Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Панкреатичен цист: симптоми и третман

Панкреатична циста - главните симптоми:

Цревата на панкреасот е формирање на шуплина која е полна со ензимски супстанции и е формирана на панкреасот. Вродените аномалии и разни болести може да предизвикаат развој на панкреасни цисти. Абдоминалните формации можат да прекинат, што доведува до сериозни последици и компликации.

Етиологија

Една од најчестите причини за оваа болест е наследна патологија. Во повеќето случаи, формациите со таква етиологија не растат до големи димензии, и затоа не доведуваат до сериозни компликации.

Постојат такви предиспонирачки фактори:

 • јадење брза храна;
 • повреди;
 • лоши навики.

Доста често, панкреатична циста може да се појави поради акутни или хронични заболувања кои предизвикуваат опструкција на жолчните канали. Причината за циста може да биде такви заболувања:

 • панкреатитис ;
 • покачен крвен холестерол;
 • крварење во паренхимот на панкреасот.

Класификација

Постојат две главни категории според кои сите цисти кои се формираат на панкреасот се класифицирани. Во првата форма на класификација, цистите се разликуваат според нивната структура. Така, постои:

 • лажна циста на панкреасот (формирана по болести);
 • вистинска циста на панкреасот (е конгенитална патологија со вроден епителен слој).
Видови на панкреасни цисти

Исто така, абдоминалните формации се класифицираат според местото на нивната локализација на органот. Затоа, постојат три места за локализација:

 • циста на телото на панкреасот (најчесто се јавува, ја нарушува позицијата на стомакот и дебелото црево);
 • циста на опашката на панкреасот (оваа формација не ги допира органите околу панкреасот);
 • циста на главата на панкреасот (образование кое се јавува поретко од другите, и може да го удира дуоденумот).

Од природата на образованието се разликуваат:

 • бенигни;
 • малигни;
 • преканцерозен.

Во големина, цистите се мали и големи. Малите често имаат големина до 20 милиметри, големите може да достигнат десет сантиметри волумен.

Симптоматологија

Симптомите на панкреасните цисти зависат од големината на самите формации. Значи, ако абдоминалните формации се мали, тогаш изречените симптоми не се почитуваат. Ова се должи на фактот што мали тумори не влијаат врз околните органи и не се мешаат во нивното функционирање. Исклучени се само оние случаи кога овие формации се многу.

Како по правило, симптомите на овој патолошки процес се манифестираат кога образованието почнува да расте. Болката во десниот или левиот хипохондриум почнува да се појавува. Болка за време на оваа болест може да биде:

 • пароксизмално;
 • постојана.

Обично, болните напади може да се зголемат по оброкот или за време на физичкиот напор.

Исто така, лекарите ги идентификуваат следниве знаци на оваа болест:

 • слабост;
 • драматично губење на тежината;
 • честа абдоминална болка;
 • висока температура;
 • намален апетит;
 • гадење и повраќање.

Чест знак за зголемена абдоминална маса е чувство на стегање во епигастричниот регион.

Дијагностика

Со цел да се дијагностицира панкреасната циста, треба да се консултирате со гастроентеролог. Стандардната дијагностичка програма ги опфаќа следните:

 • Ултразвук;
 • ендоскопски ултразвук;
 • воведување на ендоскоп во дуоденумот;
 • магнетна резонанца;
 • компјутерска томографија.

Исто така ќе треба да поминете биохемиски тест на крвта.

Третман

Обично, третманот на панкреатичните цисти се одвива во болница, бидејќи основата на третманот е хируршка интервенција. Оперативната интервенција се изведува со користење на следниве методи:

 • формирање склероза (елиминација на дефектот преку воведување на специјално решение);
 • пункција на дренажата на панкреасната циста.

При спроведувањето на вториот метод на работа, циста се отстранува и се воспоставува одводнување, што придонесува кон постојан одлив на течност. Понекогаш, за време на операцијата, делотворниот дел од органот е делумно отстранет.

Ако се појави една голема циста кај пациент, тогаш за хируршка интервенција се користи лапароскопски метод. За време на оваа операција се вметнува игличка со пенкало преку која содржината се всадува преку абдоминалната празнина.

По операцијата, понекогаш препишаните лекови за:

 • намалување на болката;
 • ензимска терапија.

Важен по операцијата е диета со панкреатична циста. Диететската исхрана во такви случаи е многу строга, бидејќи таквата болест е многу комплексна, а кршењето на исхраната може да доведе до компликации.

Првите неколку дена покажаа терапевтски постот. По, постепено е дозволено да влезат во исхраната овие производи:

 • варена или парен риба;
 • живина, зајак и говедско месо;
 • разни житни култури;
 • јајца;
 • производи од брашно;
 • супи без бушотини.

Се препорачува да пиете многу течности.

Треба да бидат исклучени од вашата исхрана:

 • алкохолни пијалоци;
 • кафе;
 • пржена, масна, зачинета храна;
 • многу солена храна.

Во прилог на терапии со лекови и исхрана, исто така е корисно - третман на народни лекови. Најчестиот популарен метод на третман е подготовката на декорации на билки. Често се подготвуваат пијалаци од овие билки:

 • celandine;
 • calendula;
 • милениум;
 • лисја од лигнан, рибизла или боровинка.
Собирање на лисјата на бобинки со панкреатична циста

Понекогаш, циста може да се третира со мумии, кои треба да се растворат во сок од алое. Пред употреба на овие производи, секогаш треба да се консултирате со вашиот лекар.

Можни компликации

Ако не се спроведе навремена дијагноза и отстранување на панкреатична циста, патологијата може да предизвика развој на такви компликации:

 • развој на крварење;
 • формирање на фистула;
 • формирање на супурација;
 • формирање на фистула.

Превенција

Основата за спречување на овој патолошки процес е здрав начин на живот. Покрај тоа, треба да биде навремено и редовно да се врши лекарски преглед од страна на специјализирани медицински специјалисти. На првите манифестации на клиничката слика треба да побараат медицинска помош.

Прогноза

Циста на дадена етиологија може да ги притисне соседните органи, што го нарушува нивното функционирање. Во некои случаи, резултантните тумори можат да бидат малигни, што доведува до развој на онколошки процес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате панкреатична циста и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Клонорхоза (појавување симптоми: 8 од 10)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Жолтица (појавување симптоми: 7 од 10)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Ехинококоза (појавување на симптоми: 7 од 10)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Илетис (појавување симптоми: 7 од 10)

Илеитис е болест која се јавува во акутна или хронична форма, што влијае главно на дисталната тенкото црево (илеумот). Често се комбинира со други воспалителни болести на дебелото црево, како што се тифлит, јејунитис, дуоденитис и други. Илеитис ги напаѓа луѓето помеѓу 20 и 40 години, главно мажи.

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 7 од 10)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .