Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Подуеност: Симптоми и третман

Подуеност - главните симптоми:

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

Зголеменото надуеност ќе биде придружено со знаци на болеста што ја предизвикала. Најчесто, овие симптоми се стомачна болка , појава на карактеристичен татнеж во цревата и зголемување на големината на абдоменот.

За да се открие изворот на таквата манифестација, пациентот треба да помине низ широк спектар на инструментални процедури, кои се надополнети со лабораториски тестови и примарни дијагностички активности.

Тактиката за лекување на надуеноста директно зависи од етиолошкиот фактор, но во повеќето случаи доста конзервативни методи на терапија.

Во меѓународната класификација на болестите ова нарушување му е доделено на сопствената вредност. Кодот за ICD-10 е R14.

Етиологија

Нормално, цревото на здрави возрасни содржи помеѓу 200 и 900 милилитри гас. Околу 500 милилитри се излачуваат дневно, а дното на желудникот и цревата се сметаат за најчести акумулации.

Се забележува метеоризам во случаи каде што има прекумерна акумулација на гасови, додека во петелките на овој орган неговиот волумен може да достигне три литри. Во такви ситуации, бројот на епизоди на неговото испуштање преку ректумот може да достигне триесет или повеќе пати, додека вообичаено ова треба да се случи не повеќе од дваесет пати.

Голем број на провоцирачки фактори може да бидат причина за појава на силна надуеност, поради што тие обично се поделени на патолошки и физиолошки.

Првата категорија на причини е претставена со типични болести во кои се забележува израз на сличен симптом. Тие вклучуваат:

Физиолошките причини за надуеност се претставени:

 • ингестија на голема количина на воздух за време на консумирање на храна;
 • лоша исхрана, во која основите на менито на едно лице се тешки јаглени хидрати;
 • неконтролирана употреба на лекови, предозирање кое доведува до појава на слично нарушување. Најчесто тоа се случува во позадина на злоупотреба на антибактериски супстанции;
 • навика да пијат храна газирани пијалаци, не само слатка, туку и квас, пиво и шампањ.
Физиолошки причини за надуеност

Многу често изразот на сличен знак се јавува по оброк, кој е предизвикан од потрошувачката на следните состојки:

 • мешунки;
 • печурки и секаков вид зелка;
 • кромид, лук и артишок;
 • ротквица, репка и ротквица;
 • млеко и млечни производи;
 • круши и грозје, јаболка и праски;
 • свежо колачи и колачи;
 • цели зрнести производи;
 • сладолед и тврдо сирење;
 • каша, освен ориз.

Сите производи збогатени со влакна и скроб треба исто така да бидат вклучени, бидејќи тие придонесуваат за развој на процесите на ферментација во цревата.

Одделно, вреди да се напомене причините за цревна надуеност кај жените - било какви хормонални пореметувања доведуваат до зголемување на формирањето на гасови и надуеност , на пример, многу често се случува слична состојба за време на менопаузата или во периодот на носење на детето. Покрај тоа, надуеноста кај бремени жени е забележана и во раните и во подоцнежните фази на развојот на фетусот.

Појавата на таков знак кај доенчињата се смета за сосема безопасен феномен - во такви случаи, неговото појавување се должи на несовршеноста на детскиот дигестивен систем. Сепак, треба да се забележи дека ова се однесува само на оние ситуации каде што нема дополнителни клинички знаци.

Подуеност кај постарите деца е формирана против позадината на горенаведените причини или зависност од лошите навики, односно пушењето цигари.

Симптоматологија

Наспроти позадината на фактот дека во големо мнозинство случаи, цревната надуеност има патолошка природа, природно е дека нема да претставува комплетна слика за текот на одредена болест.

Главните дополнителни симптоми се сметаат за:

 • болка и тежина во стомакот;
 • појава на карактеристични татнеж;
 • гал колик, што е пароксизмална болка која има вид на контракции;
 • гадење, придружени со чести емтички нагони - само во некои случаи повраќање носи олеснување. Во случај на тежок курс на гастроентеролошка болест, патолошките нечистотии може да бидат присутни во повраќање;
 • губење на апетитот или целосна аверзија кон храната, особено масна храна или млечни производи;
 • ртење и металоиди ;
 • надуеност или црева;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • нарушување на спиењето;
 • главоболки и вртоглавица;
 • раздразливост и чести промени во расположението;
 • мускулна слабост;
 • општа слабост и намалени перформанси;
 • недостаток на здив не само за време на вежбање, туку и во состојба на одмор;
 • нарушување на чинење на дефекацијата, што може да се изрази во обилна дијареа или констипација, како и при промена на таквите знаци;
 • треска;
 • чешање и горење во анусот;
 • стекнување на присилна положба на телото, обично колено-лактот, за да се намали сериозноста на одредени симптоми.

Пациентите треба да бидат свесни дека горенаведените симптоми, дополнувајќи ја изразената надуеност, се најчести, што не ја исклучува можноста за присуство на други клинички знаци.

Дијагностика

Во случај на еден или повеќе од симптомите споменати погоре, треба да се консултирате со гастроентеролог. Тоа е специјалист кој не само што може да ја открие причината, туку и да определи како да се ослободи од метеоризмот кај еден или друг пациент.

Дијагнозата се заснова на интегриран пристап и вклучува:

 • преглед на медицинската историја на пациентот;
 • анализа на животната историја на личноста - заедно со претходната манипулација, во некои случаи ќе овозможи да се утврди најкарактеристичниот етиолошки фактор, било да е тоа хронично заболување на гастроинтестиналниот тракт или нетолеранција на кој било производ, што предизвикува надуеност по јадење;
 • внимателен физички преглед, кој првенствено е насочен кон палпација и перкусија на предниот ѕид на абдоминалната празнина. Покрај тоа, тоа вклучува мерење на температурата, крвниот притисок и срцевиот ритам. Понекогаш можеби ќе треба дигитално испитување на ректумот;
 • детално истражување на пациентот - за да дознае кои знаци ја дополнуваат клиничката слика на метеоризмот;
 • општ клинички и биохемиски тест на крв - да ги бара карактеристичните карактеристики својствени за текот на воспалителниот, инфективниот или друг патолошки процес;
 • анализа на урината и микроскопско испитување на измет;
 • Х-зраци со или без контрастен агент;
 • гастроскопија и колоноскопија;
 • ректороманоскопија и ултразвук;
 • дуоденална интубација;
 • биопсија - за сомнителна онкологија;
 • КТ и МРИ.
Гастроскопија

Откако ќе бидат земени сите дијагностички мерки и нивните резултати ќе бидат проучени, гастроентерологот или ќе го упати пациентот за испитување на други специјалисти од потесни области на медицината или ќе продолжи да го елиминира ова нарушување кај дете или возрасен.

Третман

Причините и третманот на надуеност кај возрасни или пациенти со различна возрасна категорија се два фактора кои се директно зависни еден од друг.

Ако таквата манифестација била предизвикана од текот на болеста, терапијата ќе биде индивидуална и може да вклучи и конзервативни и хируршки техники.

Во случај на настанување на надуеност по оброкот или во позадината на предозирање со лекови, не е потребен специфичен третман. Доволно е само да се следат правилата на исхрана, пропишани од лекарот што присуствува, а исто така целосно да се откаже од тоа или она лек.

Симптоматската терапија чија цел е само отстранување на ваков симптом може да се врши со помош на:

 • лекови, освен оние кои предизвикаа сличен симптом;
 • народната медицина.

Се презентираат најефикасните лекови за надуеност:

 • педали - Espumizan, Antiflat Lannaher, Disflatil и Bobotik;
 • ентеросорбенти - бело или црно активиран јаглерод, "Полипепан", "Смекта", "Неосмектин", "Интегрин" и "Диосмектит";
 • антиспазмодии - "Не-Шпа", "Спазмол", "Бускопан", "Спазмонет" итн .;
 • комбинирани супстанции - "Панкреофлат", "Метеоспазмил" и "Пепфиз".

Третман на надуеност народни лекови вклучува употреба на:

 • ѓумбир и нане;
 • валеријана и анасон;
 • копа вода;
 • семки од моркови;
 • бадем од лимон и лук;
 • пелин и ким.

Вреди да се напомене дека третманот на надуеност во бременоста и кај децата се врши под строг надзор на лекарот што присуствувал, бидејќи не се дозволени сите лекови и нетрадиционални методи на терапија за пациенти од такви категории.

Превенција

За да се спречи појавата на зголемено формирање на гас и надуеност кај мажите и жените, неопходно е да се следат следниве едноставни правила:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • минимизирање на потрошувачката на храна која промовира надуеност;
 • земете ги само лековите пропишани од клиничарот;
 • навремено лекување на болести во клиничката слика за која постои слична манифестација и за спречување на нивната хроницитетност;
 • редовно се подложени на целосен медицински преглед.

Само по себе, постојаното надуеност не е закана за човечкиот живот. Сепак, често се ослободува од него, не се јавува следен третман на основната причина, што е полн со развој на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате надуеност и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен колитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Giardiasis (појавување симптоми: 9 од 20)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 9 од 20)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .