Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фокален атрофичен гастритис: симптоми и третман

Фокален атрофичен гастритис - главните симптоми:

Фокалниот атрофичен гастритис е една од најопасните форми на патолошкиот процес во стомакот, во кој се случуваат воспалителни процеси во мукозната мембрана и панкреасот. За време на болеста, нормалното функционирање на клетките одговорни за производство на гастричен сок е намалено, поради што умираат живите кои произведуваат ензими и хлороводородна киселина. Оваа болест може да се прошири и на двата дел од телото и на целиот стомак. Фокалниот гастритис има тенденција да влијае на една или повеќе области на мукозната мембрана на органот. Исто така, оваа болест може да предизвика преканцерозна состојба на стомакот.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест е добро проучена. Клиничарите ги идентификуваат најверојатно предиспонирачките фактори:

 • абнормална диета;
 • прекумерно пиење;
 • пушењето;
 • нервни и ментални пренапони;
 • ендокрини нарушувања;
 • наследен фактор.

Треба да се разбере дека ниту еден етиолошки фактор од листата не е 100% гаранција за развојот на оваа болест.

Покрај тоа, бактеријата Helicobacter pylori често е причина за патолошкиот процес. Активирањето на овој организам придонесува за неправилна исхрана и намален имунитет.

Негативен ефект врз стомакот, исто така, има долгорочен лек, кој содржи сулфонамиди, ресерпин и калиум хлорид.

Класификација

Од природата на развојот на болеста се разликуваат две форми на фокален атрофичен гастритис:

 • акутен;
 • хроничен.

Акутен гастритис е влошена форма на болеста, која има тенденција да се манифестира во рок од неколку часа или денови.

Хроничната форма на гастритис има помалку изразени знаци на клиничката слика отколку акутна. Сепак, има долготраен деструктивен ефект - се јавува атрофија на клетките и мукозната мембрана на стомакот.

Постои поопасен тип на атрофичен гастритис - тоа е атрофичен антрален гастритис. Овој тип се карактеризира со појава на воспаление во антрумот на стомакот. Антралниот атрофичен гастритис може да биде асимптоматски и на крајот се развива во рак на желудникот .

Симптоматологија

Во повеќето случаи, во почетната фаза на развој, фокалниот тип на гастритис е асимптоматски. Во овој период, најчесто, пациентите се жалат на тежина во соларниот плексус по јадење, дури и во мали количини, периодично. Како што напредува болеста, патолошкиот процес може да се манифестира во форма на следните симптоми:

 • болка сензации;
 • гадење и повраќање;
 • ртење со гнило мирис;
 • дијареа;
 • надуеност.

Општите симптоми на оваа болест се слични на симптомите на други форми на воспаление на мукозата на желудникот. Затоа, во присуство на такви знаци на клиничката слика треба веднаш да побараат медицинска помош.

Дијагностика

Бидејќи оваа форма на гастритис има симптоми слични на други гастроинтестинални заболувања, често е потребна диференцијална дијагноза за точна дијагноза.

За да направите дијагноза, треба да се консултирате со гастроентеролог. По физичкиот преглед и анамнезата се изведуваат следните дијагностички постапки:

 • комплетна крвна слика;
 • анализа на урина;
 • мерење на киселост на желудникот (важна дијагностичка карактеристика).

Што се однесува до инструменталната дијагностика, ова вклучува следново:

 • рентген испит;
 • ендоскопско испитување;
 • имунолошка студија на крвта;
 • фиггрострадиоаноскопско испитување.

По тестовите и испитувањата, лекарот ќе може да направи точна дијагноза и да утврди како правилно и ефикасно да ја излекува болеста. Независно ги споредува симптомите и третманот не треба да биде, бидејќи ова може да доведе до сериозни компликации.

Третман

Третманот на фокален атрофичен гастритис се одвива под надзор на лекар кој пропишува курсеви за лекови и процедури кои го промовираат заздравувањето на пациентот. Како по правило, ова се подготовки за таков спектар на дејства:

 • да се стимулира сокот;
 • антибиотици;
 • аналгетици (со акутна форма на болеста);
 • за подобрување на подвижноста на желудникот;
 • насочени кон регенерација на стомачните клетки;
 • за зајакнување на имунолошкиот систем.

Една од најважните фази во третманот на оваа гастроинтестинална болест е правилната исхрана. Во случај на фокален атрофичен гастритис, се препишуваат посебни диети, благодарение на што се олеснува работата на стомакот, храната се апсорбира побрзо и работата на гастроинтестиналниот тракт постепено се нормализира. Храната мора да се извалка, варени или парен.

Строго е забрането да се земе:

 • пржени
 • акутен;
 • масни;
 • кисело;
 • премногу солена храна.

Треба да заборавите на производите што содржат вештачки бои и подобрувачи на вкусот.

Во периодот на ремисија на болеста, можете да се обратите за лекување со народни лекови, пред да се консултирате со вашиот лекар.

Сокот од компири и бело зелка е доста ефикасен и мора да биде свежо подготвен и земен само на празен стомак.

Декорацијата од камилица подготвена со липа, нане или анасон придонесува за заздравување на гастричната лигавица. Сепак, употребата на било какви средства за традиционална медицина бара претходна консултација со лекар.

Третман на гастритис народни лекови

Можни компликации

Ако третманот не се започне веднаш или се дијагностицира во напредна фаза, веројатноста за такви компликации е висока:

Но, со навремено лекување и откривање на болеста во рана фаза, таквите компликации може да се избегнат.

Превенција

Ако ги следите елементарните правила на превенција, може, ако не и целосно да се елиминираат, значително да го намалат ризикот од развивање на таква болест. Главните превентивни мерки се следните:

 • отфрлање на лошите навики;
 • начинот на исхрана и спиењето;
 • одбивање на нездрава и тешка храна;
 • исклучување на нервни пренапони, чести нарушувања и искуства.

Бидете сигурни дека редовно се подложувате на ендоскопско испитување, кое ќе ви помогне да ја идентификувате болеста навремено.

Прогноза

Во отсуство на навремено откривање и лекување на болеста, се јавуваат сериозни компликации кои можат да се развијат во рак. Атрофичниот гастритис со ниска киселост во 15% од случаите завршува со онкологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фокален атрофичен гастритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невроза на желудникот (појавување на симптоми: 6 од 8)

Гастричната невроза е патолошки процес, чиј развој е олеснет со широк спектар на физиолошки и психолошки фактори. Психолошки причини вклучуваат внатрешни конфликти на поединецот, постојани стресни ситуации, психолошка траума. Таквата состојба може да се излечи само ако се користи интегриран пристап.

...
Гастритис со зголемена киселост (појавување симптоми: 6 од 8)

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 5 од 8)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Исхемичен колитис (појавување на симптоми: 5 од 8)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Хроничен гастритис (појавување симптоми: 5 од 8)

Хроничниот гастритис е воспалителна болест која ја зафаќа гастричната мукоза. Главната причина за нејзината прогресија е дефектна акутна форма на патологија. Најчесто болеста се развива кај пациенти на работоспособна возраст. Нејзините симптоми можат да се манифестираат во старост Карактеристична особина е протокот сличен на бран (промена на периоди на ремисија и влошување). Ограничувањата врз основа на сексуалната патологија не.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .