Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Медицински хепатитис: симптоми и третман

Медицински хепатитис - главните симптоми:

Медицинскиот хепатитис е воспалителен процес во црниот дроб, поттикнат од одредени лекови. Ако третманот на болеста не се започне навремено, тогаш можно е појава на некротични процеси во зафатениот орган и цироза. Во напредните фази постои фатален исход. Според статистичките податоци, дрога хепатитисот е три пати почесто дијагностициран кај жени отколку кај мажи. Оваа околност нема научно објаснување.

Етиологија

Главната причина за развојот на лек хепатитис е долгорочна употреба и висока доза на хепатотоксични лекови. Нивниот ефект води кон деплеција на ензими кои ги неутрализираат активните состојки на лековите и оштетуваат клетките на телото.

Факторите на ризик за формирање на оваа болест треба да вклучуваат:

 • присуство на хроничен хепатитис во историјата;
 • злоупотреба на алкохол и сурогати;
 • контакт со токсични супстанции;
 • бременост;
 • слаба исхрана;
 • продолжена нервна напнатост;
 • бубрежна инсуфициенција ;
 • генетска предиспозиција.

За медицински лекови кои можат да предизвикаат развој на токсичен лек хепатитис, треба да вклучуваат:

 • антибиотици, особено тетрациклинската група;
 • туберкулоза;
 • цитостатици;
 • диуретик;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антимикробен;
 • инхибитори на протонската пумпа;
 • хормонален;
 • антидијабетик;
 • лекови за ослободување од епилепсија и напади.
Лекови на црниот дроб

Треба да се разбере дека умерениот внес на лекови од оваа листа, истовремено следејќи ги препораките на лекарот и со силен имунолошки систем, не треба да се смета како 100% подложност на развојот на лек хепатитис.

Треба да се забележи дека овој тип на болест нема јасен период на инкубација. Оваа болест може да се формира во рок од неколку години од земањето на лекот и неколку недели по почетокот на третманот со одредени лекови.

Некои пациенти развиваат хроничен лек-индуциран хепатитис, кој е тешко да се лекува. Како по правило, оваа форма на болеста се јавува кај луѓе кои се принудени постојано да земаат одредени лекови.

Класификација

Природата на текот на болеста разликува две форми:

 • акутен - карактеризиран со интензивна клиничка слика, е релативно добро лекуван;
 • хронична форма - често се развива во текот на неколку години, е тешко да се лекува, често води до цироза на црниот дроб .

Без оглед на тоа што го предизвикал развојот на овој патолошки процес, третманот треба да започне веднаш.

Симптоматологија

Симптомите на лек хепатитис се речиси идентични со клиничката слика на вирусен хепатитис. Клиничката слика е како што следува:

 • болка, чувство на тежина во десниот хипохондриум;
 • гадење, често со повраќање. Понекогаш повраќањето може да има жолчни нечистотии;
 • општа слабост, слабост;
 • повреда на дигестивниот тракт;
 • напади на дијареја по јадење мрсна, тешка храна;
 • чувство на тежина во стомакот, дури и со минимална количина на храна потрошена;
 • жолтило на кожата;
 • чешање на телото;
 • заситена темна боја на урината;
 • промена на бојата на измет;
 • зголемен црн дроб и слезината.

Треба да се забележи дека хроничниот лек-индуциран хепатитис (CHLG) може да биде асимптоматски долго време. Во некои случаи, пациентот може да биде вознемирен, особено за време на лекувањето, повремена абдоминална болка, тежина во десниот хипохондриум и кратко нарушување на функционирањето на гастроинтестиналниот тракт. Симптомите може да исчезнат целосно по запирање на употребата на лекови. Затоа хроничната форма на болеста често се дијагностицира во напредната фаза.

Манифестацијата на ваквите симптоми не секогаш укажува на тоа дека е хепатит на лекови, па затоа е невозможно самиот да се лекува. Ваквите медицински мерки можат да го влошат развојот на патолошкиот процес, кој исто така може да доведе до формирање на поврзани болести. Не е исклучок и смрт.

Дијагностика

Во присуство на горенаведените симптоми треба да се консултирате со лекар. По објаснување на жалбите, анамнеза на болеста и животот, лекарот пропишува испитување.

Дијагностичката програма може да ги содржи следните методи:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • коагулограм;
 • копрограм;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • биопсија на црниот дроб.

Бидејќи клиничката слика е доста двосмислена и може да биде манифестација на други болести на црниот дроб, се прави диференцијална дијагноза за да се исклучат или потврдат таквите болести:

Програмата за лекување ќе биде препишана од лекарот што присуствувал по точна дијагноза и идентификација на етиологијата на болеста.

Третман

Третманот на лек хепатитис е само комплексен, со придржување кон диеталната терапија.

Првиот е прекин на хепатотоксичните лекови. Потоа, терапијата со детоксикација е пропишана.

За отстранување на токсични материи од телото:

 • инфузиона терапија;
 • во потешки случаи, плазмафереза ​​и хемодијализа.

Терапијата со лекови вклучува замена на хепатотоксичен лек со безбеден партнер. Ако ова не е можно, тогаш за да се спречи развојот на хроничен хепатит, тој е пропишан хепатопротектори.

Времетраењето на лекот, дозата и режимот пропишани строго од лекарот кој го посетува. Неприфатливо е да се направат неодобрени прилагодувања на текот на третманот.

Програмата за третман за акутен и хроничен лек хепатитис задолжително вклучува диета терапија. Исхрана за токсичен лек хепатитис подразбира исклучување на следното:

 • алкохолни пијалоци;
 • масни меса, риба, отпадоци;
 • храна со висок холестерол;
 • какао, силен чај, кафе;
 • чоколада;
 • производи кои содржат оксална киселина.

Исхраната на пациентот треба да се состои од светлина, но во исто време хранлива храна. Исхраната подразбира таков дневен состав на протеини и енергија:

 • јаглени хидрати - 350-400 грама;
 • масти - не повеќе од 90 грама, од кои 30 грама се од растително потекло;
 • протеини - не повеќе од 100 грама, од кои 60 грама од животинско потекло;
 • сол не повеќе од 4 грама дневно.

Храната треба да биде само топла, парена или варена. Преферираната конзистентност на садовите е течна, земјата, пире. Храна на пациентот треба да биде честа (4-5 пати на ден), во мали делови и со интервал од 2,5-3 часа.

Исто така, важно е да се почитува режимот за пиење. Количината на потрошена течност дневно треба да биде најмалку два литра. Се препорачува да се користи минерална вода без гас.

Прогноза

Ако третманот на хепатитис на лекот ќе се започне навремено, тогаш можно е целосна реставрација на функцијата на црниот дроб. Инаку, можно е да се развие сериозен патолошки процеси - цироза на црниот дроб, оштетување на црниот дроб . Смртта не е исклучена.

Превенција

Превентивните мерки на оваа болест се следните:

 • земајќи само лекови што ги пропишал лекар и ги чуваат дозите;
 • навремено и соодветно лекување на сите болести;
 • превентивен преглед кај специјализирани медицински специјалисти.

Доколку се присутни гореспоменатите симптоми, треба да побарате помош од квалификуван медицински професионалец и да не се само-лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Медицински хепатитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: хепатолог , гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 10 од 16)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Автоимун хепатитис (појавување симптоми: 9 од 16)

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...
Жолчни камења (појавување симптоми: 9 од 16)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 9 од 16)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 9 од 16)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .