Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Феморална хернија: симптоми и третман

Феморална хернија - главни симптоми:

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

А задушената феморална хернија води кон опструкција на цревата , што само го зголемува ризикот од сериозни компликации, а смртта не е исклучена.

Дијагнозата на болеста се базира на физички преглед, проучување на надворешни знаци и однесување на потребните лабораториски и инструментални методи на истражување. Третманот на феморалната хернија е само хируршки - неоплазма се екскретира и последователно елиминација на сите компликации, односно херниопластика. Треба да се забележи дека феморалната хернија кај жените е четири пати почеста отколку кај мажите, поради физиолошките карактеристики на структурата на телото.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа патологија се однесува на болести на дигестивниот систем, МКБ код 10 - К41.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните предиспонирачки фактори за формирање на феморална хернија, кои се својствени и за мажите и за жените:

 • патолошки фактори кои доведуваат до зголемување на интраутериниот притисок;
 • повреди во абдоминалната празнина или операција во оваа област;
 • остра губење на тежината;
 • вродена или стекната слабост на стомачните мускули;
 • дислокации на колкот;
 • чести запек ;
 • тешка хронична кашлица ;
 • формирање на лузна после операција.

Феморалната хернија кај мажите може да се должи на постојан физички напор, кревајќи премногу тежина. Вреди да се спомене дека во такви случаи симптомите не се манифестираат веднаш - во почетните фази, едно лице може да почувствува само болки во грчеви и болки во развојот на патолошкиот процес.

Феморалната хернија кај жените може да биде резултат на сложена работа. Исто така, треба да се забележи дека поради особеностите на анатомската структура, тие се повеќе подложни на развојот на патологијата, поради што дури и хроничното запекување може да биде причина за развојот на оваа болест.

За да се утврди точната причина за оваа болест може да биде само квалификуван медицински специјалист, со спроведување на неопходните дијагностички мерки, неопходно изведена ултразвук на хернијата.

Класификација

Класификацијата на феморалните хернии обезбедува разлика во патологијата според локацијата и морфолошката карактеристика.

Се разликуваат локализацијата на патолошкиот процес:

 • еднострана природа;
 • билатерален.

Според морфолошките карактеристики, се разликуваат следните форми на развој на оваа болест:

 • прекршени;
 • еднократно;
 • непривлечен.

Покрај тоа, постојат неколку фази на развој на овој патолошки процес:

 • првичната е практично асимптоматска, надворешно речиси невидлива;
 • канал - првичните знаци на клиничката слика може да се манифестираат во форма на болка во болка, што се меша во областа на локализација на патолошкиот процес. Однадвор, хернираната бедренница се појавува како мала туберкулоза во феморалниот триаголник, кој речиси целосно може да исчезне во мирување;
 • целосни - потешки симптоми, јасно видливи неоплазми, кои можат да станат повеќе со вежбање, кивање или кашлање.

Без оглед на тоа каква форма и фаза на развој на ваквиот патолошки процес се одвива, третманот се изведува само оперативен.

Симптоматологија

Симптомите на феморалната хернија се исти за мажите и за жените. Како што веќе беше споменато, во почетната фаза на развој на овој патолошки процес, клиничката слика може да биде речиси целосно отсутна. Со зголемувањето на неоплазмата, ќе се појават следните симптоми:

 • непријатност во препоните, болка, влечење карактер;
 • во регионот на феморалниот триаголник може да се појави туберкулоза, со мазна површина, која се зголемува со физичка активност;
 • надуеност;
 • ако хернијата ја стегне феморалната вена, може да има оток и вкочанетост на екстремитетот.

Освен тоа, општите симптоми може да се надополнат со специфични знаци, чија природа ќе зависи од оштетувањето на внатрешните органи. Значи, ако мочниот меур падне во неоплазма, може да се забележат следните знаци:

 • честа мокрење;
 • уринарна инконтиненција, доброволно мокрење;
 • нема екскреција на урина во текот на денот или скудни тома;
 • болка во препоните во процесот на измет на мочниот меур;
 • урината може да биде матна во боја, со крвни нечистотии;
 • жените може да бидат присутни од страна на исцедок од вагината;
 • покачена телесна температура.
Симптоми на феморална хернија

Ако се наруши феморалната хернија, тогаш се развива истовремена компликација како што е интестиналната опструкција, која ќе се карактеризира со следните клинички манифестации:

 • одложени столици и гас;
 • тешка абдоминална болка spasmodic во природата, која, најчесто, е локализирана околу папокот;
 • гадење, што е придружено со повторено повраќање, наспроти позадината на која може да се развие дехидратација ;
 • зголемена перисталтика;
 • татнеж во стомакот;
 • зголемено потење.

Кога горенаведените клинички манифестации треба да бараат квалификувана медицинска помош, а не да спроведуваат терапевтски мерки по сопствено наоѓање. Во овој случај, треба да се разбере дека преоптоварената хернија може да доведе до некроза на засегнатите органи, што е полн со исклучително негативни последици не само за здравјето, туку и за човечкиот живот.

Дијагностика

Со симптоми на феморална хернија, дијагностичките мерки се состојат од две фази - прво се врши физички преглед на пациентот, по што следниот чекор на настанот за точна дијагноза ќе бидат инструментални испитувања.

За време на физичкиот преглед, лекарот ги спроведува следниве активности:

 • испитување на пациентот во вертикална и хоризонтална положба;
 • перкусија определување на timpanitis;
 • На палпација на неоплазмата, лекарот може да ја утврди природата на содржината на туморот, големината

За точна дијагноза може да се извршат следниве инструментални методи на испитување:

 • Ултразвук на мочниот меур;
 • Ултразвук на карличните органи;
 • ултразвучно скенирање на хернијаната кесичка;
 • иригоскопија.
Иригоскопија

Во некои случаи, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза за да се исклучат ваквите болести:

Според резултатите од дијагнозата, се определува природата на формацијата, фазата на развој на патолошкиот процес врз основа на кој е пропишан третманот.

Третман

Третманот на феморалната хернија е функционален само со изведување на специјална операција, која во медицината се нарекува херниопластика (поправка на хернија проследена со пластична поправка на дефектот).

Општо земено, операциите за феморални хернии можат да се изведат со следниве методи:

 • врз основа на пристап кој се користи - ингвинална и феморална;
 • според методот на затворање на хернијалниот прстен - пластичен и едноставен.

Изборот на тактика за оперативна интервенција се определува поединечно, во зависност од клиничката слика.

Конвенционално, хируршкото отстранување на феморалната хернија може да се претстави како што следува:

 • аутопсија и испитување на неговата содржина;
 • ако е потребно, ексцизија на изменетата патологија на жлездата;
 • надополнување на содржината на хернијалната торба;
 • лигатура на туморот со неговата последователна ексцизија;
 • пластика.

Ако патологијата доведе до некроза на одредени делови од цревата, тогаш тие се ресецираат, односно целосно се отстрануваат.

Треба да се напомене дека херниопластијата може да се врши и со биолошки материјали на самиот пациент, и со употреба на специјални полимерни мрежи.

Во текот на постоперативниот период, комплетниот одмор е прикажан на пациентот за првите три дена, најмалата вежба е исклучена. Доколку не постојат поврзани компликации, контејнерите се отстрануваат околу две недели по операцијата и пациентот може да се врати во нормален живот. Сепак, неопходно е да се обрне посебно внимание дека и сите физички активности се целосно исклучени, докторот може да препише посебни вежби за зајакнување на мускулите на абдоминалниот ѕид.

Прогноза

Општо земено, операциите за елиминирање на таквата неоплазма се успешни и можно е целосно да се елиминираат патолошкиот процес и неговите последици.

Ако третманот не се започне навремено, тогаш во 80% од случаите се формира неприкосновена феморална хернија, проследено со затворање. Наспроти ова, се формираат поврзани компликации, до некроза на органи.

Превенција

Превенција на феморална хернија е да ги спроведе следните препораки:

 • умерено вежбање, за време на тешка физичка работа, се препорачува да носат специјален заштитен завој;
 • зајакнување на мускулите на предниот абдоминален ѕид;
 • елиминација на хронична кашлица, хроничен запек;
 • Носење специјална облека за компресија додека носи дете.

Контактирајте го докторот треба да биде на првите клинички манифестации. Ова ќе помогне да се елиминира болеста навремено и да се елиминира развојот на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате феморална хернија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ротавирус (појавување симптоми: 6 од 20)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 6 од 20)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Pelvioperitonitis (појавување симптоми: 6 од 20)

Воспалението на пелвичниот перитонеум во женското тело се нарекува пелвиоперитонит. Оваа болест е предизвикана од патогени, како што се стафилококи, Escherichia coli, гонококи, кламидија и разни вируси. Во ретки случаи, комплексна провокација на болеста е својствена, што го комплицира не само текот на болеста, туку и борба против неа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .