Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уретрална стриктура: симптоми и третман

Уретрална стриктура - главни симптоми:

Уретралната стриктура е патологија која се карактеризира со намалување на луменот на уретерот и проширување на системот за собирање на бубрезите, што доведува до нарушување на одлив на урина од бубрезите. Уретер е орган во форма на шуплива цевка која го поврзува бубрегот со мочниот меур. Нејзината главна задача е да се отстрани урината од бубрегот. Од физиолошки и анатомски причини, уретерот може да се прошири, но за време на формирањето на стриктури постои фибросклеротична промена во субмукозните, мускулните и надворешните слоеви на органот. Овој процес доведува до атрофија на мускулниот слој и раст на сврзното ткиво на лузни.

Како резултат на овој патоген процес, значително стеснување на уретерот во дијаметар се јавува во телото. Ова доведува до кршење на изливот на урина од бубрегот во мочниот меур - урината стагнира над стриктурата, органот се проширува под притисок на урината и се фрла назад во бубрежната карлица.

Најчесто се јавува поразот на ѕидовите на уретерот за време на преминот од карлицата и на местото на приливот во мочниот меур.

Етиологија

Причините за развојот на патологијата можат да бидат или вродени или стекнати. Наследни фактори на манифестацијата на болеста вклучуваат цикатриски промени во ѕидовите на луменот како резултат на наследни аномалии и стегање кога преминале со крвни садови.

Појавата на стекнатото стеснување на уретерот е следната:

 • операции и инструментални постапки;
 • кревети од камења;
 • уринарни инфекции;
 • оштетување на околното ткиво - периуретритис;
 • изложеност на радијација;
 • туберкулоза .

Болеста од радијациони ефекти може да се развие по терапија со зрачење, која се изведува кај мажи со рак на простата , и кај жени со генитална болест. Под влијание на таков етиолошки фактор, патологијата ќе се развие само во карличниот регион.

Класификација

Стенозата на уретерот може да се формира во неколку форми - вродени и стекнати.

За детална дијагноза на болеста, пациентот треба да ја утврди болеста со локализација на штетата. Според овој критериум, лекарите ги разликуваат следниве форми:

 • горниот дел;
 • пониски;
 • просекот.

Болеста може да се формира на различни страни, затоа, овие видови на болести се разликуваат - стриктурата на левиот уретер, десно или билатерално.

Симптоматологија

Уретралната стриктура се манифестира со оштетено мокрење. Како резултат на овој патолошки процес, кај луѓето се појавуваат други заболувања - хидронефроза , пиелонефритис , уролитијаза , ренална инсуфициенција . Во овој поглед, пациентот се жали на такви манифестации на болеста:

 • калливи сенка и фетусен мирис на урина;
 • болка во лумбалниот дел;
 • висок крвен притисок;
 • значително намалување на износот на излачена урина;
 • гадење и повраќање.
Уретерна стриктура

Дијагностика

Во дијагнозата на болеста, лекарот прво треба да ја утврди причината за појава на негативен процес и симптоми. По појаснување на жалбите, појаснување на историјата на болеста и животот, пациентот се изведува лабораториски тестови - општа и биохемиска анализа на крв и урина. Исто така задолжителна дијагноза на инструментални методи на болеста:

 • Ултразвук на бубрезите;
 • васкуларна доплерографија;
 • Х-зраци со контраст и без;
 • томографија.

Благодарение на студијата спроведена со методот на тридимензионална ултразвучна ангиографија со диуретично оптоварување, лекарот може да ја утврди абнормално проширената површина на уринарниот орган над формирањето на стриктура, како и да ја анализира состојбата на бубрежните садови.

Х-зрачната анализа овозможува евалуација на ткивата на бубрезите и уринарниот тракт, за да се открие намалување на луменот на органот, должината на стриктурата, за да се утврди влошувањето на секреторната функција на бубрезите.

Во посебни ситуации, лекарите користат дијагноза на томографија. Овој метод ви овозможува да откриете дополнителни патологии кои можат да влијаат на бубрезите и уретерот.

Многу поретко, лекарите ги користат овие видови на испитувања со инструментални методи: интравенска урографија, антеградна пиелоретрографија, нефроцинтиграфија, уретроскопија.

Третман

За време на егзацербација на уретралната стриктура, на пациентот му се дава соодветен третман, затоа лекарите забрануваат да применуваат топло грејно подножје на болното место, да прават различни облоги, итн. Таквата независна терапија може да доведе до зголемување на секрецијата на урината, што ќе предизвика тешко ослободување на бубрезите. Како резултат на овој процес, пациентот почнува да развива компликации, а болеста ќе напредува.

Можно е да се третира болеста со неколку хируршки методи. Лекарот ја одредува оптималната технологија во зависност од функционалната, структурната состојба на бубрезите и должината на стеснување на луменот. На пациентот му е доделена операција од овој тип:

 • отстранување на погодената област на уретерот со мала промена во ѕидовите на телото;
 • отворена или пункција нефростомија - се врши во случај на значителна штета;
 • ендоретрално сечење на лузна, поставување на стент и вметнување на посебна цевка во делот со намален лумен за да се зголеми;
 • фиброзно ткиво кое го притиска уретерот се отстранува со уретролиза;
 • уретероуретероанастомоза - отстранување на ограничената површина со понатамошно шиење на краевите на катетерот, која претходно била вметната во шуплината на уретерот;
 • цревната пластика - зафатената област е заменета со дел од цревата;
 • нефректомија - целосно отстранување на бубрегот со уретерот, ако се појават компликации.

По операцијата, пациентот е пропишан за употреба на антибиотици, минерални води и витамини за брзо закрепнување.

Компликации

Ако не започнете да ја лекувате болеста со текот на времето, тогаш пациентот може да развие сериозни компликации:

 • хидронефроза - течноста се акумулира во бубрезите и уретерите, нивната функционалност е нарушена;
 • руптура на уретерот;
 • хронична ренална инсуфициенција ;
 • чести рецидиви на хронични нарушувања на уринарниот систем;
 • уролитијаза.

Прогноза и превенција

Во случај на навремено хируршко отстранување на погодената област, прогнозата за обновување и животот на пациентот е поволна.

За да се избегнат операциите и развојот на болеста, лекарите советуваат да се придржуваат на ваквите превентивни мерки:

 • спречување на механичко оштетување на грбот;
 • третираат болести на уринарниот систем.

Исто така, лекарите советуваат на годишно ниво да подлежат на медицински преглед со задолжителна контрола на општа анализа на крвта и урината.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате стриктура на уретер и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритис (појавување симптоми: 6 од 7)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 5 од 7)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Бергерска болест (појавување на симптоми: 5 од 7)

Бергерската болест (igA-nephropathy, igA-nephritis) е неинфективна форма на гломерулонефритис, која се карактеризира со бавен клинички курс, зголемување на хематурија, протеинурија и ренална инсуфициенција. Болеста е опасна, бидејќи специфичниот третман за него не е развиен.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 4 од 7)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Пиелонефритис (појавување симптоми: 4 од 7)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .