Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нетолеранција на лактоза: симптоми и третман

Нетолеранција на лактоза - главните симптоми:

Нетолеранцијата на лактоза е прекршување на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со целосна или делумна неперцепција на лактоза. Овој патолошки процес се должи на недостатокот на ензим кој е одговорен за преработка на млечни производи - лактаза. Првите симптоми може да се појават во адолесценцијата и возраста. Треба да се забележи дека нетолеранцијата на лактоза кај доенчињата е исклучително ретка.

Етиологија

Нетолеранцијата на лактоза може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • целијачна болест ;
 • акутни интестинални инфекции;
 • алергија на глутен и млечни протеини;
 • претходни гастроентеролошки патологии или присуство на такви болести во хронична форма.

Клиничарите забележуваат дека најчесто оваа патологија е предизвикана од генетска предиспозиција или претходно пренесени акутни гастроинтестинални инфективни процеси. Треба да се напомене дека кај доенчињата таквата повреда може да биде привремена, бидејќи телото на бебето сè уште не може целосно да произведе лактаза.

Симптоматологија

Во овој случај, манифестацијата на клиничката слика и нејзиниот интензитет зависи од степенот на производство на лактаза. Во повеќето случаи, симптомите на нетолеранција на лактоза се манифестираат во рок од 30 минути - 2 часа по конзумирање млечни производи.

Знаците за нетолеранција на лактоза се следните:

Споредба на нормална дигестија и нетолеранција на лактоза

Интензитетот на клиничката слика зависи од степенот на нетолеранција на лактоза кај возрасни или деца. Освен тоа, треба да се разбере дека одговорот на таквиот организам кон млечните производи може да се должи на слабиот квалитет на производот, некомпатибилноста на производите и слични фактори. Ако оваа клиничка слика се појавува секој пат после конзумирање млеко и производи со нивната содржина, треба да се консултирате со лекар за совет.

Нетолеранцијата на лактоза кај децата може да се надополни со следните симптоми:

 • повраќање по јадење;
 • каприциозност;
 • губење на апетитот.

Како по правило, симптомите се јавуваат веднаш по јадење на храна.

Дијагностика

Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот, со појаснување на поплаките, историја на живот и медицинска историја. Исто така, за време на почетниот преглед, лекарот мора да дознае како пациентот јадел последните неколку дена, без разлика дали земал лекови. За да се направи точна дијагноза, се пропишуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • тест на крвта за шеќер;
 • анализа на киселост на столицата;
 • анализа на нетолеранција на лактоза;
 • биопсија на цревната мукоза;
 • лактазна тестирање - лактоза се дава орално за да се утврди патолошкиот процес;
 • анализа на изметот на количината на маснотии.

Треба да се забележи дека биопсијата за сомневање за нетолеранција на лактоза кај децата е исклучително ретка. Програмата за третман е пропишана само откако дијагнозата е точно направена и етиологијата на клиничката слика е идентификувана.

Третман

Третманот го пропишува само лекар, по точна дијагноза. Како таква, не постои специфична терапија со лекови. Ако пациентот има нарушување во функционирањето на гастроинтестиналниот тракт, тие може да пропишат такви лекови:

 • за подобрување на подвижноста на желудникот;
 • да се стабилизира столицата;
 • антигетик;
 • миотропни антиспазмодии.

Треба да се разбере дека со таква дијагноза, усогласеноста со правилата за исхрана не треба да биде симптоматска, туку постојана. Затоа, лекарот мора да наслика диетална терапија, имајќи ги предвид индивидуалните карактеристики на телото и целокупната клиничка слика.

Некоја храна содржи "скриена лактоза", нивната употреба е исто така многу несакана. Овие производи вклучуваат следново:

 • серум;
 • млечни нуспроизводи;
 • обезмастено млеко;
 • урда;
 • сува млеко;
 • млечни колбаси;
 • индустриски сосови;
 • слатки.

Нетолеранцијата на лактоза не значи дека на лицето им е строго забранет производ со минимална количина на супстанцијата. Со оваа болест, можете да ги јадете следниве производи:

 • живи бактерии јогурти;
 • производи кои содржат лактоза;
 • соја и млеко од соја.

Поради фактот што млекото го обезбедува телото со важен елемент како калциум, а неговиот недостаток може негативно да влијае на здравјето, следната храна треба да биде вклучена во исхраната:

 • брокули и кељ;
 • конзервирана туна, лосос, сардини;
 • производи од соја;
 • житарици;
 • бадем

Нетолеранцијата на лактоза кај деца или возрасни бара не само правилна исхрана, туку и употреба на одредени лекови. Лекарот може да го пропише следново:

 • "Lactase baby" - специјални капсули кои го содржат ензимот неопходен за преработка на млеко;
 • "Линекс" или "Хилак-форте" - пробиотици за подобрување на производството на лактаза;
 • "Панкреатин" - како помошни ензими кои ја подобруваат варењето на храната.

Треба да се запомни дека дозата и времетраењето на администрацијата на лековите пропишани само од лекарот кој го посетува. Да се ​​направат било какви прилагодувања на текот на третманот според неговото дискреционо право е невозможно, дури и со подобрена благосостојба.

Прогноза

Ако ги следите сите препораки на лекарот и правилата за диетална терапија, тогаш сите компликации се исклучени. Во спротивно, можно е развојот на гастроентеролошките патологии, што ќе се должи на постојаното влијание врз телото на неподнослива супстанција.

Превенција

Против оваа болест нема специфична превенција. Сепак, можно е значително да се намали ризикот од развивање на таква патологија ако сите акутни интестинални инфекции се третираат брзо и правилно и се јадат правилно. Исто така, не заборавајте за систематски премин на рутински преглед од страна на медицински специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате нетолеранција за лактоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревни долихозима (појавување симптоми: 6 од 9)

Цревниот долихосигмоид е абнормална состојба во која се јавува продолжување на сигмоидниот дебело црево (финалната телесна тежина на дебелото црево, која завршува во ректумот). Во некои случаи, dolichosigmoid може да се случи без непријатни симптоми во текот на животот на една личност. Во овој случај, лекарите сметаат дека ова е варијанта на нормата и карактеристика на структурата на телото. Но сепак, почесто, издолжениот сигмоиден дебело црево му дава на човекот многу непријатности - се јавуваат непријатни симптоми кои го комплицираат животот. Треба да се забележи дека dolichosigma може да се развие кај возрасни и деца. Исто така, нема ограничувања во врска со родот.

...
Клостридиоза (појавување симптоми: 6 од 9)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Ротавирус (појавување на симптоми: 5 од 9)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Giardiasis (појавување симптоми: 5 од 9)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Описторхија (појавување симптоми: 5 од 9)

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .