхрана го дава лекарот кој го посетува исхраната на масата број пет.

Лекувањето со лекови се врши со земање на овие лекови:

 • холеретици;
 • cholespasmolytics;
 • ензимски супстанции;
 • невротропски лекови пропишани од психотерапевт, особено Ново Пасит.

Дискинезијата на жолчното ќесе и жолчниот тракт е успешно елиминирана со помош на процедури за физиотерапија, вклучувајќи:

 • дијадинамична терапија;
 • електрофореза;
 • акупунктура;
 • хирудотерапија

Конзервативниот третман кај деца и возрасни, исто така, вклучува:

 • дуоденална интубација;
 • затворен tyubazhi;
 • акупресура;
 • употреба на традиционална медицина, но само по консултација со вашиот лекар, бидејќи употребата на лековити билки е неопходна во зависност од текот на болеста. Во хипотонична дискинезија, оригано, бесмртни и пченкарни стигми се корисни, и кај хипертензивни бои, нане, лакрица и камилица;
 • спа терапија.

Хируршката интервенција не е препорачливо да се користи за дискинезија на жолчното кесе.

Можни компликации

Игнорирањето на симптомите или само-третманот на народните лекови може да доведе до развој на голем број последици. Тие вклучуваат:

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за таква болест, треба да се следат овие едноставни правила:

 • да води здрав и умерено активен животен стил;
 • јаде право и ја збогати исхраната со витамини;
 • земајте лекови само по совет на лекарите;
 • избегнувајте физички и емоционален напор;
 • навремено лекуваат оние болести кои можат да доведат до развој на дискинезија;
 • редовно се подложува на целосен превентивен преглед.

Вродената и стекната дискинезија на жолчното кесе има поволна прогноза, под услов лекарите да бараат рана помош. Оваа болест не влијае на очекуваниот животен век на пациентот и ретко доведува до развој на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дискинезија на жолчното кесе и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Криптоген хепатитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Криптоген хепатитис - е развој на воспалителниот процес во клетките на овој орган. Патологијата може да се појави или во акутна или хронична форма, но во секој случај води до формирање на опасни компликации. Неможноста да се воспостави етиолошкиот фактор се должи на изборот на широк спектар на причини од страна на специјалисти од областа на гастроентерологијата. Во некои случаи, ова се должи на фактот дека здравствената установа нема соодветна техничка основа за да помогне во утврдувањето на провокаторите на болеста.

...
Билеста стаза (појавување на симптоми: 11 од 20)

Стаклестата е прилично редок патолошки процес во кој пуштањето на слична супстанција или нејзиниот транспорт низ жолчните канали се забавува или целосно прекинува. Во областа на медицината, таква повреда е исто така позната како холестаза.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 10 од 20)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Дифузни промени во црниот дроб (појавување на симптоми: 10 од 20)

Дифузните промени во црниот дроб се честа патолошка состојба која се карактеризира со развојот на трансформациите на жлечното ткиво. Опасноста е дека болеста се развива дури и со мали нарушувања и не е невообичаена кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .