Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревна дискинезија: симптоми и третман

Цревна дискинезија - главните симптоми:

Цревната дискинезија е прилично честа болест во која овој орган не е изложен на органски лезии, но неговата моторна функција страда. Основниот фактор во појавата на болеста се смета за продолжен ефект на стресни ситуации или нервни бранови. Поради оваа причина, гастроентеролозите и психолозите се занимаваат со третман на пациенти со слична дијагноза.

Болеста се манифестира со голем број на симптоми, поради што обично се дели на неколку групи. Сепак, во клиничката слика, синдром на болка , нарушување на движењето на дебелото црево и надуеност преовладуваат.

Воспоставувањето на точна дијагноза се базира на физички преглед и собирање на историјата на животот. Сепак, инструментално испитување е неопходно за спроведување на диференцијална дијагноза. Третманот е секогаш конзервативен.

Во меѓународната класификација на болести ваквата болест има свое значење. Кодот за ICD-10 е K89.8.1.

Етиологија

На развојот на таквото нарушување влијае голем број на предиспонирачки фактори, кои ќе се разликуваат во зависност од неговата форма. Болеста може да биде независна, но, исто така, често претставува симптом на некоја друга болест.

Примарната цревна дискинезија во повеќето случаи е резултат на стрес врз човечкото тело. Покрај тоа, следните извори можат да влијаат на појавата:

 • неспособност да се разликува физичка болка од емоционална болка;
 • емоционална нестабилност;
 • постојана анксиозност;
 • слаба исхрана - ова треба да вклучи повреда на нормалниот режим или потрошувачката на храна која содржи недоволна количина на диететски влакна. Поради оваа причина, основата на терапијата е нежна диета за интестинална дискинезија;
 • неможност целосно да се релаксира.

Меѓу патологиите, дел од клиничката слика која може да биде слична повреда, вклучуваат:

Покрај тоа, следното може да влијае на развојот на оваа болест кај возрасните и децата:

 • оптоварена наследност;
 • идиосинкразија на некои видови храна;
 • хормонски нарушувања;
 • промени во дегенеративната природа на структурата на 'рскавицата на интервертебралните дискови;
 • недоволно количество консумирана течност;
 • хиповитаминоза ;
 • недостаток на физичка активност во животот на една личност;
 • присуство на лоши навики - кај возрасни или адолесценти;
 • недискриминирачка потрошувачка на лекови, имено антибактериски супстанции, диуретици, анестетици и психотропни лекови.

Комбинацијата од горенаведените причини предизвикува формирање на висцерална хиперсензитивност, против која се формира нарушување на моторната активност на големиот или тенкото црево. Во исто време, постои застој во производството на фекални маси и гасови, што предизвикува појава на главните симптоми.

Треба да се забележи дека главната група за ризик е составена од луѓе на работоспособна возраст, а најчесто се дијагностицира болеста кај жените, бидејќи тие почесто се изложени на нервен преоптоварување. Вреди да се одбележи дека постарите на лицето, толку е поголема веројатноста за појава на таква болест. Првите знаци може да се појават дури и кај мало дете, но најчесто изразувањето на симптомите се јавува на возраст од петнаесет години.

Класификација

По потекло, цревната дискинезија е поделена на:

 • примарно - се развива на позадината на пролонгиран стрес или малнутриција. Најчесто ваквиот тип на болест се јавува кај деца;
 • секундарна - се формира поради појава на други патолошки процеси во човечкото тело.

Според формата на протокот, постојат такви видови на болеста:

 • хипомоторна дискинезија - се карактеризира со намалување на мотилитетот и тонот на дебелото црево. Наспроти ова, постои силен синдром на болка и не се почитуваат движењата на дебелото црево. Атоничната дискинезија доста често доведува до опструкција на овој орган, што бара итна хируршка интервенција, особено кај доенчиња;
 • хипермоторна дискинезија - има висок хипертонус и спастични контракции на овој засегнат орган. Ова води до цврста цревна колика и профузна дијареа. Второто име на оваа форма е спастична дискинезија.

Во зависност од етиолошкиот фактор на болеста е:

 • неврогена - се јавува кога органското оштетување на централниот нервен систем или во текот на IRR;
 • психогени - формирани на позадината на неврозата или пролонгирана депресија;
 • ендокрин-хормонален;
 • токсични - се развива поради потрошувачката на големи количини на алкохол или хемиско труење;
 • лекови;
 • прехранбени - предизвикани од претерано строга диета или, напротив, прекумерно количество консумирана храна;
 • хиподинамичен - често се развива по претходна операција на перитонеумот;
 • предизвикани од развојни абнормалности, кои можат да бидат или вродени или стекнати;
 • формирана врз основа на несоодветен метаболизам

Со менување на конзистентноста на фекалните маси, дискинезијата на дебелото црево е поделена на:

 • со доминација на запек - постои ослободување на голем број на цврсти фекални маси, што подразбира растрвување на сфинктерот;
 • со преваленца на дијареа;
 • мешана форма - дијагностицирана кај секој четврти пациент;
 • некласифицирачки - ова значи дека степенот на промена на конзистентноста на изметот не е доволен за да ги атрибутира на една или друга форма.

Симптоматологија

Сите клинички манифестации на цревната дискинезија можат да се поделат во три групи. Првата група вклучува знаци кои се директно поврзани со овој орган, втората категорија ги вклучува симптомите кои се карактеристични за другите органи на дигестивниот систем, а третата категорија вклучува не-гастроинтестинални изрази.

Цревните знаци треба да вклучуваат:

 • болка во абдоменот - болката на органско нарушување никогаш нема да се изрази во текот на ноќта. Синдромот на болка може да биде досаден, болки, ножеви и периодични, а пациентот е далеку од секогаш способен да укаже на локацијата на синдромот на болка. Честопати зголемената болка е поврзана со потрошувачката на храна, а нивното ослабување е поврзано со чинот на празнење;
 • зголемено формирање на гас - многу често се зголемува во вечерните часови, по вечерата;
 • хроничен запек;
 • Обилната дијареа е карактеристичен симптом на хипертензивна дискинезија. Најчесто се јавува по појадокот. Вреди да се забележи дека пациентите се жалат на чувство на пренатрупаност на цревата. Патолошките нечистотии на крвта и гнојот не се карактеристични за таквата болест, но во исто време присуството на слуз се забележува доста често.

Втората група на клинички знаци вклучува:

 • зголемување на големината на абдоменот;
 • испуштање на непријатен мирис од устата;
 • јазикот е бел или жолтеникаво-бел;
 • чувство на абдоминална дистензија;
 • гадење и поткопување;
 • појава на карактеристични татнеж.

Чести симптоми на цревна дискинезија:

 • добивајќи дополнителна тежина, и покрај сиромашниот апетит;
 • појавата на алергиски реакции - се јавува поради фактот што се јавува нецелосно празнење на дебелото црево и застојот на столицата;
 • зголемена анксиозност;
 • главоболки и вртоглавица;
 • развој на нервоза и депресија;
 • болка во 'рбетот;
 • чувство на недостаток на здив;
 • внатрешно тресење

Кај доенчиња и мали деца, покрај гореспоменатите симптоми, може да има и такви знаци:

 • бледило на кожата;
 • одбивање да се јаде;
 • мало зголемување на температурата;
 • намалена физичка активност;
 • општа слабост.

Поради фактот што сите горенаведени манифестации не се специфични и се карактеристични за голем број други патологии на гастроинтестиналниот тракт, не е можно самостојно да се дијагностицира и лечи болеста.

Дијагностика

Искусен специјалист ќе може да направи точна дијагноза веќе во фазата на почетниот преглед, но за да се исклучи болест на органски црева, неопходни се инструментални испитувања.

Така, пред сè, лекарот мора:

 • да ја проучува историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - да се разјасни примарната или секундарната природа на дискинезија;
 • спроведе темелен физички преглед, кој мора да вклучува палпација и перкусија на предниот ѕид на абдоминалната празнина;
 • прашајте го пациентот или неговите родители во детали - ова е неопходно за да се одредат главните симптоми и да се потврди присуството на атонична или спастична дискинезија.

Меѓу лабораториските студии вреди да се потенцира:

 • општа анализа и биохемија на крв - да се бараат промени во неговиот состав и присуство на знаци на патолошкиот процес;
 • микроскопско испитување на измет за присуство на скриените крвни и хелминтни јајца;
 • стружење на ентеробиоза;
 • определување на Ц-реактивен протеин.

Основата на дијагностичките мерки се инструментални испитувања на пациентот, вклучувајќи:

 • Ултразвук на перитонеумот;
 • EFGDS е ендоскопска постапка за проучување на состојбата на внатрешната површина на органите на дигестивниот тракт;
 • иригоскопија;
 • колоноскопија;
 • Рентген OBD радиографија.
Иригоскопија на цревата

Да се ​​диференцира цревната дискинезија кај децата и возрасните е неопходно со:

 • патологии на овој орган од инфективна природа;
 • алергиска реакција на храна или промена на навиките во исхраната;
 • воспалителни пречки;
 • малигни или бенигни цревни тумори;
 • синдром на оштетен апсорпција;
 • гинеколошки заболувања кај жените;
 • ментални нарушувања.

Третман

Без оглед на формата на болеста, терапијата ќе вклучува:

 • по диета за цревна дискинезија - штетната исхрана е подготвена од нутриционист или гастроентеролог поединечно за секој пациент;
 • земање дрога;
 • физиотерапија;
 • психотерапевтско советување;
 • примена на рецепти за традиционална медицина.

Третманот со лекови е директно зависен од формата на текот на болеста, но често е насочен кон употреба на:

 • антиспазмодии - со хипертонична дискинезија;
 • лаксативи или антидијареали;
 • лекови кои ја зголемуваат интестиналната подвижност - со атоничната форма на болеста;
 • холеретични и ензимски супстанции - со хипомоторна дискинезија;
 • антихолеритични лекови - со мешан тип на болест;
 • антибиотиците и пробиотиците се земаат строго под надзор на лекарот што посетува и не се препорачуваат кога слично растројство се развива кај новороденче.

Лекување на интестинална дискинезија народни лекови може да биде со помош на:

 • мешавини на листови од алое и мед;
 • свежо исцеден компир или сок од зелка;
 • обичен зелен чај;
 • инфузија базирана на кора од лубеница;
 • камилица и перниче лушпа.

Со развојот на таква болест најдобро е да се откаже од употребата на:

 • масното месо и рибите;
 • отпадни и пушени производи;
 • ориз, мамки и тестенини;
 • зачинети сосови и зачини;
 • целото млеко;
 • свеж леб и печиво;
 • силно кафе и црн чај;
 • чоколада и алкохол;
 • боровинки и дуњи.

Пациентите се охрабруваат да ја збогатат својата исхрана:

 • варени јајца варени;
 • јачмен, леќата и просо;
 • морски плодови;
 • цвекло и морков, бело зелка и краставици, компири и тиквички;
 • нискомасни млечни производи;
 • шеќер и мед;
 • домашен џем;
 • компоти и сокови;
 • вегетаријански и млечни курсеви;
 • сушени леб и трошки од леб;
 • желе и суво овошје;
 • јаболка и банани, смокви и датуми.

Оброците најдобро се готват со готвење и испарување, чување или печење. Покрај тоа, се препорачува изобилен режим на пиење.

Прашањето за хируршки третман се дискутира поединечно со секој пациент.

Превенција

Не постојат специфични превентивни мерки за да се спречи појавата на цревна дискинезија, но луѓето треба да ги следат следниве општи правила:

 • да води здрав и умерено активен животен стил;
 • јаде право и избалансиран;
 • елиминирање на ефектите од стрес и нервно преоптоварување;
 • пијте многу течности дневно - најмалку два литра;
 • земајте лекови само како што е пропишано од лекарот;
 • навремено лекуваат болести на гастроинтестиналниот тракт, што може да доведе до дискинезија;
 • неколку пати годишно се подложени на целосен медицински преглед.

Генерално, ваквата болест има поволна прогноза, но се влошува со долгорочна дискинезија на дебелото црево или тенкото црево, како и во присуство на психијатриски патологии.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна дискинезија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , психолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Bulbitt (појавување симптоми: 9 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Подуеност (појавување симптоми: 9 од 20)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 9 од 20)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и протокот на други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Колон полип (појавување симптоми: 9 од 20)

Полип од дебелото црево (синични тумори на дебелото црево, полипоза на колонот, колоректален полип) е мала форма на мали или големи стебленца, која се состои од вроденото ткиво на овој орган. Таквите тумори можат да бидат единечни или повеќекратни. Исто така, вреди да се земе предвид дека некои типови полипи може да се претворат во малигни неоплазми.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .