Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Катаролен езофагитис: симптоми и третман

Катаролен езофагитис - главните симптоми:

Катарлалниот езофагитис е лезија на мукозната мембрана на езофагусот, што е предизвикано од воспалителниот процес. Треба да се забележи дека во повеќето случаи, катарлалниот езофагитис е резултат на други гастроентеролошки болести, што е секундарно, но не се исклучува самостоен развој на патолошкиот процес.

Како субформ на оваа болест може да се појави дистален катарактурен езофагитис. Во овој случај, патолошкиот процес ќе биде строго локализиран во долниот дел од хранопроводот. Ако терапијата не започне навреме, тогаш катарларната форма се претвора во ерозивен езофагитис, кој има непријатни прогнози.

Лезијата на хранопроводот може да биде дифузна или ограничена, во овој случај, сè зависи од етиолошкиот фактор. Елиминацијата на оваа болест се изведува со конзервативни методи, со задолжителна диетална терапија. Не постои сексуална и возрасна граница, но децата ретко се дијагностицираат.

Етиологија

Катарларниот езофагитис може да биде предизвикан од надворешни и од внатрешни етиолошки фактори. Внатрешна треба да содржи:

Надворешните етиолошки фактори вклучуваат следново:

 • злоупотреба на алкохол и сурогати, пушење;
 • недоволно количество свеж зеленчук, овошје, зеленчук во исхраната;
 • злоупотреба на храна која ја иритира цревната лигавица;
 • чести закуски во движење, слаба џвакање на храна;
 • не-почитување на диетална храна во присуство на хронични гастроентеролошки болести;
 • хроничен стрес , константна нервна напнатост, што исто така може да доведе до прејадување или лошо варење на храната со сето она што го подразбира;
 • јаде премногу топла храна.

Одделно, треба да се каже дека катаралниот езофагитис може да биде резултат на несоодветни медицински постапки, особено езофагогастродуоденоскопија.

Катаролен езофагитис

Класификација

Од природата на протокот се разликуваат:

 • акутна форма;
 • хроничен.

Се разликува сериозноста на патолошкиот процес:

 • прв степен - мали фокуси на воспаление може да се формираат на мукозната мембрана на езофагусот, нема фузија, често е асимптоматска;
 • втор степен - неколку погодени подрачја, може да се групираат заедно. На пациентот може да му пречи на металоиди , болка во градниот кош;
 • третиот степен - воспалителниот процес влијае на повеќе од половина од гастричната слузница, јасно изразените симптоми на болеста може да го нарушат пациентот, без оглед на внесот на храна;
 • четвртиот степен - повеќе од 75% од слузницата на органот е зафатена, може да се формираат улцери, стрижење на езофагусот .

Ако започнете со терапија во раните фази на развојот на болеста, тогаш комплетното опоравување е можно, а ризикот од компликации се сведува на минимум.

Симптоматологија

Во почетната фаза на развој, катарлалниот езофагитис може да биде асимптоматски. Пациент може повремено (најчесто по јадење голема количина на масна и тешка храна) да се пречи со напади на горушица, абдоминална болка.

Како што се влошува сериозноста на болеста, е можно манифестација на следната клиничка слика:

 • металоиди со поткопување;
 • икачки;
 • лош здив;
 • гадење, чести повраќање;
 • болки во стомакот што можат да им се дадат на градниот кош;
 • прекршување на функцијата на голтање;
 • зголемени лигави;
 • за време на вежбањето, абдоминалната болка може да се зголеми.

Во некои случаи, може да има повреда на чинот на дефекацијата - продолжениот запек може да се менува со напади на дијареја.

Ако постои катарактен рефлуксен езофагитис, следните знаци може да се приклучат на општата клиничка слика:

 • абдоминална болка ќе биде дадена на интеркарпискиот регион и на левата страна на градниот кош;
 • кисело кисело;
 • кај деца по хранење може да има присуство на регургитација;
 • стомачните болки се грчеви во природата, со оглед на тоа што болеста се влошува, пациентот може да се вознемири дури и во мирување.

Акутната форма на болеста се карактеризира со ненадејна, интензивна клиничка слика која може да се регресира по 1-2 недели, во зависност од етиолошкиот фактор. Сепак, ова не треба да се смета за обновување - акутната форма може да стане хронична, што е речиси асимптоматска, но исто така може да предизвика развој на сериозни компликации.

Треба да се напомене дека таквата клиничка слика може да се забележи не само кај езофагитис , туку и кај други болести, па затоа е неприфатливо независно да се споредат симптомите и третманот. Точниот тек на лекувањето може да се препише само од страна на лекарот што присуствувал откако сите потребни дијагностички мерки биле преземени.

Дијагностика

Во присуство на горенаведената клиничка слика, пациентот треба да се консултира со гастроентеролог за совет. Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот со палпација на болната површина. За време на првичниот преглед, гастроентерологот треба да утврди:

 • кога точно се појавија симптомите и што му претходеше (можеби, прејадување, јаде премногу кисела или зачинета храна, земајќи одредени лекови);
 • Дали пациентот има историја на хронични гастроинтестинални заболувања?
 • дали имало операции во дигестивниот тракт.

Важно е - ако пациентот зеде средства за елиминација на знаците без рецепт на лекар, треба да го известите за тоа пред да започнете со дијагностичките мерки. Ова се должи на фактот што некои лекови може да доведат до заматена клиничка слика и, како последица на тоа, неточна дијагноза.

За да се разјасни дијагнозата и да се утврди етиологијата може да се извршат такви дијагностички мерки:

 • интра-езофагеална pH-метрија;
 • Х-зраци на хранопроводникот - овој метод на инструментална дијагностика се изведува само ако постои сомневање за еден процес на рак;
 • езофагеална манометрија - за да се утврди подвижноста на стомакот;
 • езофагоскопија на стомакот - најинформативен метод за сомневање за оваа болест, сепак, се користи само во случаи кога не постои симптом на егзацербација на болеста;
 • ендоскопска биопсија со земање примероци на мукозните ткива за следен хистолошки преглед.

Лекарот може да ја утврди етиологијата на болеста и да го додели правилниот третман само откако ќе ги добие сите потребни истражувачки резултати. Авторизирањето не се препорачува.

Третман

Катарлалниот езофагитис добро реагира на третман со конзервативни методи. Бидете сигурни дека следите диета.

Третманот со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антибиотици ако се утврди инфективната природа на болеста;
 • антифунгални со соодветна природа на болеста;
 • антиспазмодии;
 • обвивка - бизмут нитрат, калциум карбонат;
 • плетење - сребро нитрат, колоидно сребро, танини;
 • локални анестетици;
 • лекови за подобрување на подвижноста на желудникот;
 • Репарација инјекција, со четвртиот степен на лезии на мукозната мембрана на хранопроводот.
Диетална табела №1

Треба да се напомене дека третманот со лекови сам ќе биде неефикасен ако оптималната исхрана не се следи. Во оваа болест, пациентот може да биде назначен за диетална табела број 1, што подразбира следново:

 • зачините се целосно исклучени, сол е ограничен;
 • Храна која може да ја иритира слузницата се исклучува - кисела, масна, груба храна;
 • храната треба да биде само чиста, течна или мукозна, која се користи исклучиво во форма на топлина;
 • пациентот мора да јаде често, во мали делови.

Во случај на егзацербација на болеста на првиот ден, храната треба да биде целосно напуштена, топол, слаб чај, минерална вода без гас, и се препорачуваат хербални декорации. Во некои случаи, пациентот може некое време да биде на парентерална исхрана.

Доколку катарралниот езофагитис се развил во однос на позадината на друга гастроентеролошка болест и во моментот кога пациентот се лекува со земање на лековита форма на лекови, парентералните форми на овие лекови може да се заменат.

Во принцип, под услов да се започне третманот со време, целосна наплата е можна, може да се избегнат значителни компликации. Во хроничната форма на болеста, за да се максимизира продолжената фаза на ремисија, треба постојано да се следи исхраната и да се набљудува од страна на гастроентеролог.

Превенција

Спречувањето на оваа гастроентеролошка болест е како што следува:

 • избегнување на прекумерна потрошувачка на алкохол;
 • исклучување од исхраната на груба храна;
 • храна навремено и без брзање, внимателно џвакање храна;
 • навремен третман на сите гастроентеролошки заболувања.

Покрај тоа, мора да се запомни дека навремената дијагноза на болеста значително ги зголемува шансите за целосно закрепнување, па затоа е неопходно да се спроведе систематски преглед од страна на гастроентеролог за превентивни цели.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате катастрофален езофагитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза (појавување симптоми: 6 од 10)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 6 од 10)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Антрален гастритис (појавување симптоми: 6 од 10)

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 6 од 10)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и протокот на други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Халитоза (појавување симптоми: 6 од 10)

Халитозата се карактеризира со постојан непријатен мирис од устата, што не е елиминирано со традиционални средства за хигиена или превенција. Постои нарушување кај возрасни и деца, без оглед на возрасната група.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .