Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ахалазија на кардија на езофагусот: симптоми и третман

Ахалазија на кардија на езофагусот - главните симптоми:

Ахалазија на кардија на хранопроводникот (кардиопазма) е невромускулната патологија на хранопроводникот, што води до фактот дека храната се акумулира во хранопроводникот и се прошируваат горните делови на органот. Овој патолошки процес се должи на фактот дека рефлексната релаксација на долниот езофагеален сфинктер е нарушена во времето на голтање на храната. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но болеста најчесто се дијагностицира во старост. Ахалазијата на хранопроводникот кај децата може да биде конгенитална патологија.

Според меѓународната класификација на болести (МКБ 10), оваа болест има кодирана вредност - K 22.0.

Етиологија

Во моментов, лекарите не ги утврдија точните причини за развој на ахалазија на кардија. Таквите етиолошки фактори се најверојатно:

Треба да се разбере дека ниту еден од горенаведените фактори не е 100% подложност на развојот на ахалазија на кардија, бидејќи не постојат точни етиолошки фактори за овој патолошки процес.

Класификација

Имајќи ги предвид морфолошките карактеристики и клиничката слика, се разликуваат следниве фази на развој на овој патолошки процес:

 • првата фаза - хранопроводот не се проширува, повредата во текот на храната е периодична;
 • во втората фаза се јавуваат умерени експанзии на хранопроводникот, дисфагија и стабилен тон на срцевиот сфинктер;
 • третата фаза - езофагусот е проширен најмалку два пати, што е предизвикано од цикатрични промени и значително стеснување на хранопроводникот;
 • Четврто - воспаление на блиските ткива и деформација на хранопроводот.
Фаза ахалазија кардија на езофагусот

Треба да се напомене дека овие фази од патолошкиот процес може да се развијат и во рок од еден месец и неколку години. Сето тоа зависи од историјата и целокупното здравје на пациентот.

Третманот со конзервативни методи е возможен само до третата фаза - се додека не започнат цикатриските промени. Почнувајќи од третата фаза, третманот е само хируршки со терапија со лекови и исхрана.

Симптоматологија

Во почетната фаза на развој, ахалазијата на кардија може да биде асимптоматска, пациентот понекогаш може да биде вознемирен од болки во стомакот со кратка природа. Како што патолошкиот процес се влошува, клиничката слика се манифестира во следниве симптоми:

 • фрлање непроверена храна или слуз во устата;
 • болка во градниот регион;
 • драматично губење на тежината;
 • премин на храна не се јавува веднаш, туку 3-4 секунди по голтањето;
 • премин на храна е добро почувствуван во грлото;
 • гадење ;
 • ртење со расипан непријатен мирис;
 • преносот на течна храна е полош од солидна.

Бидејќи храната може да влезе во трахеата, може да се набљудува назофаринксот или бронхите, засипноста, засипноста и дури и болното грло .

Во однос на болката во градите , може да се залепи во природата, поради истегнување на ѕидовите на хранопроводникот и компресија на околните органи.

Присуството на таква клиничка слика бара итна медицинска помош. За употреба на средствата за традиционална медицина или медицински лекови според неговото дискреционо право е невозможно. Ова не само што може да доведе до компликации, туку и на замаглена клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата.

Дијагностика

Првично, физички преглед на пациентот се врши со појаснување на поплаките, анамнеза на болеста и живот на пациентот. За конечна дијагноза користејќи лабораториски и инструментални методи на испитување. Дијагностичката програма за ахалазија на кардија може да го содржи следново:

 • општа анализа на крв и урина;
 • радиографија на градите;
 • х-зраци на хранопроводникот со прелиминарен прием на бариум суспензија;
 • FEGDS;
 • морфолошка анализа на биопсија;
 • езофагоскопија;
 • фармаколошки тестови;
 • манометрија.

Бидејќи клиничката слика на оваа болест е донекаде слична на другите патолошки процеси, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза. Во овој случај, треба да го потврдите или исклучите присуството на такви патологии:

Achalasia cardia терапијата е пропишана само од лекарот што присуствувал во согласност со дијагнозата, земајќи ја предвид сегашната клиничка слика, општата историја и возраста на пациентот.

Третман

Во првите две фази, третманот на ахалазијата на хранопроводникот се спроведува конзервативно. Терапијата со лекови ги вклучува следниве лекови:

 • антиспазмодии;
 • мали транквилизатори;
 • нитрати;
 • антагонисти на калциум;
 • антидопаминергични супстанции.

Треба да се забележи дека во оваа болест терапијата со лекови е само помошна, без оглед на фазата на развој на патолошкиот процес. Во првите две фази, проширувањето на срцевиот сфинктер се врши со употреба на пневмокардиодилатација. Постапката е балон проширување на срцевиот сфинктер.

Радикалниот третман може да се врши со следниве методи:

 • езофагокардиомиотомија;
 • проксимална ваготомија, ако кардиоспизмот е комплициран од улцеративните лезии на стомакот;
 • проксимална ресекција на стомакот;
 • пилоропластика.
Опции за пилоропластика

Програмата за третман мора да вклучува исхрана и исклучување на физичко, емоционално преоптоварување. Исхрана го подразбира следното:

 • исклучување на маснотии, зачинета, пушена и кисела храна;
 • Исхраната на пациентот треба да биде честа (4-5 пати на ден), но со прекин помеѓу дози од најмалку 3 часа;
 • храната треба да биде само топла;
 • садовите треба да се печат во рерна, варени или парен.

Деталната диета е напишана од лекар, земајќи ги предвид индивидуалните карактеристики на пациентот и клиничката слика.

Прогноза

Ако третманот на ахалазијата на кардија се започне навремено, може да се избегнат компликации. Ако симптомите се игнорираат, можно е перфорација на ѕидот на езофагусот или крварење. Значително го зголемува ризикот од рак на желудникот .

Повторувањето на болеста може да се појави во 6-12 месеци, па затоа е важно да ги следите сите препораки на лекарот и да подлежите на рутински преглед од страна на гастроентеролог.

Превенција

Што се однесува до превенцијата, во овој случај не постојат специфични методи. Ова се должи на фактот дека точната етиологија на болеста не е утврдена. Во принцип, треба да ги следите правилата за здрав начин на живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ахалазија од кардиоваскуларната езофагус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хернија на езофагусот (појавување на симптоми: 4 од 8)

Хернија на хранопроводот, која исто така е честопати дефинирана како хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата (или АМЛ), е болест со карактеристично поместување на органот лоциран во абдоминалната празнина во градите шуплина преку езофагеалниот отвор кој се наоѓа во дијафрагмата. Хернијата на хранопроводот, чии симптоми имаат изразени клинички манифестации, исто така е поврзана со спецификите на сопствената формација, која го одредува својот вроден или стекнат карактер, но хернијата може да се појави како резултат на повеќе причини.

...
Рак на стомакот (појавување симптоми: 4 од 8)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Езофагус дивертикулум (појавување симптоми: 4 од 8)

Дивертикулата на езофагусот - деформација на ѕидот на телото, кој комуницира со својот лумен. Појавата на таквото нарушување се карактеризира со зголемување на обемот на слојот на гастроинтестиналниот тракт и нивното вртење кон медијастинумот. Дивертикулата е еден или повеќе додатоци слични на торба.

...
Гастричен улкус (појавување симптоми: 3 од 8)

Гастричниот улкус е болест во која постои нарушување на интегритетот на ткивата на желудникот од внатре, поради што се јаде од гастричниот сок, кој пак претставува карактеристична лезија, односно чир. Гастричен чир, чии симптоми можат да се манифестираат со наизменично време на нивното влошување, е прилично честа болест кај возрасната популација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .