Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бубрежна колика: симптоми и третман

Бубрежна колика - главни симптоми:

Бубрежната колика е патолошки процес во уринарниот тракт, кој се манифестира во форма на остра, грчеви болка во лумбалниот регион. Во овој случај, потребна е итна медицинска интервенција, бидејќи постои висок ризик за сериозни компликации. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа, патологијата влијае главно врз мажите. Во 95% од случаите, бубрежната колика е последица на блокада на горниот или долниот дел на уринарниот тракт, меѓутоа, другите патолошки процеси во оваа област не треба да се отфрлаат.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори за развојот на овој патолошки процес:

 • недоволно внесување на течности;
 • генетска подложност на болести на генитоуринарниот систем;
 • прекумерна вежба;
 • претходно пренесени заболувања на генитоуринарниот систем;
 • системски болести на сврзното ткиво;
 • инфективни процеси во урогениталниот систем;
 • онколошки промени на уринарните органи;
 • акутен или хроничен пиелонефритис ;
 • бубрежна туберкулоза ;
 • инфаркт на бубрезите ;
 • тромбоза или емболија на бубрежните вени.

Треба да се забележи дека најчеста причина за развој на бубрежна колика е уролитијаза . Особено зголемен ризик од такви компликации кај постарите лица.

Симптоматологија

Во повеќето случаи, напад на бубрежната колика започнува одеднаш и се карактеризира со акутна болка во лумбалниот регион. Треба да се напомене дека за тоа нема надворешни предуслови, едно лице може да биде во состојба на апсолутен одмор.

Се разликуваат следните симптоми на реналната колика:

 • ужасна болка од грчеви што не можат да се отстранат со лекови против болки;
 • гадење, понекогаш со повраќање, што не носи олеснување;
 • честа желба за уринирање;
 • болката може да се спушти до долниот дел на стомакот;
 • зголемена телесна температура;
 • треска;
 • крв во урината.

Треба да се напомене дека присуството на покачена телесна температура и крв во урината укажува на пристапување на инфективниот процес. Затоа, веднаш треба да побарате медицинска помош.

Бубрежна колика

Локализацијата на болката ќе зависи од етиологијата на овој патолошки процес. Во исто време, не е можно да се намали болката или со помош на лекот или преку удобна положба на телото.

Исто така, симптомите кај жените треба да се истакнат Клиничката слика на бубрежната колика се појавува на следниов начин:

 • повреда на менструалниот циклус;
 • нестабилен крвен притисок;
 • брз пулс;
 • несвестица;
 • зголемено потење.

Исто така е неопходно да се разбере дека таквите показатели на клиничката слика не секогаш укажуваат на прецизна бубрежна колика. Точна дијагноза може да се утврди само од лекар по испитување.

Дијагностика

Првично, лекарот врши физички преглед на пациентот, со дефинирање на поплаки, историја на болест и живот. За точна дијагноза се доделуваат следниве видови дијагностички процедури:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • крвен тест за да се одреди примерокот Реберг;
 • уринализа;
 • анализа на урина според Нечипоренко и Зимницкий;
 • ултразвучен преглед на абдоминалната празнина и мала карлицата;
 • екскреторна урографија;
 • КТ и МРИ на бубрезите.
Екскреторна урографија

Бидејќи клиничката слика е слична на другите болести на урогениталниот систем и гастроинтестиналниот тракт, неопходно е да се спроведе диференцијална дијагноза за да се потврдат или исклучат следните патологии:

Лекот може да го пропише точниот курс на лекување само по точна дијагноза и утврдување на етиологијата на патолошкиот процес.

Третман

Итна медицинска нега се врши само ако дијагнозата не е доведена во прашање. Во овој случај, можете да го користите следново:

 • топол потопло во лумбалниот регион;
 • антиспазмодии;
 • ако нема лекови против болки, тогаш може да се употреби нитроглицерин.

Сите лекови што ги зема пациентот пред испитувањето од страна на квалификуван медицински специјалист, треба да се евидентираат и да се уверите да го известите докторот за тоа. Можно е да се преземат мерки за медицинска нега за прва помош само ако не постои сомнеж за дијагнозата.

Хоспитализацијата на пациентот е потребна во случаи кога постои акутен напад, во присуство на клинички знаци на сериозна компликација, како и во староста и во отсуство на позитивна динамика. Во принцип, прашањето за хоспитализација се зема поединечно, во зависност од состојбата на пациентот и историјата на болеста.

Терапијата со лекови ги вклучува следните лекови од таков спектар на дејство:

 • аналгетици;
 • диуретици;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • антибиотици.

Покрај земањето лекови, третманот вклучува и термички постапки за ублажување на воспалителниот процес и олеснување на состојбата на пациентот. Исто така треба да се усогласат со исхраната. Исхрана за ренална колика подразбира исклучување на следново:

 • маст, зачинета, солена, пушена, кисела;
 • супи и јадења со мешунки, печурки;
 • производи од свежо брашно;
 • конзервирана храна и јадења од нив;
 • производи со груби влакна;
 • јајца во која било форма;
 • чоколадо, кафе и нивни деривати;
 • алкохол;
 • лук, кромид од секаков вид, рен.

Храната на пациентот мора да се варат, парен или печен без маснотии. Јадете често, но во мали делови. Режимот на внес на храна треба да биде таков што пациентот јаде 4-5 пати на ден, но со прекин од најмалку 3 часа. Храната треба да биде течна или пире.

Треба да се разбере дека третманот на бубрежната колика треба да биде сеопфатен, со строго почитување на препораките од лекарот и креветот или полуостанатиот одмор. Употребата на народни лекови, во овој случај, е несоодветна.

Можни компликации

Веројатноста за развој на компликации зависи од клиничката слика, возраста на пациентот и сериозноста на патолошкиот процес. Можеби развојот на такви компликации:

 • уретрална стриктура;
 • акутен опструктивен пиелонефритис;
 • уросепсис.

Прогноза

Мали камења (до 5 мм) излегуваат сами, не е потребна хируршка интервенција. За формации од големи димензии потребна е оперативна интервенција. Ако третманот се започне со текот на времето, може да се избегнат сериозни компликации.

Превенција

Превентивните мерки во овој случај се како што следува:

 • навремено и правилно лекување на сите патологии на уринарниот тракт и урогениталниот систем;
 • пиење доволно флуиди секој ден;
 • правилна исхрана.

Исто така, не заборавајте за редовни превентивни прегледи со медицински специјалисти. Во присуство на горенаведената клиничка слика треба да побара медицинска помош, а не да се само-лекува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ренална колика и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Уролитијаза (уролитијаза) (појавување симптоми: 7 од 14)

Уролитијаза (уролитијаза) е патолошки процес кој води кон формирање на камења во мочниот меур, уретерот или бубрезите. Болеста се дијагностицира кај 3% од вкупното население. Кај млади луѓе, камењата се најчести во бубрезите и уретерот. Кај постарите лица, патологијата се јавува во областа на мочниот меур. Ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема.

...
Бактериурија (појавување симптоми: 7 од 14)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Јародна апоплексија (појавување симптоми: 6 од 14)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 6 од 14)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Бубрежна хидронефроза (појавување симптоми: 6 од 14)

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .