Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Панкреатичен тумор: Симптоми и третман

Тумор на панкреасот - главните симптоми:

Тумор на панкреасот е неоплазма која се наоѓа во регионот на панкреасот или епителот на жлебовите ткива. Може да биде или бениген или малиген. Со навремен третман, туморот лесно се третира. Ако третманот се игнорира, ваквите бенигни тумори на панкреасот можат да напреднат кон малигнитет.

Етиологија

И покрај фактот дека ова е многу честа болест, причините за нејзиното појавување не се добро разбрани. Причината може да биде фактори на животната средина, на пример, лоша екологија или чест контакт со штетни хемикалии. Директната причина често не успева да се инсталира. Но, постојат голем број на фактори кои придонесуваат за формирање на панкреасни тумори.

Постојат такви причини:

Една од најчестите причини за оваа болест е вознемирување во исхраната и прекумерна потрошувачка на нездрава храна. Исто така еден од изворите на развојот на болеста може да биде прекумерна тежина.

Често причината за тумор на опашката на панкреасот станува наследство. Ако кај роднините имало оние кои имале рак, тогаш веројатноста за појава на оваа неоплазма се зголемува. Во ризик се и луѓето со дијабетес .

Класификација

Постојат бенигни и малигни (канцерозни) тумори на панкреасот.

Бенигниот тумор има неколку видови:

 • липома;
 • фиброма;
 • инсулома (невроендокрини тумори на панкреасот);
 • ганглиома;
 • неурома;
 • леомиом;
 • хемангиом;
 • лимфангиом;
 • аденома.

Симптоматологија

Клиничката слика на бенигните и малигните тумори е речиси идентична. Единствената разлика е во тоа што малигниот тумор на панкреасот често напредува со метастази на црниот дроб.

Клиничката слика на болеста се манифестира во форма на такви симптоми:

 • губење на апетитот;
 • слабост;
 • замор;
 • гадење

Една од првите причини за цистичен тумор на панкреасот е болна сензација во областа под Xiphoid процес. Овие болки се јавуваат одеднаш и без причина, често се влошуваат во состојба на одмор.

Бениген тумор во раните фази нема изразени симптоми и може да се развие асимптоматски. Како што напредува болеста, може да има такви знаци на развој на патолошкиот процес:

 • остра губење на тежината;
 • жолтило на кожата;
 • честа абдоминална болка;
 • патологија на главата на панкреасот.
Симптоми на тумор на панкреасот

Бенигниот тумор на панкреасот, исто така, може да предизвика болка. Ова може да придонесе за нејзино зголемување на големите големини, како и со зголемување на големината на туморот, соседните органи може да се исцедат. Исто така, зголемен тумор може да го притисне заедничкиот жолчен канал, како што се гледа од таквите знаци:

 • темна урина;
 • чешање;
 • обезцветен фекален исцедок;
 • зголемено потење;
 • бледа кожа;
 • треска;
 • болка во црниот дроб.

Со овие симптоми, веднаш треба да побарате медицинска помош и да не се само-лекувате.

Дијагностика

Дијагнозата на тумори на панкреасот се изведува само во клинички услови. Бидејќи болеста не се карактеризира со изразени симптоми, таа е ретко откриена во раните фази. Речиси е невозможно да се дијагностицира со помош на ултразвук, бидејќи панкреасот е меѓу многу други органи околу неа.

За да се дијагностицира бениген тумор или рак, лекарите пропишуваат голем број на тестови:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • анализа, која овозможува идентификација на протеините кои се ослободуваат во крвта за време на малигните форми;
 • копрограм;
 • уринализа.

Покрај тестовите, се назначуваат и следниве тестови:

 • компјутеризирана томографија;
 • ултразвучни испитувања;
 • магнетна резонанца;
 • ендоскопска ретроградна холангиопанкреатографија;
 • холангиографија со магнетна резонанца.

Исто така, за дијагностицирање на болеста, може да се спроведе хистолошка студија, при што се зема мало парче туморско ткиво.

Покрај бројните инструментални и лабораториски студии, гастроентеролог може да спроведе општ преглед за да ја одреди општата и личната историја.

Третман

Третманот на панкреатичен тумор се изведува само хируршки - се врши операција за отстранување на туморот. Самата формација и мал дел од панкреасот обично се отстранети, а исто така е отстранет и мал дел од стомакот. Во некои случаи, дел од дуоденумот, жолчното кесе и блиските лимфни јазли се отстранети. Таквите манипулации се прават со цел да се спречи ширењето на неоплазмата.

По операцијата, без прекин, пациентот мора да помине хемотерапија. Оваа терапија се изведува за да се елиминираат метастазите. Понекогаш се врши радиотерапија.

Кога ракот се шири во садови и други органи, забрането е да се изврши операција, бидејќи тоа може да биде опасно за пациентот.

За време на периодот на рехабилитација, пациентите можат да препишат лекови кои имаат за цел да го забрзаат заздравувањето.

Во случај кога е невозможно да се изврши хируршка операција за отстранување на рак, се врши палијативен третман, кој има за цел подобрување на животот на пациентот.

Во присуство на силна болка препишана е употребата на аналгетици и наркотични лекови против болки.

Исто така, третманот вклучува строга приврзаност кон исхраната. Производите што ги консумира пациентот мора да бидат:

 • варен;
 • парен;
 • печен;
 • несоодветни
 • без зачини.

Дозволени производи вклучуваат:

 • супи од зеленчук;
 • урда и кефир производи (потребни маснотии);
 • билки decoctions;
 • овошни сокови;
 • пареа протеински омлети;
 • житарици и тестенини;
 • Печени јаболка и круши.
Дозволени производи за тумори на панкреасот

Дозволено да пијат компоти и слаби чаеви без шеќер.

Исто така, со оваа болест, треба да заборавите на таквите производи како што се:

 • пржена храна;
 • зачинета храна;
 • пушени производи;
 • алкохолни пијалоци;
 • газирана вода;
 • кафе;
 • силен чај;
 • слатко
 • пекарски производи;
 • масна риба.

Во националниот третман на панкреасните тумори обично се користат различни инфузии и декорации на билки. Еден од најчестите е инфузија на пелин. Слична лушпа се зема во лажица околу 30 минути пред оброкот.

Можни компликации

Ако не се лекува, бенигниот тумор може да се трансформира во малигнен тумор, што доведува до панкреатична патологија со метастази.

Превенција

Вкупно, не постои превенција на тумори на панкреасот. Но, постојат препораки кои треба да се следат за да не се влоши болеста. Важно е почитувањето на правилната исхрана. Неопходно е да се одбие штетната и тешката храна. Се препорачува употреба на храна која содржи влакна. Се препорачува да се заборават лошите навики.

Ако се појави воспаление на панкреасот, веднаш треба да се третира.

Многу е важно редовно да се испитува лекар кој може да спречи појава на таква болест.

Прогноза

Ако дијагнозата не е направена навреме и не е даден третман, тогаш можни се компликации и манифестација на секундарни патологии. Најчесто, компликациите завршуваат со рак на панкреасот . Дури и ако се отстрани панкреатичен тумор, смртноста на пациентите по операцијата е од 8 до 35% во рок од пет години.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате панкреатичен тумор и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолтица (појавување симптоми: 9 од 14)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 9 од 14)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 9 од 14)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Хепатитис Г (појавување симптоми: 9 од 14)

Хепатитис Г е заразна болест предизвикана од негативниот ефект на специфичен патоген на црниот дроб. Меѓу другите сорти на оваа болест е помалку веројатно дека ќе се дијагностицира. Прогнозата целосно зависи од нејзината варијанта. Носачот на патолошкиот агенс се смета за болен човек и асимптоматски носител на вирусот. Најчеста инфекција е преку крв, но постојат и други механизми за влез на бактерии.

...
Автоимун хепатитис (појавување симптоми: 8 од 14)

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .