Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полипоза на жолчното кесе: симптоми и третман

Полипоза на жолчното кесе - главните симптоми:

Полипоза на жолчното кесе е патолошки процес кој води кон раст на формации слични на тумор на површината на мукозниот слој на ѕидовите на овој орган. Треба да се разбере дека оваа болест не е онколошко заболување, туку укажува на предиспозиција на телото кон формирање на малигни неоплазми. Во повеќето случаи, третманот на патологијата е радикален. Конзервативната терапија само го успорува развојот на болеста.

Најопасните за здравјето се развојот на патологијата во областа на жолчниот канал, бидејќи таквата локализација води до нарушување на природниот проток на жолчката. Како последица на тоа, се развива секундарна болест, механичка жолтица .

Според статистичките податоци, најчесто (во 80% од случаите) полипи во жолчното кесе се дијагностицираат кај жени над 35 години.

Етиологија

Полипоза на жолчното кесе е полиетиолошка болест, односно се јавува на позадината на влијанието на неколку етиолошки фактори. Клиничарите ги идентификуваат следните причини за развојот на оваа патологија:

 • нарушување на метаболичкиот процес;
 • воспалителни заболувања на жолчното кесе;
 • билијарна дискинезија ;
 • други заболувања на хепатобилијарниот систем;
 • генетска предиспозиција;
 • генетски нарушувања.

Треба да се разбере дека ниту еден од горенаведените етиолошки фактори не е 100% предизвикувач на развојот на оваа болест.

Полипоза на жолчното кесе

Класификација

Во принцип, сите видови на тумори се поделени во вистински и псевдополис.

Pseudopolyps вклучуваат:

 • холестерол - псевдоформирање од холестерол, кој се формира на мукозната мембрана на органот
 • воспалителна - е компликација на воспалителниот процес и се карактеризира со прекумерен раст на епителот на овој орган.

Вистинските неоплазми во жолчното ќесе вклучуваат следниве видови:

 • папилома, бениген полип со повеќе папиларни израстоци;
 • аденоматозен - формиран од епителните жлезди.

Треба да се напомене дека вистински полипи кои почесто може да се трансформираат во малигни. Затоа, нивното отстранување треба да се изврши што е можно побрзо.

Симптоматологија

Симптоматологијата на овој патолошки процес ќе зависи од локализацијата на неоплазмите. Во почетната фаза на развој на патолошкиот процес, воопшто нема знаци. Како што растат неоплазмите, може да се појават следниве симптоми:

 • болка во горниот десен квадрант на епигастричниот регион;
 • слабост, слабост;
 • намален апетит;
 • горчлив вкус во устата;
 • ртење, горушица ;
 • гадење, често придружено со повраќање на жолчката;
 • кожа жолти;
 • хепатална колика.

Ако причината за оваа болест е воспалителен процес, тогаш во севкупната клиничка слика може да се појави зголемена телесна температура.

Болката е досадна, грчеви во природата, поради акумулацијата на жолчката во мочниот меур. Доста често, интензивна манифестација на овој симптом се случува веднаш по оброкот.

Треба да се забележи дека клиничката слика на полипозата на жолчното кесе е прилично нејасна, што ретко води до навремена дијагноза. Поради фактот што оваа болест има диспепсија, лицето го обвинува за нездрава исхрана или за труење со храна, па затоа не бара лекарска помош навремено. Не земајте третман без рецепт на лекарот. Таквите неовластени медицински интервенции може да доведат до компликации.

Дијагностика

Општата дијагностичка програма може да го содржи следново:

 • уринализа;
 • микроскопија на измет;
 • биохемиски тест на крвта;
 • ендоскопска ултрасонографија;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • КТ или МРИ.

Во зависност од сегашната клиничка слика и диференцијацијата на одредени болести, лекарот може да пропише дополнителни методи за лабораториски или инструментални методи на испитување. Исто така, врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот одлучува дали хируршки да ги отстрани полипите или ако има доволно терапија со лекови. Сепак, треба да се забележи дека во повеќето случаи третманот е радикален.

Третман

Третман на лекови на полипи е неефикасен. Подготовките се користат само за да се елиминираат или спречат болестите во заднина. Лекарот може да ги вклучи следните лекови во програмата за лекување:

 • да се стимулира секрецијата на жолчката и да се подобри перисталтиката на жолчното кесе ("holiver");
 • антиспазмодии или лекови против болки;
 • да се намали холестеролот;
 • супстанции за уништување на депозити на холестерол.

Покрај тоа, исхраната мора да се следи и пред и после операцијата. Табелата за исхрана ја одредува лекар, меѓутоа, следните јасно се исклучени од исхраната:

 • масен, зачинет и премногу солен;
 • слатки - особено кондиторски производи со креми кои содржат големи количества масти и вештачки бои;
 • пушени производи, кисели производи;
 • агруми;
 • мешунки;
 • алкохолни пијалаци.

Предност треба да се даде на храна која се готви со минимална количина на маснотии или без неа, во варена, парена или печена форма. Конзистентноста треба да биде течност или пире.

Хируршкиот третман е најефективниот третман за оваа болест. Индикации за хируршко отстранување на тумори се:

 • големината на туморот е повеќе од 1 сантиметар;
 • има случаи на рак во семејната историја;
 • ако полипот е формиран против позадината на друг патолошки процес;
 • ако туморот расте;
 • ако во органот се дијагностицира повеќе полипи, особено во однос на билијарниот тракт;
 • во случај на откривање на дополнителни камења на жолчен меур.

"Третман" без операција може да доведе до развој на такви компликации:

 • воспаление на ѕидовите на жолчното кесе, кое вклучува други патологии;
 • гноен холецистит;
 • влошување на одливот на жолчката со сите последователни последици;
 • малигни трансформација на полипи.

Меѓутоа, ако операцијата се изведува навремено, погоре опишаните компликации може да се избегнат.

Видови операции

Лапароскопска или отворена холецистектомија може да се искористи за да се поправи оваа патологија.

Видови на холецистектомија

Лапароскопската холецистектомија се изведува под општа анестезија и се состои од следниве чекори:

 • трокарите се внесуваат преку 4 мали точки;
 • преку трокарите, инструмент неопходен за отстранување на формации се вметнува во абдоминалната празнина;
 • преврзување на цистичната артерија и цистичниот канал;
 • жолчното кесе е одвоено и извлечено.

Предностите на овој метод за отстранување на полипите се како што следува:

 • во постоперативниот период, пациентот доживува умерена и краткотрајна болка;
 • не е потребен долг болнички престој;
 • минимална веројатност за компликации.

Со отворена холецистектомија, отстранувањето на засегнатиот орган се врши преку инцизија на абдоминалниот ѕид, а не на пункции. Оваа техника се користи во случаи кога големината на полипите е поголема од 15 mm и постои голема веројатност за развој на рак.

Операцијата е како што следува:

 • полето за сечењето се третира со антисептик;
 • лекарот прави пресечена должина од 10-15 сантиметри;
 • врзан со цистичен канал и цистична артерија;
 • отстранети, врзани и отстранети засегнатиот орган;
 • регионалните лимфни јазли се отстранети;
 • засечен засек.

По таквата операција, на пациентот му е потребна рехабилитација со строго придржување кон одмор во кревет и исхрана. Како по правило, две недели се доволни за обновување на телото.

Третман на народни лекови

Третманот на полипи во жолчниот меур со народни лекови е можен само во првичните фази на развојот на патологијата и само по консултација со лекар. Треба да се разјасни - во овој случај не се зборува за целосна елиминација на болеста, таквите мерки можат само да го забават развојот на патолошкиот процес.

Традиционалната медицина, во овој случај, го нуди следново:

 • употребата на лушпа за бадеми - пелин, tansy, elecampane, невен цвеќиња;
 • лушпа на целадин;
 • прополис

Пред да земете чорби, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Превенција

Можете да го минимизирате ризикот од развој на полипоза на жолчното кесе, ако ги следите овие препораки:

 • јаде право;
 • навремено и целосно ги третираат сите болести, особено гастроинтестиналниот тракт и генитоуринарниот систем;
 • најмалку еднаш годишно подложете на рутински медицински преглед.

Ако не се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар, а не да се обидувате сами да ја елиминирате болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Полипоза на жолчното кесе и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолчни камења (појавување симптоми: 8 од 12)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Инфлексија на жолчното кесе (симптоми на појавување: 8 од 12)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Акутен вирусен хепатитис (појавување на симптоми: 8 од 12)

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...
Жолтица (појавување симптоми: 7 од 12)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Диуденален рак (појавување симптоми: 7 од 12)

Диуденален рак - болеста е доста честа и тешка. Во овој случај, канцерогениот процес влијае на почетниот дел од тенкото црево - дуоденумот. Со симптоми, оваа болест може да биде тешко да се разликува од другите карциноми на цревата. Во исто време, лицата над 50-годишна возраст страдаат од оваа болест. Кај младите, овој тип на рак е исклучително редок.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .