Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алкохолен хепатит: симптоми и третман

Алкохолен хепатит - главните симптоми:

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

Симптоматологијата на таквата болест ќе се разликува во зависност од формата во која се јавува, но главните клинички манифестации вклучуваат астеновегетативен синдром, диспептични промени, жолтица и болка во десниот хипохондриум .

Можно е да се направи точна дијагноза со помош на лабораториски и инструментални дијагностички испитувања методи. Во тактиката на терапија доминираат конзервативните техники, но во тешки случаи или во напредни случаи може да биде потребна трансплантација на донирани црн дроб.

Во меѓународната класификација на болести болеста има свое значење. Кодот на МКБ 10 - К77.1.

Етиологија

Главната причина за развојот на оваа болест е ингестија на алкохолни пијалоци. Ова може да послужи како долготрајна зависност од таква лоша навика и еднократно пиење голема доза на алкохол.

Во најголем дел од случаите, ваквата болест се развива по околу седум години редовно пиење. Кај мажите, од 40 до 60 милилитри етил алкохол дневно може да доведе до формирање на болеста, кај жени - 30 милилитри, а кај адолесцентите - 15 милилитри.

10 ml етанол се содржи во:

 • 100 мл вино;
 • 200 мл пиво;
 • Пивски црн дроб
 • 25 ml вотка.

Причината за негативниот ефект на алкохолните пијалаци врз црниот дроб е метаболичко нарушување во клетките на црниот дроб, што доведува до брчки и некроза. Во овој случај, смртта на хепатоцитите под дејство на алкохол се случува многу побрзо отколку што клетките на овој орган можат да се опорават. Ова води до фактот дека наместо нив формирале лузна ткиво.

Гастроентеролозите ги идентификуваат следните фактори на ризик кои ја зголемуваат веројатноста за појава на таква болест:

 • употребата на големи дози на силни пијалоци во исто време;
 • дневно пиење алкохол;
 • пиење алкохол повеќе од осум години;
 • генетска предиспозиција;
 • претходно пренесена вирусна природа на хепатитис ;
 • лоша исхрана - ова значи дека во исхраната доминираат масни и зачинети јадења, пушено месо и маринади, слатки и сода, како и недостаток на протеини во менито;
 • присуство на вишок тежина кај луѓето;
 • инфекција на црниот дроб со вирусот на хепатитис.

Патогенезата на алкохолен хепатитис е дека етанолот се метаболизира во црниот дроб до ацеталдехид, кој ги оштетува хепатоцитите. Таквата супстанца предизвикува серија на хемиски реакции кои во крајна линија доведуваат до смрт на клетките на овој орган. Овие патолошки промени доведуваат до нарушено функционирање на црниот дроб.

Многу пациенти се загрижени за прашањето - дали алкохолниот хепатитис е заразен како вирусен? Одговорот на ова прашање е секогаш негативен - овој вид оштетување на црниот дроб не се пренесува од човек до човек. Сепак, постои можност да се има бебе со слична дијагноза, но под услов мајката да страда од таква болест и да зема алкохол за време на бременоста.

Класификација

Според обликот на болеста, оваа болест е поделена на:

 • акутен алкохолен хепатит - се карактеризира со фактот дека патолошкиот процес напредува помалку од шест месеци и брзо води кон цироза . Значително се влошува состојбата на лицето може повторно да пие алкохол;
 • хроничен алкохолен хепатитис - се јавува повеќе од половина година и е предизвикан од редовна употреба на големи количини на алкохол. Повеќе од половина од случаите развиваат цироза на црниот дроб.

Акутната форма на болеста, или ОАЅ, има своја класификација, која може да се појави во една од следните форми, кои се разликуваат во симптомите:

 • латентен - продолжува без изразување на било какви знаци, и ќе биде потребна биопсија за да се потврди дијагнозата;
 • icteric - е најчестата форма на болеста. Се разликува по тоа што кожата и мукозните мембрани кај луѓето добиваат жолтеникава боја;
 • холестатска - изразена во стагнација на жолчката. Тоа може да трае со години и се манифестира само кај секој десетти пациент;
 • фулминант е фулминантна форма на таква болест, која за краток временски период доведува до значително влошување на човечката состојба.

Освен поделбата на природата на курсот, лекарите разликуваат две форми на токсичен алкохолен хепатитис:

 • упорни - е релативно стабилна форма на болеста, во која останува можно да се запре патолошкиот процес. Ова може да се постигне со целосно напуштање на алкохолот до крајот на животот и следење на други препораки на лекарот што посетува. Инаку, оваа форма ќе стане прогресивна;
 • прогресивни - изразени во влошување на симптомите и здравјето на пациентот, што на крајот ќе доведе до цироза. Оваа форма има неколку степени на активност - лесна, умерена и тешка.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, секоја форма и природа на текот на болеста има свои карактеристични клинички карактеристики.

Постојаната форма практично не може да се манифестира на кој било начин, но одвреме-навреме пациентите може да бидат вознемирени од:

 • мала непријатност во областа под десната ребра;
 • гадење без повраќање;
 • потпирајќи се;
 • тежина во стомакот.

Во такви случаи, со почит кон похрабра исхрана и елиминирање на лошите навики, по шест месеци ќе има значително подобрување на здравствениот статус.

Следните форми се карактеристични за прогресивните форми:

 • гадење, завршувајќи со гадење;
 • значителна треска и треска;
 • жолтица;
 • силна болка во проекцијата на засегнатиот орган.

Ако не ја третирате болеста на време, тоа ќе биде фатално.

Иктеричната форма на алкохолен хепатитис може да се манифестира со следниве симптоми:

 • пожолтување на кожата и видливи мукозни мембрани;
 • вознемирен столче;
 • гадење и повраќање;
 • слабост и замор;
 • значително губење на тежината.
Мукозното пожолтување е главен симптом на хепатитис

Латентната форма на болеста не е изразена со никакви знаци, зошто може да се смета за хронична. Во такви случаи, симптомите ќе бидат бран-како, односно фазата на егзацербација и ремисија ќе се наизменично. Така, може да се земат предвид симптомите на хроничен алкохолен хепатитис:

 • слаба болка во десниот хипохондриум;
 • намален апетит;
 • анемија ;
 • намалување на сексуалната желба;
 • нарушување на спиењето;
 • зголемување на млечните жлезди кај машките;
 • зголемување на леукоцитите во крвта - ќе се детектира само за време на лабораториските испитувања, кои можат да се вршат за превентивни цели или за време на дијагностиката на сосема различна болест;
 • мало зголемување на обемот на црниот дроб.

Симптомите на ХАЛГ во секој случај ќе бидат индивидуални.

Холестатското заболување се карактеризира со најголема смртност на пациентите. За оваа варијанта на текот на алкохолниот хепатитис, се карактеристични следните клинички манифестации:

 • темна урина;
 • промена на бојата на измет;
 • изречен пруритус;
 • жолтица;
 • покачени нивоа на билирубин во крвта.

Мострата на OAS е изразена:

Овој тип на токсичен алкохолен хепатитис може да доведе до смрт на пациент во рок од две недели од почетокот на симптомите.

Дијагностика

Лекарот ќе може да одлучи како да лекува алкохолен хепатитис само откако ќе се запознае со податоците од лабораториски и инструментални дијагностички методи. Меѓутоа, пред да ги препише, лекарот треба:

 • Спроведете детален преглед на пациентот - за целосни информации за тоа кои симптоми на алкохолен хепатитис и со кој интензитет се појавуваат. Ова ќе овозможи да се утврди природата и формата на текот на болеста;
 • да се запознаат со историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - да ги идентификуваат предиспонирачките фактори и ризичните групи;
 • врши темелно објективен преглед со задолжителна палпација во десниот хипохондриум и ја проучува состојбата на кожата.

Меѓу лабораториските испитувања вреди да се потенцира:

 • општа клиничка анализа на крвта - ќе го покаже забрзувањето на ESR, можното присуство на анемија, намалување на бројот на црвени крвни клетки и тромбоцити;
 • крвна биохемија - да го следи функционирањето на црниот дроб и другите органи на гастроинтестиналниот тракт;
 • тестови за маркери на фиброза и присуство на вирусен хепатитис;
 • коагулограм;
 • липиден профил;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на измет.

Инструменталните методи за дијагноза на алкохолен хепатитис вклучуваат:

 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • FEGDS;
 • МНР;
 • биопсија на црниот дроб;
 • Биопсија на црниот дроб
 • еластографија;
 • холангиографија.

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со такви лекари:

 • терапевт;
 • хепатолог;
 • хирург;
 • психијатар;
 • наркотик;
 • акушер-гинеколог - во ситуации каде што пациентот е жена "во позиција".

Третман

За да се елиминира ваквата болест потребна е комплексна терапија која се состои од:

 • земање дрога;
 • усогласеност со поштеда диета;
 • хируршка интервенција.

Исхрана терапија се базира на правилата на диета маса број пет, па затоа главните правила на исхраната за алкохолен хепатитис се:

 • често и фракционо јадење на храна;
 • отфрлање на масни и зачинети јадења, пушено месо и газирани пијалоци;
 • намалување на количината на сол консумирана до три грама дневно;
 • Збогатување на менито со храна со висока содржина на протеини;
 • готвење со вриење, испарување, чување и печење;
 • јаде само топла храна;
 • темелно сечкање и џвакање храна;
 • изобилен режим на пиење.
Резултатите од третманот на алкохолен хепатитис

Лекот третман на алкохолен хепатитис подразбира дека пациентите треба да ги земат овие лекови:

 • хепатопротектори;
 • Подготовки на УДЦА;
 • витамински комплекси;
 • АКЕ инхибитори;
 • инхибитори на протеолитички ензими;
 • глукокортикоиди;
 • адеметинински лекови.

Лекот хируршки може да се излечи само со трансплантација на донорски орган или дел од црниот дроб.

Компликации

Можен асимптоматски курс, занемарување на клиничките знаци или задоцнет третман на алкохолен хепатитис може да доведе до развој на голем број на компликации, имено:

 • цироза на црниот дроб;
 • перитонитис ;
 • асцит;
 • хепатоцелуларен карцином;
 • хепатална енцефалопатија;
 • неплодност;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • бубрежна инсуфициенција.

Превенција

Нема посебни превентивни мерки за таква болест. За да се избегнат проблеми со токсичен алкохолен хепатитис, неопходно е да се следат едноставни правила, вклучувајќи:

 • доживотно напуштање на опасни навики;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • земање мерки на претпазливост при работа со отрови и токсини;
 • рано лекување и превенција на вирусен хепатитис;
 • одржување на нормална телесна тежина;
 • донесување годишен превентивен преглед.

Колку луѓе живеат со таква болест и неговата прогноза - таквите фактори се индивидуални. Во некои случаи, доволно е пациентите да ја следат исхраната и трајно да ги напуштат алкохолните пијалаци, но честопати единствениот излез е да трансплантираат здрав орган.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алкохолен хепатитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хепатолог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Опструктивна жолтица (појавување симптоми: 13 од 20)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Жолтица (појавување на симптоми: 12 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Склерозантен холангитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Акутен вирусен хепатитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...
Дискинезија на жолчното кесе (појавување симптоми: 11 од 20)

Дискинезија на жолчното кесе - се смета за прилично честа патологија, која се карактеризира со нарушување на функционирањето на овој орган, што предизвикува недоволен проток на жолчката во дуоденумот. Болеста може да биде примарна и секундарна, што ќе предизвика причините за нејзиното формирање да биде различно. Често се конгенитални аномалии или други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .