Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатални палмови: симптоми и третман

Хепаталните дланки се главните симптоми:

 • Црвенило на дланките
 • Пајакот вени на дланките
 • Чешање на дланките
 • Чувствувајќи се топло во дланките
 • Болна дланка

Хепатални палми (палмарна еритема) - црвенило на палмарна површина на рацете, поретко нозете. Како по правило, таков симптом укажува на развој на одреден патолошки процес во црниот дроб, поретко други системи или органи на телото. Ограничувања на возраст и пол не се. Доколку постои таков симптом, побарајте медицинска помош. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Етиологија

Појавата на палмарна еритема може да се должи на следните етиолошки фактори:

Покрај тоа, треба да се забележи дека палмарниот еритем може да биде симптоматски и да не дејствува како манифестација на одредена болест. Најчесто ова е забележано кај адолесцентите за време на пубертетот. Во секој случај, точна дијагноза може да биде направена само од лекар, откако ќе се изврши потребната лабораториска и инструментална дијагностика.

Симптоматологија

Како по правило, хепаталната еритема на дланките се појавува симетрично на двете дланки и има јасни црти. Пилинг и горење (како кај дерматолошки заболувања) не се почитува. Покрај тоа, може да има и такви знаци:

 • кога ќе кликнете на површината на црвенило останува светло розева патека;
 • може да има мала болка;
 • појава на васкуларни ѕвезди;
 • рекурентно чешање;
 • сензација на топлина на погодените дланки и нозе, локална температура се зголемува.

Во зависност од основната причина, клиничката слика ќе биде надополнета со специфични знаци.

Кога се случуваат такви прекршувања, треба да побарате медицинска помош и да не се лекувате само со себе. Игнорирањето на таков симптом или само-третман може да доведе до развој на сериозни компликации, а не исклучок и смртоносен исход.

Симптоми на хепаталните дланки

Дијагностика

Првиот е темелен физички преглед со појаснување на поплаките, анамнеза на болеста и живот. За да се направи точна дијагноза, се спроведуваат следните лабораториски и инструментални истражувачки методи:

 • општа анализа на крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • ултразвучно испитување на абдоминалната празнина;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • радиографија;
 • биопсија на црниот дроб за хистолошки преглед.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да направи точна дијагноза и да ја избере оптималната стратегија за третман.

Третман

Основна терапија ќе зависи од основната причина. Од ова следува дека третманот може да биде медицински, преку диета, хируршки или комплексен, вклучувајќи и неколку методи во исто време.

Општи препораки за третман на хепаталните палми се следните:

 • исхрана корекција, диетална табела бр. 5 или 5а може да биде пропишана за пациенти со заболувања на црниот дроб;
 • исклучување на алкохолни пијалаци, пушење;
 • умерено вежбање;
 • исклучување на стрес , силна нервна пречка;
 • доволен внес на течности дневно (најмалку 2 литри);
 • земајќи ги само лековите пропишани од лекар.

Треба да се разбере дека времетраењето на третманот, начинот и дозата на лекот може да се прилагоди само од лекарот кој го посетува. Дури и отсуството на симптоми не треба да се смета за целосно закрепнување.

Превенција

Во овој случај, препорачливо е да се применат во практика превентивни препораки за болести на црниот дроб и гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, треба да се земе предвид следново:

 • одржување на здрав начин на живот - правилна и навремена исхрана, елиминација на прекумерната потрошувачка на алкохол;
 • доволна количина на одмор;
 • исклучување на стрес, чести и продолжени нервни пренапрегања;
 • навремено и правилно лекување на сите болести.

Исто така треба систематски да подлежите на рутински преглед од страна на лекарите и да не се лекувате самостојно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хепски палми и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хепатолог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хепатална инсуфициенција (појавување на симптоми: 1 од 5)

Болеста, која се карактеризира со нарушување на интегритетот на ткивото на црниот дроб поради нивното акутно или хронично оштетување, се нарекува слабост на црниот дроб. Оваа болест се смета за комплексна, поради фактот што метаболните процеси се нарушени по оштетување на црниот дроб. Ако не преземете соодветни мерки за лекување на болеста, тогаш под одредени услови, хепаталната инсуфициенција може брзо и брзо да се развие и да биде фатална.

...
Алкохолна цироза (појавување на симптоми: 1 од 5)

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...
Дишидротичен егзема (појавување симптоми: 1 од 5)

Дишидротичен егзема е болест на кожата која е вид на хроничен дерматитис. Болеста се карактеризира со лезии на кожата на рацете (речиси осумдесет проценти од случаите) и нозете (останатите дваесет проценти), има појава на црвенило и оток, а се карактеризира и со формирање на мали меурчиња со проѕирни содржини. Таквите меурчиња можат да се шират или исушат, формирајќи гнојни кора. Често овие тумори се изразени во групи, може да се спојат во еден голем балон. Ретко се манифестираат само едно фокус.

...
Кавасаки (симптоми на појавување: 1 од 5)

Кавасакивата болест е ретка, но опасна васкуларна патологија, класифицирана како системски васкулитис. За време на таквата болест се забележува напад на васкуларните ѕидови од клетките на нивниот имунолошки систем. Во моментов причините за формирање на таква болест остануваат за лекарите како бело место, но општо прифатено е дека патогените бактерии и вируси имаат патолошки ефект.

...
Синдром на карпален тунел (симптоми на појавување: 1 од 5)

Синдромот на карпален тунел е честа патологија која припаѓа на категоријата на тунелски синдроми и се карактеризира со компресија или исхемија на средниот нерв. Оваа болест најчесто се дијагностицира кај луѓето од средна возраст, а кај жените неколку пати почесто отколку кај мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .