Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Балантидијаза: Симптоми и третман

Балантидијаза - главните симптоми:

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

Се забележува дека најчестата болест кај жителите на руралните средини, особено оние кои се во контакт со свињи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, болеста се шири низ целиот свет.

Главното средство за пренос е контакт со заразени животни или со јадење слабо обработена храна, вода од сомнителни извори. Клиничката слика наликува на труење со храна, поради што многу пациенти не бараат медицинска нега навремено.

За да се елиминира патологијата користејќи етиотропна терапија со задолжителна диета. Во зависност од навременото и правилно спроведување на терапевтските интервенции, може да се избегнат компликации, комплетно закрепнување се случува.

Етиологија

Главниот етолошки фактор е пенетрацијата на патогенот на балантидијаза во човечкото тело. Овој патолошки процес се јавува преку фекално оралниот пат. Главниот носител на предизвикувачкиот агенс на болеста се свињите, а уште помалку луѓе.

Исто така, треба да се истакнат главните фактори на ризик за развој на оваа гастроентеролошка болест:

 • работа во фарма, имено контакт со заразени животни;
 • недостаток на лична хигиена;
 • јадење храна која претходно не била подложена на висококвалитетна санација;
 • користење на вода од неовластени извори.

Треба да се напомене дека голема веројатност за развој на таква болест кај оние кои имаат ослабен имунолошки систем или историја на гастроентеролошко заболување во хронична форма.

Инфекција со балантидијаза

Класификација

Оваа болест може да се појави во следните клинички форми:

 • акутен;
 • латентен или субакутен;
 • хроничен рекурентен;
 • хронична константа;
 • субклинички - во оваа форма на болест, лицето е носител на болеста, што е исклучително ретко.

Поретко, но сепак постои мешана форма на балантидијаза. Во овој случај, тоа значи текот на главната паразитарна болест, заедно со компликациите што произлегуваат од него.

Според сериозноста:

 • лесен - симптомите не се јасно изразени, состојбата на пациентот се враќа во нормала за 2-3 дена;
 • клиника за труење со средна храна, минимален ризик од компликации;
 • тешка клиничка слика, висок ризик од дехидратација , потребна е хоспитализација.

Без оглед на тоа која форма на болеста се одвива, треба да се третира само под надзор на лекар, со строго почитување на неговите рецепти. Инаку, постои висок ризик од сериозни компликации.

Симптоматологија

Акутната форма на болеста е изречена, означена со интензитетот на протокот. Првите симптоми на клиничката слика се појавуваат на 5-30 дена по инфекцијата и се карактеризираат на следниов начин:

 • температурата се зголемува до 39 степени Целзиусови;
 • слабост, намалени перформанси;
 • напади на дијареа до 15 пати на ден. Во овој случај, фекалните маси се навредливи, со мешавина на слуз и крв;
 • гадење, што е придружено со повторено повраќање;
 • главоболки, вртоглавица;
 • комплетен недостаток на апетит;
 • грчеви во абдоминалната болка, со локализација во папокот и долниот дел;
 • јазикот е обложен со бело цут;
 • сува уста;
 • палпација може да дијагностицира зголемен црн дроб и слезината;
 • губење на тежината, што во комбинација со дехидрација може да доведе до исцрпеност.

Во хроничната форма на болеста, симптомите не се толку изразени, периоди на егзацербација може да траат од една недела до еден месец. Со оваа форма на болест, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • напади на дијареа не повеќе од 5 пати на ден;
 • болка, абдоминални болки со кратко траење;
 • губење на апетитот;
 • непријатност, болка во текот на столицата, што ќе биде предизвикано од формирање на чиреви или ерозии на мукозната мембрана на дебелото црево.

Како по правило, знаци на општа интоксикација се отсутни. Во хроничната форма на болеста, нападите на егзацербација може да се забележат 2-4 пати годишно.

Дијагностика

Дијагнозата на балантидијаза се базира на физички преглед на пациентот, појаснување на историјата и извршување на сите потребни лабораториски и инструментални методи на испитување.

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • испитување на пациентот и споредба на поплаките со клиничката слика на наводната болест;
 • масна микроскопија на течни измет, но не подоцна од 40 минути по последниот чин на дефекација;
 • микроскопско испитување на примероци од биопсија на дебелото црево добиено при ендоскопско испитување на гастроинтестиналниот тракт;
 • ректороманоскопија;
 • колоноскопија;
 • ендоскопија на дебелото црево за да се открие локализацијата на чиревите и ерозиите.

Во овој случај, комплетен тест за крв и урина не се изведува, бидејќи не претставува дијагностичка вредност за дијагноза.

Исто така, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза во врска со следните патолошки процеси:

Лабораториската дијагностика овозможува да се одреди точната дијагноза и природата на развојот на патолошкиот процес, врз основа на кој се формираат тактики на лекување.

Третман

Во овој случај, постои конзервативна терапија, со диета. Терапијата со лекови вклучува земање такви лекови:

 • антимикробен;
 • антидијареали;
 • репарати;
 • хемостатика;
 • антиспазмодии;
 • ензимски препарати.
Ензимски препарати

Покрај терапијата со лекови, се спроведува имуностимулациона терапија, тактиката и времетраењето на болеста зависи од тежината на болеста и сегашната клиничка слика.

Покрај терапијата со лекови, пациентот во текот на периодот на егзацербација на болеста или за време на елиминацијата на акутната форма на балантидијаза треба да следи диета која ќе го забрза процесот на лекување или ќе биде насочена кон проширување на отпорна фаза на ремисија.

Исхраната на пациентот треба да се базира на следните препораки:

 • исклучување на масна и тешка храна;
 • прелиминарната термичка обработка е задолжителна;
 • храна само во мали делови, конзистентноста на храната треба да биде течна или пире;
 • садовите треба да се консумираат само во форма на топлина.

Важно е пациентот да пие доволно течност, бидејќи на позадината на острата загуба на телесна тежина и чести напади на дијареа може да се развие дехидратација.

Хируршка интервенција се користи за такви компликации:

Целосното оздравување на пациентот може да се дискутира само кога е откриен негативен дијагностички тест за присуство на паразити во телото за време на ре-дијагностичкиот преглед.

Можни компликации

Општо земено, ако третманот на гастроентеролошка болест се започне навремено, развојот на асоцираните компликации е малку веројатно. Во спротивен случај, такви отежнувачки патолошки процеси се можни:

Апсцес на црниот дроб

Покрај тоа, смртта не е исклучена. Во отсуство на навремена и правилна терапија, бројот на смртни случаи е повеќе од 10%.

Превенција

Специфични мерки за спречување на оваа болест во моментот не постојат. Неспецифичната превенција на балантидијаза е како што следува:

 • темелно санитарно лекување на просториите во кои постои потенцијален носител на инфекција;
 • употребата на храна само преработена храна;
 • лична хигиена;
 • вода за пиење само од одредени извори;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • систематски превентивни прегледи на оние лица кои се во директен контакт со потенцијалниот носител на болеста.

На првите знаци на паразитарна инфекција треба веднаш да побараат медицинска помош. Спроведувањето на терапевтски мерки по неговото дискреционо или третман на народни лекови, во овој случај, е неприфатливо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате балантидијаза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , специјалист за заразни болести.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 11 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Кампилобактериоза (појавување симптоми: 11 од 20)

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Труење со храна (појавување симптоми: 10 од 20)

Труење со храна е не-заразно нарушување кое се јавува по ингестија на храна која содржи токсични материи, штетни микроорганизми, вируси или паразити. Сите производи содржат мала количина на бактерии, а во мали количини тие не претставуваат закана за возрасни или деца. Но, ако тие се складирани погрешно, бројот на патогени почнува да се зголемува брзо. По влегувањето во телото, тие почнуваат да се размножуваат и се шират низ гастроинтестиналниот тракт, што предизвикува воспалителни процеси, иритација и интоксикација кај луѓето.

...
Амебиоза (појавување на симптоми: 9 од 20)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .