Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бубрежна дистопија: симптоми и третман

Бубрежна дистопија - главни симптоми:

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

Кај дистопија на бубрезите може да има дисфункција на гастроинтестиналниот тракт, дизуричните нарушувања и болестите на самиот орган. Според Меѓународната класификација на болестите, десеттата ревизија патологија се однесува на други болести на бубрезите и уретерот. Кодот за ICD-10 е N25-29.

Етиологија

Оваа болест кај детето може да биде предизвикана од следниот патолошки процес - во процесот на ембриогенезата, може да има задоцнување во ротацијата на бубрегот од карличниот регион до лумбалниот, што доведува до развој на оваа конгенитална болест.

Одделно, неопходно е да се алоцираат слични болести:

Причините за развојот на патолошкиот процес во фаза на развој на фетално во моментов не се прецизно воспоставени, меѓутоа треба да се издвојат вакви можни преципитирачки фактори:

 • присуство на слична болест во историјата на родителите;
 • злоупотреба на алкохол и пушење додека носат дете;
 • присуство на сериозни генетски болести кај родителите или кај еден од нив;
 • ако мајката имала тешка заразна болест при носењето на детето;
 • стрес , депресија , интензивна психо-емоционална состојба во средината на мајката, чести нервни искуства.

Ако има таква патологија кај дете, треба да се консултирате со лекар за совет, и да не го игнорирате проблемот.

Класификација

Главните видови на бубрежна дистопија

Патолошки неточна локација на телото може да биде:

 • еднострано;
 • двонасочна;
 • хомолатерално - поместување на органот од спротивната страна;
 • крст дистопија на бубрегот - поместување на еден или два бубрези на спротивната страна. Во овој случај може да настане фузија на два бубрези, но ова е исклучително ретко.

Од природата на локализацијата се разликуваат:

 • лумбална дистопија на десниот или левиот бубрег, поретко од двата органи одеднаш;
 • карлична дистопија на бубрегот;
 • торакална или субдијафрагматична;
 • илеална дистопија на бубрегот.

Најчесто постои дистопија на десниот бубрег. Најретко дијагностицирана билатерална форма на оваа конгенитална патологија.

Симптоматологија

Севкупната клиничка слика во овој случај може да се карактеризира како што следува:

 • чувство на тежина и непријатност на левата или десната страна, во зависност од локацијата на патологијата;
 • болка во долниот дел на грбот;
 • прекршување на процесот на мокрење.

Треба да се напомене дека симптомите ќе бидат дополнети со специфични знаци, во зависност од локацијата на болеста.

Во торакалната форма на бубрежна дистопија, може да биде присутна следната клиничка слика:

 • чувство на грутка во грлото;
 • проблеми со јадење храна;
 • болка во градниот регион;
 • недостаток на здив;
 • општо влошување на здравјето.

Поради фактот дека во оваа форма на болест, пациентите имаат чувство на туѓо тело во грлото, пред сè може да има сомневања за присуство на неоплазма, па затоа треба да се консултирате со лекар и да не се третираат само со сомнителни методи.

Лумбалната дистопија на десниот бубрег може да се карактеризира со следната клиничка слика:

 • болка во стомакот, без никаква очигледна причина ќе му даде на лумбалниот;
 • гадење, често со повраќање што не се ослободува;
 • прекршување на фреквенцијата и конзистентноста на столчето.

Пелвична дистопија на десниот бубрег, покрај знаците на општа клиничка слика, ќе бидат придружени со следниве симптоми:

 • силна болка во ректумот и додатоците кај жените;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • честа мокрење, уринарна инконтиненција;
 • болка и горење во долниот дел на стомакот по мокрење, што не секогаш носи олеснување;
 • со компресија на ректумот може да има присуство на запек;
 • изречена сензација на болка 12-14 часа пред почетокот на менструацијата или во првите денови од циклусот;
 • гадење, слабост;
 • раздразливост, нарушување на циклусот на спиење;
 • главоболка;
 • во потешки случаи, треска.

Кај илеалната дистопија на бубрезите, може да биде присутна следната клиничка слика:

 • болка во илијачкиот регион и долниот дел на стомакот, што ќе се влоши кај жените за време на менструацијата;
 • потешкотии во протокот на урина;
 • гадење;
 • слабост, поспаност;
 • зголемена надуеност;
 • чести запек .

Во овој случај, доста е тешко да се утврди болеста само од една клиничка слика, па затоа, ако имате клинички манифестации опишани погоре, треба веднаш да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Дијагностика

Ако има бубрежна лумбална или бубрежна дистопија, тогаш лекарот може да го открие со палпација преку абдоминалниот ѕид. Пелвичната патологија може да се дијагностицира за време на бимануално испитување од страна на гинеколог или ректален преглед од страна на проктолог.

Треба да се напомене дека само примарниот преглед нема да биде доволен, така што лекарот може да пропише такви дијагностички методи за истражување:

 • радиографија на градите, со сомневање за торакална дистопија;
 • Ултразвук на органи;
 • MSCT на бубрезите;
 • ангиографија на бубрезите;
 • МНР и МСКТ;
 • екскреторна и ретроградна урографија на органи;
 • радиоизотопска ренографија.
Екскреторна урограмма дистопија на левиот бубрег

Ако постои сомневање за онколошки процес, може да се изврши испитување на крвта за тумор маркери, исто така се бара општа анализа на урината.

Бидејќи клиничката слика е нешто слична со другите патологии на бубрезите, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза со цел да се потврди или исклучи присуството на ваквите болести:

 • оток на бубрезите;
 • отекување на додаток;
 • присуство на тумори во цревата;
 • нефроптоза .

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да направи точна дијагноза и да го одреди најефективниот третман.

Третман

Методот на третман ќе зависи од локализацијата на патологијата и сериозноста на поврзаните болести. Конзервативниот третман е применлив ако нема значителни компликации во форма на бубрежни камења , калкулус и смрт на орган.

Третманот со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антибактериски;
 • значи да се подобри бубрежниот проток на крв;
 • сулфонамиди;
 • нитрофурани.

Можете исто така да бидете препишани за физиотерапија и курс за вежбање. Сите вежби физикална терапија се избираат поединечно, и се изведуваат под строг надзор на лекар специјалист.

Хируршка интервенција е наведена во такви случаи:

 • во присуство на истовремени болести на бубрезите, во кои конзервативниот третман е непрактичен;
 • ако камењата се формираат во бубрезите;
 • со смрт на невообичаено лоциран орган.

Во вториот случај, се прави нефректомија.

Нефректомија

Треба да се напомене дека операцијата, во овој случај, е особено тешка поради присуството на лабав тип на крв и голем број мали крвни садови.

Без оглед на тоа кој метод на третман ќе биде главен, пациентите се пропишани со диетална храна според Певснер бр. 7. Таквата табела за исхрана подразбира исклучување на следните начини на исхрана:

 • пушено месо, кисели краставички, конзервирана храна;
 • колбаси;
 • маргарин;
 • слатки;
 • грав, печурки, спанаќ, кромид, лук, ротквица;
 • масна риба и месо;
 • млечни производи со висока содржина на масти;
 • сосови;
 • силен чај и кафе, слатки газирани пијалаци, алкохол;
 • свеж леб и колачи.

Пациентот може да се користи:

 • нискомасни сорти на риба и месо, садови базирани на нив;
 • разредени со зеленчук и овошни сокови;
 • термички обработен зеленчук и овошје;
 • мед и џем во мали количини;
 • млечни производи со низок процент на масти;
 • пилешки јајца, но не повеќе од две парчиња дневно;
 • слаб чај, кафе со млеко, но не повеќе од една чаша дневно;
 • Вчерашниот бел леб, тестенини.

Јадења треба да се сервира во форма на топлина, оптимален режим на готвење - варен, печен, задушени, парен. Портите треба да бидат мали, но оброците треба да бидат чести.

Треба да се напомене дека во повеќето случаи, пациентот треба постојано да се придржува кон храната на таков диетален маса, со цел да се исклучи развојот на сериозни компликации.

Прогноза

Луѓето со такви конгенитални абнормалности треба постојано да ги следат уролози. Понатамошните предвидувања целосно ќе зависат од коморбидитетите. Во некои случаи, карличната дистопија на бубрезите може да предизвика контраиндикации за бременост.

Превенција

Во овој случај, да се спроведе превенција не е можно, бидејќи тоа е конгенитална аномалија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дистопија на бубрезите и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: уролог , нефролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цистаденом (појавување симптоми: 9 од 20)

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...
Трансверсоптоза (симптоми на појавување: 8 од 20)

Трансверсоптозата е промена во анатомски дефинираната позиција на дебелото црево. Наспроти позадината на патологијата, постои потекло на попречното дебело црево: на рендгенските слики ќе има облик на буквата "V".

...
Dolichocolon (појавување симптоми: 8 од 20)

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

...
Хемоглобинурија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хемоглобинуријата е една од формите на хемоглобинемија, која се карактеризира со оштетување во садовите. Во оваа состојба, црвените крвни клетки се протегаат над васкуларниот кревет и влегуваат во урината. Ако урината ја менува бојата во темница, содржи хемоглобин. Ова укажува на интензивна дезинтеграција на црвените тела предизвикани од внатрешна болест или од влијанието на надворешните фактори. Симптоматично, болеста се манифестира со бледило на кожата, жолтица, повраќање, треска.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 7 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
нефрологот го зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .