Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастрично крварење: симптоми и третман

Густичните крварења се главните симптоми:

Гастрично крварење е патолошки процес кој се карактеризира со одлив на крв од оштетените крвни садови на желудникот во луменот на органот. Оваа клиничка манифестација може да биде предизвикана од гастроентеролошко заболување, како и патологија на други органи или телесни системи, неконтролиран внес на тешки лекови и трауми.

Во присуство на клиничка слика за таков патолошки процес, итна потреба да се побара медицинска помош. Третманот може да биде препишан само од лекар, по соодветна дијагноза, но на пациентот треба да им се даде прва помош за крварење на желудникот за да се минимизира ризикот од смрт.

Овој патолошки процес има своја ознака во меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија. Шифрата за ICD 10 - K92.2.

Етиологија

Гастрично крварење може да биде предизвикано од следните етиолошки фактори:

Линеарни солзи во гастрично крварење

Предвидните фактори вклучуваат возраст (над 60 години), историја на хронични заболувања и долготраен третман со тешки лекови (антибиотици, аналгетици, кортикостероиди).

Класификација

Во зависност од основната причина, се разликуваат следниве форми:

 • не-чир;
 • чирови.

Со оглед на времетраењето на оваа клиничка манифестација, додели:

 • акутна - брза манифестација на клиничката слика, потребна е итна медицинска нега;
 • хронични - не толку изразени, развиваат подолго време, ретко доведуваат до смрт.

Во зависност од тежината на клиничката слика, се разликуваат следниве видови:

 • очигледни - изразени знаци на соодветната клиничка слика;
 • скриени - специфични знаци може да недостасуваат. Постои само бледило на кожата, слабост. Најчесто, оваа форма на симптом се манифестира во својата хронична форма.

Според тежината на симптомите, се разликуваат следните фази:

 • светлина - пациентот е свесен, крвниот притисок не е помал од 110 единици, пулсот не е повеќе од 80 отчукувања во минута;
 • умерено - ладно потење, бледило на кожата и вртоглавица, брз пулс (до 100 отчукувања во минута), БП 100-110 единици;
 • тешки - пациентот може да ја изгуби свеста, да ги спречи реакциите. Пулсот често 100 отчукувања во минута.

Секое гастрично крварење, без оглед на тоа што го формираат и етиологијата, бара итна медицинска интервенција за точна дијагноза и правилен третман. Инаку развојот на сериозни компликации е можен, а не исклучок и смртоносен исход.

Симптоматологија

Во некои случаи, крварењето во стомакот во почетната фаза може да продолжи без јасно изразени симптоми. Пациентот може да се чувствува само слабост, може да се забележи слабо вртоглавица, бледило на кожата. Не треба да се смета таквиот тек на симптом како позитивен, бидејќи ова само ја влошува ситуацијата и може да биде фатално.

Симптоми на гастрично крварење

Генерално, гастричното крварење во чир може да се манифестира во следната клиничка слика:

 • тешка гадење;
 • повраќање крв. Крвта ќе биде присутна во повраќање, што ќе изгледа како кафе основа;
 • слабост, летаргија;
 • кожата станува бледа;
 • ладно потење;
 • брз пулс;
 • низок крвен притисок;
 • брзо дишење;
 • тинитус, вртоглавица;
 • нарушување на јасноста на свеста, пациентот реагира слабо на она што се случува наоколу, збунувачки одговара на поставените прашања, јасно се изговара бавната реакција;
 • губење на свеста;
 • силна болка во стомакот, ако е крварење со чир;
 • столицата станува црна со мирис на фетус поради присуството на крв во столицата. Столицата може да биде течна и честа.

Треба веднаш да повикате брза помош ако се појават овие симптоми:

 • тешка повторено повраќање "основи за кафе";
 • остар влошување на состојбата на пациентот, кој се манифестира во форма на конфузија, слабост, несвестица.

Треба да се забележи дека повтореното повраќање на крвта и пореметувањето на дијареата може да доведе до дехидратација , што во овој случај само значително ќе ја влоши состојбата на пациентот и ќе го зголеми ризикот од смрт.

Дијагностика

За време на почетниот преглед, лекарот мора, пред сè, да го утврди интензитетот на крварење и да се осигура дека крварењето доаѓа од овој орган.

Ако условите на пациентот дозволуваат, тогаш за време на почетниот преглед докторот треба да утврди:

 • кога токму првите симптоми почнаа да се појавуваат и под кои околности;
 • дали биле повредени повредите на перитонеумот во блиска иднина;
 • дали пациентот има хронични заболувања, улцеративни лезии на стомакот;
 • дали биле пренесени операции на гастроинтестиналниот тракт;
 • дали пациентот во моментов зема лекови без рецепт;
 • Дали има некои системски болести, проблеми со коагулација на крв?

За време на физичкиот преглед, абдоминалната палпација се изведува исклучително внимателно за да не се зголеми крварењето.

За да се разјасни дијагнозата може да се додели на следните лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • Х-зраци на стомакот;
 • фиброгастродуоденоскопија;
 • контрастна ангиографија;
 • МНР;
 • радиоизотопско скенирање - се користи во случај други дијагностички методи да не го утврдат местото на крварење. Решение со означени еритроцити се инјектира во крвта на пациентот, проследено со слики;
 • коагулограм;
 • општ клинички тест за крв;
 • копрограм;
 • крвен тест за тумор маркери, ако постои сомневање за рак процес во стомакот.

Врз основа на добиените дијагностички резултати, докторот може да ја утврди причината за овој патолошки процес и да ја утврди најефикасната стратегија за лекување.

Третман

Во овој случај, и конзервативен и радикален третман може да се користи. Пред доаѓањето на медицинските работници, на пациентот може да им треба итна медицинска помош, за гастрично крварење, за да го направите следново:

 • пациентот треба да се постави на цврста, рамна површина, не смее да се движи;
 • обезбеди намалена позиција на главата;
 • студ треба да се примени на стомакот.

Давање било какви лекови или перење на желудникот е строго забрането, може да доведе до сериозни компликации, а смртта не е исклучена.

Терапијата со конзервативни методи вклучува следниве медицински мерки:

 • воведување на хемостатски лекови;
 • инфузија во стомакот преку адреналинска сонда;
 • трансфузија на крв или лекови за замена на крв.

Сите лекови во третманот на гастрично крварење се администрираат само интравенозно.

Во некои случаи, можно е да се запре крварењето во стомакот за време на ендоскопски дијагностички метод. Во овој случај се случуваат следните медицински мерки:

 • ако крварењето се дијагностицира со благ или умерен чир, може да се изврши околу местото на крварење со адреналин или норадреналин;
 • ласерско горење на крвните садови во мукозната мембрана;
 • шиење со метални клипови, нишки или медицински лепак.
Ендоскопски преглед

Треба да се напомене дека таквите третмани се применуваат само за мало крварење.

Оперативната елиминација на таков патолошки процес е прикажана во следниве случаи:

 • повторено крварење;
 • профузно губење на крвта;
 • со неефективноста на конзервативните методи на лекување.

За да се спречи крварење во стомакот, може да се користат такви техники оперативна интервенција:

 • ексцизија на дел од желудникот или целиот орган, во зависност од тежината на клиничката манифестација;
 • шиење на погодената област;
 • ендоваскуларна хирургија.

Овие видови на хируршки операции може да се вршат и преку инцизија и преку посебни пункции во абдоминалниот ѕид, односно лапароскопски. Во овој случај, сè зависи од клиничките индикатори за состојбата на пациентот и сериозноста на развојот на патолошкиот процес.

По операцијата од овој тип, пациентот ќе треба да помине рехабилитационен курс, кој вклучува постелнина и специјална диета.

Како по правило, мерките за рехабилитација го вклучуваат следното:

 • на првиот ден по операцијата, на пациентот му е дозволена минимална физичка активност, но строго е забрането да се крене;
 • на вториот ден, можете да започнете да вршите вежби во вежби за дишење;
 • на третиот ден пациентот може да се крене во кревет со поддршка;
 • една недела може да ги отстрани конците, ако не постојат контраиндикации;
 • на 14-тиот ден по операцијата, пациентот може да биде испразнет.

Секоја физичка активност е строго забранета во текот на месецот. Инаку, може да се развијат компликации, вклучувајќи и повторно крвавење.

Исхрана за гастрично крварење ја вклучува следната диета:

 • на првиот ден по операцијата, потрошувачката на храна и пијалоци е строго забранета. Можете да ги намачкате усните само со вода;
 • на вториот ден, можете да пиете до 150 мл вода дневно, во мали порции;
 • третиот ден - дозволено е да пие до 500 мл вода, чај или пилешка супа со малку маснотии дневно;
 • на четвртиот ден можете да ја користите мукозната супа, не повеќе од 500 ml;
 • на петтиот ден е дозволено да се користат супи, гриз и нискокалорична урда;
 • една недела по операцијата во исхраната, можете да внесете чисто варено месо;
 • на деветтиот ден на пациентот може да се пренесе на вообичаената исхрана, но со исклучок на груби и иритирачки цревата на храната.

Во рок од еден месец, пациентот мора да ја следи исхраната што ја пропишал лекар. Треба исто така да се земе во предвид фактот дека храната на пациентот треба да биде во мали делови и чести (до 7 пати на ден).

Доколку се преземат навремени медицински мерки и ако причината за гастрично крварење не е опасна по живот болест, тогаш прогнозата е позитивна, целосна наплата е можна. Акутното тешко крварење во стомакот е фатално.

Превенција

Невозможно е целосно да се исклучи развојот на таков патолошки процес. Потребно е да се почитуваат превентивни мерки во однос на оние болести кои дејствуваат, во овој случај, како етиолошки фактор. Покрај тоа, систематски треба да се подложи на медицински преглед за да се спречи болеста или нејзината навремена дијагноза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастрично крварење и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хеморагичен гастритис (појавување симптоми: 8 од 18)

Хеморагичниот гастритис е акутен воспалителен процес кој влијае на гастричната слузница, што доведува до формирање на ерозии и крварење. Во изминатите 10 години, лекарите го забележаа растот на оваа болест. Во главната група за ризик, луѓето кои земале кортикостероидни лекови и страдаат од алкохолизам. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

...
Метаболна ацидоза (појавување симптоми: 8 од 18)

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

...
Хиповолемија (појавување симптоми: 8 од 18)

Хиповолемија е патологија која се карактеризира со намалување на обемот на циркулирачка крв во човечкото тело. Таа укажува на развојот на сите патолошки процеси. Оваа состојба е опасна по живот, така што е потребна итна медицинска помош. Може да се појави кај секое лице, без оглед на полот и возраста.

...
Гастроинтестинално крварење (појавување симптоми: 7 од 18)

Гастроинтестинално крварење - е протокот на крв од оштетените крвни садови во шуплината на органите кои го сочинуваат дигестивниот систем. Главната ризична група за појава на такво нарушување вклучува постари лица - од четириесет и пет години до шеесет години, но понекогаш се дијагностицира кај деца. Вреди да се спомене дека се јавува неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените.

...
Акутен панкреатит (појавување симптоми: 7 од 18)

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .