Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатална колика: симптоми и третман

Хепатална колика - главните симптоми:

Хепатална колика е патолошки процес кој се карактеризира со напади на болка во десниот хипохондриум и се манифестира во присуство на камења во жолчниот меур или систематска злоупотреба на масна "тешка" храна. Нема јасни ограничувања за родот, но според статистичките податоци, оваа болест најчесто се среќава кај жени. Во ризик, луѓето во возрасната група од 40-60 години.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија (МКБ-10), кодот на болеста е K81.0. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Етиологија

Хепатална колика може да биде предизвикана од следните етиолошки фактори:

Предвидните фактори за развој на хепатална колика вклучуваат:

 • патологии на црниот дроб, вклучувајќи хепатитис вирусна , токсична , алкохолна природа;
 • дебелина ;
 • систематска злоупотреба на масна, "тешка" храна, алкохолни пијалоци;
 • дијабетес мелитус ;
 • постот;
 • ненадејна губење на тежината на позадината на цврста исхрана или придружни болести;
 • парентерална исхрана;
 • болести што доведуваат до масовно распаѓање на црвените крвни зрнца;
 • прекумерна вежба.
Различни локализација на камења во JCB

Многу ретко, но сепак се случува, напад на хепатална колика без очигледна причина.

Симптоматологија

Хепаталната колика, по правило, се манифестира во вид на изразена клиничка слика која трае од неколку минути до неколку часа, па дури и денови.

Ваквите симптоми на хепатална колика се разликуваат:

 • акутна, грчеви во десниот горниот дел на стомакот. Времетраењето на овој симптом може да биде до 60 минути или неколку часа;
 • болка дава во рамо, десна рака, рамо сечилото;
 • жолтило на кожата;
 • треска ;
 • гадење , која е придружена со повраќање со примеси од жолчката ;
 • промена на фреквенцијата и конзистентноста на столот.

Треба да се напомене дека ако нападот на болката е забележан повеќе од еден ден, тогаш клиничката слика може да биде знак не на хепатална колика, туку на акутен холециститис . Поради тоа, не е препорачливо самостојно да се лекува, бидејќи тоа може да доведе до развој на сериозни компликации.

Дијагностика

Кога се појавуваат симптомите, треба веднаш да побарате медицинска помош.

Во медицинска установа, пред сè, се спроведува физички преглед на пациентот, со собирање анамнеза и појаснување на приговорите. Дијагностичката програма може да ги вклучува следните лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општа клиничка и биохемиска анализа на крв и урина;
 • копрограм;
 • ултразвук на црниот дроб и жолчното кесе;
 • ендоскопска ретроградна холангиопанкреатографија.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди дијагнозата, причината за болеста и да го назначи точниот тек на лекувањето.

Третман

Напад на хепатална колика бара прва помош, која е како што следува:

 • земање лекови кои ги ублажуваат грчевите;
 • нанесување шише за топла вода во десната хипохондриумска област.

Вториот може да се преземе само во тие случаи, ако не постои сомнеж за дијагнозата. Во други случаи, ова е строго забрането.

Пациентите со хепатална колика треба да бидат хоспитализирани во гастроентеролошко или хируршко одделение. Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • антиспазмодии;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • холеретичен;
 • антигетик;
 • desensitizing.

Ако земањето лекови не го даде посакуваниот ефект, тогаш се врши хируршка интервенција. Операцијата за елиминирање на причината за кршење на одливот на жолчката може да се изврши на следниве начини:

 • лапаротомична или лапароскопска холецистектомија;
 • екстракорпорална шок бран литотрипсија.

Без оглед на тоа која тактика на третман ќе се користи како главна, неопходно е да се следи исхраната.

Исхрана со хепатална колика подразбира исклучување на следните од исхраната:

 • алкохолни пијалоци и сурогати;
 • масна, зачинета, премногу солена и со многу зачини;
 • кисели краставички, конзервирана храна;
 • свежи колачи;
 • храна со висока влажност;
 • мешунки, печурки;
 • производи кои содржат оксална киселина;
 • силен чај и кафе;
 • чоколадо, какао.

Неопходно е да се заснова исхраната на пациентот на следната храна:

 • ниско-масни сорти на месо, риби;
 • зеленчук и супа, супи врз основа на нив;
 • вчерашниот бел леб, бисквити;
 • трошни житни култури;
 • пареа протеински омлети;
 • минимални млечни производи;
 • слатко овошје во форма на земја;
 • желе;
 • разредени сокови;
 • слаб зелен чај;
 • природен мед

Количината на сол не треба да надминува 6 грама дневно. Исто така, се препорачува да се набљудува начинот на пиење - најмалку два литра на ден.

Во принцип, се препорачуваат следните препораки:

 • исхраната на пациентот треба да биде честа - најмалку 5 пати на ден, но во мали делови;
 • интервал помеѓу оброците - најмалку 2,5 часа;
 • на првиот ден по операцијата, неопходно е целосно да се откаже од храната, се препорачува да пијат слаб зелен чај, хербална лушпа, минерална вода без гас;
 • храната треба да биде течна, пире, во земја;
 • метод на готвење - врие, испаруване, печење во рерната без маснотии и печена кора.

Точната листа на забранети и дозволени производи е опишана само од лекарот што ја посетува, имајќи ја предвид сегашната клиничка слика, состојбата на пациентот и индивидуалните потреби на телото.

Прогноза

Со навремено лекување започна прогнозата е поволна. Инаку, евентуален развој на сериозни патолошки процеси во црниот дроб.

Превенција

Како превенција на оваа болест и нејзините придружни компликации треба да се следат следните препораки:

 • превенција и навремено лекување на сите гастроентеролошки заболувања;
 • правилна исхрана;
 • умерено вежбање;
 • дневни прошетки на свеж воздух;
 • исклучување на земање опојни дроги и никотин;
 • минимизирајте го количеството консумирано алкохол.

На првите симптоми треба веднаш да се побара медицинска помош, а не само да се лекува. Покрај тоа, треба да се запомни важноста на систематскиот рутински преглед со лекарите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хепатална колика и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , гастроентеролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Болест на камперс (појавување на симптоми: 5 од 7)

Болеста на камперс, која исто така е честопати дефинирана како холелитијаза или холелитијаза, е болест кај која камењата се формираат во жолчното кесе или во жолчните канали. Болеста на галстон, чии симптоми се забележани кај пациенти, како што е прикажано со резултатите од медицинската пракса, е неефикасно во третманот со употреба на конзервативна терапија и разни видови техники, бидејќи единствениот начин да се излечи болеста е операција.

...
Жолчни камења (појавување на симптоми: 5 од 7)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Билијарен панкреатит (појавување симптоми: 5 од 7)

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...
Инфлексија на жолчното кесе (симптоми на појавување: 5 од 7)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Полипоза на жолчното кесе (појавување симптоми: 5 од 7)

Полипоза на жолчното кесе е патолошки процес кој води кон раст на формации слични на тумор на површината на мукозниот слој на ѕидовите на овој орган. Треба да се разбере дека оваа болест не е онколошко заболување, туку укажува на предиспозиција на телото кон формирање на малигни неоплазми. Во повеќето случаи, третманот на патологијата е радикален. Конзервативната терапија само го успорува развојот на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .