Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дивертикулитис: Симптоми и третман

Дивертикулитис - главни симптоми:

Дивертикулитис е воспалителна болест со локализација во цревата. Оваа гастроентеролошка болест е предизвикана од формации во форма на торба, кои по својот изглед наликуваат на хернија и се нарекуваат дивертикула. Кај овие тумори може да се акумулираат остатоци од храна, што доведува до пролиферација на бактерии и, како последица на тоа, започнува воспалителниот процес, односно интестиналниот дивертикулитис.

Јасни ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема. Сепак, според статистичките податоци, кај жените се дијагностицира 1,5 пати почесто отколку кај мажите. Во главната група за ризик, луѓето над 40 години. Кај децата, сигмоидниот дивертикулитис ретко се дијагностицира.

Поради фактот дека симптомите на оваа болест се доста двосмислени и се својствени за многу гастроентеролошки болести, само-третманот е силно обесхрабрен. Ако се чувствувате добро, треба да се јавите кај вашиот лекар.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, оваа болест припаѓа на делот "Дивертикуларна болест на дебелото црево". Кодот на ICD 10 - K57.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори кои можат да предизвикаат овој патолошки процес во цревната област:

 • несоодветна исхрана - недоволно количество влакна во исхраната, злоупотреба на масни и пржени;
 • хроничен запек ;
 • воспалителни процеси во дебелото црево;
 • напредна возраст;
 • оштетување на телото со помош на хелминтски инвазии;
 • генетска предиспозиција.

Одделно, неопходно е да се распределат гастроентеролошки болести кои можат да станат етиологија на овој воспалителен процес кај возрасните:

Покрај тоа, треба да се забележи дека ситуацијата е влошена ако пациентот има историја на хронични гастроентеролошки заболувања и имуниот систем е ослабен.

Класификација

Од природата на потеклото:

 • конгенитален дивертикулитис;
 • стекнати.

Од природата на текот на патолошкиот процес може да биде во акутна или хронична форма.

За возврат, стекнат дивертикулитис е поделен на:

 • влечење - во случај кога испакнувањата се наоѓаат на цревните прилепувања;
 • лажни - кога на ѕидовите на дивертикулумот нема мускулни влакна. Оваа форма на болеста се формира поради повреда на телото или чести воспалителни процеси во цревната лигавица.

Исто така, разликува класификација на болеста по локации:

 • во областа на дебелото црево;
 • со локализација во тенкото црево.

Ако болеста не почне да се третира навреме, тогаш тоа води до опструкција на лепилото. Покрај тоа, формирањето може да се отвори спонтано, што доведува до цревни крварења .

Симптоматологија

Во клиничката слика, акутниот дивертикулитис може да личи на напад на апендицитис или хепатална колика . Затоа никој не може независно да ги спореди симптомите и третманот, а уште повеќе, да врши терапија со народни лекови без назначување на лекарот што посетува.

Симптомите на цревниот дивертикулум се манифестираат на следниов начин:

 • изречен синдром на болка;
 • повреда на столицата, која се карактеризира со чести запек и дијареа;
 • нечистотии од крв, неразредени честички на храна може да бидат присутни во фекалните маси;
 • гадење, што е скоро секогаш придружено со повраќање;
 • губење на апетитот;
 • летаргија, нездраво изглед на кожата;
 • треска, треска.

Исто така, во овој случај, треба да се истакне клиничката слика на синдромот на болка :

 • болката е локализирана во долниот дел на стомакот лево;
 • долго по природа - непријатно чувство може да се локализира во еден момент и да не помине неколку дена;
 • кога кашлање, напор, болка се зголемува;
 • со синдром на палпациона болка станува прогласен, а абдоминалните мускули во областа на воспалителниот процес рефлексивно се напнати.

Ако се обратите кај докторот во почетната фаза на развој на клиничката слика, тогаш третманот е возможен со конзервативни методи, а развојот на сериозни компликации може да се избегне.

Дијагностика

Во присуство на горенаведената клиничка слика треба, пред сè, да се поврзе со гастроентеролог. Покрај тоа, во зависност од локализацијата на дивертикулумот, можеби ќе треба да се консултирате со проктолог и хирург.

Доколку симптомите се присутни на дел од урогениталниот систем, дополнителен преглед од страна на гинеколог или уролог, исто така, ќе биде неопходен за да се исклучи воспалителниот процес од страна на овој систем на телото.

Дијагнозата на дивертикулитис е во следниве активности:

 • Х-зраци испитување на цревата со контраст агент;
 • колоноскопија;
 • ултразвучно испитување на абдоминалната празнина;
 • дијагностичка лапароскопија;
 • анализа на измет за окултна крв;
 • иригоскопија.
Diverticula

Врз основа на резултатите од истражувањето, лекарот утврдува точна дијагноза и го избира најефективниот третман за овој воспалителен процес.

Третман

Во почетните фази на развој, овој гастроентеролошки процес се елиминира преку конзервативни терапевтски мерки. Треба да се напомене дека, без оглед на избраната тактика на третманот, посебна диетална храна е неопходно пропишана. Со хронична форма на болеста треба постојано да се следи.

Третманот може да се спроведе и дома и во болница. Индикации за хоспитализација се:

 • егзацербација на хроничната форма;
 • висока телесна температура;
 • симптоми на перитонеална иритација;
 • со истовремени тешки компликации;
 • возраст над 80 години;
 • тешки напади на повраќање што се заканува да се дехидрираат.

Терапијата со лекови ги вклучува следниве лекови:

 • антибиотици со широк спектар;
 • лаксативи;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антимикробен;
 • десензибилизирачки антихистаминици;
 • антиспазмодии.

Силни лаксативи или клизми не се користат за дивертикулитис, бидејќи тоа доведува до зголемен притисок во цревата, кој е полн со прекин на дивертикулумот.

Бидете сигурни дека следите посебна диета. Кога егзацербација на гастроентеролошко заболување во првите 2-3 дена треба целосно да се исклучи употребата на храна. Хранливи материи се заменуваат со раствори на гликоза и електролит.

Во принцип, диета за дивертикулитис ги наведува следните препораки:

 • Исклучување од исхраната на храна која може да предизвика надуен стомак - зелка, мешунки, печурки, масна пржена храна;
 • забранети производи кои можат да го одложат излезот на измет - ориз, калинка, боровинки, бел леб;
 • овошјето и зеленчукот кои содржат груби влакна се исклучени;
 • препорачано - морско овошје, леб од цели зрна, праски, снегулки, ленено семе.

Покрај тоа, треба да се почитува посебен режим за пиење - повеќе од два литра вода треба да се пие дневно, чај и кафе не се вклучени во овој волумен.

Ако конзервативните методи на третман не се ефикасни или воопшто не се соодветни, прибегнуваат кон оперативна интервенција. Општо земено, индикациите за хирургија за дивертикулитис се:

 • интестинална опструкција ;
 • внатрешно крварење;
 • ризикот од дивертикулумот кој се претвора во малигнен тумор;
 • формирање на фистула;
 • прекин на дивертикулумот;
 • перитонитис ;
 • присуство на инфилтрација или гноен ексудат во образованието.

Во прилог на хируршка интервенција, кога погоре опишаните фактори се присутни, планираната оперативна интервенција може да се препише. Таквите мерки, по правило, се земаат по 2-3 месеци по медицинскиот третман, со цел да се спречи повторување на болеста.

Третманот на дивертикулитис со народни лекови е несоодветен, бидејќи може само да ги ублажи акутните симптоми и да не ја елиминира болеста во пупка. Рецептите од традиционалната медицина може да се користат само како дополнување на главниот тек на терапијата, но по одобрувањето на лекарот што присуствува или како превентивна мерка.

Превенција

За да се спречи болеста, ако тоа не е вродена форма, како што следува:

 • вклучуваат во исхраната храна, кои се богати со влакна;
 • во дневниот режим треба да има умерено вежбање;
 • се придржуваат до оптималниот режим за пиење;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Покрај тоа, важно е да се потсетите на основното правило - навременото лекување на заболувања го елиминира ризикот од компликации, па ако се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар и да не преземете поправни мерки по ваш сопствен избор.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дивертикулитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амебијаза (појавување симптоми: 8 од 12)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
E. coli (појавување симптоми: 7 од 12)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Цревни грип (појавување симптоми: 7 од 12)

Цревниот грип е болест од вирусна природа, која е предизвикана од ротавирус и продолжува со клиничките манифестации на интестинална инфекција. Меѓу сите цревни инфекции, оваа патологија е широко распространета - според статистичките податоци, таа изнесува 40% од сите заразни болести на дебелото црево. И најчесто цревниот грип се развива кај децата од првата година од животот, додека возрасните се заразени со вирусот во процесот на грижата за децата.

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 7 од 12)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 7 од 12)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .