Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на Мелори-Вајс: симптоми и третман

Mallory-Weiss синдром - главните симптоми:

Mallory-Weiss синдромот е гастроентеролошка болест која е предизвикана од надолжните руптури на абдоминалната мукоза на хранопроводот, што доведува до гастроинтестинално крварење. Поради фактот што клиничката слика, во овој случај, се изговара, дијагнозата се спроведува навремено и евентуално лекување со конзервативни методи на терапија и исхрана. Ако постои сериозно крварење или конзервативна терапија не е соодветна, се користи хируршка интервенција.

Дијагнозата на болеста вклучува примарен преглед, лабораториски и инструментални методи на истражување. Примарни клинички активности извршени од страна на гастроентеролог.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, синдромот на Мелори-Вајс спаѓа во делот "Други специфични заболувања на езофагусот" и има посебна ознака. Шифрата за ICD-10 K22.6.

Нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира кај мажи постари од 40 години.

Етиологија

Mallory-Weiss синдромот се јавува кога постои зголемен притисок врз гастроинтестиналниот тракт, што резултира со прекин на мукозната мембрана. Предвидните фактори за ова може да бидат следниве:

Одделно, неопходно е да се идентификуваат етиолошките фактори кои можат да го активираат синдромот кај децата:

 • чести прејадување;
 • езофагитис и други гастроентеролошки заболувања на гастроинтестиналниот тракт во хронична форма;
 • патологија на кардиоваскуларниот систем.

Сепак, треба да се забележи дека синдромот на Mallory-Weiss кај децата ретко се дијагностицира.

Класификација

Врз основа на длабочината на празнините, постојат неколку фази на развој на овој патолошки процес:

 • првично - се дијагностицира само прекин на површинскиот слој на слузницата;
 • средно - руптура на мукозниот и субмукозен слој;
 • тешка - прекин на сите слоеви на желудникот или езофагусот.

Врз основа на локализацијата - патологијата може да биде во областа на стомакот или хранопроводот. Паузите може да бидат единечни или повеќекратни.

Последната фаза на синдромот на Мелори-Вајс може да предизвика сериозно крварење, што е крајно опасно за животот.

Симптоматологија

Mallory-Weiss синдром

Интензитетот на клиничката слика ќе зависи од тежината на патолошкиот процес. Во принцип, синдромот на Мелори-Вајс се карактеризира како што следува:

 • повторено повраќање, кое не секогаш носи олеснување. Во исто време, во повраќање, нечистотиите во крвта се забележуваат во форма на згрутчување или конци. Најчесто ваквите напади се јавуваат поради прејадување или пиење на алкохол;
 • болка во стомакот. Во некои случаи, болката може да се прошири на целиот абдомен;
 • зголемена брзина на срцето;
 • бледило на кожата, зголемено ладно потење;
 • фекално црно, бидејќи содржат крв;
 • слабост и апатична состојба;
 • нестабилен крвен притисок.

Невозможно е да се третира оваа болест сама по себе, бидејќи гастроинтестиналното крварење може да се интензивира во секое време, што е крајно опасно за животот. Смртта не е исклучена.

Дијагностика

Дијагнозата на оваа болест се базира на почетниот физички преглед на пациентот и однесувањето на лабораториски и инструментални методи на дијагностицирање.

За време на првичниот преглед, гастроентерологот треба да утврди:

 • колку долго симптомите почнаа да се појавуваат, и под кои околности;
 • медицинска историја на животот на пациентот - дали има хронични заболувања, имало повреди, операции на гастроинтестиналниот тракт;
 • храна, присуство на лоши навики, имено прекумерната употреба на алкохол;
 • дали пациентот во моментов зема лекови.

Покрај тоа, тие спроведуваат такви лабораториски и инструментални дијагностички постапки:

 • ОВК и БАК;
 • анализа на фекална окултна крв;
 • Х-зраци испитување на абдоминалната празнина со контрастен агент;
 • ендоскопско испитување на гастроинтестиналниот тракт.

Треба да се забележи дека програмата за дијагностички мерки може да се прилагоди, во зависност од податоците што се собрани за време на почетниот преглед.

Третман

Во повеќето случаи, третманот е конзервативен по природа и се состои од земање лекови и диета.

Лекот може да вклучува:

 • лекови за згрутчување на крв;
 • антациди;
 • аминокапроева киселина;
 • болка.

Исто така, третманот мора да вклучува следење на диета:

 • целосно исклучување на масни, зачинета и груба храна;
 • кисело, маринади и зачинета исто така се исклучени;
 • забранети слатки и кисело газирани пијалаци, алкохол;
 • Исхраната на пациентот треба да се базира на лесна храна, течна или пиреадна конзистентност;
 • внесот на храна треба да биде чест, но во мали делови и со временски интервал од 2,5-3 часа.

Почитувањето на таквите рецепти од лекарот што се посетува обично е доволно за да се стабилизира состојбата и да се елиминира патолошкиот процес.

Во случај конзервативните терапии да не се ефикасни или воопшто да не се препорачуваат, се користи васкуларна клипинг или лигатура.

Доколку лекувањето започне со време, прогнозата е поволна, рецедивата на патолошкиот процес е забележана во екстремни случаи.

Превенција

Превенцијата на оваа болест лежи во наједноставните превентивни мерки:

 • исклучување на претерани физички напор или употреба на специјален завој како последно средство;
 • избалансирана исхрана и елиминација на прекумерната потрошувачка на алкохол;
 • спречување на абдоминални повреди.

Ако се сомневате дека внатрешното крварење треба веднаш да побара лекарска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдромот на Mallory-Weiss и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стиснување на хернија (појавување симптоми: 6 од 11)

Стиснување на хернија - делува како најчеста и најопасна компликација што може да се развие за време на формирање на хернијачка вреќичка на која било локација. Патологијата се развива независно од возрасната категорија на лицето. Главниот фактор што води кон задушување е зголемување на интра-абдоминалниот притисок или остра тежина на кревање. Сепак, голем број на други патолошки и физиолошки извори, исто така, може да придонесат за ова.

...
Рак на езофагусот (појавување симптоми: 5 од 11)

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 5 од 11)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Миокарден инфаркт (симптоми на појавување: 5 од 11)

Смртта на дел од срцевиот мускул што води до формирање на коронарна артериска тромбоза се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 5 од 11)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .