Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастритис со ниска киселост: симптоми и третман

Гастритис со ниска киселост - главните симптоми:

Гастритис со ниска киселост - патолошки процес во стомакот, е форма на хроничен гастритис и води кон воспалителни процеси на мукозната мембрана на овој орган. Оваа болест се карактеризира со ниско ниво на гастрична киселост, што придонесува за влошување на неговата моторна функција. Во својата напредна форма, тој предизвикува чиреви на стомакот и рак. Ризикуваат луѓе од средна и старосна возраст.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест е добро проучена. Според лекарите, една од најчестите причини е активната работа на бактеријата Helicobacter pylori . Активирањето на овие бактерии придонесува за слаба исхрана и намален имунитет.

Сепак, лекарите ги идентификуваат следните предиспонирачки фактори за оваа болест:

 • абнормална диета;
 • последица на срцеви заболувања;
 • употреба на алкохол;
 • метаболичко влошување;
 • ендокрини нарушувања;
 • токсично труење;
 • хемиско горење на стомакот;
 • нервозен и ментален преоптоварување.

Покрај тоа, гастритисот со ниска киселост може да предизвика пореметувања во имуниот систем или конгенитални абнормалности во структурата на гастроинтестиналниот систем.

Класификација

Класификацијата на болеста зависи од степенот на гастричната ѕидна лезија и симптоматски знаци.

Постојат три главни клинички форми на болеста:

 • хроничен цврст гастритис (кога антрумот на стомакот е засегнат);
 • хипертрофичен гастритис (оваа форма се карактеризира со спазми, стврднување и вкочанетост на стомачните ѕидови);
 • полипозен гастритис (се манифестира со рекурентно крварење).

Последниот облик често се јавува како резултат на гастритис со ниска киселост.

Симптоматологија

Симптомите на гастритис со ниска киселост во почетната фаза на развој на болеста не можат да се манифестираат. Пациентот може само да се жали на општо влошување на здравјето и нарушувањата во гастроинтестиналниот тракт.

Како што напредува болеста, може да се забележат следните симптоми:

 • досадна болка во епигастричниот регион;
 • тежина;
 • оток;
 • металоиди;
 • непријатен вкус во устата;
 • гадење;
 • појава на јазикот на белата плоча.

Ако не започнете лекувањето на болеста навремено, метаболизмот може да се наруши, што ја надополнува клиничката слика со такви симптоми:

 • сува кожа;
 • оштетување на косата;
 • формирање храна во аглите на устата;
 • главоболки и замор;
 • намалени перформанси;
 • ненадејна губење на тежината без очигледна причина.

Со понатамошниот развој на гастритис со ниска киселост, исто така, се појавуваат секундарни симптоми, како што се:

 • зголемено отчукување на срцето (обично по оброк);
 • вртоглавица;
 • слабост;
 • нетолеранција кон млечни производи.

Треба исто така да се разбере дека клиничката слика на карактерот опишан погоре, исто така, може да укаже на други болести на гастроинтестиналниот тракт, па затоа е разумно да се консултира лекар со првите симптоми и да не се само-лекува.

Дијагностика

За да направите дијагноза, треба да контактирате со гастроентеролог, кој ќе препише сеопфатен преглед. По физичкиот преглед, се назначуваат голем број вакви задолжителни тестови:

 • крвен тест;
 • анализа на урина;
 • мерење на киселост на желудникот (важна дијагностичка карактеристика);
 • ендоскопско испитување;
 • копрограм.

За попрецизна дијагноза, ќе биде доделен комплекс на вакви инструментални испитувања:

 • езофагогастродуоденоскопија;
 • ендоскопска биопсија;
 • гастрични сензори;
 • фиброградуроаноскопско испитување;
 • рентген испит.

По тестовите и прегледите, лекарот ќе може да ја утврди точната дијагноза и да го пропише точниот и ефективен третман.

Третман

По полагањето на сите тестови и студии кои помагаат да се утврди точна дијагноза, лекарот ќе може да утврди како да се лекува со гастритис. Третманот на гастритис со ниска киселост обично е долг и комплексен. Бидејќи оваа болест се карактеризира со проблеми со сокови, обично се препишуваат лекови кои можат да го стимулираат нормалното функционирање на оваа функција. Исто така пропишани лекови кои ја враќаат мочноста на желудникот.

Главните фази на третманот на гастритис со ниска киселост:

 • земање антибиотици;
 • консумирање витамини за зајакнување на имунолошкиот систем и обновување на метаболизмот;
 • антибактериска терапија.

Покрај медицинскиот третман, тие можат да препишат и такви физиотерапевтски постапки:

 • хербална медицина;
 • спа третман.

Една од најважните фази во третманот на гастроинтестиналните заболувања е диета. Правилната исхрана со ниска киселост на стомакот секогаш помага да се подобри здравјето на пациентот. Постојат диети кои се насочени кон стимулирање на секрецијата на желудечниот сок.

Третманот на гастритис со ниска киселост ќе биде ефикасен со правилен избор на производи. Основата на исхраната треба да го содржи следново:

 • варена каша;
 • варено месо;
 • риба со малку масти;
 • тврда пченица тестенини;
 • пире од компири.

Храната треба да се исецка, да се варат или да се пареа.

Бидете сигурни да пиете минерална негазирана вода и слаб чај, по можност зелен и без шеќер. Забрането е алкохол и сок од грозје. Сок од грозје содржи киселина, која има деструктивен ефект врз мукозната мембрана.

Строго е забрането да се земе:

 • пржени
 • акутен;
 • масни;
 • кисело;
 • премногу солена храна.

Треба да бидат исклучени од исхраната на супстанции кои содржат вештачки бои и засилувачи на вкусот.

Забранети производи за гастритис со ниска киселост

Со гастритис со ниска киселост не е забрането и третман на народни лекови.

Постојат неколку различни производи, чија употреба придонесува за лекување на оваа болест. Со внесувањето на овие супстанции во телото ќе бидат корисни елементи кои ќе придонесат за подобрување на лекувањето со здравје и додаток.

Овие производи вклучуваат:

 • тиринку од брусница (помага да се нормализира гастричната киселост);
 • лушпа базирана на коренот на бурата;
 • мешавина од мед и путер (мед добро помага со варење).

Не помалку ефикасни во третманот на оваа болест се некои билки. Готвените билни декорации се добар антимикробен третман.

За подготовка на терапевтски тинктури се користат:

 • лековити мочуришки слепа;
 • пелин;
 • Имоторна;
 • potentilla.

Пред да започнете со само-третман - задолжително консултирајте се со вашиот лекар.

Можни компликации

Најчесто, болестите на гастритис со ниска киселост доведуваат до цревни инфекции . Ако не се лекува, болеста може да се претвори во хроничен гастритис со ниска киселост. Исто така, за време на оваа болест напредуваат атрофичните процеси, што доведува до сериозни дигестивни нарушувања и рак.

Превенција

Превенција на гастритис со ниска киселост се состои во следење на овие препораки на гастроентеролози:

 • правилна исхрана;
 • исклучување на пушење и злоупотреба на алкохол;
 • умерено вежбање;
 • навремен третман на сите воспалителни и заразни болести во гастроинтестиналниот тракт.

Покрај тоа, не треба да заборавиме на навременото донесување на лекарски преглед и барање медицинска грижа за здравствени проблеми.

Прогноза

Во отсуство на навремено откривање на болеста, може да се појават сериозни воспалителни и атрофични процеси. Ако времето не почне да го третира гастритисот со ниска киселост, може да се претвори во онкологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастритис со ниска киселост и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Катаролен гастритис (појавување симптоми: 8 од 19)

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...
Хименолепија (појавување на симптоми: 8 од 19)

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

...
Диспепсија (појавување симптоми: 7 од 19)

Функционална диспепсија е медицински термин за различни дигестивни нарушувања кои се јавуваат во човечкото тело поради неправилна исхрана или недоволна екскреција на дигестивните ензими. Оваа болест влијае на луѓето на која било возраст. Во медицинските кругови, болеста често се нарекува синдром "мрзлив стомак".

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 7 од 19)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 7 од 19)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .